BlackBay: Vi får se om empa mfl dyker upp i forumet snart igen. Han sa ju efter den senaste matchen att han lägger ner att vara i forumet då det inte är värt det med tanke på hur dåligt spelet ser ut. Jag kände samma sak, men kärleken till Timrå IK är för stor för att sluta vara här och diskutera med er andra Timråbröder. Tror nog att han och de som har lämnat känner likadant och kommer tillbaka snart.
{9566}: Nja, tycker inte Ante sett märkvärdigt påkopplad ut tidigare heller egentligen, samma trötta uppsyn före, under och efter match oavsett matchstatus.
Olli Nomadinen : Nånting är ju helt uppenbart fel med nånting, Ante är ju inte direkt påkopplad i båset. Drivet verkar inte finnas där som förut. Jaa, inte fan vet jag!
{9829}: Ja, vi får väl se ikväll. Det är lite upp till bevis. Själv tycker jag och många andra att Ante sett uppgiven ut och spelarna inte haft någon glöd att vinna. Svårt att bara slå på en knapp. Men sämre kan det knappast se ut än i måndags iaf.
Tror att det blir svårt att ta poäng ikväll om Rögle spelar som senast.
Det får inte se ut sådär igen, oavsett om vi spelar hemma eller borta så måste man ta ett bättre ansvar och betala ett högre pris för att få stopp i spelet och det ska vi se till att göra i morgon, säger Ante Karlsson.
Lomond: Det är dags att vända på detta och vinna igen nu. Det är lite väl negativt i forumet, vore trevligt om det kunde bli positiv stämning igen. Förlust ikväll och på lördag och vi tappar mycket i tabellen.
Ska vi gissa på omvänd matchbild ikväll, jämfört med måndagens haveri? Hemmaspel är uppenbarligen inget det här laget gärna sysslar med, men poängen brukar trilla in borta när det går att bara spela efter oddsen och enbart fokusera på resultatet.
{10473}: Ahti är inte Centermaterial enligt Oinkarna. Bättre ute på kanten där han tillför mer i spelet. Kan förstå det också med tanke på tekningstatistiken.
Nog fan jobbar laget hårt nog. Problemet (ett av) är att dom spelar en hockey just nu, i långa stunder, utan någon som helst finess och system. Då blir det bara en massa hårt jobb hit och dit, mestadels utan belöning. Vi skulle behöva komma dithän, och jag tycker att laget har de kvaliteterna, att vi kan vinna matcher mer på skills/spelsystem/taktisk triumf osv. Det gåår liksom inte att brunka sig till semifinal.
bar mofftak: Ahti Oksanen kanske är på Kapanens radar. Har sagt att han inte ska vara kvar i Oskarshamn nästa säsong. Luleå har nyligen visat intresse, samt andra klubbar. 5 år yngre än Hanzl. Finne. Stor och stark. Producerar bra. Lär kosta dock.
Erol Ateceae: Jag kommenterade den "insatsen" som Erixon stod för (mycket ilsket bör tilläggas) vid 2-3 målet. Ett sånt sanslöst uselt misstag som gör hemma på ungdomsnivå SKA bara inte få ske!
erathoo: " Fråga, ska verkligen Erixon gå ut mot skytten så långt där när Hartman är på väg dit? Ska inte Erixon hålla koll framför kassen? Svensson täcker ju Tambellini, vilket han måste, så ...? " På 2 - 3 målet måste ju Per prioritera om när Erixon går upp mot skytt. Passningsvinkeln till 91 är avsevärt sämre än till målskytten. Han har tid att göra den omprioroteringen men hamnar på mellis.
Var någon annan match där det istället hackades på Eronen men även där var Per på mellis. Han har inte riktigt varit där sedan återkomsten från skadan.
DenRöda: Jag är övertygad om att det är centersituationen som förstör väldigt mycket för våra "spetsiga" spelare. Vår enda spelskickliga center är 35 år och han har börjat tappa fart för länge sen.
Centerjakten inför nästa säsong blir väldigt avgörande.
En ändring imorrn . Åke Unger kommenterar istället för Johan Edlund . Klar förbättring . För övrigt håller jag med snacket här idag . Emil är vår MVP hittills
Synct: Jag tror snarare att man använt honom i ett fel system. Lätt en av SHLs snabbaste spelare tätt efter Nygård. Just nu är han en brunkare bredvid Lander och Pettersson. Byt plats på Lander och Hanzl kanske?
Synct: Jag har inte dragit några slutsatser, jag har ställt motfrågor och sedan gjort ett ifrågasättande gällande vilka grunder du kallar honom för usel på, givet de förutsättningar som fanns. Något otydligt?
Missade vart du sa att han blivit bättre, eller var det när du sa att Boyce hade haft samma produktion givet samma istid? Lite oklart där.
Nej, jag är inte Hållander med tackar för komplimangen.
Cobbel: Jag tyckte att han var ganska usel i början av säsongen, vilket många andra också var, bättre om du läser det jag skriver ordentligt än att plocka ut ord och göra egna slutsatser av det. Nej han är absolut ingen usel spelare, han är en mycket bra spelare, men har mer att ge.
"Skönt att få stämpeln usel då."
Är du Hållander?
"Usel på vilka grunder"
Att ingenting hände och han producerade ingenting, och var inne på en massa baklängesmål, han är en av de högst betalda.
Bara för jag säger att en spelare varit usel ett tag så har jag inte stämplat spelaren (som du sa ordagrant) som usel för all framtid.
Synct: Usel på vilka grunder? Att han kommer in i nytt lag med nya kedjekamrater, ska lära om att spela på stor is från att ha spelat på liten is de senaste säsonger, nytt spelsystem, ny tränare, allting nytt och landar i en kedja som hackar fram?
Cobbel: "Att jämföra Hållander med Boyce tycker jag är lite av en skymf (no offence Boyce) till de skills som Hållander tillför gruppen."
Jämför jag verkligen de rakt av när jag skriver 2.0? Jag jämför slitvargen i dom och hur dom kör, där är de två ganska lika. Men Hållander är självklart en mycket skickligare spelare, men det vill jag se mer av.
Sen så som Hållander producerat så vettefan om Boyce inte hade gjort 6+6 också med samma istid och kedjekamrater, så mycket tycker jag att han underpresterat. Men det har många andra också gjort. Innan det ramlade in lite poäng och mål så tyckte jag att han var ganska usel faktiskt.
Synct: Att jämföra Hållander med Boyce tycker jag är lite av en skymf (no offence Boyce) till de skills som Hållander tillför gruppen.
De enda likheter de delar på isen är att de alltid står upp för ett hårt arbete som aldrig går att ifrågasätta. Att Hållander sen är drabbad av att hela laget gnisslar kan inte han lastas för imo. Till en början så envisades Ante med att spela honom med Lander & Dahlén innan man fick tummen ur och flyttade in EP där istället.
Sen har väl inte HELA kedjan med H-L-EP rosat marknaden heller, men tycker det är hårt att lasta honom för det. Hållander har väl varit en av våra bästa spelare hittills denna säsong.
X-Län: Visst att OJ hade stora brister som coach men han hade ju i alla fall visioner om att klubben skulle släppa sin losermentalitet att vara nöjda med att vara en liten klubb och ta steg framåt. Även Kapanen andades framåtanda, han ... | Läs mer