OlliJanne: Japp hoppas man från sportsliga ledningen inser att ibland måste man lätta lite på lädret för att också sälja biljetter. Ett "Afischnamn" kan ju bygga upp hypen och sälja nått extra säsongskort redan på förhand.
OlliJanne: Ett envist rykte går just nu att Nubben siktar på att köpa loss Nate DiCasmirro från kontraktet som ass. coach i Klagenfurter. Priset är tydligen snuskigt lågt just nu.
Sägs på trappan att han ska gå rakt in i första kedjan som spelande assisterande coach hos oss. Skulle verkligen vara en riktig dräggelvärvning om det gick i hamn!
Knylan: Klippet där Nubben pratar med Green är intressant. ”Det kan bli 14 forwards, det kan bli en till”. Vi har 13 nu, är den 14:e Dahlén? Eller Salmonsson?
Olli Nomadinen : Jagr är klar till 99,99% hörde jag i Domustrappan igår. Det firar jag med att gå till Bolaget när det öppnar kl 10 och köp en flarra Explorer.. Det är student och skolavslutningstider och då vill man ju sympatifira!🍾
Olli Nomadinen : Så är det kanske, från och till... Du kanske också tror att Dicken spelar i Timrå nästa säsong? Tror du det är det nog läge för dig att gå till Pressbyrån och köpa dig en Bingolott,,,.
Nästintill hundraprocentigt lystmäte för alla som tycker att det varit dåligt med insyn i hur klubben arbetar. Väldigt intressant att se hur det fungerar på "andra sidan" så att säga, hur snacket går innan vad som sedan mynnar ut i ett pressmeddelande exempelvis.
EXPLORERSMÅLAND: Dick Axelsson är som sagt ledig! Om bara Timrå kontaktar honom omgående och erbjuder en "ansenlig" lön på sisådär ca 8-9000 kr i månaden ansluter nog Axelsson mycket entusiastiskt och tämligen omgående till er organisation.
Och när han väl kommit tillrätta, kommer han säkert att kämpa livet ur sig för att ni ska få de absolut bästa förutsättningarna att ta er tillbaka till SHL.
Detta är jag fullständigt övertygad om. Det förmodar jag att du också är, SMÅLAND!...
Puckat: Så är det, och det faktum att inte Nubben aktivt sparat en plats talar ju för att snacket inte lär ha gått i riktningen att Westerlund ska stanna. Men tiden går ju, och är det så att Sverige och HA blir aktuellt så måste vi givetvis hitta en lösning. Rent ekonomiskt lär det knappast vara några större pengar att tala om.
Olli Nomadinen : Är ju lite bekant med jontes mor o far och jag vet att det finns en hyfsad bra chans att jd spelar i Timrå till hösten men......det finns ett litet om...!!! Vi får väl hoppas o se!!😎
Det verkar vara i stort sett knäpptyst kring vad Filip Westerlund tänkt göra i vinter. Om Arizona vill sajna honom nu så låter det väl inte helt sinnessjukt att de låter honom stanna i Sverige ett år till, och då är ju frågan vad som är bäst för hans utveckling? Kontraktet med Frölunda har löpt ut och ska han spela SHL så blir det nog till att gräva bland bottengängen för att hitta en miljö där han kan få mycket istid. Om det inte vore för hans axelskada så hade jag nog haft mer förståelse för ett sådant beslut än vad jag har nu.
Nä, det känns som att han är aktuell för oss i allra högsta grad. Allt hänger nog på vad Arizona vill, om de nu ens vill något just nu. Bland dem som menar att Dahlén är högaktuell så nämns det att "Lööke aldrig gått hit om det inte vore för att JD också ska lira här", och vill man se det på det sättet så skadar det inte direkt att vi lånat in Fjellström och Nässén för Westerlunds vidkommande.
Hur många varv till ska skivan behöva snurra? Vi kommer att värva tre ersättare för 14 och 54. Två av dem är klara. McLaughlin är en, Kivenmäki en annan, men Forsell är inte den tredje. Han ska ses som ersättare för 23 och en bättre ... | Läs mer