TIK-Lund: men Walli fick ”bara” game väl? Inte matchpenalty… han är inte avstängd nästa match som jag uppfattade det? Annars ska Walli missa nästa automatiskt ju.
Jag tror att situationsrummet tyckte det var så blodigt att DN skulle stänga av Walli…
Tom Topp: mm precis. Han fattar att målet är godkänt så oavsett vad fan Lasu svarar så kommer inget att ändras…
Således kan jag verkligen förstå att kommentatorn visar att Lasu är lite fjantigt töntig som agerar åklagare i en första pressträff efter att en FU inletts vid grovt brott.
Inga raka svar där inte…
För övrigt.
Bra att nämnden spydde ut Walli-saken som en hårboll som situationsrummet samlat ihop…
Hoppas domarna tar lärdom. Känns inte särskilt troligt dock med deras skyddade verkstad. Varför ska en domare måsta ta ansvar för? Den är ju över sånt trams.
Hur ska domare i Sverige kunna upptäcka filmningar?
Dom impulsköper minsta jävla ryck eller vurpa en spelare bjuder på under spelet. När dom sedan i sin skyddade roll där hela jävla hockey cirkusen satt dem på piedestal ser situationer i repris på skärm i båset är det så pumpat av stolthet över att aldrig ens nästan kunna fela att man gör precis tvärt om även om man inte hittar stöd i videomaterialet.
Tom Topp: ja men den gode Westberg ser samma tv-bilder som oss, dvs. att det är spelaren längre från målet som styr ner pucken men han inser väl precis som vi att det inte är lönt att klaga på när man fuskar nere i Göteborg. Det är sån skit som vi småklubbar får stå ut med.
Olli Nomadinen : Tycker Westberg är en riktigt bra kommentator. Han är tillräckligt erfaren och påläst att han hinner skicka in ett par göteborgsskämt mitt under spelets gång. Uppfriskande! Finns många kommentatorer vars enda ess i rockärmen är att skrika ”MÅÅÅÅÅÅÅL” eller ”OJOJOJ” och det blir lite väl mycket ”argentinsk fotbollskommentator” över det hela.
Extra heder till Westberg för att han direkt ifrågasatte Wallis matchstraff också, det tyder på spelförståelse.
Beslut : Timråspelaren Erik Walli Walterholm frias från Boarding i gårdagens match mellan Frölunda och Timrå av svenska ishockeyförbundets disciplinnämnd. Hanteringen av ärendet har skett enligt de rutiner som gäller disciplinärenden säsongen 2021/2022.
Olli Nomadinen : det är en sjuk straff. Noll respekt och en otrolig kyla.
Dahlén har lite att lära där. Hans beprövade backhand variant är ju vacker och den sitter orimligt ofta med tanke på hur ofta han gör den. Men tänk om han bara kunde få in en till variant av samma kvalite? Karln hade varit ostoppbar.
Smokey: Säkert en hel del. Tror dock att de som finns behöver ges möjligheten att prova på SHL spel tidigt. Ett förslag hade varit att anordna SHL camp där talanger kan visa upp sig för lagen.
Zäta75: Tycker han är väldigt underhållande att lyssna på. Påläst som du skriver och väldigt objektiv. Sen älskar han ju ord....och att säga vissa namn. Helvete, var tvungen att skratta högt när han sa Innala. Han fullkomligt njöt av att säga det och kunde liksom inte hejda sig ibland när han spelade över, "Iiinnala" 😅
Måste nämna Petterssons straff. Hur JÄVLA dominant är inte den?! Han klär av världsmålvakten Lasse Johansson fullständigt. Till slut ser det ut som att han har en kvart på sig och oceaner av nät att jonglera upp pucken i. LJ ligger och tränar hundsim i andra änden 😂
Redax 2: Otroligt att en kille som harvat i Almtuna i typ åtta år helt plötsligt blir en tongivande och stabil backgigant i SHL. Frågan är hur många oslipade diamanter det finns i de lägre divisionerna?
