1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614210 inlägg · 6213 ämnen
« · 1856953 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
In med puckuslingen för fan...
Annars gör löva snart 0-1

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Hur kan vi inte få utdelning.. Gör björklöven 1-0 åker tvn ut genom fönstret.

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Puckat Johan Persson och skott över. Var har man hört den förut? 🤔

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
EXPLORERSMÅLAND: Bryter vi kontraktet och lägger honom i "flopp-högen" där på kansliet månne tro?

Även om han gjort en del poäng känns det lite som att han kommer att hamna där..

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Men herregud....
Lovein nya Matuskhin??

Sv: Apropå nånting...
lungan:
Självklart skall han lira OS, skänker stjärnglans åt laget. Finns ju en realistisk chans till JVM - guld/OS-Guld/SM-guld/VM-guld på en säsong. Skulle vara rätt fränt!

Sv: Apropå nånting...
tjobba: först ett JVM, men visst måste Elias Pettersson spela OS också.

Killen har potential att bli Sveriges genom tidernas bästa hockeyspelare, vem har som Rookie tidigare legat 1:a så klart i SHL efter dryga 25 omgångar.

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Jåkkinen: Strömberg-Molinder😳


Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
jokklas: Klockan 15.00 kan jag köpa för då hinner man ju med annat efteråt. Men klockan 19.00 är oxå lite hål i huvudet, visserligen hinner man med en massa under dagen men kvällen efteråt är ju kaputt...

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Friman SR: 15 och 19 är onekligen bättre tider.

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Det är väldigt enkelt, ska man sabba en lördag för en människa då låter man ishockeymatchen starta klockan 18.00 den dagen. Förlorar dessutom laget man håller på ja då är ju hela lördagen åt helvete, så vinn nu ÄLSKADE TIMRÅ IK...

Jag tror tyvärr på rekordpublik åt fel håll denna lördag...

FORZA TIK.............................alltid, alltid..............

Sv: Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
Torskar vi ikväll blir det första gången den här säsongen som vi förlorar fler än två matcher på raken. Kommande två hemmamatcher avgör om det är dags att sätta en liten krisstämpel.

Timrå IK - IF Björklöven 2017-12-09
I kvällens match så hoppas jag verkligen att vi får se ett riktigt taggat hemmalag som vill visa oss supportrar att de är ett topplag.

Jag hoppas bl.a att vi får se ett pp med mer fart och fler skott.

Sv: Apropå nånting...
{297}: Löven är väldigt blandat, kan gå ut och köra över motståndaren och sen i nästa match vara som yra höns.

Hoppas självklart på alternativ 2.

Sv: Apropå nånting...
{297}: vi är ju värsta Travolta när nån bjuder upp till dans så det kan bli seger idag. 4-3 till oss kanske?

Sv: Apropå nånting...
{8395}: tycker sällan det blir ”sömnigt” mot löven, dom brukar bjuda upp och spela en offensiv hockey. Således tippar jag 1-5 till löven.

Sv: Apropå nånting...
Matchen slutar 2-0 till Timrå! Kommer bli en lätt sömnig match som avgörs i sista är mina tankar om kvällens fight.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne:

De två senaste fighterna ner på Smålandsresan när vi kammade noll. Roggas mannar nollade oss i poäng och mål.
Imorgen spelar två revanschlysta lag mot varann.
Må Bästa laget för dan vinna ✌

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND: Hur räknar du då? Tänker du på Troja och VVIK så blev väl totalen 4-1.
IKO har vi ju spöat i bägge mötena och Troja och VVIK spöade vi ju hemma så jag vill nog ha mer detaljer innan jag köper din 6-0 slutsats

Sv: Apropå nånting...
Småland vs Timrå IK 6-0 :-(

Sv: Apropå nånting...
... så stänkte Elias Pettersson in fyra nya poäng i seriefinalen mot Färjestad i kväll. Killen är sanslös!

Sv: Apropå nånting...
Matt Murley om tiden i Timrå: "The city and its fans were great"

Sv: Apropå nånting...
Mickra: Ja, men samtidigt inser man att vi slarvat bort en gyllene chans att dra ifrån rejält i tabellen. Väldigt synd och tråkigt, och framförallt onödigt.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Rätt sjukt att laget endast vunnit en av de åtta senaste matcherna under ordinarie tid, men ändå leder serien!

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Jag vill se Kaijser på lördag, ev lyfta in nån fler junior och avlasta de som kör omkring med tomt i skallen för tillfället.

Sv: Apropå nånting...
10 p till positivt streck*.
17 p till negativt streck.

*En match mer spelad

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Jåkkinen: Ja kan vi inte avsluta den här jävla grundserien NUUUU! Som tur är så möter IKO-LIF på fredag så om LIF vinner i sudden eller på straffar så är vi konstigt nog FORTFARANDE serieledare. M a o kan vi trösta oss med att vi är tydligen inte det enda laget i denna serie som gör dåliga matcher. Vi leder serien TROTS att vi har seriens sämsta PP :-O DET FINNS HOPP!

