”Olli Nomadinen : Jag vet och jag syftar inte på nån "Vi sätter oss i ringen"-stämning. Men det är uppenbart att vissa blir oerhört provocerade av att inte alla delar deras oerhörda fokus på att hata Modo. Modo är för mig ett lag som på sin höjd väcker lite mer känslor än t.ex Frölunda och Växjö pga den geografiska relativa närheten samt att jag känner fler som supportar Modo än jag känner supportrar till andra SHL-lag. Jag var som sagt redan formad som supporter de där åren på 00-talet när begreppet "surströmmingsderby" myntades. Jag bryr mig helt enkelt inte särskilt mycket om Modo”
Håller med dig bättre vi som tävlar om vilka som gillar modo mest istället 🙏🏻🤍💙❤️💚 varför hata när man kan älska? Tycker du försöker gömma dina känslor lite för Modo men förstår att du också innerst inne är modare som mig (andralag såklart men nästan lika mkt som tikare)
Nä tur det finns mogna som oss som kan se saker ur olika perspektiv, du jag och hemp är helt klart dom bästa modarna av oss tikare 🙏🏻🫣🤪
dempa: Ja snälla släpp på hans block 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 att älska Modo och Timrå är ingen synd som någonsin bör straffas 🤮🫣 som du skrev så hejar nog även han lite extra på Timrå när lagen möts 🙏🏻🤪 en för alla alla för en ❤️🤍💙💚
Olli Nomadinen : Absolut ingen sarkasm vad har du fått det ifrån? 🤮🤮🤮 Jag är lika som dig som faktiskt hejade på Timrå innan 00-talet 🤪🤪🤪😜😜😄 buuuu för Sundsvall!!! Tycker hat är ett väldigt starkt ord men om man får vara lite hård för en gångs skull så ogillar jag Sundsvall skarpt!!!
Har inte bott i Timrå på över 20 år, knappt varit på någon match lajv heller 😋😝 men mitt hjärta dunkar alltid för Timrå och Modo ❤️🤍💙💚 det är huvudsaken och hoppas alla förstår att det finns så mkt mer än hockey!!! Så himla löjligt med folk som ska hata ett lag 🤮🤮 gud vad barnslig folk är som inte tycker och tänker som dig och mig mike. Blivit en tävling vilka som hatar Modo mest? 🤮 så töntig folk är, dax att växa upp och bli gammal och grå och bidra hemma från soffan i Norrköping istället 👊🏻👊🏻👊🏻 tillsammans kan vi alla enas ❤️💙💚🤍
Alla: tycker det har varit riktigt kul o följa er säsong med alla hemvändare, sen har det ju varit... ja men säg iallafall 65% positiva tongångar här till att Modo ska leta sig upp till SHL igen, vissa mer än andra och det kommer alltid finnas haters. Blir grymt kul med derbyn nästa år men inte det viktigaste för mig, det var att få en closure på debaclet anno 2016.
Sen vill jag avsluta med orden;
-kan ingen släppa på bannen på DJ Hemp? Bara en trevlig supporter som klarar av att diskutera över länsgränserna och även inom. Men han är ju 100% Timråit den dagen de möter MoDo. Tack för ordet.
X-Län: Syftar du på Juolevi? Finns viss substans. Vet att han finns med på Kapanens radar och lista, men han kan bli för dyr och välja Schweiz/Tyskland eller klubb i Sverige med mer pengar. Hoppas han kommer. En drömvärvning
Tom Topp: Njaa ”hota” det tror inte jag heller. Men det är så mycket konstigt där i övik att man inte kan låta bli. Vem skanderar ”hata djurgården” när man ställer upp för ceremoni och man just slagit ut dom på hemmaplan? Vem pausar segervrålen för att bua ut domarna när dom ska prisas efter matchserien? Vem orkar utfärda nån ”bojkott” mot en hockeygala för att Karlin inte fick pris som bästa coach?
Dom tycker väl att det är en form av romantiserad fanatism för det egna laget. Jag tycker att det är osportsligt.
Zäta75: är det verkligen någon substans i detta ?rykte?? Har inte sett att någon tidning skrivit om de eller att de tagits upp som möjlig värvning i någon podd? Endast på supportforum..
{3405}: Ha ha. Vad rolig du är. Verkligen! Shit asså....sarkasm....det är din grej! Ja! Kör! Har du fler roligheter på lager? Jag garvar läppen av mig här 😂😂😂
{297}: Jo, fast Modo? Jag vet inte! Jag som håller till mycket i Hälsingland känner fler Brynäsjävlar! Men dom är ganska trevliga faktiskt! Känner ingen oro över att Modo ska kunna hota oss på länge!
{5647}: Mm, men du har fel om Woods, han har väl aldrig klarat fysiskt spel. Förra säsongen mot löven försvann han helt i slutspelet. I år, kanske skadad, likaså. Kanske ngt mer med i spelet, men Djurgården spelade ju allt annat än fysiskt. Hur presterade Woods mot AIK i kvarten?
Tom Topp: Man vill ju att det ska vara lite heta känslor mellan supportrarna, vi har ju inte haft det på snart ett decennium! Det är ju inte lika kul att retas med en färjestadsupporter eller en örebrosupporter.
{9037}: Det är inte lön det är speltid i Timrå fick han knappt speltid 6 min nån match såg jag han gör rätt även om Dif var önskemål bara ge han lycka till kan garantera att 16 poäng gör han minst med rätt omgivning
Tom Topp: Verkligen inte! Men det är rätt så roande att nykomlingens supportrar beter sig som ungefär som att dom vore just det! Lägga ner energi på att ens lag här på sajten inte fått byta plats. Men for real?? 🤭😆😅 Det är att lägga fokus på rätt saker. Eller nåt?!
