Sputnik: Det jag läste var enbart junis-snack dock ej kopplat till övriga backar men kan ha missat nåt tidigare inlägg eller mellan raderna i det sista förstås :-)
jokklas: Håller med men förstår också Zambonis resonemang. Absolut skall vi också hitta breddspelare ur eget led, det är den billigaste lösningen till att börja med.
Grejen är väl dock att i princip hela vår backuppsättning. Förutom Rindell och Lyytinen får väl anses som breddbackar i dagsläget. Kommer Kapanen göra en budgetvärvning med sista backen in så kommer vi vara väldigt beroende av att nån av Junisbackarna tar stegoch kan leverera en del poäng.
Zambonin: Man har ju uttalat sagt man vill satsa på att ta fram egna spelare. Om det bara är värt att satsa på de man tror blir ledande spelare i 1:a och 2:a skulle jag inte ge mycket för satsningen. Dvs man kan inte enbart ge potentiella stjärnor chansen.
OlliJanne: Jag ser inte, och har egentligen aldrig sett, uppsidan med Noel som gör att vi tror på han så pass mycket som vi gör. Känns som att han kan bli en stabil 3e backparskille i SHL som bäst. Melander däremot har verktyg för att bli riktigt bra, skillnaden där ser är främst att Melander har bra handleder, fin rörlighet men måste lära sig spelet, medans jag tycker Noel saknar puckbehandlig, är lite kantig och inte visat prov på något vidare spelhuvud offensivt, han har däremot visat bra avvägningsförmåga, disciplin och har en ansvarsfullt spel. Jag tror det är enklare att lära sig Noels skills, än Melanders helt enkelt.
{9908}: ” Lyckas man hitta rätt med en stabil förstamålvakt och tre forwards av yttersta SHL-klass så kan Modo segla upp och slåss om slutspel.”
Har lite svårt att finna ord när jag läser den där analysen 😅. Men en någorlunda balanserad fråga som jag ändå ställer är: var ska man få tag på tre forwards av yttersta SHL-klass? Alltså då snackar vi Lander-nivå, vi snackar Karlqvist-nivå, vi snackar Suomela-nivå. Den typen av spelare snubblar man inte över varje dag, speciellt inte i form av sista minuten-värvningar mitt i sommaren.
Öndulat: Varför då? Är ju omöjligt att tippa när ligan förmodligen kommer vara jämnare än säsongen som var, kommer finnas upp mot 10 lag som lätt har trupp för att gå till en semifinal.
Kulltorp: Toni Panda, som står bakom listan, gör ju att ens Mododetektor ger fullt utslag, mätaren bara spinner hejvilt. Speciellt när man kikar hans Twitter och ser ett han skriver en del om regionen samt befinner sig i Kramfors en del :-)
Så att herr Panda bräkar upp Modo på 12e-plats, utan två toppkedjor och en backsida som får anses som bra med HA mått mätt, samt slänger ner Timrå på en 10e med hänvisning till just backsidan, får nog ses som Öviksintellekt snarare än en respektabel tippning.
Rip Kirby: Även jag är en CCCP-romantiker men det där stämmer ju faktiskt inte alls. Räknat Summit Series, Canada Cup och World Cup är Kanada överlägsna historiskt.
{8179}: Är det så att det är pensionerat, lägg därtill att det hände denna säsong, så är det ju milt sagt lite halvpinsamt att presentationen av Hållander gick till som den gjorde.
{9908}: Har ingen aning om hur det är med Näslunds nummer, men Fille fick inte ha 11 iaf. Kanske är upp till personen som fått sitt nummer hissat att bestämma? Då tolkar jag det som att det är pensionerat iaf.
Summa summarum så är det ju väldigt märkligt att en sån här sak kan gå helt obemärkt genom föreningen, man skapar vedeos och presentationer utan att någon säger något. Man kan ju bara skratta åt hur dåligt det är skött.
Sputnik: Lite kuriosa om Melander är att han fick prova på juniorlandslaget i bandy om jag inte missminner mig så kanske något för Selånger om det inte blir a-lagskontrakt. 😉
RunarUp: låter ju som en sweet deal både för mig och klubben och hade jag inte missat mitt tandläkarbesök idag så hade jag haft råd. Nu får jag istället pröjsa 1300 kr pga uteblivet besök :-(
Sputnik: Emil Melander har skrivit på, dock vet ja inte hur långt kontrakt :) spännande spelare. Vore kul med en säsong där lite junisar klev fram och gjorde succé. Känns som att det behövs 😄
Tom Topp: Guldmedlem + känns som ett ännu bättre alternativ då för den som har råd. Lägg på en femhundring och du får en replika plus ytterligare två pottbiljetter.
Sputnik: Känns som att om vi fans fått bestämma hade Edfeldt redan varit signad av Östersund medan den nya yngre förmågan är senaste flavor of the month. Precis samma sak i fallet OJ vs Värmhed. Den ena har inte chefat i SHL och den andra har knappt spelat i SHL... alltså sätter optimisten tilltro till den som inte spelat där i hopp om att "ja ja han den andra dominerade inte men nu jävlar ska ni få se när den här nya killen kommer..."
Jag tror att vi som INTE jobbar som sportchefer och tränare har kanske råd med den slit och släng lyxen medan föreningen förhoppningsvis har en mer långtgående plan än så
Sputnik: En liten tanke. Emil Melander var alltså poängbäst av alla backar i J20 nationell. Borde inte han ligga bättre till att få en rejäl chans på backsidan än Edfeldt?
Det är ju sådana backar vi borde ta hand om på riktigt, som har potential att bli poängspelare även på SHL nivå.
{297}: Jo men det är ju det som är lite grejen, EA är för vek i egen zon för att vara en grinder som skall stänga ner motståndarens offensiv. Han är för menlös i alla zoner egentligen. En habil spelare i SHL men inte vad vi behöver i dagsläget. Därför klingar förlängningen illa i mina öron, med tanke på att vi redan har en tom plånbok på det.