1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 606621 inlägg · 6213 ämnen

« · 2677780 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Ja det är nog inte så konstigt om Kapanen sagt till Hanzl, vi vill behålla dig. Men vi har inte råd tyvärr. Eftersom Hanzl verkade vilja stanna.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: "Vi är ett arbetarlag, Timrå är arbetarklass. Det ska vara hårt jobb; hårt jobb och glädje."

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: har Kapanen sagt till Hanzl att pengarna är slut? Vad har Hanzl med det att göra?
Det är väl internt för Timrå ? En spelarbudget är väl arbetsmaterial för Timrå IK. Inte för någon annan?

Sv: Apropå nånting...
Hanzl ryktas till hv. Misstänker att jag är sjua på bollen här.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Ja, fast sen finns det backar som inte gör många poäng i topplagen med. Grejen är att de kanske har max 2 trubbiga backar offensivt. Vi har typ 4..

Anton Lindholm har mäktat med 8 poäng på hela säsongen. Ändå är lag beredda på att punga upp 300k i månadslön för honom.

Men grejen med Lindholm är ju att han kan transportera ut pucken ur egen zon. Didde och Erixon. Not so much alla gånger. Om inte puck outs räknas..

Sv: Apropå nånting...
{469}: Sen är det ett M Å S T E att vi börjar satsa på Juniorsidan för att locka till oss talanger, som både kan fylla upp billiga luckor i spelarbudgeten på sikt. Men också som bringar in nödvändiga utbildningspengar från NHL!

4 mille för en junior är väldigt värdefulla pengar.
Det är också något som gör att vi kan locka till oss talanger, om vi visar att vi är bra på att utbilda spelare.

Sv: Apropå nånting...
{469}: "Erixon och Eronen hade jag gott klarat mig utan."

Jag hade klarat mig utan Didde också. Tror ingen annan SHL-klubb hade betalat för det man får där, för endimensionell. En modern back i SHL idag måste kunna skapa NÅGOT framåt också.

Sv: Apropå nånting...
SebastianH: Jo det är ju så. Spelartruppen är ju inte katastrofalt dålig på förhand heller. Tyvärr är vi bara mest bakbundna av vissa backar på kontrakt, även om forwardsen lyfter mer lön.

Erixon och Eronen hade jag gott klarat mig utan.
För det hade vi fått in en back av bra SHL klass( och hittat en back med potential i HA. Alltså 2 andra backar som ökat kvalitén totalt sett på backsidan istället.

Jag förväntar mig inte att vi skulle hittat världens spets för Eronens lön. Men kanske en av typ Nässén klass till. Sen en lovande back från HA för Erixons lön.


Sv: Apropå nånting...
4 ut hittills
spännande vilka som ansluter

Sv: Apropå nånting...
{469}: Får ju räkna med att Pääjärvis lön blir dyrare dock. Hemvändarnas kontrakt ökar för varje säsong. Samt pengar måste gå till att klara licenskravet.

Sv: Apropå nånting...
Hockeyguru: Det går att växa utan att flytta arenan till Sundsvall. Gäller att ha rätt personer som har drivet och kunnandet. Dom flesta här inne är väl överens om att Timrå behöver nytt folk utifrån och nytänk överlag, Även vi som bor i Medelpad tycker så!!!! Tro det eller ej. Så helt bakåtsträvande som du påstår att ”vi” är är bara bullshit.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Ökningen på hemvändarnas kontrakt tillsammans kan nog ställas i paritet till ex Lundins skrala lön.

Kommer kapananen spelar han nog på marknadsmässig lön, om han inte får kontrakt där borta och sen blir utlånad.

Nässén lär ju kosta minst vad en av finnarna gjorde och lite till av allt att bedöma. Pilö käkar ju upp resten av finnarnas lön.

Eftersom klubben måste vända på varje sten för det egna kapitalets skull, förvånar det mig inte om det skärs ner på spelartruppen dessutom.

Så att pengarna ska vara slut till trots vore ju ingen högoddsare.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Kravet på eget kapital ökar för varje år också.