Olli Nomadinen : jag måste nog hålla med här. Och just nu tycker jag att det är ett jävla fokus på en nykomling! Slappna av, det är inte Sundsvall Hockey!
{297}: Jag vet och jag syftar inte på nån "Vi sätter oss i ringen"-stämning. Men det är uppenbart att vissa blir oerhört provocerade av att inte alla delar deras oerhörda fokus på att hata Modo. Modo är för mig ett lag som på sin höjd väcker lite mer känslor än t.ex Frölunda och Växjö pga den geografiska relativa närheten samt att jag känner fler som supportar Modo än jag känner supportrar till andra SHL-lag. Jag var som sagt redan formad som supporter de där åren på 00-talet när begreppet "surströmmingsderby" myntades. Jag bryr mig helt enkelt inte särskilt mycket om Modo
Olli Nomadinen : Den här gemytliga stämningen här inne med länsrivalens supportrar kommer att svänga så fort dom får lite luft under vingarna, så har det alltid varit. Inte lönt att låtsas att detta är något det inte är. Har inte träffat en modoit i hela mitt liv som inte ser ner på Timrå eller föraktar Timrå. Och då har jag träffat många genom åren.
Jag har ju dock inte träffat ALLA så jag kan ha fel 😀
Så himla kul med Walli till Modo. Hoppas dom värvar många fler bra spelare så vi får ett riktigt roligt derby att se framemot nästa säsong 😄😄 tuffa matcher ska det vara men efteråt ska vi alla vara vänner.
Sååååå kul med Walli, Sebbe och Zajkowski i Modo nu. Kul med två lag nära man kan följa 😍😍🫣
Tänk er en final med Timrå och Modo till våren 2024, då spelar det nästan ingen roll vilket lag som vinner 🥰
Eller om det (gud förbjude) skulle bli ett kval mellan Timrå och Modo kan man ju alltid glädjas åt att ena Västernorrlandslaget blir kvar i högsta serien 🙏🏻🙏🏻👊🏻
Fattar ni? Det är MINST två säsonger till med västernorrlandslag i högsta serien 😍 så jäkla roligt! Heja oss!!!
Kanske lite tidigt ännu men kan man inte ha ett samarbete med andra SHL-lag om man står varandra så pass nära som vi ändå gör? Tillexempel om det går dåligt och blir tufft för Modo i år så kanske vi kan låna ut ett par spelare till dom? Typ Lander och Dahlén så dom slipper kvala 🥰 kanske är svårt men bara en tanke som jag haft, något att kolla upp iaf 😊
SPOODI: ojdå jag har dålig koll vad de gör privat. Tänkte bara att de vore bra för er då de har anknytning till klubben + att ni brukar värva från Brynäs. GogogoGradin!
modomille: Ja det är hetaste ämnet härinne. När flera deklarerat att Modos vara el inte vara i SHL inte styrde måendet eller ens upptog ens medvetande i nämvärd grad måste ju de hårda killarna visa var skåpet ska stå i försök att bräcka varandra i vem som hatar Modo mest
{5647}: klart man inte gnäller om mer speltid om man är en något begränsad spelare och lirar i ett allsvenskt lag som vill gå upp i SHL. När man väl är där och har fått ett lite bättre CV dock. Jag tror, som andra varit inne på, att Walli hade kunnat gå till Skellefteå men att det var löfte om speltid hos er som avgjorde. Vi får väl se till hösten, hur det blir.
Jag tror SAIK tog en chansning med Woods. Spela lite på kontringar, kanske PP. Finns inte en chans i världen att dom på något sätt räknat med Woods som ledande spelare, dom var fan i SM-final i år. På samma sätt tror jag Timrå tog en chansning med Bernhardt. Bra att knyta upp honom tidigt, bra potential men aldrig riktigt testad på högsta nivå.
{297}: Alla vill väl ha mer speltid, eller tror du att det finns spelare som vill spela mindre? Vi hade väl ingen i MoDo som förde fram sådana synpunkter eller ville lämna, förutom Marenis kanske. Jag tror ändå han är tänkt för tredjekedjan. Kanske insåg han att han inte var hetare och fick nöja sig hos oss...
Skulle säga att Dickinson är den bästa center vi haft på riktigt länge. Möjligen bättre än Johnsson, även om vi inte kan förvänta oss samma produktion som JJ fick i SAIK.
Tror du på allvar att SAIK värvade Woods för att spela i tredje eller fjärde hos dem? (Woods var klar på samma sätt som Bernardt skulle spelat hos er) Ser du honom som en potentiellt defensiv forward alltså? Självklart skulle man tagit in honom för en offensiv roll, för han har inte defensiven eller fysiken för att spela längre ned...
Blake Slåhan: Mycket man vill ha. Vart tror du pengarna ska komma ifrån? Är det rimligt att förvänta sig ett bättre lag än ifjol? När spelare som Hållander och Kapanen spelade på väldigt rabatterade löner.
Håller med dig bättre vi som tävlar om vilka som gillar modo mest istället 🙏🏻🤍💙❤️💚 varför hata när man kan älska? Tycker du försöker gömma dina känslor lite för Modo men förstår att du också innerst inne är modare som mig (andralag såklart men nästan lika mkt som tikare)
Nä tur det finns mogna som oss som kan se saker ur olika perspektiv, du jag och hemp är helt klart dom bästa modarna av oss tikare 🙏🏻🫣🤪