1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546915 inlägg · 4162 ämnen

Silly season


Sv: Silly season
{9233}: Väntar fortfarande pä Tarasovs itenary så jag vet var och när jag hoppar in i bilen till Karlstad.

Sv: Silly season
{10015}: skitsamma. Vi får ju möta Färjestad en mörk höstkväll. I höstas kändes det som en utopi.

Icing-Ove visste vad som skulle komma. Riktigt orakel!

Sv: Silly season
grimiss: Holmström är viktig också. Läste att Sampo håller NHL-klass vad gäller forechecking. George gillar att SHL-motståndare nu blir sargreklam. Så kallad samponering. Länge leve Vela!

Sv: Silly season
grimiss: Karlin gjorde guld av bajs sitt första år. Han kan hockey. MoDo är störst

Sv: Silly season
{10015}: men vi har Karlin i båset. Är det bara jag som är noll stressad?

Sv: Silly season
{10015}:

Ingen spelare där som tillhör något lag som vi är piskade att slå i alla fall, dvs lag som kommer slåss om samma tabellplaceringar som oss i slutet av säsongen.

Beror lite på hur man ser det, man kan se det som att malmö tappar två "kulturbärare" till lakers om man vill försöka vända det till något positivt.

Omark var möjligtvis svårbedömd när han återvände till ett defensivt luleå förra gången, men nu finns det väl inte så mycket att orda gällande hans betydelse för luleå.

Sv: Silly season
Costanza: En massa bruntungor som vill frottera sig med Yankees-eliten!

Sv: Silly season
mattias - 74: Tänker samma som dig där. Tömmernes är nummer 1 värvningen.

Sv: Silly season
{10015}:

Jag håller med Sanny att dessa 5 sticker ut men jag väljer att ha Tömmernäs som nummer 1, Frölunda kommer bli riktigt jävla bra defensivt med honom i laget.

Bästa spelaren i Vm i Sverige utan konkurrens, Omark känns som om det kan bli fågel eller fisk, killen känns väldigt svårbedömd. Tycker jag.

Sv: Silly season
{10015}: Känn lugnet. Widebro har bara glömt bort kombinationen för låset och jag tror att MoDo kommer att växla upp gällande förstärkningar hela säsongen. Därför klubben laddat in på kontot nere i Allsvenskan under dessa år. Hägglunds har även några extra miljoner redo i bakfickan när fönstret öppnar efter jul. Kunde ha varit värre....Länge leve Bernie!

Sv: Silly season
Lagomt stressad man blir över att dessa spelare kommer finnas i våra konkurrenter nästa säsong. Det är inga dåliga spelare.

Sv: Silly season
{10299}: Jag har en talang att göra folk glada och även förbannade under lång tid. Det förklarar nog saken.

Sv: Silly season
Tarasov:

Kanske lite Gay också,
Det går hem i Sundsvall ! .-)
Och även i Umeå ..

Sv: Silly season
Costanza: 2003! Ditt konto är äldre än mig hahaha

Sv: Silly season
{5647}: Ska du eller jag berätta hur mycket vi drar in ;-)

Sv: Silly season
Costanza:
Du e hunkig

Sv: Silly season
Costanza: Tror du länkat in vandelay industries till din sida för att blåsa upp siffrorna.

Lustigt nog finns det företaget registrerat i Sverige. Måste vara ett par Costanza-fans...

Sv: Silly season
Costanza:

Gissar att det är lite Brynäsare också, Dina Själsfrände?

Sv: Silly season
{10299}: Jag måste ju kunna hockey!

Sv: Silly season
Costanza: wtf

Sv: Silly season
Smurfen: Hur faan kan 22000 pers ha besökt min profil? Det är ju hela Timrå.

Sv: Silly season
Costanza: Ja den verka vara låst !

Sv: Silly season
Öppna kassaskåpet, Widebro!!

Sv: Silly season
Rytter: Jag känner att han känns som en yngre Rahimi i storleken och potentiellt med spelet? Kan bli bra detta

Sv: Silly season
SKiLMY:

Tänker på matcherna i dubbelmötet borta mot DIF, där var han en gigant och totalt neutraliserar dif's stjärnor. Detta med en helt trasig fot.

Kan han läka kroppen och får komma tillbaka och vara med från start och träna in spelsystemet så tror jag hannkan göra det helt ok i shl.

Behöver bara hitta sin roll och få trygghet i den samt jobba med jämnheten.

Kan inte vara lätt att komma från Västerviks raggarhockey till vårt mer uppstyrda spel, samt gå från att vara den offensiva stjärnan till att vara en defensiv tvåvägsback.

Jag tror en försäsong och en tydlighet från start kring hans roll kommer höja honom rejält och göra prestationerna mer jämna.


Sv: Silly season
Monno: Såklart han har haft. Jag var ironisk om du inte förstod det.