Sv: Apropå nånting...
{469}: börjar bli dags att styrelsen får stå till svars och att vi som är medlemmar använder vår röst för att påverka. För om vi vill få till en förändring så behöver vi också göra förändringar i styrelsen och inte bara närmast A-laget, samma ordförande senaste typ 10 åren, dags att få in ny energi och tankar på framtiden

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Jo men jag som feltolkat Kapanen med att spelarbudgeten skulle vara samma. Jag antog att det var med höjningarna inräknat. Med tanke på att tv pengen också ökar och går jämnt ut med spelarnas höjningar.

Vilket borde betyda att vi borde ha råd med jämnbördig spelartrupp.

Sv: Apropå nånting...
Hockeyguru: Satan vad du överdriver. Företagen sponsrar inte Timrå för att vissa supportrar skulle motarbeta det? Du är ju fan dum.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Jaha, okej! Men då går väll matematiken ihop? Och ja kanske det.. Pilö förövrigt helt petad i Oskarshamn idag efter att ha fått spelat 55 sekunder och varit inne på det avgörande målet i förra matchen.

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Ja det är redan bekräftat. Men vill de vinna nått guld med sin hjärteklubb så kanske de bör fundera på att kanske avstå viss del av dessa lönehöjningar...
De tjänar garanterat inte kattpiss som det är nu. Och om nån säsong så kan de åka till Schweiz och tjäna storkovan.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Antagligen går lönen upp för era hemvändare för varje år på kontraktet.

Sv: Apropå nånting...
{469}:
EP som har budgeterad lön mot Hanzl

Erik.A och Lundin mot Oliver Kapanen och Värmhed med redan budgeterad lön.

Mieho ut -Lundmark och Walli in.

Lyytinen och Rindell mot Pilö och Nässén.


Hur kan det inte finnas pengar kvar till ytterliggare spelare som inte nämnts med dessa beräkningar i åtanke?

Logiken går inte ihop.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Om Lundin och EA ryker så tycker jag man kör Värmhed som 4:e center. Om vi i det fallet inte ens har råd att värva in nått mer utöver det som sagts i media. Pilö,Nässén, Lundmark, Kapanen och Walli. Ja då är ekonomin verkligen skör som sagt.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: ja fyra ut idagsläget, en in och fyra ryktas. Någon till ska ut. Jag vet inte om jag ser direkta förstärkningar i detta om man räknar huvud för huvud.

KK sa ju fyra till sju spelare ska in och där är vi ju nu. Jag hoppas det inte blir kk nästa säsong. Dags för styrelsen och marknadsavdelningen att steppa upp.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: jag säger bara Timrå IK säsongen 17-18! Ungdomlig entusiasm och talang kan räcka hur långt som helst!

Sv: Apropå nånting...
Rico01: A jo, men nu står vi kvar med en backsida vi i princip redan vet vad vi får ut av. Där minst 1 back skulle behövts skeppats. Jag är inte orolig för forwards och centersidan. Där har det underpresterats och det finns absolut mer att få ut där!

Backsidan däremot är för ålderstigen och skadebenägen och om det inte under samförstånd bryts nått kontrakt så kommer vi stå med samma scenario kommande säsong. Där vi inte har råd att värva under säsongens gång.

Sv: Apropå nånting...
Känns som att många glömt domedagsprofetierna som kom efter att Z drog iväg till NHL. Z sista säsong slutade med att vi hamnade toksist i elitserien och vi klarade oss kvar enbart genom kvalseriespel. Säsongen efter slutade med en semifinal. Det handlar i mycket om att laget måste kugga ihop, inte enbart hur mycket den kostar. Hur anti jag än är gentemot Växjö, men de har aldrig haft SHLs dyraste trupper de åren de vunnit SM-guld. Hur laget ser ut på pappret är inte vatten värd när poängen summeras.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Nej ekonomin måste verkligen vara skör. Antar att allt dom bara gått har körts in för att klara kravet på kapital.
Hoppas vi slipper en ångestsäsong med ytterliggare en Finsk tränare som inte lyckas i Svensk hockey. Sen står hi där med förluststreak som aldrig vill ta slut men inte har råd att skeppa nån tränare.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Vi verkar helt enkelt inte ha budget att ens behålla det lag vi hade förra säsongen. Jokinen! Du är vårt enda hopp!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Får riva Timrå kyrka och bygga Hockeytemplet där i Timrå dalen😉

