1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600625 inlägg · 6212 ämnen

« · 2132549 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Knylan:

Haha ja även om det startade här så är det inte en osannolik värvning. Passar er värvningsprofil också med svenska spelare som besitter potential men inte fått ut allt eller som vill ha en omstart i karriären.

Jag skulle klassa han som en potentiellt bättre version av Albin Carlsson. Dock är nog Albin snäpper vassare just i dagsläget eftersom han spelar mycket har fått förtroende och självförtroende.

Men med bägge presterande på toppen av deras förmåga och pumpade med självförtroende tror jag LN är snäppet vassare, lite bättre på alla områden, men de är faktiskt väldigt lika som spelartyper om man tänker efter.

Personligen hade jag hellre tagit LN till vår trupp istället för Mikkelsson, Dahlrot eller Enström. Så det var synd att vi inte kunde förlänga med honom efter säsong.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: vi får ta ett lag i taget så får härja i shl istället för i HA 😊

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Apropå Modo och Björklöven så anser jag att de liksom Timrå hör hemma i SHL. Ser mycket mycket hellre dessa lag från Norrland i högsta serien än t.ex Oskarshamn och Malmö etc. Hockey hör hemma i Norrland!

Sedan är det självklart så att Timrå är det lag som just nu har störst chans att nå högsta serien. Synd att bara ett lag kan gå upp.

För övrigt hyser jag större respekt till Modo än till Björklöven pga att löven har blivit ett köpelag, men det är en annan femma. Rättvist om Timrå går upp i år.

Forza Timrå!

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Haha, nu har vi kokat ihop ett ”rykte” på en spik här (som bara började med ett missförstånd och en spelare som råkar heta samma som den spelare som egentligen avsågs), därför vore det episkt roligt om vi faktiskt skulle värva Växjö-Nässén nu. Utifrån hans ålder, statistik och hur du beskriver hans backtyp så är han dessutom arketypen av en spelare som ofta tar ett kliv ned till HA för att slipa på sina främsta egenskaper i en mer förlåtande miljö med mer speltid.

Vettefan om han är ett namn för oss just nu dock, det hade nog krävt att vi behövt rumstera om lite väl mycket. Men en intressant studie i hur rykten startas är det likväl.

Sv: Apropå nånting...
Samtidigt tränade varken Jakob Ragnarsson eller Jonathan Dahlén under torsdagen.

? Det är lite känningar på några av killarna. De fick stå över på grund av lite överansträngningar, de känner av ljumskar och sådana saker. Men vi räknar med att båda ska spela.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Haha, kommer att tänka på din vän Costanza. Han lyckades dock inte bli uppsagd.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen :

Fast till hans försvar ska sägas att han har många bra sidor också, och när det funkar är han nog riktigt värdefull att ha i organisationen. Problemet verkar vara att när han tröttnar eller vill nått annat river han sönder allt han byggt upp.

Det jag baserar mitt tyckande på är enbart hur han valde att avsluta med modo, det hade funnit så många andra sätta att lösa detta på ett snyggare sätt. Han hade inte behövt gå ut i media som han gjorde, han hade inte behövt skämma ut sig för modo's sponsorer för att tvinga sig bort. Hade han skött detta snyggare hade jag förmodligen respekterat honom och hans beslut att lämna bättre, även om jag tycker att han borde ta ansvar och hedra det faktum att han 2 månader innan skrev på ett nytt kontrakt.

I detta läge visade han upp att allt han sagt om modo som klubb om fans mm inte betydde ett skit.

Men det är hans val, han hade kunnat lämna på ett snyggare sätt och haft respekten kvar, nu valde han en annan väg och förstörde det som byggts upp under 2 år.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Det är klart att han är känslostörd. Han har endast resultat och egen karriär för ögonen, vanligt drag hos många chefer också. Det går ett tag men med hans yrke och position så kommer han snart ha bränt alla skepp i den lilla ankdamm som Svensk hockey trots allt är

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Americans såg att ni inte gick upp med grannens grabb-upplägget i fjol. Nu ryktas det om att de söker Nya Zeeländare för att ta sig förbi den risken.

Sv: Apropå nånting...
Knylan:

LN som vi lånade in förra året skulle vara en bra förstärkning för alla HA lag (inte för löven då eftersom han inte är nordamerikan och inte har ett långt CV).

Det är en modern tvåvägsback men med lite övervikt på defensiven. Bra skridskoåkning, bra förstapass och ett helt ok skott, kan spela PP men det är inte där han kommer glänsa. Trots att han inte är en defensiv jätte så spelar han ganska aggressivt och fysiskt. Tycker han har mer poäng i sig än vad han visat upp under sin karriär. Det var en spelare jag hade hoppats att vi hade värvat inför säsongen.

