hockey_21: ja, vi har förstått att ni helst haft Dahlén i SHL eller NHL. Men tyvärr, han är i samma serie som er, och ni kommer få möta honom flera gånger.
hockey_21: Kolla Dahlén nu, han harvar på i något mittenlag i allsvenskan. Bromé och Ejdsell är topplirare i shl och Jacob Nilsson krigar på i ahl till skillnad från Dahlén.
goleafs: Gulligt att du kommer in för att försvara dina nya vänner😆 Har du överhuvudtaget sett honom spela? Byggd som en räka verkar han vara allergisk både mot gymet och närkamper. Glider runt aldrig närmare än 5 från sargen och väntar på att hans kedjekompisar ska gräva fram pucken åt honom. Bemödar sig aldrig med någon större defensiv. Gör mycket poäng, men mest för att han har helt fria tyglar från Freddan. I Modo hade aldrig Hellkvist tolererat sådant uppträdande, vilket jag är glad för. Hyfsad på rören och riktigt bra skott. Vek som få. Djävulskt överskattad.
goleafs: Överskattad beror nog på vilka halmgubbar man vill bygga. Men som du säger en mkt bra spelare. Däremot så vet inte han är ”klart” bättre än alla andra av det Tambellini visat hittills så kan iaf argumentera för att han är lika bra om vi bortser från historik/potential.
Hassan: MoDo Hockey är ju så helt otroligt mycket större och bättre än alla andra lag. Dumdryga Löven-fans kan sitta ikväll och titta på sina torra VHS-klipp med Tore Öqvist. Själv minns jag bara Linje 19 och 6-0. Ingen i gröngult fick låna pucken.
Seriöst hur kan ni tycka Dahlén är överskattad? Inte som att någon påstått att han håller NHL-klass just nu.
Sanningen är att Dahlén är seriens klart bästa spelare. En nivå över alla andra. Tambellini och JJ måste bevisa betydligt mer innan de ens kan jämföras med Dahlén.
Hassan: Hoppas att du håller en etikkurs internt först. Vi är vana att bli hånade här dagligen bara för att vi är den största mest framgångsrika klubben. Finns ingen större klubb än MoDo Hockey.
Kulltorp: Timrås supportrar är för alltid diskvalificerade från att anmärka på hån mot deras spelare. Ni har gjort de grövsta övertrampen genom tiderna, tillsammans med apsekten.
Costanza: Jag väljer att svara på ditt inlägg genom att följa HS uppsatta regler.
Det är tråkigt att du tycker att Jonathan Dahlén är en mindre duktig ishockeyspelare. Du har såklart rätt till din åsikt och jag tänker inte säga emot dig.
Jag rekommenderar dock att du i framtiden undanhåller dig från att försöka förlöjliga diverse spelare oavsett vilket lag dessa må spela för. Detta är ett direkt regelbrott mot användarvillkoren här på HS.
Hassan: Foppas fot och en trött Brashear undrar fortfarande var storstjärnan Dalle är...Det finns fortfarande 1000 NHL-poäng att ta ikapp efter att Dalle lärt sig det här med spel utan puck och att lyssna på dumdumma coacher.
Ungefär lika mycket skriverier här om Dahlén som det är i er bok om Tobbe enström och att han är alkoholist. Ställ frågan i er bok varför det inte skrivs om Anton Karlström istället.
Blir lite löjligt att gå in och peka finger i vår bok, hade varit annat ifall vi tagit denna diskussion hos er.
{5647}: Detta var lågt, även för Dej. Måste man vara super-subjektiv för att skriva härinne? Jag försöker vara objektiv(korrekt om du vill). ser du det som ett problem? Måste man vara enögd för att man håller på sitt lag? Du är väldigt personlg mot mej nu, alltså förstår du inte ironi, men jag tycker om dina objektiva inlägg ändå. Jag står över din fientlighet.
NuMo: Jag vill helt enkelt göra det uppenbart för dig att mycket av de senaste inläggen här handlar om en spelare i ett annat lag. Det får mig att misstänka att du tycker denne är väldigt duktig. Annars skulle väl liks mycket tid lagts åt att diskutera Emil Berglunds intervju där han också tyckte och tänkte en del om Modo. Märkligt nog har jag inte sett ett ord om detta.
puffe: Förlåt, men jag brukar definitivt förstå ironi, men på forumet uppträder du som vår bror duktig och sätter dig på höga hästar när du alltid verkar försöka vara så korrekt (modo-fomumets Huge).
