Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Puh! Perez var sisådär men gjorde sitt jobb och höll Mets kvar i matchen. Offensiven vann matchen. 12-5 slutade det efter en match när Mets två Carlosar, Beltran och Delgado, stod för tre homeruns. Beltran är på väg att sätta alla möjliga offensiva rekord. Det var det som Mets betalade en fantastiskt hög lön till honom för.
Rematch måndag kväll - om det inte blir regn. Glavine som nollade Cardinals i första matchen startar för Mets igen. Det känns som en nyckelmatch. Kan Mets fixa en matchboll så vinner de det här i någon av de två hemmamatcherna som återstår. Vinner de inte så blir det mycket tufft att vinna två till med de svaga starters som de kan mobilisera.
Detroit har en fantastisk säsong! Fyra raka mot Oakland och Tigers är klara för första world series sedan 1984. Känns som favoriter där nu oavsett vilket lag som går vidare från National League.
St Louis Cardinals vann tredje matchen mot New York Mets och har nu 2-1 i matcher. Trachsel startade matchen för Mets och släppte alla fem runs i 5-0 matcher. Trachsel utgick efter att ha pitchat till två batters i öppningen av andra inningen när han fick en boll slagen på benet. In kom Oliver och pitchade fantastiskt i sex innings. Vad hjälpte det är Mets inte hade någon som helst offensiv och Cards redan ledde med 5-0... Cards starting pitcher Suppan slog för övrigt sitt livs andra homerun i matchen. Bara en sån sak.
Tyvärr verkar skadorna ta udden av Mets i slutspelet. Inatt startar Perez, en kille som verkligen inte ingick i några slutspelsplaner för några veckor sedan. Trots bristen på starters kan det gå vägen för mets om offensiven leverar. Bäst av sju, fem chanser att vinna tre matcher.
Pratar man slutspel så är det baseballfeber i Hockeytown. Detroit har tagit de två första matcherna i mötet med Oakland.
Mets-Cards väntar fortfarande på att få börja spela efter regn i NY. Match 1 på Shea ikväll om vädret är OK.
Alla har väl noterat att John McEnroe glider runt i Stockholm med Metskeps föresten?
Alisandali: Jäkligt läskigt. Planet kraschade på 72:a gatán, under min tid i stan bodde jag på 82:a... Jag har flera gånger varit hemma hos vänner i precis det kvarteret.
Spöklik nu-är-säsongen-slut-artikel på yankees officiella hemsida om spelarna som städar ur skåpen efter säsongens slut där den förste som intervjuas är just liedel. Sista nyheten som lagts upp innan rapporterna från kraschen började komma. En av Mets ledare bodde för övrigt i huset som han kraschade in i.
El Maco: Tänkte på dig när jag läste denna artikel och såg denna bild... :-)
[url=www.thetoque.com/top_five_plus_five_more/top_reasons_why_the_new_york_yankees_choked_20061007.html]Top Reasons Why The New York Yankees Choked[/url]
[bild]photos1.blogger.com/blogger/561/81/400/yankees_suck_sam_large.jpg[/bild]
Så är det bara fyra lag kvar....
Största skrällen svarade Detroit Tigers för som slog ut Yankees med 3-1 i matcher. Nu blir det baseballfeber i Hockeytown. Första slutspelet på nästan 20 år och Tigers slår ut favoriterna i American league övertygande.
Oakland A's eliminerade Minnesota Twins överraskande enkelt med 3-0 i matcher. Helt öppet i American League Championship. Till slut tror jag nog att Oakland tar det. De har varit med i hetluften regelbundet de senaste åren medan Detroit kom från ingenstans det här året. Det gjorde å andra sidan White Sox ifjol också...
I National League var det hårt in i det sista medan St Louis och San Diego. Cardinals vann med 3-2 i matcher. I den andra matchen hade Mets det oväntat enkelt mot Dodgers. 3-0 i matcher efter övertygande spel - men på olika sätt. Första matchen vann Mets med Power. Andra på pitching och försvar. Tredje med small ball runs.
I national League championships håller de flesta Mets som favoriter. Det här är de tippade två lagen att mötas. Cards har slutspelests kanske bästa starting pitcher i Chris Carpenter och den bäste positionsspelaren i Albert Pujols på 1st base. Sammantaget har dock mets ett bättre lag. Utan ytterligare skador tar Mets det här. Hoppas jag....
Värt att notera att det blir en rätt fräsch mästare oavsett vem av de fyra återstående lagen som tar det. A's var de senaste av de fyra som vann worlds series, det var 1989. Mets 1986, Detroit 1984 och Cardinal 1982. Cards var å andra sidan i World Series 2004 när de förlorade mot Red Sox.
