Villervalla: Freddan är inte problemet. Halva laget är av allsvensk klass. De kan vinna enstaka matcher då de verkligen är taggade och motståndaren likt Örebro igår underskattar och går mindre bra. Timrå kan dock inte spela på max varenda match. Då blir det svårt att vinna så många matcher med ett så svagt spelarmaterial.
JonteD: det är lite roligt i den här boken, man skriver och tycker en sak om nåt eller om nån? Då blir man påhoppad av pöbeln och ska spikas upp på korset med biljardkula i käften. Så kommer nån med högre rank (jag är ju bara pucksamlare) och skriver i princip samma sak..då lyser det mörkgrönt i likesfältet. Hahaha..vilka tomtar det är här inne också.! sånt där grabbgäng du vet..Höhöhö.! P.s Jonte..det här var inte riktat till dig..
Sputnik: Är det så jävla konstigt med 9 raka torsk? Jag vill då fan inte se skiten, laget spelar så in i helvete jävla dåligt. Det räckte med att se gårdagens match och hela den här veckan är förstörd.
Det är väl bara att konstatera att vi mötte ett målvaktsspel ikväll som var den enskilt största orsaken till att den här matchen slutade som den gjorde. Jag begriper mig inte på hur Enroth lyckas alltid, men dra åt helvete. När det kommer till skott i skottsektorn räddar han 23/24, närmare 96%. 24 skott som tas ifrån exakt den yta där skott ska tas för att ha störst chans att gå in.
Motsvarande siffra för vår del var 8/11. Tre av fyra mål, 72%, resterande 13 skott tar Örebro från andra delar av banan. Vi är o-er-hört lätta att göra mål på. Det går fan i mig inte att konstatera något annat. Vad det sen beror på exakt är en annan fråga, men sett till vad som utspelade sig i den andra kassen ikväll går ändå att dra slutsatsen att det GÅR att höja siffrorna även om man får dålig hjälp.
KniveN: ante är säkert jättebra. Precis som fågelholken var bra i Färjestad och i Leksand men hos oss var han en katastrof. Och det kanske inte bara är tränarens fel, det är säkert inte lätt att ta över en klubb som förväntas hamna i botten. Tycker dock det är skrämmande sammanfallande hur dåliga vi varit med tränare som inte pratar engelska med spelarna.
Puckat: och på mail "stort tack för ditt stöd på plats i kväll" trots att jag hittills inte varit på nån match denna säsong. Har dock säsongskort. Som jag känner mig lurad på. Förra säsongen efterskänkte jag säsongsbiljetterna pga corona. Undtar om nästa grepp är att efterskänka säsongsbiljetter pga haveriet i föreningen?
{297}: bara för att jag ifrågasätter uttalandet innebär det inte att jag försvarar Ante. Är inte emot ett tränarbyte, något måste göras. Men det innebär inte att jag inbillar mig att jag har koll på Antes förmåga som tränare.
Villervalla: Jag ger inte upp ännu. Jag förstår att Nubben inte vill värva 1a bästa spelare. Bättre låta det ta tid om det blir en bra värvning. Problemet är att vi halkar efter poängmässigt om det dröjer för länge. De vill nog avvakta Strömberg på backsidan också skulle jag tro och se hur det ser ut då. Bohm lär få vara extraback när Strömberg spelar.
Mest frustrerande med denna misär är nästan den totala knäpptystheten från Timrås sida. Seriöst, vad är det som händer egentligen? Enda som kommuniceras ut är "Vi tog oss ett snack med ..." och "säkra din biljett till ..." osv osv. Herregud, hur svårt ska det vara att få in en medieansvarig som har lite driv? Fan Div.4 nivå för tillfället.
Olli Nomadinen : Haha bra är du utan medicin nu igen vart i freddans o antes burk ? Nubbens burk kommer du tyvärr inte åt lika bra det knall fall mot döden
RasmusVS: Japp hyffsad framgång i Nubbens favoritserie HA.(sorry kunde inte hålla mig då vissa trycker på att Nubben hellre är i HA och utvecklar spelare istället)
Nåja både LHC och Djurgården har väl rätt mycket fetare budget än Timrå och ändå nosar vi på dem. Det som oroar mest är att publiken sinar för varje match, när vi match efter match lyckas att hitta vägar att förlora. Goda råd börjar bli dyra då vi ändå popngmässigt har reell chans att slippa kvala.m
Tackar för mig tror jag, man får bli SH-supporter istället. Det är så jävla lugnt att vara Kubare, man vet att det aldrig blir högre, det måste vara samma att vara SH..
