1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536935 inlägg · 4132 ämnen
« · 2278762 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB: Varifrån har du fått summan 1 miljon? Räknar du med bonus eller liknande? Jonas Svensson på Expressen skriver
"Jag hör att kostnaden för HV att köpa loss Powell från Västervik landar på runt 400.000 kronor". www.expressen.se/sport/hockey/shl/sista-ordet-inte-sagt-i-infekterade-affaren/

Sv: Silly season
Trilske: HV71 har haft en bredare trupp båda gångerna som åtminstone till viss del fällt matchen till deras fördel. Sam var avstängd första matchen, Mannberg var inte här och Tex var ännu inte fullt matchredo då.
Andra matchen saknades Folin, Sveningsson, MacMaster, Theo och säkert någon till.

Sv: Silly season
M Horava:

Vet inte om vi kunnat kräma ut så mycket mer än det vi gjort i matcherna mot HV. Känns dock som det har varit små tillfälligheter som gjort att det vägt över till HVs favör.

Men det är nog dags att vi vinner imorgon, annars blir det svårt att fortsätta prata om tillfälligheter och risken finns att det mentala tar överhanden. Dock tycker jag att MoDo känns som ett riktigt slutspelslag med tanke på den relativt höga lägstanivån och jämnheten i spelet.

Även om "hög lägstanivå" och "jämnhet i spelet" inte har räckt för att rå på HV, ännu.

Sv: MODO Hockey - AIK F.C. 2012-12-26 16:03
Paddan: Höger skridsko först?

Sv: Silly season
M Horava: Jag tror också att det kommer vara en del av taktiken att slänga in anmälningar mot varandra för att sätta käppar i hjulet för varandra, Då blir det på automatik den som har bredaste truppen vinner?
Tänker er att det kommer in anmälningar mot Sam och Bernad och sedan får vi en skada på Aagaard, hur ser det ut för oss då?

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Jag tror också att vi kan rubba HV i enstaka matcher när vi är påslagna. Då är vi VÄLDIGT bra. Kanske bäst i serien tom. Samtidigt upplever jag att vi kör mer på tre kedjor än vad våra motståndare gör. HV har en helt annan bredd och tuffar på med hyfsat fördelad istid i laget. Jag tror att det är därför de är väldigt bra i slutet av matcherna medan vår ork börjar tryta. Nä, vi är en, två offensiva, målfarliga gubbar kort för att verkligen på allvar kunna utmana när det går till bäst av sju matcher mot lag som BIK och HV.

Se på BIK i förra årets slutspel. De var ett riktigt hot fram till dess de blev av med några nyckelspelare. De hade också behövt en, två gubbar till för att orka/klara av avstängningar/skador. Då hade de kanske spelat i SHL i år.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Då ksn det vara försent att plocka in, Då är fönstret stängt. Slutdelen + slutspelet kommer slita enormt på truppen. Nu när det har blivit en massa matcher framflyttade också. Samt att covid kommer att fortsätta härja hela det här året 2022, ( Enligt en läkare jag känner) Det gäller att ha en väldigt stor trupp om man skall gå hela vägen.

Det är också det som gör HV till favoriter enligt Sanny, Dom har nu den största truppen. Och vill ha in mer folk ändå till slutspelet?

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Ogie Ogilthorpe: det här är nåt jag tycker man ska ha med sig, kommer såklart inte bara drabba modo men modo hade ett stort utbrott och det är klart att det sitter i ett tag, modo vill spela med hög fart och orkar man inte det så blir det mindre bra

jag tror att man kan förklara gårdagsmatchen på tre sätt, jag tror alla spelar roll så detta är ingen ranking

1) trötthet, alltså att vissa spelare lider av försämrad kapacitet pga covid

2) lättja, några spelare såg ut att inte ta det på för stort allvar, tänker på näsen, bernhardt, ingman med flera som gjorde riktigt enkla misstag

3) troja passar modo dåligt, tre av tre matcher nu, dom förtjänar lite kredd för det och modo behöver hitta ett sätt att motarbeta det

gissar att 2 inte kommer finnas mot hv och jag tror hv passar modo bättre än troja på nåt konstigt sätt :)

Sv: Silly season
KB: utan att jämföra spelarna närmare så tror jag brodeckis roll i modo togs av daniel mannberg

håller med om att en center är viktigast att få in, har inga namn men hoppas inte på nån gammal spelare som kommer för att tjäna lite pengar utan nån som vill ta nästa steg

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
jonsson: Dels har vi vaccinerat oss numera och dels är det med största sannolikhet omikron som är mildare och framförallt inte sätter sig lika djupt ned i lungorna.
Det är väl som med en rejäl förkylning/influensa att vissa kan ha lite problem med orken. Max spelade exempelvis inte särskilt mycket sist då han led av sviterna.

