Fler än jag som börjar tycka att detta med dead line verkar segt för Timrå IK? Har man hela 15e på sig. Och varför måste det väntas till siata dagen i.s.f?
Sputnik: Försökte med riksdagsdebatten i slowmotion. Blev för roligt för att hedra Sture. Jag kör delar av Hasa-referatet på entonig repeat. Stures monotona tal når inget upp till:) Kungen.
JoseGonzales: Tur man inte är kund hos SEB el Folksam då. Lite nyfiken ändå, kan man verkligen uppbåda nån supporterkänsla för ett dokument? Ett öppet dokument?
... Så kan jag inte låta bli att minnas tillbaka. Nu när Modo ställs inför en rysare mot Kristianstad ikväll och de har chans att hänga av dem med 13 poäng eller få dem så pass nära som åtta poäng. Se länken. Kommer ni ihåg denna match? Minns jag inte fel så låg vi och Sundsvall sist och näst sist. Och vi torskade på hemmaplan. Vi lyckades dock repa mod och rädda sista slutspelsplatsen i den sista matchen borta mot Asplöven. Men denna säsong förlorade vi tre matcher mot Sundsvall och vann en i sudden.
...så tycker jag att det är lite spännande att se utvecklingen i Hockeyns vagga just nu, när de börjat inse att 99% av alla spelare de vill värva tackar nej. Måste vara en fruktansvärd insikt!! Som att vara på ett dansställe i Kovland med 5000pers och ingen vill dansa med en.. Men lösningen verkar vara att börja kolla i div 2, det måste ju finnas potential där att hitta...heja Glader!!
JoseGonzales: Njaaaaa.. Detta skrev Sanny den 2020-12-30:
-Dag 1-14: Klubben betalar full ersättning -Dag 15-90: Försäkringskassan betalar ut ca 24 000 kr per månad. Klubben betalar sedan mellanskillnaden till 90 procent av lönen. -Dag 91 och framåt: Försäkringskassan betalar fortsatt 24 000 kr per månad medan SEB- Tryggliv täcker upp till 90% av lönen fram tills dess att spelaren blir frisk (max 60 månader).
Håkkybåkky: Vilken hjälte:) Så här svarade profilen när jag försökte skicka tröjan:
- Tjena Smokey! Bra initiativ av dig! Jag swishar 250kr till Timrå alldeles strax, bild kommer.
”Grym tröja, men jag ville egentligen bara matcha det högsta budet och dubbla intäkten till Timrå :) Så behåll tröjan (eller buda ut den till någon annan röd bundsförvant), och ta en klapp på axeln för att du ökat Timrås intäker med ett par hundringar :)”
Nu har alltså tröjan dragit in 400 spänn till Timrå IK. Håkkybåkky 250 och jag 150. Och tröjan finns kvar för mer rödvitt jobb.
Den som först bjuder och skänker 300 spänn till Timrå IK får den nya och oanvända XL-t-tröjan hemskickad. Någon?
Inte för att vare den nu men satt o tänkte på att tänk om Timrå ej går upp. Då har ni en väldigt stor skara spelare som jag vill ha till Luleå iaf xd Sen har man hört att skuggan ska föryngre laget lite och har kollat på en del matcher för timrå
JoseGonzales: oavsett om det där gäller nu. Du tycker alltså för att citera dig ” sparar ju tyvärr en jävla massa pengar” på dag 1-90 där? 22500 sen smäller maxtaket. Ni sparar näst intill noll på era överbetalda spelare första 90 dagarna.
JoseGonzales: efter 90 dagar så går försäkringskassan in för att betala.. annars är det laget som gör det.
vet inte om dom går in med hela summan då eller om det är 75%. sen vet man ju inte hur Löven går tillväga, men det är så det funkar för dom normala lagen vettu
JoseGonzales: Sparar? Ni får ju betala viss del av lönen ändå. Sen kommer spelare tillbaks. Tror ni de spelar gratis då? Nej det där uttalandet och tänket är Lyxfällanvarning. 😅 Sen är det klart att Kentää lär sålla iväg spelare ur truppen också. Det är ju ett levande dokument. Presterar man inte inom 5-10 matcher så är det tack och hej och nya spelare in.
bar mofftak: Ingen kan mygla som Kentää... det är sen gammalt. Var är Asplöven nu sen han lämnade? Visst ja klubben existerar inte längre. Ingen kan mygla som Kentää.
Sputnik: Hur de skall få plats för alla backar när alla är hela och friska det är fullt är en annan femma.. Almtuna däremot kör sin säsongsenliga rensning. Som skribent nämnt innan. Kom hem Berglund och kriga med Boyce och gänget igen. 💪
{9348}: Hade faktiskt inte reagerat på det innan, men det är ju intressant som du klistra in. "sen om det blir tidigare då blir de det. Men vi får se, det är lång tid kvar på säsongen här, vi spelar bra och har ett bra lag."
Har väl iofs med osäkerheten med Coronan just då att göra när han uttalade sig så. Han har väl dessutom inte upplevt sig i form helt efter han var drabbad av Covid själv.