1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598981 inlägg · 6213 ämnen

« · 2098083 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Sputnik: AIK, Tingsryd, vita Hästen har alla corona i laget. Tingsryd-Hästen är inställd ikväll

Sv: Apropå nånting...
Matsg: I den perfekta av världar hade JJ toppat även den kanske "viktigaste" statistiska kolumnen för målvakter, nämligen SVS%. Där ligger han "bara" sexa nu. Joe Cannata toppade båda kolumnerna under större delen av fjolårssäsongen, exempelvis. Min teori kring det där är att vi släpper till så extremt lite skott jämfört med andra lag att Johansson totala räddningsprocent sett till den mängd skott han får på sig drabbas av att de skott han får på sig och de mål han släpper in kommer som en produkt av de fåtal superlägen som ändå dyker upp för motståndarna. Även om vi äger match efter match i 5v5 och därigenom stävjar motståndarnas skottmängd så dyker det ändå upp lite farliga målchanser här och där och numerära underlägen, att vara hundraprocentig är en utopi.

Med andra ord vet jag inte riktigt hur jag ska värdera just statistiken i det där fallet. Skulle vi hålla GAA (ett värde som kanske mer visar på kollektiv prestation än specifikt den enskilda målvaktens prestation) på 1.72 resten av säsongen så borgar det definitivt för framgång, Löven landade på 1.79 efter 52 spelade ifjol t.ex. Då "vet" vi att vi i snitt behöver göra fler än 1,72 mål per match framåt för att ha en rimlig chans att vinna, i nuläget snittar vi 4,36.

Det ser med andra ord riktigt bra ut, men det ironiska är att det blir lite svårt att egentligen skatta Johanssons prestation såhär långt ur statistisk synvinkel när han har så lite att göra. Sen är sannerligen inte 92.40% några dåliga siffror, men han hade nog stoltserat med en högre placering i målvaktsligan i ett sämre lag.

Sv: Apropå nånting...
{9037}: ..

Sv: Apropå nånting...
TD: är det verkligen så lämpligt att spelarna i serien "pussas" under en pandemi ;-)

Sv: Apropå nånting...
{9037}: Känns tveksamt att möta Väsby ikväll då de har en konstaterad smitta i laget??
Löser att AIK också fått konstaterad smitta nu i laget. Detta lär bli en cirkus. Tror som Jimmy Hamrin att det lär sluta med att serien pausas tills vidare så får man göra ett upplägg till våren så vi kan få nått slags kval i år i allafall. Går inte med på att man stänger och slutar SHL i år igen utan möjlighet för avancemang för lagen från HA.

Sv: Apropå nånting...
TD: Såg det. Förståeligt men tråkigt då J20 äntligen verkar ha fått ordning på grejerna.

Sv: Apropå nånting...
11 ggr pengarna på Timrå och Väsby-vinst ikväll.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Som jag sagt förut. Freddan är en grinig vinnarskalle. Ingen slump att Näslund och Forsberg matade puckar mot huvudet på honom på träning där 1991. Hade betalt bra för ett videoklipp.

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Freddan är bra på att få ihop ett lag och att få alla att dra åt samma håll, sen har vi Ante Karlsson som är bra på sånt som inte Freddan är så bra på!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Freddan är kung....

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Vi har en tränare från modo!

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: jo j 18 j 20 glömde skriva

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-11-11
RasmusVS: Jag tror säkerligen Johan j känner till Berglund och vad han har gjort för klubben.. andas

Sv: Apropå nånting...
Matsg: Hur kan ni vara så bra. Är det du som styr i bakgrunden, Matsg?

