KulltorpsOlli: Det är bra att vi har en ersättare på plats, men kan vi inte försöka behålla en klubbchef i några år nu. Vad är det som gör att alla ger upp?
Och hur rimmar det här med att en styrelseledamot enligt stadgarna inte får vara anställd i föreningen?
Helene Ersson utses till tf. klubbchef i Timrå IK Timrå IKs styrelse har beslutat att utse Helene Ersson till tillförordnad klubbchef med start den 27 oktober 2025. Helene efterträder Frederik Innala, som efter en produktiv tid som vd och klubbchef nu lämnar dessa roller.
Villervalla: Nä det är inte spelartruppen eller ledare i anslutning till den. Det kommer komma ut under dagen vad det handlar om. Enligt mina uppgifter handlar det heller (tyvärr) inte om LB...
VST: Jasså så illa? Nått som kommit fram i rättegången? Hoppas jag fultolkar allt bara. För jag tycker vi skämt ut oss tillräckligt i media och hockeysverige redan.
BoyceBoyceBoyce: Vi hade behövt en klubbledning och inte minst en sportchef med lite driv och j-lar anamma. Våra bästa spelare ska på J-vm och ingen ambition att ersättas? Ersätta Dahlen med 2 spelare? Det är spets vi behöver. Kännslan just nu är att åker vi inte ut i år så åker vi nästa år. In med folk som vill nått, både i ledningen och på plan.
Zäta75: Ja jag tycker det är naivt. Nu vet man ju inte vad för spelare som eventuellt trillar in som ersättare men en spelare på 200k får du ingen spets för, är jag ganska övertygad om. Man kanske lägger krut på backsidan istället? En riktigt spetsback kanske? Disponerar man pengar rätt så går det att få in en sån. Erixon, Pilö, Nässén hade lämnat en rejäl slant efter sig iaf. Pilö går att ersätta med billigare back exempelvis.
Smörgåsen : Hål i huvudet enligt mig att inte skaffa en spelare för 250-300 miljoner istället för 2 st med mindre på varje som Dahlens ersättare. Vi saknar ju spets i år. Bara Dahlen och Genborg som kan göra mål typ. Ibland Wedin.
Smörgåsen : Att tappa Dahlén kommer svida multum. Blir omöjlig att ersätta, men jag hoppas verkligen man försöker göra det med en riktigt vass målskytt. Allt på ett kort!
Jag tycker ändå det känns skönt att Zäta är mer verksam i föreningen nu och säkert kommer finnas med i rekryteringen av en ersättare till Dahlén.
Hypocrisy: I Dahlén tappar vi vår bästa (och enda?) playmaker, bästa målskytt, en profil, en trotjänare och den spelare som de senaste 10 åren betytt mest för klubben. Tror vi kommer känna av den mer än vissa kanske tror. Lätt att säga att "lägger vi samma lön på någon annan blir ju kvalitén exakt samma". Jag har onda aningar..
Kuriosa: när var senast vi hade en lyckosam säsong utan Dalle? 2008?
Smörgåsen : Ersättarna blir väl säkert Arvid Degerstedt från Mora och nån halvdan jänkare. Så står vi där med seriens uddlösaste lag. Känns bra att vara så positiv såhär på morgonkvisten.
Hypocrisy: Enligt Mr Madhawk så hör han att Timrå inte kommer försöka ersätta Dahlén med en spelare. Man ska istället försöka hitta två st. 200k på en spelare och 100k på den andre. Sorry men för 200k i månaden får du absolut ingen toppspelare i ligan. Vi måste lägga minst 250 om vi ska hitta värdig spets. Nu lät det inte som att Madhawk var stensäker på detta dock. Men det lär väl sluta så.
Detta sades i senaste Sanny och Svensson podden nu på morgonen.
Andersson: Ja det är möjligt att det blir så. Man känner sig för tillfället bara matt och uppgiven när det kommer till våran offensiv, och framförallt några av våra totalt menlösa nyförvärv.
steveroper: trist också att Trendvänders IK var tillbaka. Öret hade 7 raka borta förluster innan denna match. Känns trots allt detta negativa ändå som att vi borde kunna hålla till på övre halvan av tabellen. Borde inte Surgårn ta och rasa ihop snart förresten?
JanneH: Var på matchen igår och helt ärligt var känslan i arenan rätt avslagen även inledningsvis. Förlusten kändes som en axelryckning. Dessutom väldigt what goes around, comes around. Den här hade vi jävlar jobbat ihop till med all den matjord vi haft tidigare
steveroper: Genborg å defensiven piggar upp en lite men annars är jag beredd att hålla med dig. När Harde är tillbaka får vi förhoppningsvis lite mer utdelning i PP men just nu är vi inne i en tråkig period
JonteD: Skjuts inte alls för lite det som skiljer är kvalitet på skotten som en dålig jägare inte bara slänga iväg skott som Timrå gör därför har vi sämst statistik kanske för hela hockey Europa problemet har funnits många år men blitt bättre M Hardegård kom han låter själv halva laget med sina skott sen att man ej har positiospel i slottet då blir det uddlöst men många kockar i båset löser nog det?
Söderöver: Tycker att de skjuts som många säger alldeles för lite minsta lilla läge knäpp puckjäveln på elr mot målet!!! Och ställ dit ngn som tål att stå där o fajtas me näbbar och klor likadant framför eget mål där ska ingen jävel få stå utan att ha minst tio rejäla blåmärken i ryggen!!!! Rensa bort för de ska göra in i helvete ont att stå där!!! 😎🤬🤬🇱🇸
Vargher85: Alla nyförvärven på forwardsidan är spelare som är tänkta att ta steg och utvecklas. 1 av 5 har lyckats med det hittills. Det är inte godkänt.