RasmusVS: jag grämer mig mest över att vi köpte en massa spelare. Tänk vad mycket pengar vi hade haft idag om vi hade köpt in 20 faktiska åsnor och betalat dom i morötter? Vi hade varit på exakt samma plats i tabellen som nu, kanske med fler inspelade poäng? Och säker 30 millar på kontot. T R E T T I O millar. Snacka om att vara på god väg att etablera sig med såna pengar på banken.
När ska Nubben träda fram förklara vad som sop tränarna ska göra kliv fram agera va inte som en käring gömma sig sponsorer suport måste få något svar NU.
Olle Liss: Håller med, nåt är fel. När Freddan var målvakt i MoDo var han en galen vinnarskalle. Han ska bara stänga den här matchen och inte vara nöjd med en förlust i detta läge. Nåt är på gång, för så här ska det inte låta på SHL-nivå.
KniveN: kompetens är väl ändå en färskvara? Hur kan man försvara en tränare som ansvarar för försvarsspelet som med över 4 mål insläppta per match är dyngsist i alla tabeller? Hur många fler matcher tycker du cirkus Andersson-Karlsson ska få?
NDR: Tror påtryckningar från fans utirfrån påverkar krönikan rätt mycket med. Jennifer hänger ju mycket på Twitter och där är det precis lika hård stämning som härinne.
{297}: 5a och 7a två första åren och 1a och 3a två sista, etta och trea i hockeyallsvenskan. Då bör man väl ha lite argument för att han inte skulle hålla på SHL-nivå, eller?
En sak till lite konfunderad vad er nr 81 gör vid 2-2.? Han ser lite väl ivrig ut att sticka iväg offensivt och glömmer helt bort hemjobbet? Hade ju lätt kunnat plocka bort Abols om han inte varit så kåt på att vända spelet.
NDR: jag vet inte hur många matcher du sett. Men vilken novis som helst ser väl att defensiven är en hönsgård. Nu skyller jag inte bara på backarna. Sen har Nubben värvat ihop ett för dåligt lag. Det stinker skit om Timrå just nu.
Det är till våren vi ska vara bäst, problemet är att till våren är de andra kanske bättre, innan dess har föreningen tappat många sköna kronor då supportrarna inte nöjer sig att ligga absolut sist i serien.. Ingen vill ligga under med 30 poäng när definitivt kval börjar.
{9386}: Du kan ha rätt Snabeln, kan vara så att det var så att Ante hittade sin licens att vara tränare i ett CornFlakes-paket. Vad tror du? Tycker hur som helst att det är antiproduktivt att bara rent generellt skylla på tränarna. Vad skulle Ante tex ha gjort som backcoach när Handl vart rundad idag i OT?
KniveN: 4 säsonger på ett självspelande piano. Det hade nästan jag fixat oxå. Han håller inte. Men låt karln få bossa..han kommer inte vara den chef som Timrå behöver om vi har som mål att vara i SHL, för det första är ju karln helt karaktärslös. Knapp han har en skugga efter sig. Jag blir trött och less bara jag ser karln. Kan bara tänka mig som spelare va less man skulle bli.
Sputnik: Förstår er verkligen. Gillar inte alls sådana där kompiskontrakt där en organisation internt håller ihop tills dess att allt är slut...vi tillsammans.. och sen hej då! Man ser ju att dessa kontrakt inte innefattar riktiga fans och sponsorer.
{9386}: Han gjorde 4 säsonger i Färjestad, men du har insynen och kunskapen att bedöma honom? Dunning–Kruger-effekten... Men du är absolut inte ensam här inne.
Sputnik: En rätt skitnödig krönika kan jag tycka efter 15 omgångar! "Nu måste Timråledningen bevisa att man kan lösa det här!" Nykomlingar, spelet hackar, man blandar och ger. Offensiven är stundtals på topp, allra helst när det kommer till PP. Defensivt finns det ju mycket att jobba på deluxe, spelare blir väldigt små och när samma spelare kan vara STORA och vinna puck i oz borde man kunna göra det oftare i försvarsspelet också. Kvällens match bra överlag kan jag tycka, vi förtjänade mer men vidhåller att den krönikan inte var passande idag. Någon match tidigare absolut, men att ta fram sågen efter denna matchen? Nja..