Sv: Apropå nånting...
Jensen_12: Vi har nu spelat 13 matcher dvs en fjärdedel av serien så det kan vara intressant att titta på lite statistik från Hockeyallsvenskan: Jacob Johansson leder målvaktsligan !, på forwarsssidan har vi tre spelare på platserna 3,6 och 7 i poängligan (Jonte,Lööke,Lundin) där Hartmann nu på 14 plats är stekhet och på väg uppåt.Mycket glädjande att se Hardegård och Westerlund på plats 3 och 4 bland backarna i poängligan! Både offensiven och defensiven ser bra ut då vi har gjort flest mål framåt och släppt in minst mål bakåt av alla lag. Med spelare som Lodin, Liljewall,Jacke,Madsen, Walli och Boyce har vi potentiella matchvinnare och en riktigt bra bredd på forwardssidan. De defensiva backarna har också gjort ett bra jobb med Svensson i spetsen.Om laget fortsätter att utvecklas så har vi en bra chans på SHL biljetten!

Sv: Apropå nånting...
TD: HockeyAllsvenskan har inte pausats.

Sv: Apropå nånting...
TD: trodde det var j18 och j20 som pausas...

Sv: Apropå nånting...
Hassan: färdigspelat tyvärr serien pussas

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-11-11
Johan J: "Timråbekantingen Emil Berglund" är väl ändå en underdrift? Spelat i Timrå IK sen U13, gjort över 350 matcher för A-laget, är förutom Jeremy Boyce den aktiva spelare som har gjort flest matcher för klubben, nionde flest genom alla tider och var kapten hos oss i fjol.

Det är inte Lukas Enqvist vi pratar om liksom.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: ja, spelmässigt ligger han kanske inte i toppen i vårt lag, där är vi eniga. Samtidigt tycker jag han jobbar hårt hela tiden, är jobbig att möta, är som sagt lite grinig vilket visat sig lönsamt.

Visst kan man tänka sig att han får gå ner som 13:e eller bänken till fördel för typ Reinhardt eller Lindholm om så skulle vara fallet, men det beror nog på vad man känner saknas i truppen.

Vi har många som sliter, åker skridskor hela tiden och är en jobbiga att spela mot. Samtidigt tycker jag Walli varit den grisigaste vi har i laget vilket också är en värdefull egenskap.

Oavsett så ställer vi ett bra lag på isen varje match.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-11-11
Knylan: Timrå har 28-5 i målskillnad mot Almtuna över de senaste fem matcherna lagen emellan (hemma/borta). Var på plats vid 11-1-vinsten senast det begav sig. Min bror skrek "Vi har Dahlén" i ren glädje när nämnde Dahlén hade show i sista perioden. Bilden har fastnat på min näthinna.

Almtuna gick bra i inledningen av serien men tycks ha tappat formen. Om jag såg rätt så har den gamle Timråbekantingen Emil Berglund inte gjort ett poäng sedan den 23 oktober.

Använder Timrå fysiskt och spelar sitt spel i sextio minuter får Almtuna det svårt ikväll.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-11-11
Knylan: ...och gå upp på tio raka, vilket får ses som någon form av tidigt-på-säsongen-rekord för oss

Almtuna IS - Timrå IK 2020-11-11
Almtuna har vunnit fyra av fem hemmamatcher såhär långt, i klassiska Upplands Bilforum Arena. När lagen möttes i Uppsala senast vann vi med 11-1, så det kanske är lite krydd att säga att vi brukar ha svårt i den där arenan. Men det har vi ändå haft, åtminstone lite grann. För några år sen. Eller? Jag orkar inte ens kolla upp det hela.

Björklöven vilar imorrn, med andra ord har vi synnerligen goda chanser att ta över serieledningen i händelse av att det ramlar in åtminstone en poäng på kontot. Kan tycka att vi gjort oss förtjänta av det.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: J20 vann mot Brynäs, viktigt. Ett Game och ett Matchpenalty i Timrå, på samma gubbe. Verkar ha varit smågrinigt.

Sv: Apropå nånting...
hockeyärnice: Negativ målskillnad kommer Väsby också få med sig efter matchen

Sv: Apropå nånting...
För övrigt sänkte Oscar Sundh Djurgården . Redig karl de där , borde ha värvat honom ...igen

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Haha... Humor är bästa vapnet.