Har ni möjlighet att värva honom så är det en riktigt bra och stabil värvning, med honom och förlängning på Lindelöf skulle ni ha en riktigt bra backsida inför slutet och kan dra ner speltid på Lerbäck, Ragnarsson och J Carlsson.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen :

De har en fantastiskt tränare som verkligen kan bedriva förändringsarbete och ändra riktningen för en hel klubb, men tyvärr verkar personligheten vara riktigt jävla vidrig och ifall han inte är så är han nog på gräsen till att vara diagnostiserad som psykopat.

Bli inte förvånad om man står i ett annat bås innan kontraktet med Leksand går ut.

Sv: Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
tjobba: vet dock inte om jag skulle klassa Tingsryd som ”bottenlag”. Dom kommer med tre raka vinster i ryggen mot bla Mora och ligger sexa i tabellen (som iofs är rätt tight). Tar vi en pinne är jag nöjd, allt över det känns smått sensationellt. Speciellt om Dahlén vilar. Det har varit ett ganska intensivt matchande på slutet, skulle inte förvåna mig om vi får se ett lite tröttkört Timrå idag.

Sv: Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
Hassan: Ja, allt talar för en 5-2 vinst för Tingsryd!

Sv: Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
Knylan: Tidigare år i allsvenskan har vi haft mönster där vi underpresterat/tappat poäng mot ett antal ”bottenlag” och att det har hållit i sig under några säsonger. Den här säsongen tycker jag Timrå kör sitt eget race och är klasser bättre än motståndarna match efter match. Vi har avfärdat tidigare svåra lag/bottenlag både hemma och borta, och känslan är att vi bryter ”svåra bortatrenden” även mot Tingsryd. Hoppas Ohre får stå, det är han värd. 4-1 till Timrå gissar jag!

Sv: Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
Hassan: Frågetecken kring Dahlén och Ragnarsson. Lite känningar av överansträngningar. Madsen och Hartmann eventuellt till spel.

Tuff bortamatch.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Ludde har faktiskt varit riktigt bra i Växjö i år, och är en spelare jag gärna ser i Timrå igen

Sv: Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
Knylan: Ja, det här blir en svettig kväll

Tingsryds AIF - Timrå IK 2021-01-22
Tingsryd borta, en snabbresumé:

2015/2016
2015-09-30 Tingsryds AIF - Timrå IK 1 - 0 (1-0, 0-0, 0-0)
2015-12-26 Tingsryds AIF - Timrå IK 4 - 1 (2-0, 1-0, 1-1)

2016/2017
2016-11-14 Tingsryds AIF - Timrå IK 1 - 2 (0-0, 1-1, 0-1)
2017-02-13 Tingsryds AIF - Timrå IK 1 - 2 (1-0, 0-2, 0-0)

2017/2018
2017-09-29 Tingsryds AIF - Timrå IK 2 - 3 (0-1, 1-0, 1-1, 0-0, 0-1)
2017-12-27 Tingsryds AIF - Timrå IK 0 - 3 (0-2, 0-0, 0-1)

2019/2020
2019-09-25 Tingsryds AIF - Timrå IK 2 - 3 (0-0, 2-3, 0-0)
2019-12-11 Tingsryds AIF - Timrå IK 2 - 1 (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 1-0)

2020/2021
2020-10-14 Tingsryds AIF - Timrå IK 3 - 1 (0-0, 1-1, 2-0)

Det är bara att börja stålsätta sig redan nu. Matchstart 18.00.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Det förtäljer inte historien, men Linus Nässén den tredje har tydligen dubbla efternamn och då kan vi nästan räkna bort honom bara för att göra det hela ännu mer delikat. Växjö-Nässén har varit lite ut och in i Växjös lag under hela säsongen och verkar kika ner mot HA, av ryktena att döma. Såg att såväl Modo som SSK nämnts i sammanhanget. Ikväll lyfte han dock nästan 17 minuters speltid så jag vet inte hur pass nära ett klubbyte egentligen är för honom.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Det var som f#$. 2 av 3 Linus Nässen spelar i SHL... Då kan vi ta SM-guld också. Det bör var mer sannolikt.

Kan du också berätta vad Linus Nässen den 3e gör. Hockeyettan?

Sv: Apropå nånting...
Timråhej: Jag gillar också Kaijser, men han halkade allt längre ur laget i våras och hade överlag det struligt med att hitta komma fram till vad han ens skulle göra på isen. Sen har han ju faktiskt kontrakt med Boden också, sånt måste respekteras om vi HA-klubbar ska framstå som trovärdiga i vårt gnäll på SHL-klubbarnas stundtals svaga omdöme i såna frågor. Blir det någon breddvärvning på forwardssidan så kommer nog den komma från SHL-nivå snarare än från ettan, skulle jag tro. Något liknande namn som Walli var när vi norpade honom från DIF ifjol, kanske? Halvordinarie SHL-forward i formbar ålder som fastnat i ett fack i sin nuvarande klubb, typ.