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: inte trångsynt bara realist. Har svårt att se att det går ihop ens om Sundsvalls kommun, Timrå kommun och näringslivet går ihop. Speciellt i tider som dessa när kommun och landsting blöder pengar. Möjligen om de där Torsboda kinserna blir fett intresserade av hockey men du hör ju själv hur orimligt det låter.

Ber om ursäkt om jag klumpade ihop dig med de som vill ha arenan i centrala Svall
(jag är själv från Alnö och bor i Stockholm så har inget bytänk) men när du säger att den bör ligga centralt så trodde jag det.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: jo så är det nån och om nån överhuvudtaget ska bygga nån arena så är det 100% inte Timrå ik som ska bygga den... Så mycket vet vi.. klubben har fullt shå att klara elitlicensen och få ihop en trupp värdig shl..

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Jo och det där uttalandet av Kapanen förbryllar lite. Trodde verkligen inte att Hanzl var aktuell.
Hoppas verkligen en till back skall in. Annars så ser det skört ut på förhand och Jokinen måste vara lite utav en frälsare om vi inte skall behöva "nöja oss" med ännu ett play in, alternativt ingemansland.

Sv: Apropå nånting...
Synct: ja men något måste ju vi tappra tangentbords soldater hitta på, offseason, mellan matcher och när sillyn är trög.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Om du läst mina inlägg om ny arena så har jag inte sagt något om vart den ska ligga, det jag sagt är att den behöver ligga centralt och att man behöver ta sig dit med bra kommunikationer som fallet inte är idag,

Jag tror absolut inte att Timrå IK ska stå för fiolerna utan det ska kommun och näringsliv göra, naturligtvis ska föreningen få vara med och påverka utformningen av den.

Så lägga av med trångsyntheter, det leder ingen vart.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Och en stor diskussion som kommit upp här i flera år för något som aldrig kommer bli av.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: eftersom du fortsätter tjejsura för att vi inte går med på din fina nya arena inne i stan, så kanske du kan förklara för oss vart de 500-1000 miljoner som krävs för att bygga arenan ska komma ifrån? Jag tror inte direkt Backlund kan knalla in på Nordea kontoret vid Vängåvan och fråga om Timrå IK får låna en miljard.

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Jag kommer ALLTID minnas Hanzl för hans eminenta kvalserie mot DIF. Tack för din tid i klubben och hälsa Nubben 😜

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: "Men det går inte, budgeten är slut nu och vi har pratat med Robin om detta. Vi väljer att bygga vårt lag på ett annorlunda sätt kommande säsong, säger Kimmo Kapanen."

Ja pengarna kommer för alltid vara slut om man inte gör något, men det är svårt att göra något, det ser man ju i snacket om arena,. Om allt ska vara som förrut kommer det ju aldrig ändra sig.

Sv: Apropå nånting...
Labban: enligt J.D så hade de möten i spelarrådet, där spelarna själva önskade att Lodin inte skulle komma tillbaka, till Kimmo.