Jag tror inte att vi åker på samma problem som Löven. Nu tror jag Löven mest var tacksamma att få någonting att skylla på när man blivit pulveriserade av Timrå ändå.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Ogie Ogilthorpe:

Ja det vore förödande, blir som löven ifjol att orken tryter.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
{5647}: Vi får ju fundera på hur mycket Covid har påverkat den fysiska statusen. Vi kan väl konstatera att vi fick en svacka efter Covidinfektionen i gruppen förra året, och nu verkar samma ske här också eventuellt?

Personligen tog det mig 2,5 månad efter min Covid innan konditionen var på samma nivå som innan.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L:
Får nog säga det är en de positivaste kommentarerna denna säsong. Något att tänka på när man klagar på RobinZ de säsonger de går dåligt.

Du har en poäng men tänker samtidigt att man behöver extra folk nu, för alla kommer aldrig vara friska samtidigt.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Utmana absolut, men får vi slitage och skador så känns det bra med lite extra spelare att plocka in. Det blir uppenbart när Vigge är borta att det blir lite tunnt på centersidan när även Macmaster inte är med. Jag gillar Max, men inte för toppkedjorna...
Men, som du är inne på så är vi oerhört svårslagna när vi går in i matcherna med rätt inställning.

Sv: Silly season
KB: Undrar jag om vi inte redan har ett tillräckligt bra lag att utmana HV på allvar.
Bästa målvaktssidan och seriens bästa backuppsättning, överlägset!

Vi ligger tvåa i serien och har väl ännu inte spelat en enda match med ordinarie lag, det ska man tänka på.
Vill se var vi står när alla är hela och friska och samspelta, då kan det bli riktikgt bra.

Sv: Silly season
{5647}: Tycker Jarno Kärki gjorde det bra i Linköping. Är dock lite mer av en stor stark center som står framför målet.

Svårt att veta om det ens är en trolig övergång även om Ässät är avhängd.

Sv: Silly season
KB: Jo, visst skulle det kännas riktigt bra med en konstruktiv center. Gärna rightare, även om jag tycker att det alltid blir avigt med högerskjutande centrar.
Blir det tuffa matcher i ett slutspel så ser jag gärna en stark centerlinje, så att även om Macmaster är tillbaka är det vettigt med någon fysiskt stark kille där.

Sv: Silly season
Spinner vidare i den här tråden då Brodecki nämndes. Kanske skulle kunna vara intressant då han ändå har gjort en del poäng i Liigas sämsta lag? Ser dock hellre en center.

Ässät, SaiPa och JYP är väl de lagen som kan räknas bort från slutspel redan nu. Finns det några andra intressanta namn där?

Sv: Brodecki
mikbera:
Lägg gärna i Sillytråden, låser denna.

Brodecki
Surrades om Adam Brodecki inför säsongen, JYP går tungt, kanske går med på att släppa?

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Modohockey2121: Det var en intervju med både Karlin och Roger i slutet av sändningen.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Tarasov:

Jag har kollat men det är ju ingen intervju med någon, den tar ju slut direkt efter signalen

Sv: Silly season
Tarasov: Tycker inte att någon kom upp i närheten av samma nivå som de hade haft tidigare. Eller levde upp till potentialen.

Det finns nog en del svårigheter att gå från en förening som Tingsryd till de lite större klubbarna. Bara att kolla på Harju och Olsson i SSK i år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Kostnaden ökar ju om man som jag antar HV gör, ger spelarna högre löner än alla andra lag i hockeyallsvenskan, medan intäkterna inte täcker upp för lönekostnaderna. Nästa år har de inte någon fallskärm från SHL och då ökar kostnaden OM de väljer att ställa ett lika dyrt lag på banan. Det Modo gör är ju att vi har en lönebudget som inte är lika stor som HV och därför har vi gått med vinst i allsvenskan men konsekvensen av det har ju blivit att det bara varit en säsong som vi varit ett topplag.

Sv: Silly season
KB:
Tyckte inte Drew Paris var så dålig, egentligen inte Olhaver heller, Johan E var inte den kanon man trodde dock.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Modohockey2121:
Kolla om matchen ligger kvar på Cmore och scrolla till slutsignalen.