Levinsson - Knappt spelat men håller uppenbarligen inte SHL klass. Att man inte kunde signa honom på 1 år istället för 2 är för dåligt. Ej godkänd värvning.
Lilja - Håller inte för tempot och sticker inte ut i någon del av spelet. Ett kontrakt som lär åldras uselt. Ej godkänd värvning.
Westfält - Gör det bra defensivt men kommer aldrig ta några steg i det offensivt. Godkänd värvning men inte mer.
Heikkiken - Kämpar och sliter och har haft lite otur med en del stolpträffar. Men mycket talar för att han var en produktiv av sin omgivning i Skellefteå. Lär inte vara nära att öka sin produktion hos oss, som tanken var. Felscoutad.
Timrå Isstadion: Vi kommer behöva alla forwards som kan stå på ett par skridskor snart när ungtupparna drar till JVM med förläger etc. Hejda er med utlåningsivern nu.
Hypocrisy: Ja men vad gjorde Lilja i luleå då ? 10 poäng i grundserien och ett ok slutspel . Vi kan inte förvänta oss mer , tyvärr . Eller ja , kanske lite mer än nu då
Vargher85: Liljas produktion är pinsam. Hade vi satt Bojan på hans plats hade vi förmodligen fått samma produktion. Men då tjänar han väl inte ens hälften så mycket
Håller med om de generella åsikterna nedan om de nya anfallarna: Genborg - kanonförvärv! Hekkinen - tror fortsatt på honom om han får speltid intill EP eller Lander. Lilja - känns som en miss, men tror iofs inte han tjänar sexsiffrigt, har hört 80-90. Westfelt - kan bli bra om han nöjer sig med sina defensiva egenskaper i lina tre eller fyra. Troligen onödigt dyr. Levinsson - har jag fan knappt underlag att tycka till om. Utlåning snart?
Vargher85: Ja vi hade ju såklart behövt ha ut mer av nyförvärven på forwards sidan än Genborg.
Jag förstår att man chansar med en sån värvning av lilja , men absolut inte längden på kontraktet. Visst värvar man spelare på tillväxt men blir kännbart om utvecklingen blir så här skral på alla utom en.
Bara 15 matcher spelade men ändå en sån mängd att man se vart det lutar.
Men har man ett rätt trubbigt lag framåt så hade man önskat ett spel där man tar sig in på kassen mer gånger iaf och använder sig av de spelartyper vi har. Vi behöver att fler vågar ta sig in och attackera . Spela runt och ta alibi avslut genererar inga mål.
Vad har vi för pp formationer nu? Visst stuvade TS om lite där för 5 matcher ish?
Känns som det var längesedan vi gjorde mål i pp och en minskad effektivitet där överlag.
Undrar hur Walli känner som gör jobbet match efter match och faktiskt bidrar med nått och har även ett hyfsat skott och är rightare dessutom, när lilja verkar prenumerera på en plats i pp. Är jag blind eller ser ni andra här offensiv potential i lilja?
Eller är Mange också ett alternativ för liljas plats i pp. Han måste ju ha nån form av spel intelligens med tanke på hans karriär. Såklart vill man ge spelare chansen man valt att satsa på men jag ser bara inte den utvecklingen komma. Hos heikinen ser det mer ut som att han kört fast, samt att han kanske behöver nån bredvid sig med mer playmaker egenskaper i sig.
Sjukt väntat också att det skulle gå troll i dahlens målskytte efter SVT :s reportage om honom. Onödigt att ge hela Hockeysverige den gratis scoutingen .
Angående säsongens nyförvärv så är jag inte så kritisk. Backvärvningarna har slagit väl ut och Heikkinen har mycket i sig. Westfält har jag varit kritisk till tidigare och jag står fast vid att hans bidrag offensivt är litet. Men med tanke på hans stabila defensiv så vill åtminstone inte jag kalla det en dålig värvning.
Lilja blir jag däremot alltmer kritisk till. Vi pratar om en spelare med marginellt bättre stats än Sebastian Ohlsson - och en sådan bränner man av en sexsiffrig månadslön på p.g.a. ett bra slutspel. I nuläget känns det som ett stort misstag.
Smörgåsen : Det optimala är naturligtvis att ha en 6-7 på utgående per säsong. Fast det spelar egentligen ingen roll om det är utgående på "fel" spelare. Då sitter man där ändå .
DenRöda: tack för info. Jag visste inte att man kunde kommentera sig själv här. Det kan ju vara lämpligt. Jag tycker också att jag vet bäst.... Ngn "ketchupeffekt" var det länge sen vi såg men visst var det en borta mot Malmö för ett par år sen och senast mot Brynäs i februari i år.
Min enkla analys av gårdagen är att Örebroarna lyckades hålla en bra defensiv och när vi kom igenom då var Arntzen fenomenal. Bättre reaktion än Jacke som släpper 2 i oskymda lägen.
I övrigt var Timrå klart bättre än Örebro och vi ligger lite högre i tabellen av förståeliga skäl.
Skulle dock önska att vi är med bättre på returerna. Särskilt när inte prickskyttet stämmer.
Villervalla: Ja och ST:s källa är följande: "Enligt ordförande Lars Backlund får han sparken." Om det är så att Backlund sagt detta till ST så är det riktigt oproffesionellt från Backlunds sida kan jag tycka. Det behöver man inte lägga ... | Läs mer