Bee: Det här är topp-3 det mest bedrövliga jag sett Timrå presterat. Får vi med oss något annat än skam från Oskarshamn idag så skäms jag. Nu får alla ta sig i kragen och f*n visa lite vilja och kunskap hemma på torsdag. Det här är inte ok.
EXPLORERSMÅLAND: Har Timrå tränat på powerplay någon gång under säsongen? I vilket fall som helst så är de sämst på detta. Kanske det beror på att de har så svårt att vinna tekningar. Speciellt viktiga sådana.
The great one: Varför hatar alla Freddan nu? Jag kan ju hålla med om att den här säsongen inte varit vår historiskt starkaste men det kan väl knappast freddan klandras för? När vi åkte ner med Montén kändes det mer som coachmiss än i år. Han tog upp oss helt otippat ifjol och kommer föralltid vara en hjälte i mina ögon. Han har än så länge en bra möjlighet att uppnå målet om att vinna kvalet och klara oss kvar i SHL.
Han kanske ska bytas till nästa säsong, men denna säsongs misslyckande är inte Freddans fel.
Offensivt: En sak Timrå kan förbättra "enkelt" är att stå upp bättre på blå i anfallszon och inte backa hem så ruskigt tidigt. De få ggr de stått upp har det sett bra ut. Nu ger de Oskars gratisyta och anfall i fart.
Defensivt: Om 3-4 spelare är ruggigt lågt i hemjobbet missar man lätt andravåg samt är det omöjligt att vända spelet effektiv. Blir liksom inga spelvändningar om alla backar in i mål. Timrå är alltför ofta för låga i positionerna tycker jag.
Sputnik: Jag vill minnas att det var folkstorm här inne före jul för att Drugge inte fick spela. Sanningen är väl bara den att vi har för få backar som riktigt håller måttet.
{8671}: vad menar du med att sälar bort puckar? Det är nog inte bara han som gör de ifall du missat dem 3 övrig matcher. Jag hoppas du med din kunskap spelat negativt kval där man har allt att förlora, killarna gör nog allt det dem kan just nu. IOK har allt vinna medans Timrå har allt att förlora.
Bee: För det första..det här är inte SHL. Det är på sin höjd allsvensk nivå,.så Drugge borde kunna prestera. För det andra så är ingen annan heller förutom Svedberg och Hållander på en ev. SHL nivå just nu. Brunt....
Nej, känns inte alls bra detta! Vi vinner inte sargduellerna, vi vinner inga tekningar och skärpan finns inte där! Skrämmande många felpass i lägen där spelarna har all tid i världen på sig. Det handlar enbart om inställning, laget har inte rätt mindset för tillfället helt enkelt. Något måste hända och det snart, annars kan det bli förödande!