” – Jag har ingenting klart. Vi får väl se, säger Svensson när UNT avbryter honom mitt i kycklinggrillandet under fredagskvällen.
Det sägs att Timrå är ute efter din namnteckning. Stämmer det?
– Nja... Jag varit i kontakt med Timrå, men det är inget som är färdigt. Riktigt så långt har vi inte kommit, säger den förre Almtunabacken, som alltså inte ser ut att hamna i Uppsala igen.
– Jag har haft lite kontakt med Almtuna, men det verkar som om dom vill satsa på annat och det får man respektera.
Är det känslosamt att Almtunas intresse verkar svagt?
– Det är klart att det finns känslor kring det. Jag har ju ändå spelat åtta säsonger i Almtuna. Men det är inte så att jag hyser något agg mot klubben bara för att de inte verkar välja mig, säger Per Svensson.”
snubbelfot: Du har fel, det är namnbyten du pratar om. Timrå IK blev Sundsvall/Timrå där under några år, nuvarande Sundsvall Hockey var då IF Tunadal Hockey under samma period. Föreningarna slogs aldrig ihop på något föreningstekniskt sätt. Men det är helt ointressant i sammanhanget, ni är lika mycket förtjänta av gratulationer för det. Timrå IK och IF Björklöven är två klassiska klubbar oavsett hur man "räknar".
snubbelfot: Haha! Tomte! 1928, inget annat som gäller. Det håller ju till och med modoiterna med om. Men att lövare har lite svårt med räkning det vet vi ju sedan ni fyllde fyra bussar med 3000 pers och åkte till fjällräven i vintras.
Jåkkinen: Ja det blir nog nöten att knäcka för oss, att Nubben lyckas sätta en bra balanserad backsida denna säsong. Forwardssidan ser intressant ut för oss men vi behöver få in lite spetsigare pucksäkra backar för att uppgradera spelet från förra säsongen. Tror nog att Ante har lite önskemål om det för att kunna spela den hockey han vill med. 🙂
TIK1928: Ja, det var då ni började heta Timrå IK. Sen slog ni ju ihop er med Sundsvall också. Så egentligen har ju dagens Timrå IK inte funnits längre än 1995.
snubbelfot: -66? Du kanske ska läsa på lite? Timrå IK bildades 1928. Löven, ja du kan väl se vad ni själva anser att ni grundades, det som var innan det var ju en helt annan klubb hos er? Finns att hämta sånt på nätet vettu. Timrå är en och samma förening med några namnbyten genom åren
TIK1928: Just ja, Timrå Ik bildades 1966, hela 4 år före Löven. Ska du ta med Björklövens historia får du ta med IFK Umeå tiden också då det är samma sektion. Ska man vara krass kan man spåra våran förening till 1897. Jag nöjer mig med 50 år dock.
hockey_21: Ja verkligen, ”Absolut en av sveriges mest anrika föreningar” sas det i deras egna livesändning. Det blir lite pinsamt när man förgyller sig själv sådär när man är långt ifrån så klassiska som många av de andra lagen, Timrå, Modo, Skellefteå. Men dom har ett guld det tänker jag dock aldrig förneka. Men anrika och klassiska? Växjö har också tagit guld...
MrLöven: Jag är ganska säker på att Timrå IK har fler guld än Björklöven. Men just fan.. ni räknar ju inte J20 guld för ni har ju visst ingen elitverksamhet där. ”Köplag”
Sputnik: jag gillar mkt jag hör från spelare och ledare i föreningen just nu men kommer att tänka på ordspråket you talk the talk but do you walk the walk. Baserat på förra säsongen och vilka som är kvar så hoppas jag att det blir walk the walk all the way
T T: Efter en evighet i karantän , hade jag inte varit MoDoit så hade jag varit Timråit. det som skrivs är mycket viktigare än klubb-symbolen som står bakom det skrivna. Ha det bra allihopa i Timrå o skänk en tanke till Björklöven som firar 50 idag. Hade gärna tillägnat dom en sång, men regelverket förbjuder det(tror jag)
Herminator: Jajamen!! Läste om våran nya målis måste säga att man blev impad tror att de är en riktig kanonvärvning!!! De luktar skarpt shl om hans kvalité!👏👍😎
Charliejfz: med nästa säsong menar du 21/22 då antar jag? 20/21 spelar ju lagen i olika divisioner och nu för tiden möts man ju inte i kval annat än mot lag i sin egen serie
Ja, nästa säsong... Bert får kvala och blir utslagen av TIK som går upp i SHL.. Bert talar efteråt om hur mycket han brinner för spelarna och hur mycket spelarna kämpat och kör hela sin repertoar med ansiktsuttryck. Sedan kommer Rönnberg förbi TV studion som kollat på matchen och berömmer Timrå spel och säger något till Bert om osportsligt beteende varvid Bert går i taket och hävdar att han minsann inte gör gester i båset.
Woody Jokinen: Om/när det blir klart ska jag höra med min inbitna Sportklubbskälla(har inte missat många matcher senaste 40 åren) om Liljewall. Återkommer i ärendet då.
Olli Hahl: Innan skadehelvetet var han riktigt, riktigt bra. Men det är några år sedan, och hans stora problem verkar vara att han fuskar med rehabträningen. Detta var faktiskt Fredrik Andersson också inne på när han blev intervjuad av Allehanda för några år sedan. Budskapet var i princip att han har allt i i sina händer, beroende på hur mycket han vill det här, och hur hårt han tränar. Kommer ihåg att jag reagerade på att Freddan nästan hängde ut honom litegrann, men med facit i hand förstår man vad han menade. Han är lite lat och bekväm men har väldigt mycket talang.
Fruktansvärt kukhärlig matchjävel igår! Att få vända från extrem pessimism, gubbtjurighet, "jävla skitlag", "klarar vi oss undan kval är det ett mirakel" osv till nästan överdriven lycka och framtidstro på en jävla perre...helt ... | Läs mer