Sv: Apropå nånting...
Timråhej: Nej... inte om man har som målsättning att gå upp.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: På tal om något annat. Hade inte kaijser kunnat vara vår ”breddvärvning” på forwardsidan? Känns som att många här inne, inklusive mig, gillar honom.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja, det är fan anmärkningsvärt. Ingen av dem är ju direkt några rubrikmakare heller så det där märkliga sammanträffandet har mest uppstått i tomma intet. Det hajades minst sagt till under fjolåret när Växjö-Nässén lånades ut till Modo och vår Nässén samtidigt gick skadad.

Sen finns det ju en Pontus Näsén i Oskarshamn dessutom, som lirade samma landslagsturnering som Dalle. Fattas väl bara att vi går upp i vår och Nubben får för sig att värva alla tre, vilket sett till deras nuvarande roller i sina SHL-lag inte är någon omöjlighet. Blir en Bagarn & Gnagarn-situation igen.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Lite kuriosa men fan, småsjukt

Sv: Apropå nånting...
sargad: Det är faktiskt en helt annan Linus Nässén än den Linus Nässén som var utlånad till oss ifjol. Det finns tre personer med det namnet i hela Sverige, två av dem spelar SHL-hockey. ’Vår’ Linus Nässén lirade i Frölundas förstalina tillsammans med Joel och Max Friberg ikväll.

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Är det 2 x LN? Tyckte mig se att Linus Nässen är där också. Det blev väl inte många matcher han var hel hos oss?

Sv: Apropå nånting...
TimraStockholm: Blir Växjös år i år, med EP14 och LN41 i spetsen

Sv: Apropå nånting...
TimraStockholm: De har en jävligt bra tränare

Sv: Apropå nånting...
Får vi se det här i rött och vitt nästa år?
Uppladdat:

500x0-screenshot20210121-204638sportstats.jpg


Sv: Apropå nånting...
TimraStockholm: 2 - 4 nu! Leksand har nåt på gång. 😃

Sv: Apropå nånting...
{9037}: 2 - 3 nu i Skandinavium... Men Leksand ser minst sagt spännande ut inför slutspelet.

Sv: Apropå nånting...
Leksand spelar brallorna av Frölunda och ser grymt synkade ut. Ska bli spännande o se vad de kan åstadkomma i ett slutspel.

Sv: Apropå nånting...
sargad: På tal om annat så hade vårat kära Timrå IK finbesök i hallen i Kristianstad. Självaste konungen Zäta satt tillsammans med Nubben och Hartman för att se sitt kära Timrå IK vinna matchen💪💪💪

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Eller så får dom ta över Linköpings låt, Dire Straits - Money For Nothing.

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Vi kanske ska runda av hela Lövensnacket idag med att konstatera att Amerika faktiskt inte är längre bort från Umeå än nån kilometer efter väg 363.

Sv: Apropå nånting...
Vafan hänn i Gavlerinken???😳🥳😂

Sv: Apropå nånting...
Dakkan: modo behöver lite power poängen kanske också

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Haha mitt i prick 😂

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND:
Jag tyck man ska skick in gamle Ume-Sverker å städa upp löven
Uppladdat:

500x0-screenshot20210121-181829google.jpg


Sv: Apropå nånting...
Spock: hade vi haft fler hemmamatcher mot Löven hade vi kunna kört The Sounds "were not livin in America" när dom äntrar isen.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Kul för Kaijser!

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Haha, på riktigt?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Klokt beslut av Glader! Magont att se Kaijser i Modotröjan, men samtidigt ska han ju bara in två matcher och mörda Lövenspelare. Vi får se det som en subtil gest av tacksamhet från Modos sida över att vi städade av KIK i två raka. Hellre att de förstärker laget och förhoppningsvis luggar Löven på poäng än att de går på kort om folk och klappar ihop efter förstaperren. Kul att se Kaijser i en sån där typ av match också, risk för succé med tanke på att han lär kliva in med riktigt gott självförtroende.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: jag gillar kajjan, tycker de va lite synd att han inte blev kvar faktiskt. Stor, tung, smäller bra i sargen.

Sv: Apropå nånting...
Kaijser på lån till Modo.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Ska Americans värva ännu mer?

Sv: Apropå nånting...
Charliejfz: Har väl långtidsskador på sina första 2 centrar vad jag förstått. Intressant att få ihop dynamiken i laget sen när alla är tillbaks bara. Fler spelare skall ju in med vad jag förstått..

Sv: Apropå nånting...
Puckat: Löven har 18 forwards... rätt många?

Sv: Kristianstads IK - Timrå IK back-to-back
Undrar hur stor skillnad det egentligen är i kvalitet mellan de mindre produktiva backarna i SHL och de som är "medel" produktiva i Allsvenskan. Jag tror att många backar i Allsvenska 2:a linor förmodligen hade platsat i 3:e linor i SHL.

« · 2132549 · »