Som den medlare och fantastiskt smarta person jag är: Kan man tänka sig att det röda stället enbart är rött och vitt, medan det vita stället kan ha inslag av blått?
Man minns ju när man fick ett par gamla damasker av Laita, den där stickade varianten med nåt blått företagsnamn på, Team Boro kanske?, då åkte man extra fort baklänges.
Ha ha vore legendariskt med mantlar. Dock har vi ju redan testat på batmanstrålkastarna mot himlen under några säsonger när vi hade örnen. Fn vad det slängdes pengar på skräp på den tiden...
The great one: är det bara jag som tycker nuvarande ställ är helt ok? Vita bortaställ med rött och några få blå inslag sedan hemma ställ i rött med vitt funkar för mig. Möjligen att jag hakar på att dubbeltallarna ska vara på bröstet istället för Timrå loggan.
RasmusVS: Det jag är kritisk mot är den sökta identitetsförflyttningen från rött och vitt till rött-vitt-blått. Historiskt kan man argumentera både för och mot blått som en tredje, kompletterande färg på dräkter osv. Att blått är en färg på klubbmärket är ganska tydligt. Det är dock inte samma sak som att blått skulle vara i närheten av att vara jämbördigt med rött och vitt. Nu svepte Liverpools klubbmärke precis förbi, det är rött-vitt-grönt-gult. Liverpools färger är dock rött och vitt, för att dra en parallell. För TIK har rött och vitt har ett historiskt stöd (liksom även inslaget av blått som en kompletterande färg). Identitets- och varumärkesmässigt är rött och vitt i särklass starkast. På samma tema skulle jag säg att rött och vitt är strategiskt bättre för att det är stilrent, tydligare och mer unikt. Jag hoppas att TIK framöver behåller sin rödvita identitet, med möjlighet att som variation ha små inslag av blått.
roger_sundsvall: En fråga, en ärlig undran och inte illa menat; Varför gör du mellanrum med upprepade punkter mellan ord i dina meningar? Har verkligen funderat på det. Ska det där läsas "nu vill vi se *konstpaus* nyförvärv"?
Nisse på Mon or: Ja och jag tror inte Westerlund blir kvar. Det är dock bara min känsla. Eronen antar man ju bara är klar för att Madhawk aldrig har fel i princip och Stenqvist som rightare med.
Det gör att vi kan mönstra i allafall 2 backpar med rightare i varsin och det är gott nog i min bok
Dagens matchställ oavsett behöver göras om, den där blåa randen är inte snygg alls enligt min mening. Mitt förslag är istället två renodlade rödvita matchställ. Sedan kan vi laborera med en 3:e tröja. Som sagt vi är röd och vit hockeydynamit.
RasmusVS: Den där är så jävla snygg. Bra dimensionerat klubbmärke till skillnad från hur många förslag görs med i mitt tycke för stort klubbmärke så det blir blaffigt. Detroit-kopian i rött ställ och den där i vitt ställ. Taget 😄
Ja skulle vi få Martinsson eller Virtanen, samt att Eronen är klar. Då köper jag ett årskort till farsan också..😄 jag har en klausul, jag köper ett åt han om Dahlén kommer hem ändå 😎
Kongo: Fast nej, rött, vitt och blått är Timrås färger. Det är historiskt korrekt. Färgen har varit närvarande i alla klubbmärken sedan Wifsta.
Mer eller mindre alla tröjor, förutom ett fåtal under 00-talet har också haft den blå färgen, antingen i form av ett klubbmärke, WÖ-ränder eller andra detaljer (räknar inte med sponsorer heller).
I fall man ska profilera sig som röd/vit/blåa eller rödvita är en helt annan fråga.
Timrå IK har tre färger, samma färger som Medelpad, det är både historiskt korrekt och fakta. Tror du mig inte så kan du titta på klubbmärket.
Tom Topp: Han är säkert nyttig i Linköping. Men det ser för jävligt ut när han tar sig runt i rinken, som om Ringaren i Notre Dame hade snörat på sig skridskor.
DenRöda: Det här med Laleggia som forward tror jag vi kan släppa. Det var nog bara en nödlösning när han spelade i Rögle och de hade forwardsbrist. Frågar du honom så är det backplats som gäller.
Virtanen var väl på tapeten i cmore studion för ett tag sedan och då skulle han vända hem till Finland sades det. Att det blir Timrå känns som ett långskott.
{297}: Jaha aaa 😂 Jag tror inte vi har råd med chansningen. Vi behövde isåfall få ut mycket mer av honom i alla lägen än färjestad. Det intalar jag mig själv med diverse HA-fynd iaf...
Charliejfz: Tunna bakåt? Hultström, Jesper Pettersson, Junland, Nyberg, Lindroth och hävelid. Plus ( Fantenberg ) eller liknande. Vi har bättre baksida än forwardssida, samt en av SHL bästa målvakter.
Sputnik: Om nu inte Laleggia är tänkt som Forward kommande säsong. Jag tror att han kommer spela back framöver men vi ska ju inte utesluta den tanken iallafall..
DenRöda: Ett optionsår är väl just en option. Dvs att parterna har rätt att bryta om dom vill? Och då behövs ju ingen out. Har aldrig hört talas om en outklausul mellan lag i samma serie, men det kanske finns?
{9108}: Ja så kan det säkert med vara. Att han bänder hemåt. Timrå tror jag inte då vi har både Eronen, LaLeggia och Stenqvist som offensiva backar redan. Nu kan ju Eronen mer ses som en solid tvåvägsback kanske. Men tror inte det finns jättemycket kvar i budgeten för backsidan är känslan.
Gooode: Sportbladet skrev om att Virtanen brutit sitt kontrakt kom redan för ett par veckor sen. Så det stämmer säkert. Det vore helt klart ett bra nyförvärv.
JonteD: Fick den finaste tröjan i världen idag som man har längtat efter mycket. Vill rikta ett stort tack till Timrå IK för deras fina service och snabba leverans. Fick den på en dag fast jag befinner mig 40 mil bort. Hoppas att den blir slutsåld 🙂
Kan man tänka sig att det röda stället enbart är rött och vitt, medan det vita stället kan ha inslag av blått?
Man minns ju när man fick ett par gamla damasker av Laita, den där stickade varianten med nåt blått företagsnamn på, Team Boro kanske?, då åkte man extra fort baklänges.
TIK är rött och vitt… men också yttepytte blått.