Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Modo Hockey redovisar ett överskott på drygt 2 miljoner i år. Då ingår kommunala bidrag i olika former för 16,5 mkr.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
T T:
Beror på banken isf. Konkurs misstänker jag.
Kan väl ses som positivt att Timrås kommun även har representation från samhällets mer svagbegåvade i de politiska partierna!
Anonymous: I grund och botten så tycker jag att det är rent fjantigt att reagera på en bild på några spelare som råkar ha en bärs i handen, det var ur det som diskussionen ens startade. Som vore det ett nytt fenomen, att det är nästintill chockerande att unga killar i 20-årsåldern festar på sin fritid trots att de vintertid spelar hockey. Det handlar inte om att ingen av oss förstår att alkohol inte är bra för kroppen. Men att resonera kring att det skulle vara något form av tecken på att spelarna i fråga i princip förstör sina karriärer och att de inte kommer kunna nå längre bara för att de dricker bärs är bara dumt. Det gör oerhört många spelare, på alla nivåer.
Sen menar jag att det inte går att dra paralleller mellan utövare av ishockey och idrottare som sysslar med sporter där man räknar hundradelar, där den individuella prestationen verkligen är ALLT.
Ishockey är en sport där att vara vältränad är en av många delar som bidrar till framgång. Resten, menar jag, är att ha en mix av ca 22 spelare med olika talanger.
Sen om Petter Northug blivit bättre eller inte, det vet jag ej. Men han visar ju att det går att kombinera ett "vanligt" liv med att vara en av världens bästa skidåkare genom tiderna.
Knylan: Tycker du att Petter har blivit bättre efter fyllekörningen eller hur menar du?
Ja Bagarn hade väl "täckt skott" två sekunder efter pucken passerat kanske, eller menar du att han hade legat full och kravlat på isen?
hubbenorlen: Diskussionen avhandlade Gunde när jag hoppade in. Självklart har alkohol negativ inverkan på idrottsligt resultat, sen må man heta Gunde eller vara mer anonym som spelare i Timrå IK, alkoholen har samma negativa inverkan på kroppen. Finns inget positivt med det om man vill prestera idrottsmässigt.
Sen bryr jag mig inte nämnvärt vad de gör, de är deras egan kroppar som de får ta ansvar över. Vill inte de prestera så finns det andra som haft sämre utgångsläge som kan och vill ta över deras löner. Med det sagt, det finns inget poitivt med alkohol och idrott, inget att försvara.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Vi kör ett till inlägg till också så jag hinner ikapp er som varit mer frekvent här än mig.
Ulf Dahlén ledig SHL tränare som är bosatt i Sundsvall. Vem hugger honom först?
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Strålman säger när om jag ska spela i svergie så är det Timrå för mig oavsätt nivå. Hoppas mera säger så och visar hjärta pengar ger inte evigt liv i graven tyvärr ZZZZ
Tjalle: Njaaaaaaaaaa. Skillnaden mellan att spela i hockeyallsvenskan och i NHL skulle jag vilja lova handlar till oerhört stor del om talang snarare än om att du i 20-årsåldern tar några bleckor eller inte sommartid. Med det resonemanget så hade en sån som Robert Carlsson varit världens bästa spelare.
Tror ni inte att hockeyspelare som befinner sig i det absoluta toppskiktet i världen super, eller vad är detta?