I länken visas hur Costanzas lärpengar kan appliceras på hockeylag. Prova på Modo, George :-)

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Just nu, ett steg före Tampa Bay...

Sv: Apropå nånting...
Costanza: nää de ligger 2a...var ligger MåDå?

Sv: Apropå nånting...
Gewe: Glader är ändå lite av en Art Vandelay, sysslar med import/export...we like it!

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Cal Varnsen

Sv: Apropå nånting...
Hä ha vi än ny burväktaren efter Johnsson 👍
Uppladdat:

500x0-ed4b75f5-82fd-46ab-b5c2-6a84067a26ad.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Newman?

Sv: Apropå nånting...
Costanza: hmm -250 verkar det stå. Borde nog vara er målskillnad

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Ser lite dåligt, är klubben på minus!?

Sv: Apropå nånting...
Vi tar väl nya tag?
Uppladdat:

500x0-screenshot20201110-180958swish.jpg


Sv: Apropå nånting...
{8671}: Han blev anmäld för den i efterhand som tur är.

Sv: Apropå nånting...
hockeyärnice: Ja man vill ju inte att en given 3a ställs in eller skjuts upp...

Sv: Apropå nånting...
Glädjande besked, hemmamatchen på fredag mot Väsby blir av, samtliga prover på deras spelare och ledare visade negativt.

Sv: Apropå nånting...
Jensen_12: Så kan det vara, såg inte den bilden själv. Jag kollar mer det spelmässiga och då tycker jag att han är sist på listan just nu.
Men man kan ju tycka olika som tur är. Och Freddan bestämmer ju oavsett vad vi sofftyckare tänker

Sv: Apropå nånting...
Johan J: ja, att modo skulle få det tufft i början var givet. Dom har ju bytt ut i princip hela laget. Frågan är hur bra dom kan och kommer att bli.

Sv: Apropå nånting...
Och Sörensen delar ut ännu en ful huvudtackling och kommer undan med bara en tvåminutare. Sjukt att en spelare med så mycket talang spelar som en sån gris.

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: kanske inte ska räkna ut Kristianstad riktigt än. Underhållande match i Norrköping just nu, Kristianstad har hämtat igen 4-1 till 4-4 och ligger på bra nu i tredje.

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Får Modo bara igång det offensiva spelet kommer laget att klättra i tabellen. Försvarsmässigt verkar det stämma. Faktum är att bara tre lag släppt in färre mål.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Urusel scouting av sportchef Fredrik Glader när en spelare hoppar av innan ens 1/4 av säsongen är spelad. Svagt av Aaron Gagnon att skriva på och ge förespegling om att föreningen värvat en rutinerad spelare som är tänkt att vara bärande för laget.

Motivationen kan väl inte bara försvinna över en natt eller?

Sv: Apropå nånting...
{8671}: lider faktiskt lite med Glader. Huvudtränare + förstecenter slänger in handduken efter 9 matcher, laget sladdar i dom nedre regionerna. Ouch.

Sv: Apropå nånting...
Lite härlig Måndagslektyr. Intervju med Jonathan Carlson.
Gratis läsning en halvtimme till. Sen kan man avsluta kvällen med ett purfäskt avsnitt med Timråpodden. ☺️👍

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: dom må ha lite problem i övik men det ska ju vara i princip omöjligt att inte hålla Väsby och Kristianstad bakom sig denna säsong, tacksam över att inte vara supporter till något av dom lagen. Måste kännas lite som att vara timråit senast vi var i shl 😜

Sv: Apropå nånting...
{9037}: Då ska man dessutom väga in det faktum att halva backbesättningen består av spelare födda 1999-2000, 00-an Lerebäck t.ex lirade över 22 minuter igår. Ser man detta i relation till Lövens minst sagt omhuldade uppsättning och att vi släppt till över 60 skott färre än dem så är det bara att lyfta på hatten.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Och deras nyförvärv gick i pension efter 9 matcher

« · 2098083 · »