Smokey: Lite Google ger vid handen att Per Svensson hade skägg redan under Almtuna-tiden. Dock kom även denna porrfilmsmustasch upp. Nästan mer skräckinjagande... :-)
{9386}: Räkmar med lapp på luckan, fullsatt på torsdag och ett jävla tryck på.läktarna. Linköping ska få slita hårt för att ta poäng. Tror personligen att de behöver lite tur också :)
Smokey: ligger och ser om matchen nu. Imponerande bortaklack Timrå mobiliserade igår. Hur många kan dom varit. 150 stycken? Skönt för laget att ha sånt bortastöd. Nu längtar men till Torsdag. "unleash hell"
Olli Nomadinen : Kommentatorn, som jag förövrigt gillar även om han överdriver och skriker lite väl mycket, pratade om min hemstad Ånge igår och att vi har fostrat många hockeystjärnor trots att det bor bara några tusen personer där. Elias P, Emil P, och Samuel Påhlsson nämndes bla. Det var roligt att han pratade om det :)
Patrik kommentatorn är extremt påläst och han ger matcherna liv och spänning när han skriker och lever sig in. Dock finns det ännu bättre kommentatorer
Satt och scrollade 4-5 sidor bakåt för kolla kommentarerna om Lasu's ev. höga klubba vid målet. Visst fan var det en styrning? Jag gick tydligen inte tillräckligt långt bak. Finns det ingen sökfunktion?
Olli Nomadinen : Har inte återhämtat mig ännu från gårdagens spännande premiär. Vilket lag vi har, vilken pondus och vilka vinnarskallar! Tänk vilken styrka vi har i att kunna slänga in Lander, Dahlen och Pettersson om det behövs i 3e perioden för att toppa som vi gjorde igår.. Inte lätt att stå emot den kedjan. Kommer säkert spela tillsammans många ggr undr säsongen.
Olli Nomadinen : Annat var det förr när vi satt på nätterna o skrev fantastiska epos under vinets o groggens inverkan härinne. Det var tider det. Du, smokey, gud, 250kg kärlek, jag mfl mfl. Sen var allt raderat dagen därpå. 😂
Smokey: Snart har vi hockeyanalfabeterna från Modoboken här och briljerar med sitt totala avsaknande av hockeykunnande. Rytter var ju snabb igår och i Modoboken hävdar J F K(!) att det gnälls mer på domaren härinne än hos dem. En nivå av parodi som inte går att greppa 😂
Berge: Han försökte med mig också igår… men man är för rutinerad för att dras in i nåt. Vi hade en från er för några veckor sen härinne… vad hände med honom? Har inte sett honom hos er heller på ett tag.
Håkkybåkky: ”Viss skaderisk” skriver disciplinnämnden. Risken är fan att någon anmäler stortacklaren Per Svensson dit redan innan hockeymatcher startar. Deltar han i matchen, då är det faktiskt risk för ”viss skaderisk” på motståndarna redan innan pucken släppes. Disciplinnämnden är närmast en svajig otydlig parodi.
Sputnik: blir Wall-E avstängd kan vi lägga ner den där disciplinnämnden en gång för alla. Man kan väl för fan inte tvärställa grillerna och försöka stanna två meter från sargen med en spelare i ryggen? Vad annat än det som hände hade kunnat ske efter den manövern?
Sputnik: Tydligen. Cmore studion tyckte att det var en 2:a. Det här börjar bli riktigt löjligt. Det ska bli intressant att se hur många matcher han får. Jag gissar på 3. Det här är ju grovt. 🤪
Lika bra att ösa på här på HS innan segerfyllan mot VF går ur kroppen helt och skrivkramp och ångest sätter in.
Per Svensson!!!
Hade han skägg när han inte lirade i Timrå IK???
Jag kan inte minnas någon skäggprydd viking som täckte skott och tacklade mest av alla i hela världen när vi typ mötte Almtuna…
Per Svensson borde fan få ett eget seriemagasin där han är superhjälten ”Sheriffen svartskägg” vilken går från en grå ranglig snubbe som går in i ett rum och sätter på sig en rödvit rustning och ett fett svartskägg för att därefter kliva ut och dominera världen!
Underbart att se denna ”fula ankunge” blomma ut och bli en strålande svan i SHL!
Sputnik: jo men det är ju, får man anta och hoppas, inte Rönnberg som bestämmer straffen i SHL. Det är ju zebrapajaserna som kollar video och dömer det högre straffet på isen. Är det automatisk anmälan till nämnden nu? Om inte så är ju detta bara ännu ett tecken på att det finns olika regler för olika klubbar i SHL.
Den där knätofsen som delade ut en blindside på Pettersson blir alltså inte anmäld men det här? 🤡
Håkkybåkky: Jag med! Var jätteledsen när han skrev på för Linköping och det kändes verkligen. Men nu i efterhand är jag lycklig över det. För vi har fått hem vår President.
sargad: ingen idé att fokusera på honom, vi har nog att vara muntra över att det bara känns småaktigt att hålla på och göra en grej över en karl som kom hit en säsong, spelade bra och var en trevlig prick, och sen drog.
Vi tycker om dig jättemycket, men ibland går topplocket och det skrivs massa tok. Oftast menar vi det kanske inte, men ibland har vi kanske också lite rätt.