Hurra! Slutspelet har börjat. Först Division Series:
American League:
NY Yankees-Detroit, 1-0 i matcher
Oakland-Minnesota, 2-0 i matcher
National League:
NY Mets-LA Dodgers, 1-0 i matcher
St Louis-San Diego, 1-0 i matcher
Mets har haft makalös otur med skador. Pedro Martinez fick sin andra svåra skada för säsongen veckan före slutspelet. Eftersom han sett så blek ut sedan han kom tillbaka från förra skadan var det ändå med viss tvekan som fansen såg honom som startande pitcher i match 1 mot Dodgers. När det blev klart att han är borta i ett halvår var det istället självklart att gå till El Duque, veteranen som alla trodde var slut som värvades från Arizona i somras. Sedan han kom till Mets har han visat att han fortfarande kan och sista veckorna har han varit grym. En given starter game 1 - så fick han en svår muskelbristning när han joggade över planen dagen före match... Dessutom är tredjestartern Trachsel aktu bortrest av familjeskäl.
Hur som helst, Mets med grundseriens bästa resultat i hela MLB vann bakom Maine efter en stabil insats inför nästan 60,000 på ett utsålt Shea. Ny match i bäst av fem ikväll.
I övrigt håller jag på Tigers (Anti-Yankees) men tror på NY i den serien. Oakland har kopplat greppet i sin serie. Kul, det är en riktig budgetklubb som alltid får fram fantastiska talanger.
I mötet STL-SD håller jag på Cameron och Piazza i Padres. Tänk vilken uppståndelse om San Diego kommer till Shea för att spela om NL Championship med Piazza i uppställningen?
Glömde källan SVT TextTV. klipper in igen för lite bättre textförståelse
Armstrongs hjälpryttare var dopade
Två av Lance Armstrongs stallkamrater
erkänner att de dopade sig med Epo
under Tour de France 1999.
-Jag försökte att undvika dopnings-
medel, men gjorde fel några gånger.
Det är inget jag är stolt över. Jag
använde Epo, men bara några gånger,
säger tidigare US Postal-kaptenen
Frankie Andreu till New York Times.
Den andre US Postal-cyklisten är inte
namngiven av tidningen. Avslöjandet
kastar nya skuggor över Lance
Armstrong, som 1999 vann sin första
av sju raka segrar i touren efter
comebacken från cancer.
Nya skuggor över cyklingen.
Armstrongs hjälpryttare var dopade
Två av Lance Armstrongs stallkamrater
erkänner att de dopade sig med Epo
under Tour de France 1999.
-Jag försökte att undvika dopnings-
medel, men gjorde fel några gånger.
Det är inget jag är stolt över. Jag
använde Epo, men bara några gånger,
säger tidigare US Postal-kaptenen
Frankie Andreu till New York Times.
Den andre US Postal-cyklisten är inte
namngiven av tidningen. Avslöjandet
kastar nya skuggor över Lance
Armstrong, som 1999 vann sin första
av sju raka segrar i touren efter
comebacken från cancer.
Ctrl-c, Ctrl-V från viasatsport.se
NFL tillbaka på Viasat Sport
Viasat har förlängt de exklusiva sändningsrättigheterna till den amerikanska fotbollsligan NFL t o m 2012.
När försvann dom? Men kul att dom satsar. Hoppas det finns kvar på "1:an" och inte försvinner ut i förskingringen.
Då är det mindre än en vecka innan NFL tjuvstartar med Steelers - Dolphins (torsdag kväll) innan det drar igång på allvar senare den helgen.
På måndag är det två matcher och BÄGGE visas direkt av Viasat Sport.
Först Redskins - Vikings (01.00 natt emot tisdag) och sedan Raiders - Chargers direkt därefter (04.15-06.45). Så ladda videon och glöm inte att välja Long Play...
Vem som vinner kan man ju ta en gissning på.
Då Packers INTE kommer att figurera däruppe, inte Favre kan få till det bakom ett iofs talangfullt lag, så lägger jag min röst på Indianapols Colts. Pengar sätter jag inte då dom ger lite för lite i odds (5.00 på Svenska Spel). Istället skulle jag kunna sätta en slant på Dolphins som ser intressanta ut och ger 20ggr pengarna tillbaka.
Mets, Mets, Mets, snart är seriesegern sekrad även rent formellt.
Bjurman har börjat fatta spelet, skriver om det i Aftonblaskan
Frisco: Tror att det blev något fel på hörapparaten för Landis. Han kroknade ordentligt sista milen, fast hade ju samtidigt ingen draghjälp alls från övriga stallkamrater i Phonak.
Men... var är Didi Senft?
Dagens etapp börjar ju lugnt och fint också med en liten nätt stigning på 4,5% i 43 kilometer till Col du Galibier och sedan fortsätter de små kullarna att avlösa varandra.
Paddan:
Skapligt ryck där av Schleck med tre kilometer kvar. Cunego hade ingenting att sätta emot. Smått otroliga 38,38 km/h i snitt över etappen. I morgon blir det dock ännu tuffare då man ska över två HC-berg, ett förstakategori-berg och ett andrakategori-berg.
Frisco:
Ja, jämför man med de som cyklar Le Tour. Vilodagen är nog mest för mina händer, de har en hel del fina skavsår.