Sv: Apropå nånting...
{9829}: Ja alltså när hemvändarna började ramla in en efter en med Dallas i spetsen så tänkte man att "vem faan behöver sådana som Lodin och Rattie"... efter denna säsong börjar man lite smått sukta efter att få tillbaka dem. Rattie kanske passar bra in i Plast-Clüben och sedan måste man ju poängtera att även om Lodins poängsnitt är grymt bra så har han MINUS 16 i +/-. Fast med tanke på att Karla har MINUS 35 och nästan varenda spelare ligger på negativt tvåsiffrig, i ett klapp sämst OINK så kanske man ska bortse från det. Lodin vinner deras poängliga trots bara 40 matcher. Karla har 5 matcher mindre men är långt efter

Sv: Apropå nånting...
Hanzl, tack för allt, bye

Sv: Apropå nånting...
Storstrimma: Jag är övertygd om att Kimmo Kapanen kände att Ante Karlssons metod att driva och utveckla Timrå IK hade nått sin ändhållplats. Man stod och stampade, men nådde tyvärr inte längre fram. Ante hade nått sin slutdestination med just den här gruppen av spelare. Hela topp 6, förutom Filip Hållander, tog ett steg tillbaka från föregående säsong. Därför var bytet av tränare helt avgörande för att spelarna ska kunna ta nästa steg framåt.

Om jag får göra en jämförelse (även om den må vara lite konstig) så kan du ju t.ex pressa ur en diskmedelsflaska ganska så länge, men ändå ha lite kvar, som "räcker till". Till slut kommer du då ändå fram till när det är finito och inget finns kvar. Och jag säger inte att det är så, men kanske ändå att vi hade behövt göra oss av med Ante långt tidigare, för det känns väl som att laget saknat något under en längre tid. Men vem skulle vi ta in, eftersom vi redan hade en ersättare klar, på väldigt kort varsel och med bara "löfte" om ett kotrakt den här säsongen?

Sv: Apropå nånting...
{9829}: Ja är int Kappan mä dä i rejset vor dä konstigt 🙄

Sv: Apropå nånting...
Laken: Den inofficiella kravbilden som finns här är väl att vi bör nå långt, helst semifinal. Ante vart ju kölhalad trots att han nådde lika långt poängmässigt som ifjol.

Är kraven på Jokkinen att han ska betydligt längre med sämre spelarmaterial?

O ja, det var läge att testa nått nytt i båstet. Slut på den diskussionen.

Sv: Apropå nånting...
Laken: det har ju snackats om att vi ska ha unga och utvecklingsbara spelare, och under det epitetet går ju inte Hanzl.

Sv: Apropå nånting...
Storstrimma: Mieho är väl inget tapp av värde?
Sen att Hanzl var 2:a i interna poängligan säger mer om hur vissa övriga underpresterade.

Ge Wedin en försäsong i kroppen så springer han om Hanzls poängproduktion. Därtill Hållander om han spinner vidare på hur han avslutade sista halvan av säsongen.
Plus om Dahlén hamnar på rätt spår igen.

Hanzl var ju snarare tvärtom, började säsongen starkt men dalade ju längre det led. Han blir 35 bast och inte yngre. Tack för allt med dags att gå vidare känner jag.

Sen handlar det givetvis lite om vad vi får in mer. Förhoppningsvis får vi in nått på backsidan.
Jag tror på Nässén, men får vi vara in Pilö utöver det och sen tappar Rindell och Lyytinen så ser backsidan svagare ut på förhand.

Lägg till att vi på förhand ser ut att få in 3 högerskyttar mer på forwardssidan kommande säsong. Det skall absolut inte underskattas i eventuell poängproduktion i PP etc.

Sv: Apropå nånting...
Storstrimma: Kapanen är en rätt bra ersättare till Hanzl. Blir billigare för er och ni får in en ung talangfull spelare som har tagit bra steg dom två senaste säsongerna. Har hyfsad koll på Kapanen då jag följer finsk hockey och hade inte tackat nej till Kapanen i MoDo.

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND: han får man ge en till chans tycker jag. Bra spelare.

Sv: Apropå nånting...
Laken: Synd jag bara får trycka på hjärtat en gång... tror jag måste skaffa 25 fejkkonton så jag kan boosta upp ditt inlägg. Så bra och så sant och allt på bara 2 rader.

Sv: Apropå nånting...
Ikväll smäll dä mä LODDAS igen!!👏👊💪
Uppladdat:

500x0-screenshot20240322160337facebook.jpg


« · 2677780 · »