Dessutom har du en förträfflig förmåga att lägga ord i andras munnar, vilket jag inte vet om det är så att du medvetet missförstår, är ironisk eller om det är bror duktig-syndromet som spelar in.
Dom kan säkert ge tips kring hockeyn, men några experter inom psykologi tror jag inte dom är, så där behöver han nog någon annan att hjälpa till.
Inget fult med att samtala med psykologer, har gjort det flera gånger i min yrkesroll för att få coaching och personlig utveckling och det är givande och man lär sig en hel del om sig själv och hur man hanterar olika situationer och utmaningar mm.
Absolut inget fel. Men det ska gå åt bägge håll, kan man ge så måste man kunna ta också. Jag tycket att Dahlén verkar ha en skev självbild och tro att han är bättre än han är och tål inte kritik, på något sätt ansåg han sig för bra för ahl, och när dom ville att han skulle jobba med spelet utan puck och 5 mot 5 så drog han istället för att bevisa att han kan utveckla det. Men det är väl den nya generationen helt enkelt, inte allt för ovanligt hos 90-talister.
Vi som sett honom i ha förstår ju dessa kommentarer och ser att det är just detta som hindrar honom från att spela på en högre nivå.
Angående foppa var väl problemet med honom att han var så nedvärderande mot sig själv och överdrivet ödmjuk så det blev löjligt, han kunde ha gjort 5p i en 5-4 vinst och ändå sågade han sig själv och var värdelös. I övrigt tror jag jämförelsen med foppa får stanna där, för Dahlén kommer aldrig komma i närheten av hans nivå.
NuMo: Älskar att ni snackar om våra spelare! Ni snackar inte om Söderberg, Filip, Ohre eller Jansson men Dahlén går ni igång på. Kul! Verkligen. Undrar varför? Kanske för att han sa att vi skulle vinna och han skulle göra mål? Vilket stämde.
Rytter: Jag ser aldrig rätten till att gnälla. Antingen trivs man , eller lämnar skutan. Gnäll är bara för losers. Nu vet jag inte om Dahlen gnällt, vem vet? Men även om du lyckats har du ingen rätt att gnälla. Det är bar folk från Närke som har rätt att gnälla
puffe: Jag förstår att det kanske är svårt för dig att sätta dig in i, men det är en stor skillnad på att bli intervjuad direkt efter en förlust i en SM-final, jämfört med ett bra tag efter en match eller ännu tydligare i en avslappnad miljö.
Rytter: Han behöver kanske vägledning i sin karriär? Vem ska han ta lärdom av? Sin far eller sin vän Elias? Lägg av. Det är det jag säger, RING rytter! han behöver hjälp av ett proffs!
Rytter: Om du också läser igen och läser rätt , är vi kanske överens. Jag har nog aldrig skrivit att du hånat Dahlén? Men vissa andra har hånat honom , det kanske man har rätt att göra om han är dryg(jag vet inte, lyssnar inte på han). Men att håna honom för att han'viker ner sej' o lämnar Nordamerika för att starta om i Sverige(och sitt älskade Timrå) och att han är ditten o datten, det är lågt. Man kan aldrig sätta sej in i en annan människas situation. Hade han varit MoDoit, hade vissa Timråiter skrivit skit om honom, nu är det tvärtom. Jag förstår såklart rivaliteten men mår han bättre av att vara hemma så bör alla vara glada äver en sån profil i allsvenskan. MoDo ska väl kunna gå upp, trots Dahlén?
Gavelo: det extremt dryga och uppblåsta Dahlén säger är alltså: "Det är en bra genomförd match, det var onödigt att låta de komma ikapp till 4-3. Men det var fantastiskt bra spel av oss i dag. Vi är mycket bättre än Modo i dag, det var välförtjänta siffror."
Absolut, Lias verkar vara en cry baby också som tror han är bättre än vad han är.
Nej att få dessa spelare att mogna och inse sitt eget bästa ligger inte i mitt intresse. Det finns psykologer som livnär sig på att coacha individer, och att anlita en sådan hade nog varit välinvesterade pengar för bägge spelarna. Att inse att man med hårt jobb kommer långt och gör det lättare för dig, och att man först måste prestera och sedan kan man möjligen förtjänat rätten att gnälla.