Perreman: kollar man på hockeylabbets senaste avsnitt så är Timrå det lag som låter motståndarna få till svårast avslut på en målvakt i år av alla lag. Paigin verkar vara en spelare som lyckas få bort motståndarna framför målvaktens sikt så förhoppningsvis kommer detta slå väl ut.
Om det visar sig stämma detta med Paigin så är det en väldigt god nyhet. Av det jag sett verkar han vara lite utav det vi haft ont om på backsidan stor men ändå bra spelsinne. Ser ut att ha bra puckkontroll. Som Svensson fast kanske några snäpp upp till och med. Sen att det är en back, målvakt eller center vi får in känns som det är av akademisk betydelse, allt som vi får in som kan höja snittet är av godo i detta läge då vi haft problem på alla positioner i stort sett.
Skönt att se ett rykte som verkar förankrat på flera håll. Ett rykte på spelare som kan påverka är ännu härligare.
Back känns ändå bra i det här läget. Timrå är idag inte det lag som för matcherna (oftast) så då bejöver vi vara starka bakåt. Sen länns det som om många haft en formdipp nu på sistone. Kan vi då få in och bli sådär starka bakåt som Nubben påstod inför säsongen så kan vi bygga vidare så.
På min önskelista står en stabil målvakt som är jämnare än JJ, gärna med högre nivå rent alänt också.
bar mofftak: Han har säkert en bra moral då han var lagkapten I Torpedo. På min önskelista stod en back alternativt en målvakt (eller båda) högst. Centrar är väl bra men de bidrar mindre defensivt och det är där vårt stora problem ligger.
Få se nu om Freddan och Ante kan förbättra vårt försvarsspel på kort tid...
Matsg: Hmm, en center var högst på min önskelista. Back fanns med några platser ner så det här var bra jobbat av Nubben trots allt. Hoppas han har bra arbetsmoral!
Andersson: Lindström är även utan kontrakt efter denna säsong. Ingen favorit för mig då jag ogillar honom pga hans feghet. Han har dock en vass offensiv så skulle Nubben signa så får jag väl gilla läget bara 😀
Olli Nomadinen : JJ är väl helt ok Men som du säger så är det väldigt skört trots allt. Rajjan bakom håller inte och JJs lägstanivå är inte tillräckligt bra i längden och i ett kval känns det tveksamt med JJ som sista utpost. Går dessutom JJ sönder. Då känns det gonatt.
Zäta75: Jag tror att det är närmast en utopi att det öht blir nån fler värvning men om så skulle jag helst se en målis isf. Men det är fan nästan dött lopp mellan det och en center av snitt. Vi har en väldigt beige centersida men är väl enl mitt tycke ännu sårbarare på målvaktssidan. Och målvakt är den positionen där stabilitet och trygghet skulle kunna innebära störst positiv förändring för laget som helhet tror jag
Amir Miftakhov: juste fan! Det var det mästerskapet amerikanska kommentatorer förutspådde att Paigin skulle bli nya Zdeno Chara och att Edmonton hade sådan jäkla fin framtid med underbarnet McDavid och resterande supertalanger.
Olli Nomadinen : Han skulle givetvis spela forward om det vore så, men det han sa inför säsongen till ST och det han sagt tidigare (baserat på något klipp jag såg från hans tid i AHL) är att han vill lira back. Det var skadeläget i Bakersfield under en period som gjorde att han flyttades upp. Det är lite kul detta att vi år efter år skriker efter offensiva backar, och när vi då har en oerhört skicklig sådan så vill vi sätta honom som forward.
Jag förstår nyfikenheten kring att se vad han kan bidra med på den positionen samt denna fixering vid att det prompt är förändring som ska vinna matcher åt oss, men det känns avlägset. Att han skulle vara svag defensivt är någon kvarleva från höstkanten, det tycker jag inte stämmer alls längre.