Sv: Silly season
Tarasov: Fladeby är riktigt intressant, men samtidigt så börjar jag bli rejält vidskeplig kring nyförvärv från Tingsryd. Funkar aldrig…

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Nucky:
Intervjuen med vem och vart kan man se den? :)

Sv: Silly season
{9108}:
Det kanske är så att vi får köpa i allsvenkan. Marcus westfält, eller Tobias Fladeby är isåfall intressanta kan jag tycka.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Nucky:
Härligt tvär

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Nucky: Jo, men det här gav man bort. Inget ont om Troja, men MoDo hade gjort processen kort om man bara tagit jobbet. Då hade vi sluppit analyser om att köpa spelare, att vi inte kan dyrka upp sådana försvar och det ena med det tredje.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
{8225}: Såg intervjun nu, JEFVLAR vad förbannad han var😆

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
M Horava: ..men detta måste väl vara liraren vi ges möjlighet att gå upp till SHL med?
www.eliteprospects.com/player/237068/martin-kaut

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB: Denna snubbe har gjort lika många poäng i KHL på 21 matcher som han gjorde på sju i ett luften ur MoDo förra säsongen..
www.eliteprospects.com/player/155382/valentin-zykov

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Saleva: "Vi pissar bort ett powerplay i fem minuter med pensionärstempo. VI förtjänade inte mer"

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Tarasov: Ser att HV71 köper loss Myles Powell för en miljon. Dags för Widebro att stänga myntfacket och dra fram sedlarna.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
jonsson:
Han blev intervjuad av Adam på cmore. Aldrig sett honom så sur, tror fan modochannel inte ville/tordes störa.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Tarasov: ÄNTLIGEN!!

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Tarasov: dagens understatement :)

Men positivt dock, om inte Troja gör en fantastisk vår så slipper vi dom i slutspelet. Värre för HV som riskerar att slås ut av Kristianstad. Trodde det skulle ske i kvarten, men som snapphanarna agerar nu så kanske HV överlever en omgång o slås ut i semin. MoDO-Kristianstad slåss om en SHL-biljett, vem hade tippat det?

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB:
Nu MÅSTE vi KÖPA

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Foppatofflan:

Såg oxå det, vill höra Karlin

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Gavelo: jag har precis samma tankar önskade de kunde spela lite smart emellanåt o inte rusa på i alla lägen man sitter bara o väntar på spelvändningar från motståndarna t.o.m i pp är man orolig för det, möjligt vi har bra försvarsspelare men gäller att ha ett smart o bra försvarsspel också.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Gavelo: Varför ska vi dra stora växlar av att vi presterar dåligt mot det sämsta laget i serien? Det säger väl sig själv att det huvudsakligen är en inställningsfråga.
Löven har för övrigt torskat båda matcherna mot dem, 3-9 i målskillnad. BIK har förlorat en och vunnit en.

Vi har full kontroll på matchen nere i Kristianstad fram till att de snor åt sig en dålig passning. Sen får de såklart vittring där och då efter 2-3 pucken. Slarv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : Är ingen ekonom, men har svårt att se hur kostnaderna ökar om man inte går upp till finrummet. Däremot är jag säker på att intäkterna ökar radikalt om man går upp

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB:
Vi får också komma ihåg att vi ”stulit” en hel del matcher.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB: Jag håller med. Alla analyser borde handla om inställning och arbetsmoral. Hade vi åkt ordentligt med skridskor skulle detta aldrig blivit en match. Då hade ingen suttit och funderat på varför Troja kunde stänga ned oss, för då hade de aldrig klarat det.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
{8225}: Tror på : Väntar på fredagens match

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
KB: Det är väl just därför vi drar stora växlar, varför är vi så dåliga mot ett så dåligt motstånd gång på gång?!

Sen vill jag inte kalla det ”råka slarva bort”, vi slarvar bort poäng för att vi inte gör jobbet rätt och vi saknar en idé om hur vi skall spela av en match.
Modos problem är att vi alltid är offensiva, jag har sagt detta 100 ggr att Modo måste sluta anfalla hela tiden, man vinner inga matcher genom att anfalla så fort man får pucken, man vinner matcher genom att spela smartare än motståndaren, att ta burskydd bör man göra minst 10ggr per period för att sätta upp sitt spel, inte spela utifrån hur motståndarna placerar sig, som vi ofta gör och när vi då inte anfaller ”rätt” så slår vi dåliga passningar och tappar puckar i ödesdigra situationer.

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Smurfen: Kommentatorn sa att det var runt 1000 men att det fanns kapacitet för 2000. Hade man inte hunnit förbereda för 2000 kapacitet, eller väntar folk tills fredagens match?

Sv: MoDo - Troja 2022-01-19
Gavelo: Dålig tröst men vi hade i alla fall kvällens bästa publiksiffra
😂😂

« · 2278762 · »