Olli Nomadinen : Jagr är klar till 99,99% hörde jag i Domustrappan igår. Det firar jag med att gå till Bolaget när det öppnar kl 10 och köp en flarra Explorer.. Det är student och skolavslutningstider och då vill man ju sympatifira!🍾
Olli Nomadinen : Så är det kanske, från och till... Du kanske också tror att Dicken spelar i Timrå nästa säsong? Tror du det är det nog läge för dig att gå till Pressbyrån och köpa dig en Bingolott,,,.
Nästintill hundraprocentigt lystmäte för alla som tycker att det varit dåligt med insyn i hur klubben arbetar. Väldigt intressant att se hur det fungerar på "andra sidan" så att säga, hur snacket går innan vad som sedan mynnar ut i ett pressmeddelande exempelvis.
EXPLORERSMÅLAND: Dick Axelsson är som sagt ledig! Om bara Timrå kontaktar honom omgående och erbjuder en "ansenlig" lön på sisådär ca 8-9000 kr i månaden ansluter nog Axelsson mycket entusiastiskt och tämligen omgående till er organisation.
Och när han väl kommit tillrätta, kommer han säkert att kämpa livet ur sig för att ni ska få de absolut bästa förutsättningarna att ta er tillbaka till SHL.
Detta är jag fullständigt övertygad om. Det förmodar jag att du också är, SMÅLAND!...
Puckat: Så är det, och det faktum att inte Nubben aktivt sparat en plats talar ju för att snacket inte lär ha gått i riktningen att Westerlund ska stanna. Men tiden går ju, och är det så att Sverige och HA blir aktuellt så måste vi givetvis hitta en lösning. Rent ekonomiskt lär det knappast vara några större pengar att tala om.
Olli Nomadinen : Är ju lite bekant med jontes mor o far och jag vet att det finns en hyfsad bra chans att jd spelar i Timrå till hösten men......det finns ett litet om...!!! Vi får väl hoppas o se!!😎
Det verkar vara i stort sett knäpptyst kring vad Filip Westerlund tänkt göra i vinter. Om Arizona vill sajna honom nu så låter det väl inte helt sinnessjukt att de låter honom stanna i Sverige ett år till, och då är ju frågan vad som är bäst för hans utveckling? Kontraktet med Frölunda har löpt ut och ska han spela SHL så blir det nog till att gräva bland bottengängen för att hitta en miljö där han kan få mycket istid. Om det inte vore för hans axelskada så hade jag nog haft mer förståelse för ett sådant beslut än vad jag har nu.
Nä, det känns som att han är aktuell för oss i allra högsta grad. Allt hänger nog på vad Arizona vill, om de nu ens vill något just nu. Bland dem som menar att Dahlén är högaktuell så nämns det att "Lööke aldrig gått hit om det inte vore för att JD också ska lira här", och vill man se det på det sättet så skadar det inte direkt att vi lånat in Fjellström och Nässén för Westerlunds vidkommande.
Dagens bästa: Pekka Lindmark! En rögande målvakt... Än kunn stå å lut sej mot ribban när de var i mittzon.. De är så spända målvakterna nu för tin! Sommarträning de var inge för mej... Ja vilken lirare vi haft i vårat ställ!! Dä va bättre förr!! Hann är för skön rabben!!😂 Ikväll sa dä på Hotell Laxen att Dallen lir för oss i vinter!!❤🍸🍺🥃
zita: All heder till Svedberg som håller väldigt god ton, trots allt. Annat är det från vårt supporterhåll, på sina ställen. Såhär med lite perspektiv på fjolåret så uppstod någon form av märklig spiral av skit där ingenting tilläts fungera fulländat under hela säsongen. Han gnällde dock inte, vilket en målvakt som kom från den nivå han gjorde verkligen kunnat göra. När vår glädjekalkyl till backsida väl börjat komma upp i någorlunda hyfsad nivå så var allt redan så dysfunktionellt att inget hann repa sig. Sammantaget blev han en oerhört dyrköpt felrekrytering som vi borde gått skilda vägar med redan i december. Sen ska det bli oerhört intressant att se hur han klarar av kommande säsong, gör han en kanonsäsong nu så framstår fjolåret allt mer märkligt.