Nevink: Nå så jävulskt krampaktigt och skitnödigt och... och... Och alldeles underbar avslutning!
Tror att det är helt menlöst att hoppas på en "uppryckning". Det är så här det kommer att se ut, mest troligen i sju matcher också. Vi kommer sitta på nålar serien igenom och känna hopplösheten krypa in under skinnet.
Möjligtvis att Wedin då; han kanske kan stå för en uppryckning. Han är inte sig själv. Åker alldeles för mycket själv, tappar puck och slår bort passningar.
Men va fan; 2-1 i matcher. Liket lever! Hoppet finns!
erathoo: Det var en solklar interference som föregick målet och i kombination med Oskarshamns utvisning för slag på klubba? så blev måttet rågat för Åhlund.
Nevink: min dröm just nu. Vi håller oss kvar, klarar oss undan kvalspel nästa säsong och modo slår ut något söderlag. Derbyn om 2 år där Timrå garanteras poäng i vanlig ordning!
Min prediction stämmer fortfarande iaf. Varsin hemmaseger, sen plockar Timrå 2 raka. Sen torsk hemma för att sedan avgöra borta. Någon som sätter emot?
{8671}: Puh! Nu kan man börja jobba ner pulsen igen. All heder åt Boyce för hans jättejobb i kväll. Även Falk gör en av sina bättre matcher. Och så Kinnvall. Sååå skönt att vi har honom. Kanske dags att ge Wedin en sportslig chans också nästa match? Så j-a skööönt!
Sputnik: Ja men man kan inte ha 3 backar som är godkänd och övriga av div 1 klass fysiken har varit en stor jävla brist i flera år fattar du med också älska KINNVALL
Modano: Ja Pantzare är ju så stor och kass? Tycker inte man skall stirra sig blind på storlek. Kolla på Nielsen, inte så stor men en av rejälaste i Timrå. Man kommer långt på spelförstålse och hockeysinne.
Rent krasst vill man inte ha upp Oskarshamn. Blir såna jävulska resor dit. Så av rent krassa skäl håller jag på Timrå. Oskarshamn bör juh tröttna mer och mer för varje match kan man tro!
Icetea: Det tragiska är ju att Nubben sa att det skulle i en försteback och förstecenter på nått klubbmöte inför säsongen. Dom såg vi inte skymten av. Tyvärr har Nubben varit för hanslingsförlamad denna säsong. Varför har man inte lånat ut, nån av Söderberg, Drugge, Hardegård under säsong och gjort plats för breddback som har varit med förr på denna nivån(inte en seg kloss som Printz)
bar mofftak: amen to that. Hur kan man från båset inte se, eller det har man nog gjort, men hur omöjligt är det att få grabbarna att göra rätt? Och inte falla i samma dumstrutsfålla varenda gång.?
Icetea: Hållander var vår bästa spelare förra matchen oxå. Hoppas han kan köra en snabbkurs hur man hanterar mental anspänning till övriga i perrepausen 😉 Förutom Svedda tycker jag att oxå Boyce och Gallos gör det bra utifrån vad de kan tillföra. Tyvärr är det ju inga poängspelare dock. Nä va fasiken. Nu sticker jag ut hakan och säger att Boyce avgör det här. Japp så blir det !!
uhahl: Svedberg har blivit bättre. Det har inte vårt försvarsspel blivit. En enda sak har givit oss lite momentum under säsongen och det är när Brattström fått stå, då har vi visat tendenser till ett moget försvarsspel. Personligen skiter jag i att Svedberg stått på huvet ibland och förmodligen gör det bättre just nu än vad Brattström hade gjort. Med ett moget försvar behöver inte målvakten stå på huvet.
Brattström skulle fått starta denna serie. SM i efterklokhet nu men näääär man får en tendens till bättring, vaaaarför kan inte modofredde bara kapitalisera på detta, varför måste han hela tiden gå tillbaka till en laguppställning som inte fungerar????
uhahl: ja; Svedberg har en tendens att gå ner på knä för fort. Just vid det här målet tycker jag dock inte att han kan beskyllas. Då är det andra - typ den hela legionen av forwards som skymde egen målvakt och gav fan i skytten - som får ta på sig målet.
bar mofftak: Titta på fö svarsspelet på målen....på 3-3 pucken så backar alla tre forwards hemåt på linje. Jag såg reprisen på Luleå- Växjö idag. Luleå låg hela tiden på puckhållaren. Madsen skulle såklart klivit på och haft en klubba mot pucken
uhahl: Problemet är inte att han går ner på knä, det gör så gott som ALLA av dagens målvakter, det är en produkt av butterfly-stilen, men Svedberg har en tendens att göra sig otroligt liten när han går ner, han hukar sig och ser nästan puckrädd ut, en målvakt i hans storlek brukar kunna gå ner på knä samtidigt som man nästan täcker upp till ribban med dom gigantiska axelskydden.
Skillnaden är mentalt, på pappret ska ni ju krossa motståndet. Ett lag som vunnit sig igenom säsongen växer när det behövs, ett lag som förlorat sig igenom säsongen blir rädda och krymper, och då verkar det intr skilja mer mellan lagen. Ta rensfeldt t.ex han är ju helt under isen medans hans motsvarighet i iko pispanen ser mer ut som en shl spelare (Dock har han varit sämre idag). Iko:s tredje och fjärdekedjor gör jobbet (modigs är ju vad gallo var för er i fjol) medan i Timrå undrar man om collberg och Ohlsson ens är med.
Trodde att det skulle växa lite tuppkam på er efter första suddenvinsten. Men på nått sjukt sätt vägrar Oskarshamn lägga sig ner och dö.
Montén Python: Den stora frågan är ju varför den siffran Expressen uppger inte skulle stämma? Vad skulle Nubben tjäna på att ljuga i ett svar på en rak fråga? För att dölja sina djävulska motiv där det i smyg ska strösslas mer pengar ... | Läs mer