Kulltorp: Min magkänsla, utan att jag har någon som helst insikt i situationen, är att samma människor som typ skulle klagat på Sundberg om det är lite för lång kö till baren mot Modo på torsdag, nu fått jättemycket vatten på sin kvarn.
Meeen pressmeddelandet kändes rätt weird så oavsett om själva entledigandet gått rätt till så kan väl detta ifrågasättas. Att skriva 12.000 inlägg på X om det med avgångskrav och egga varandra till att fixa banderoller och kalla honom horunge? Lite väl magstarkt för mig. Problemet blir väl bara att de som skrikit på hans avgång sedan han tillträdde nu blir lite ”pojken som ropade varg”. Chilla, för i helvete. Kan någon nämna en enda jätteoffentlig klubbdirektör i SHL?
vonDöbeln: Ta reda på vad han gör innan du fullständigt sågar han då, tycker jag. Jag håller med om att han inte syns som Torines gjorde. Men vet vi verkligen vad Torines gjorde, förutom att alla sa att han var bra?
Jag tar för givet att det finns de som har koll på vad Johan gör. Och agerar om han inte gör ett bra jobb. Det måste vi förutsätta.
Som jag var inne på förut, att välja att bara lyssna på ett gäng besvikna tjejer är ju bara en del i kakan. De kan vara ganska högljudda och sociala medier gör en lavin av en snöboll.
Rip Kirby: När det gäller damlaget och Sundberg så ska tror jag man ska komma ihåg att damlaget har spelare som är från 14 till 29 år gamla med en snittålder på 18.
Det kan nog ha blivit väldigt fel med elitsatsning och utfrysning där.
vonDöbeln: Och att bevisa denna "närvaro" genom att skjuta från höften i ett fruktansvärt pinsamt försök att "vara den vuxne i rummet", skapar tyvärr ringar på vattnet som kan komma att skada klubben på flera olika sätt. Är jag rädd.
vonDöbeln: Vad baseras all denna kritik mot Johan på? Vad har han gjort som är så fruktansvärt illa? Ngn som har fakta? Det är en jävla massa påhopp utan att ngn har ett enda belägg förutom att han inte syns eller hörs. Vilket är dåliga belägg enligt mig. Han kanske är skitkass, men jag kan inte tyda vad alla går igång på.
Bee: Krupit fram lite mer på Instagram om röran. Det verkar vara 4:a spelare som inte hållit måttet spelmässigt, där några verkar ha varit med i hockeygymnasiet. Georgina Farman har enligt uppgift gett de spelarna som inte platsat "indviduella träningsprogram" som de skulle följa för att ta sig tillbaks till laget.
Georgina skriver i ST att det enligt henne inte ingick i hennes arbetsuppgifter att jobba med hockeygymnasiet.
Tyvärr kan man inte skicka hem en elev med ett individuellt träningsprogram och hävda att man bedriver ett idrottsgymnasium, så om det stämmer förstår jag föreningen.
Hockeygym elever kan man inte skita i även om de inte platsar.
Läser på twitter om "spelare som lämnar" för att tränade försvinner, är dam eller herrlag och vilka spelare? ber om ursäkt för dum fråga men jag har totalt missat det här: Edit: jag är trött i ögat, var inte så svårt att hitta den informationen. Sorry för att jag to utrymme i onödan
”Finsk media: Jokinen helt klar för Timrå IK 23 januari 2024 11:50 Att Ante Karlsson lämnar Timrå IK efter den här säsongen har stått klart sedan i december. Den gamle storspelaren Olli Jokinen har pekats ut som hans ersättare. Enligt finsk media är det helt klart nu.
Olli Jokinen under sin framgångsrika karriär som spelare. Bild: Antti Aimo-Koivisto/TT Annons
Den forne landslags- och NHL-stjärnan Olli Jokinen har lyckats bra som tränare i Jukurit och har varit det namn som nämnts allra flest gånger som ersättare till Ante Karlsson. Nu skriver den finska tidningen Ilta Sanomat att det är helt klart och att 45-årige "Joki" är överens med Timrå IK om ett tvåårskontrakt, med ytterligare ett optionsår. Kimmo Kapanen vill inte kommentera de finska nyheterna. – Jag såg det, jag har ingenting att säga. Vi har fullt fokus på den här säsongen.”
JonteD: Vill bara meddela att jag är ok på Olearys i Östersund, tatuerade grabbarna höll egentligen på Luleå och tyckte vi vann rättvist. Jag höll med och tog en till öl
Woody Jokinen: fattar inte vad Eronen och Forsmark gör inne i PP Hade jag fått välja så hade jag kört Hanzl bakom mål, Hartmann i slottet Dalle till höger med Tim Erixon på backen bakom och till Vänster Rindell. Erixon har ett jäkla skott när han väl laddar slaggen
”Torines fixa SHL Torines bra”.
”Sundberg trav Sundberg dålig”.
Meeen pressmeddelandet kändes rätt weird så oavsett om själva entledigandet gått rätt till så kan väl detta ifrågasättas. Att skriva 12.000 inlägg på X om det med avgångskrav och egga varandra till att fixa banderoller och kalla honom horunge? Lite väl magstarkt för mig. Problemet blir väl bara att de som skrikit på hans avgång sedan han tillträdde nu blir lite ”pojken som ropade varg”. Chilla, för i helvete. Kan någon nämna en enda jätteoffentlig klubbdirektör i SHL?