Sv: Silly season
{10015}: Haha ja för Kane har ju inte alls ett tvivelaktigt förlutet...

Sv: Silly season
erjo: Jag vet. Men det som förvirrade mig var Hallorans uttalanden i podden.

Sv: Silly season
{10015}: En annan intressant sak han nämnde var att anledningen till att Västervik sålde Vela var för att utan det skulle inte spelarna få någon lön i december. Om de hade så dålig ekonomi då ser jag inte hur dom ska undvika att sluta upp som Vita hästen nästa år. Deras chans blir väl att återigen träffa rätt på nordamerikaner som de kan sälja, om inte det funkar blir det bankrutt

Sv: Silly season
{10015}: har stått flertalet gånger att Halloran är klar för en annan klubb, bland annat i kommentarerna till twitterinlägget du länkade.

Sv: Silly season
Brander: Han pratar om det i podden. Det var en stor förändring för honom att gå från Västervik, ett mer tuta och köra lag, till MoDo som var mer strukturerat.

Sv: Silly season
Brander:
Ja delvis men sen lyfte hans produktion i slutspelet också. 8 på 12, en kombination av en viss överproduktion i Västervik sen mindre än normalt i MoDo i grundserien. För att sedan komma upp på ”normal” i slutspelet.

Sv: Silly season
Brander: Undrar varför hans poängproduktion skiljer sig så oerhört mellan Västervik och MoDo? Olika roller?

Sv: Silly season
dempa: Visste faktiskt inte att Brickley spelat VM för USA samt spelat några NHL matcher. (Visserligen bara några få). Lite mer meriterad på pappret än jag trodde.

Sv: Silly season
Tarasov:

Ja men i så fall, vad fan väntar de på? MoDo är tillbaka på alla fronter förutom i HS. Tycker att ni ska mailbomba de ansvariga för den här skutan 😅

Sv: Silly season
DJ Hemp:
Dantes är väl redan kallt 🥶 😂

Sv: Silly season
dempa:
Vet inte, utanför mitt bord.

Sv: Silly season
dempa: jag kan tänka mig att vi är lite förstörda av hans spel när han var skadad. Han hade ju matcher där han var brilliant. Men över sommaren här behöver han jobba på sin rörlighet för att ta nästa steg.

Sv: Silly season
Trilske: jag hoppas och tror Brickley blir vår försvarsgeneral. mosa upp de mot sargen, använda den långa klubban. visst, nån gång åker han på en holding och nån gång upplevs han för långsam och vi får ett i baken men han har förutsättningarna att kunna spela defensivt och vara general.

Sv: Silly season
Köper Brickley in sig i en defensivare roll kan han bli nyttig, men om han ska försöka vara en spelmotor (där resultatet var lite blandat denna säsong) så får han nog se sig om.

Sv: Silly season
{10015}:

Halloran och vela räknar jag inte direkt med.

Blir nog fler finnar än nordamerikaner, är min känsla.

Brickley kan ev passa bättre i en defensivare liga där han får till uppgift att spela enkelt och göra sargreklam av motståndarna.

Sv: Silly season
KB: Extremt rolig podd att lyssna på. Kommer ju antagligen bli ännu fler Nordamerikaner nästa år? - Halloran och Vela, + 3 toppspelare? Typ.

Sv: Silly season
dempa:

Har ingenting med det att göra, men undrar detsamma. Svaret tycks vara den dagen då helvetet fryser till is.

Sv: Silly season
Kapten Långnäsa: Lyssnade på Utah Puck Report podden med Brickley och Halloran (rekommenderas för övrigt).

Där fick de frågan om de skulle återvända till MoDo - Brickley var väldigt tydlig med att han skulle hit igen, tillbaka sista juli tror jag han sa. Bekräftar för övrigt att han slet av några ligament/ledband i slutet av AIK-serien och spelade då alltså med en stukad fot i finalserien.

Halloran sa att han inte hade samma deal som de andra med en automatisk förlängning och han var mest mån om att komma bort från Timrå vid tillfället, men det fanns/finns diskussioner med oss. Jag tolkar det mer som förhandlingsteknik från hans sida dock - tror han är klar för Finland som tidigare sagt. Båda hyllar verkligen MoDo dock och Halloran säger att det självklart skulle locka att få komma tillbaka och spela med ”all the boys” igen.

Sv: Silly season
Kapten Långnäsa: sportbladet skrev före slutspelet att han inte velat förlänga och skulle till finland.

Sv: Silly season
Tarasov: När kommer ni på HS byta plats på MoDo och Brynäs här?

Sv: Silly season
hompa90:
Tror Timashov är aktuell 😂😂

Sv: Silly season
{10015}: Är ju Hallonet han syftar på. Där visste vi ju redan att han hade gjort klart med en finländsk klubb? Brickley däremot hoppas jag man får iväg också..


« · 2545144 · »