Knogen: klickar du på [ Sv: ] allra först i Barbapappa's inlägg ser du vilket inlägg han svarade på. Inte för att tankegångarna blir så mycket tydligare, mer än att det mest ser ut 'som ett i högen'.
jag glömde, om du skäms över att vi var så mycket sämmre än aik i våra möten i år. aik vann 4 av 5 möten med lek-sand. få se, hur många vann vi???? 1 av 3.
men vad förväntar du dej med ett nytt lag, och när dessutom så många av dom var oprövade kort som inte ens spelat på seniornivå.
vi ska ju inte glömma det som lyckner sa: när mora åkte ur elitserien tog elitklubbarna det dom ville ha, sedan fick vi bygga med det som fanns kvar. med andra ord de spelarna som ingen annan ville ha.
men det är väll ändå inget att skämmas över, varken Södertälje eller Rögle drabbades av stora darren i årets kvalserie som mora gjorde i förra årets. och för att något lag ska lyckas gå upp måste ett annat floppa.
Mike Skinner: Detta kanske inte är rätta stället att kommentera årets kvalserie, men det har varit en besvikelse. Jag såg AIK - SSK men det var inte snack om saken. SSK var bättre,. AIK-spelarna var som gele i benen, har inte sett något liknande, det var någon AIK-spelare som kom i spagat efter tackling. Nästa säsong måste MIK vinna mot AIK och liknande lag för att ha en chans till högsta serien. Jag skäms något att MIK var chanslösa mot AIK udner serien.
intressant läsning om Mario Kempe. där han säger att det mycket väl kan bli fortsatt spel i mora. Han tycker också att Mora IK tog hand om honom på ett bra sätt när han kom. och han ångrar inte valet att lämna Rögle och spela för oss.
kalle kerman hade ju då inte jag sagt nej till om han skulle vilja tillbaka till mora, det är en utlänning som e välkommen. lite äldre, är rutinerad, en bra målskytt och passningsläggare, han e obekväm för motståndarna. han är väldigt intensiv i sin spelstil och han är bekant med bygden.
Jag såg sista matchen mot Almtuna i Uppsala, och blev, och flera med mig, imponerade av Martins speed. Han borde utnyttja sin skriskoåkning mera, inte bara vid enstaka tillfällen
Helt klart är dessa, nedan, intressanta. Jag är speciellt imponerad av Westerling som är en av de tongivande i AIK. Men är han intresserad av att komma tillbaka till Mora när han fått smak på storstadslivet och Stureplan? Martin Jansson vore bra som injektion och Boggen har gjort det bra i Timrå. Naturligtvis är Rhodin en stor klippa i försvaret, och om det kan kombineras med Greger blir det superbra. Frågan är hur mycket lönen för dessa ligger på numera, Förutom dessa skulle jag gärna vilja att Genoway och Sandström blir kvar. Båda visa en hel del energi. Har inte Genoway lämnat redan?
Tomas Rhodin, Färjestad Håkan Bogg , Timrå Martin Jansson Jonas Westerling , AIK
Teemu Elomo Ross Lupaschuck Lucas sandström Juha Alen Adam Andersson Mikael Simons (Fick tyvärr nytt kontrakt ) Marcus Eriksson (Fick tyvärr nytt kontrakt ) Martin Johansson Stefan Mann Colby Genoway Juha Pitkämäki ( Har lämnat )
Spelare som jag tycker ska in:
Tomas Rhodin, Färjestad Håkan Bogg , Timrå Martin Jansson Jonas Westerling , AIK Två utländstka forwards ,målskyttar
Mike Skinner: Det hade tydligen hettat till mellan Perra och Jönsson avseende köordningen till kaffeautomaten (atomata på värmlandska). Bägge har ett ökänt dåligt morgonhumör. "Få ja int en köffe degradere je dö ti reservbänka, vräkte Perra ur sig. Jösse förstod inte hälften men replikerade med att han skulle gå klaga för Loben. Och på den vägen är det.
Stigsson: Ja, något lurt är det ju. Till exempel är ju Liljas förlängning uppe på eliteprospects nu, och han står med i truppen igen vilket han inte gjorde när nyheten publicerades på Moras hemsida. Men Simons är inte med. Kanske får avvakta lite med det, men jag hoppas man kan tro på det som publiceras på den officiella hemsidan. Simons orkar nog f.ö en säsong till, tyckte att han gjorde ett bra jobb förra säsongen!
Mike Skinner: Mikael Simons verkar ju också vara bland dom som har kontrakt inför nästa säsong om får tro den artikeln men enligt laguppställningen har han utgående kontrakt och han nämns inte bland dom som har förlängt nu. Då måste han ha förlängt redan tidigare men man har inte valt att gå ut med denna informationen.
mattias - 74: Vi hade besök från företaget en gång för ett par år sedan har jag för mig. En hel rad med mörkhyade åskådare som inte verkade fatta mycket vad som hände på isen och dom såg ut att frysa rejält i isladan. ;-)
det är ett företag i quwait (osäker på stavningen), som har sponsrat mora i ett par år. Om jag har förståt allt rätt så är det en sammarbetspartner med Wibe, och företagets VD kommer tydligen från mora. vet inte hur mycket dom går in med, men misstänker att det mer handlar om att stötta klubben, mer än vad det handlar om att köpa reklam.
men det bör ändå vara ganska mycket eftersom reklamen sitter på tröjorna.
Hakan Olsen: Hoppas att Greger stannar en säsong till och att han möjligen kan få med Rhodin om han inte är för dyr. Ekholm, Amne´r och Eklund ser ja som givna i laget.......tycker att både Lilja och Adam måste upp nåt pinnhål till, lära sig att vårda pucken bättre och förbättra markeringsspelet.
tycker att det här är en mycket bra att satsa på egna målvakter. nu hoppas jag att man plockar upp Johan Persson, jag tror att han med sin tyngd kan tillföra mycket i anfallet. (svår för motståndarna att flytta på framför mål).
sedan är det bara att hoppas på att Gregersson stannar 1 år till, och att han kan locka hit någon mer rutinerad herre som kan fostra våra unga spelare.
skulle inte vara helt fel med Fredrik Varg nu när han lämnar Modo. där skulle Harald kunna vara tungan på vågen.
Tubest: Även jag som brukar, enligt vissa, vara rätt negativ tycker det är bra att Lasse får vara första-målvakt. Det är viktigt att börja längst bak för att bygga ett lag. Men hur ser det ut på backsidan? Det är nästa steg som är mycket viktigt att få utrett. Sedan är det dags för forwardssidan att krydda på det vi förhoppningsvis har dvs. de unga hungriga och tangfulla spelarna. Men som sagt målvakt och försvar är det som skall vara ryggraden
Tackar! Jag antar att jag får ändra i den där sekelskiftsgamla presentationstexten någon gång :-)
Det jag vill minnas från matchen var att speakern ropade ut att det var sudden death och att en Morakille strax efter kom helt ren med motståndarmålvakten. Han nätade, men det mest minnesvärda var dock en av motståndarbackarna som i sin jaktiver efter den fria Moraspelaren hade sån fart att han inte kunde stanna. Han for med dunder och brak in i målburen, där han blev liggande som en mäla med huvudet nere vid isen och skridskorna uppe i nättaket.
Hade bestämt för mig att det var Kiruna, men det måste med andra ord rört sig om ett annat lag. Det som ligger närmast att tro är Nybromatchen då. Men nog sjutton vill jag tro att jag varit på match i Smidjegrav innan 1979. De matcherna kan väl förvisso ramlat ur minnet. Jag var ju inte så gammal då.