Dubbeld: ja, en center är nog högsta prio trots allt. Även om det är välkommet med ryssbacken om det stämmer. Skulle gärna få ta Zajjes plats. Men tror inte att han kommer att petas. Ett alternativ är som sagt att köra Lalle som fw, men det verkar han ju inte vara sugen på själv. Synd. Jag skulle gärna testa honom iaf. Han har ett bra offensivt driv, och skulle vara intressant att se hur han agerade utan defensiva uppgifter.
Drömmen är en offensiv center av god SHL-kvalitet. Men att vi ska plocka in det o c h en KHL-kaptensback känns otroligt. En defensiv center som kan ta Hanzls tid i BP funkar också.
Olli Nomadinen : en skribent som vill komme med i martyrernas förening.
Jag fattar inte vad han vill uppnå?
Ska hans kloka ord få mig att distansera mig och känna mindre i situationen?
Äh precis som Sune, Icing Ove och allt va man/kvinna heter här på forumet så är han en åsikt. Rättfärdigad i grundlag. Så…
Som man varit inne på här inne tidigare är det en stor och viktig apparat det här Timrå IK.
Det blev ingen batterifabrik så föreningen/bolaget är fortfarande ett av de starkaste varumärkena för Timrå/Sundsvall.
Det är inte ett självspelande piano utan kräver professionell hantering/styrning.
Men produkten man säljer är underhållning i slutändan. Fullt hus drar man inte som slagsäck i serien a-laget finns i.
Det kommer krävas mer för att sälja ut. Säljer man ut eller ligger åtminstone runt 4,200 per hemma match så blir det en hype som slår positivt för geografiska området, gymnasieintaget företag som finns runt föreningen mm…
Det är bara sport. Är ett uttalande som visar hur låg förståelse han själv besitter i detta.
Det är av stor betydelse! Utan framgångar, utan ett styre som visar praktiskt engagemang och utan att tåla kritik när man floppar skickar man dock de signaler som skribenten vill framhäva…
Det är bara en skvätt sport… take a chillpil…
Nä… det är inte vad som behövs…
Jag tror inte på tokrensning i alla led.
Jag tror dock på verktyget att kicka folk som inte levererar för att stå upp för sin målsättning och de krav arbetsgivare och publik har på sina representanter i matchdressen.
Jag fattar att man inte sågar sina tränare i uttalande i media men när man inte markerar mot deras insats och heller inte skickar iväg något som underpresterar så signalerar man bara passivitet och uppgivenhet.
Min personliga uppfattning är att Freddan, Ante och Molinder inte klarar upp detta men. Dom duger inte till att lösa uppdraget.
Knylan: Hade ingen aning om att han inte vill spela forward. Ja då är frågan hur formerar vi backsidan. Blir det Z som blir 7:e då kanske, eller testa honom som forward möjligen
Knylan: Det han "bidrar" med bakåt vore rätt skönt för mina nerver att minimera. Dock är ju det faktum att han inte vill spela forward en fullgod anledning till att han kanske inte ska göra det då. Jag visste inte att det var så
lincoln: nä, så här sur är det länge sen man var. Men jag blir direkt provocerad av saker jag ser på isen, konsekvenserna (eller snarare icke-konsekvenserna), lagledningen, och klubbens totala hantering av en situation som är närmast en karbonkopia på 2018/19.
Jag kan liksom inte känna förtroende eller pepp när jag ser att man hanterar Åbergs avstängning genom att spela Rattie som högerforward och sätta in sirapssege centern Lundin som vänsterforward. Vad i helvete, liksom? Eller när man envisas med att tokspela Alvarez vars glidiga jävla lallpetande provocerar sönder mig. Eller när man inleder säsongen med att spela Lalle-Zajje tillsammans, eftersom man ville ha "ett offensivt backpar och dom andra mer defensiva".
En stor del faller tebaks på Nubben, som ju högst medvetet gick ut och spände bågen. Nu hade man "lärt sig läxan sen sist", skulle vara "svåra att göra mål på", "gå till playin" och hade "seriens bästa trettondeforward". Laget var färdigbyggt tidigt, trots att det någon månad tidigare skulle väntas och ha is i magen rörande dom sista spelarna. Men truppen var dynamisk, i ständig utvärdering för förändring. "Det är inte det här laget som kommer att avsluta säsongen".
