Högardh är nog på väg ut i Europa för att tjäna lite pengar på ålderns höst. Han lämnade MODO för Frölunda då han ville till en större stad. Så ni kan nog glömma Högardh.
mattias - 74: "Nästan klar"? Antingen så är man väl klar, eller så är man det inte. Enligt vissa Brynäsfans har Ryno vart "nästan klar" för BIF i ett par månader nu ;)
Jarno Kultanen – Thomas Skogs Marko Tuokko – Eric Beaudoin – Teemu Elomo
B5 – B6 Martin Jansson – C3 – Jonathan Granström
B7 – B8 Anders Nilsson – Anders Bastiansen – Mikael Simons
F1 - Eric J ? F2 - Bacon ? C3 - Boggen ? B5 - Ross L ? B6 -Pierre ? B7 - Calle B ? B8 - Junior ? M2 - Sperrle ?
Sen återstår dom nya: M1 - Mika Lehto, Tappara ? B1 - Jere Karalahti, HIFK ? B2 - Andreas Pihl, Linköping ? C1 - ??? En riktigt vass center ??? Kan inte komma på nåt bra namn. En Horcoff-typ.
Stigsson: Ja Lehto och Pihl som nyförvärv skulle glädja mig med. :)
Men med Karalahti vet jag inte. Han hade ju stora alkoholproblem när han lämnade NHL (han fick inte vara kvar pga att han vägrade gå ett program för alkoholavvänjning).
LA Kings: han har enligt uppgifter herr rindell att tacka för mycket. och ville till MIK i fjol men han stoppades av HIFK på grund av ett år kvar på kontraktet... och det året har gått nu.
Han hade under tiden i NHL stora problem med både narkotika och alkohol men ska nu vara helt ok.
Stigsson: Angående laguppställningen i din summering nyss så ser jag en trend över de spelare som fått kontrakt hittills: Det är 2:a-, 3:e och 4:e-formationsspelare som har skrivit på såhär långt.
LA Kings: Jag tycker nog att Nr 12, nr 11 och nr 32 är annat än 2:a-, 3:a-, 4:a-line lirare. Så, så långt ser det helt OK ut. Skulle Nr 8, nr 23, nr 9 och nr 14 + några tilll också betämma sig för att stanna så ser det rikigt bra ut. Med ett och annat giftigt nyförvärv på det så kan vi se fram emot en kul säsong även nästa år.
RQT: Ser ut som om de flesta är överrens om att det är viktigt att Eric, Ross och Bogg förlänger men är det ingen mer än jag som också vill se en förlängning av Bergqvist?
Stigsson: Som jag sagt tidigare så tyker jag det låter bra när Harri vill förlänga med 90% av truppen. Därför vill jag ha en kråka från samtliga kvarvarande nu. Mackan är väl uppsatt på transferlistan, så han går väl bort får man förmoda, men annars resten.
Stigsson: Jovars, inte skulle jag gråta om Bergqvist blir kvar. :)
Jag hoppas mycket på att man lyckas behålla #10. Får han hålla sig fri från skador lär hans genombrott säkerligen komma nästa säsong. Han höjde sig riktigt mycket mot slutet av säsongen när han började att spela fysiskt.
Stigsson: Absolut, #41 och 10. Självklart vill man se dem även nästa år. Men jag håller speciellt #9 som en stor stor sten i Moras lagbygge. Han är näst utav ett måste enligt min mening.
RQT: Självklart vill jag se nr 41 samt 10 i MIKdressen även kommande säsonger. NR 10 tog stora steg framåt efter jul och kan blomma ut rejält nästa säsong. Och Bergkvist kan helt klart vara viktig. Han fick ju stora delar av gågna säsong förstörd av skada, men var riktigt bra i slutspelet ändå.
henrikj: Valet från min sida hamnar också på Boggen, om han själv vill och kan såklart. Det vilar ju såklart ett visst tryck på kaptenens axlar.
Ola: Japp, såg den lite senare når jag redan skickat elitserielänken. Den kanske blir ännu mer intressant. Men att dom skriver ut mailadress och mobilnr sådär? :/
RQT: Jag lägger inte allt för stor vikt vid SICO´s lista. Där brukar alla dom hamna som har ett utgående kontrakt vare sig dom har tänkt förlänga eller redan har nåt nytt på gång.
RQT: Några av deras e-postadresser var rätt kul läsning - det säger ju en del om spelarna vilka adresser de har valt, ungefär som vissa nick på den här sajten. En forward i Nyköping har till exempel valt namnet "Hossa -87" - intressant självbild :-)
Step: Jag had "min" och Stigsons uppställningar i bakhuvudet när jag skrev det där om att endast 2:a-, 3:e- och 4:e-lineare var klara. (Eftersom varken #9, #14, #8 eller vår nya målkung och Karalahti är klara ännu).
RQT:
Högardh är nog på väg ut i Europa för att tjäna lite pengar på ålderns höst. Han lämnade MODO för Frölunda då han ville till en större stad. Så ni kan nog glömma Högardh.