EXPLORERSMÅLAND: Det vi SKA värva är en center för 1a-2a kedjan och så länge vi ligger topp 4 med hugg på topp 2 så är jag OK med att vänta på att den spelaren ska dyka upp på marknaden.
....så har jag hört från ganska säkra källor, utvalda delar av vad sparkade Jörgen hittade på. De delarna handlar om att han förhandlat fram personliga fördelar från vissa sponsorer bla. Icke bra..
Olli Nomadinen : Precis vad jag menade. När vi panikvärvar så går det oftast åt pipsvängen! Nä vi är med i toppen med det vi har och det kan bar bli bättre!👍🏼
Tänker så här kring Liss... han producerade bra i Pantern och riktigt bra när han kom in i Rögle... det gick lite tyngre under förra hösten men tror det berodde lite på otur och lite på konkurrensen. Men i allsvenskan tror jag han kan bidra med mycket poäng och i SHL på sikt.
EXPLORERSMÅLAND: Fast vi ska väl inte värva för att värva? Finns ingen anledning till nån panik i nuläget, vi hänger med där i toppskiktet och har en bred trupp med bra toppar. Får jag önska så är det främst backsidan Nubben bör se över när det drar ihop sig
Olli Nomadinen : Herregud...men likt förra säsongen är vi inte intresserade utav något! Jo om vi kan " LÅNA " någon som sitter på bänken eller på läktaren och glor i något annat lag!
Olli Nomadinen : I vilken kedja skulle Timrå placera ett nyförvärv , när all kedjor är kompletta ,, nja i 3 eller 4 kanske men skulle Timrå bättre då ? Tror inte det .
TIK1928: Tror nog Löven är mer beroende av Cannata än vad ni är av Dahlén och framför allt vi av Johnsson. Visst är Johnsson bra, men han har väldigt bra kedjekamrater också
Olli Nomadinen : inget flow i serien öht. Så fort man börjar komma in i hockeybubblan är det uppehåll sen tar det en 3-4 matcher innan man är tillbaka rent mentalt. Tycker inte HA och SHL ska ta hänsyn till alla jävla landslagsturneringar och allt vad det är.
Inte konstigt att det ser ut som det gör då spelbolagen är dom största sponsorerna. Dom vill ha något att spela på så många dagar i veckan som möjligt.
Olli Nomadinen : Man kan inte påstå att man är intresserad att se alla lag i serien , en del lag som AIK , Almtuna , Kristianstad ,drar ju inte många än dom trogna . Det som kan ändra på något är att laget skall spela bättre ändå eller jippon , gratis entre , Vi trogna är där all matcher ca 2500 st ..heder åt oss !
Alltså utredningar om seriesystem o dyl i all ära men hockeyn har betydligt närmare och konkretare problem än så. Spelschemat. Gäller både SHL och HA, det är ju ett fullskaligt haveri.
Fattar inte att man inte tar tag i detta när alla pratar om hur man ska få publiken till matcherna?Hur jävla svårt ska det vara att sätta sig ner, fokusera på ett upplägg som funkar OCH är attraktivt?!
Att som nu spela 2-3 bortamatcher/hemmamatcher i rad, möta flera lag på kort tid innan man mött vissa andra, kackiga speldagar (läs: fredagkvällar) och sist men inte minst: STÄNDIGT haltande tabell!
Så jävulskt frustrerande och förödande för att hålla intresset uppe!
RunarUp: Haha! Jag vill förtydliga att jag respekterar er jag nämnde alltså ville inte göra narr av er. Ni är alltid sakliga och låter inte som en annan som skriver när man inte har känslorna i styr alla gånger. 🙂
Men tanken kittlar att det döljer sig en Modano i nån av er trots allt. 😂
TIK1928: Den som tycker att Pettersson är lika bra som Cannata kan ingenting om hockey. Givetvis vore en skada på Cannata rena mardrömmen för oss, även om Pettersson gjort det bra de fyra matcherna han spelat.
Nucky: Cannata? Enligt alla här i Umeå så är Pettersson minst lika bra. När man sitter i fikarummet här uppe på vardagarna och lyssnar på deras teorier.. Dom menar att våran dahlén och eran Johnsson är bärande för våra lag, men att Skulle Cannata bli skadad påverkar det inte Löven något, deras lag är så brett och deras andre målis är lika bra som Cannata.
Nucky: Björklöven ligger först för att dom är bäst , men vänta tills Dahlen är fulltränad , då läklar kommer in eller dom inte ikapp oss , om det sker är det för att vi vill det . Mvh Clay
Andersson: Tycker själv vi var strået vassare än Löven, men Cannata(den jäveln!!) vann matchen mot Hanses. Angående de randiga, bentacklingen på Norlinder var fan inte snygg.. i övrigt tycker jag de var ok.
Hassan: nu har jag inte sett matchen men vis av erfarenhet från våra matcher mot translöven säger mig att dom filmar på i vanlig ordning och zebrorna köper det mesta... löven är bra i pp... Skitlag...
EXPLORERSMÅLAND: Haha! Modano måste vara typ Knylans, TIK-Lund eller Runarup alter ego. De är sådär gemytliga och okritiska och får leva ut sina fantasier och leva i "The dark side" för en stund.😂
Ibland skulle man behöva mer av dessa männens kyla och inte låta känslorna skriva alla gånger. 😋
Håkkybåkky: Undrar om inte Modano kanske är avstängd? Kan tänka mig att han fick en lång sådan sist, vill minnas att han uttryckte sig rätt grovt med hot och annat mot nån annan härinne...