Sen, när det fullständigt havererar bakåt och man släpper in ä n n u mer mål bakåt än sist det begav sig, torskar 12 raka och cementeras i botten, missat grovt i värvningarna och har e n enda center av SHL-snitt (som man därför spelar skiten ur), så...gör man inte ett skit. Eller, förlåt: man släpper Olofsson till Löven, och man plockar in Åberg.
I övrigt? Tja, man har roterat i kedjorna. I princip varje match. Rotera, rotera, rotera. Kanske börjar Alvarez producera om han får spela med Lundin och Lööke? Nähä, bredvid Erik Andersson och Rattie då? Har vi prövat med Blomqvist och Lodin? Kanske han kan växa om vi ger honom mer förtroende och alltid spelar honom när vi toppar laget? Kolla, han jobbade faktiskt hem på nästan fullfart i ett byte i andraperioden. Visst förtjänar han en plats när vi plockar målvakten sen? Osv.
Laget har oerhörda problem i det defensiva spelet. Antingen har Nubben misslyckats totalt i lagbygget, eller så är Freddanz usla på att "sätta försvarsspelet". Notera: detta är inte isolerat till den här säsongen. Jag skulle vilja påstå att detta präglar Freddanz hela tid i klubben, med undantag för hans första säsong. Då hade vi ett märkligt men väl fungerande försvarsspel, med en närmast BP-agerande box som höll motståndarna efter sargerna, och sen en extremt tät Haukeland som sista utpost.
Freddanz är i n t e tränarduon som sätter ett enkelt, efter spelarmaterialet utformat spelsystem som alla känner sig bekväma i. Det är uppenbart. I år har vi inte Dahlén, och det blir smärtsamt övertydligt vad han betyder för laget. Inte enbart som poängspelare, men som härförare och pådrivare. Någon sådan spelare har vi inte i årets lag. Vi har "Dahléns kapten", Boyce, men han får mest sitta och tugga knopp. Detta trots att han har obestridliga spetskvaliteter i BP, samtidigt som han ger precis varenda liten procent tillgänglig i vartenda byte han får. Jag gissar, men jag skulle tro att ett par byten av exempelvis Boyce-Walli-Madsen, där dom går in och kör som illrar och lämnar över teket i offensiv zon, har en betydligt större moralisk boost-faktor än att se Alvarez enhandspeta eller Åberg ta två Hallinvarv innan han drar en fösare i magplattan.
Nej, jag är ilsk och uppgiven. Och helt onyanserad i dom känslorna. Ungefär som man är när man är panikslagen. Det är i dom lägena det här med ledarskap brukar vara så värdefullt. Någon som visar sig, adresserar problemet och situationen, och sedan informerar om vägen framåt. Hint hint.
Är jävligt nyfiken på vad som händer innan deadline. Vore faktiskt helt obetalbart på sitt sätt om vi får en "nja, vi hade en massa krokar ute men tyvärr var det för många där och högg och hela den biten så det drog iväg bortanför rimlighetens gräns. Vi ville ju inte ta in någon spelare för sakens skull, utan vi ville ju ha någon som verkligen kunde bidra och som själv ville hit och hela den biten..."
Men gissningsvis kommer det in någonting. Center? Målis? Back? Forward? Materialare? Assistent till Molinder? Spänningen är olidlig.
Gorkyman: Jag kan inte riktigt förstå vitsen med det. Han vill inte spela forward och han är tveklöst vår mest bidragande back i samtliga delar av banan. För mig framstår det fullständigt bortkastat att ha honom på en kant.
Gorkyman: Lyfter vi upp Laleggia med den här värvningen så återfås lite hopp iaf... Då har vi 3 riktiga spets yttrar samt jokrar på Hartmann, Lööke, Lodin. Osäker på om det räcker men det skulle iaf vara ett steg i rätt riktning