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Jåkkinen: Det känns lite grann som jag personligen tycker herrlandslaget i fotboll sett ut senaste decenniet, man spelar efter moståndarens kapacitet. Möter vi ett topplag kan vi också spela som ett, men möter vi några som håller en lite lägre nivå så gör även vi det helt plötsligt.
Jag kan inte få fram något annat än att det här måste vara en inställningsgrej vilket borde kunna avhjälpas med lite mental träning/coachning. Man ska inte gå ner sig bara för att vi helt plötsligt möter ett lite sämre lag, man ska kunna hålla en någorlunda jämn nivå oavsett vilket lag vi möter.

Sen att vi inte kan sätta puckarna i mål, det är bara tragiskt. Tips till spelarna, sikta högt eller lägg dem lågt för att söka returer, att lägga dem i magen brukar sällan ge resultat målmässigt.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Kongo:

Som du uttalar dig kan du omöjligt ha sett senaste två matcherna. Man trodde ju att svackan innan var pga av den tunga träningen som Freddan medgav att dom släppt på. Det såg ju faktiskt bra mycket kvickare ut mot Leksand borta o Modo hemma. Men nu är vi tillbaka till det sämre och det har nog med att göra dels att vi har en väldigt ung trupp dels så har vi svårt mot lag som spelar defensivt o tight. Det i sig grundar sig på att vi inte har ett riktigt vasst spelsystem offensivt. Det blir mer juniorhockey, vilket inte passar mot lag som kan ställa upp o försvara. Där har vi nyckeln.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
sargad: Samtidigt, när vi möter bättre lag som vill spela gör vi det bra mycket bättre, gäller ju att ta sig igenom grundserien och komma ut med bra förutsättningar först såklart.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Kongo: Det finns en solklar motivering om du läser ordentligt.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Puckat: Ja, stor komedi. Vid vinster är det sällan något problem. Två förluster senare sitter allt i tränaren, dock utan någon större motivering.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Jåkkinen: Målskytte/poängproduktion är akilleshälen den här säsongen också. Förutom Dahlen ingen bland de 30 bästa poänggörarna i AS.
Men nånstans måste man vara realistisk också och njuta medan vi ännu är med i toppen. Gott så. Att tro på möjlighet till avancemang är inte realistiskt.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Jåkkinen: det här gänget har då inget i SHL att göra. Det är då säkert. Skit oxå 😕

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Bragd-Birger: Väldigt konstigt att Molinder får speltid, hur kan ledningen undgå att se det alla andra ser? Ser att Tränaren börjar funderar på att sätta ihop 2 st PP-enheter om det inte blir bättre, oklart om det sker redan nästa match. Alltså, vi släpper in mer mål i PP än vad vi gör just nu..

Sv: Apropå nånting...
Kinnvall blir borta en tid framöver pga en smäll mot huvudet mot Västervik. Westlund fortsatt skadad och lirar inte på lördag. Även Enock osäker till spel på lördag. Läge att ta in Adam Boqvist från Brynäs?

Larsson - Dahlroth
Strömberg - Boqvist
Hardegård - Enock
Molinder

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Haha, vilket jävla lag vi har i år! Onekligen en blandning mellan högt och lågt. Seriens bästa lag ibland, nästan lika ofta seriens sämsta. Obegripligt hur det kan komma sig.

Uppspelen ja. Vad faen är det frågan om där? Spelar ingen roll vilka vi möter, kolla skillnaden på att snabbt spela sig ur zon och få upp passningar på (rättvända, snabbt framåt åkandes!) forwards. Hur kan ett i grunden så skridskoskickligt lag få det att se så jävla svårt ut? Helt osynkat mellan backar och forwards. Var är de smarta, tajmade bågarna från centern som kan möta upp och snabbt fördela? Eller vara spelbar högt upp när - i sällsynta fall - backen slår en snabb pass till ytterforward närå offensiva blå?
Man blir ju helt mental när man ser den här organisationen.

Sen är det ett jävla dumpande i dumma lägen. Finns det ingen suck att jagande spelare kommer vara närmare än 20 meter från puckhämtande motståndarback: passa hellre bakåt. Pucken bränns inte! Det är ok att hålla den inom laget och låta motståndarna jaga lite.

Och: coachning! Som sagt, parodiskt idag - och dom allra flesta kvällar - att lira Berglund när det ska offensivproduceras i brunt läge. Vad är det frågan om?
Och hur länge ska man låtsas som att Molinder är en back? Nej. Nichts, niente. Sämst +/- i laget, noll produktion framåt. Han måste plockas bort.

Timrå måste börja spela jävligt mycket enklare. Och smartare. Kompaktare. Betyder det mer defensivt och mindre huvudlös forechecking - go for it. Man missar några stressrelaterade målchanser, sure, men...man slipper ha ett lag som är 70 meter långt. Och där forwards ändå är på väg hem över egen blå när spelet vänder, vilket gör att man får ett helvete att lyckas komma ur egen zon.

Framåt måste det bli rakare och mer på mål. Det skjuts mycket, men helvete vad många alibiavslut det tas. Och fan så dåliga man är på att befinna sig framför mål i rätt lägen, samt förpassa pucken dit när någon råkar hamna där. Platsbyten efter sargen är man mästare på, dumpa i rundeln och fånga upp bakom mål likaså. Synd att det inte delas ut poäng för sånt.

Nej, det måste snäppas upp. Riktigt jävla ordentligt. Hoppas det tillsätts en mindre haverikommission för att få bukt med den här halvmesyren till lagspel. Betyder det att man måste sparka spelare, gört. Jag tänker då på Molinder, men även spelare som Zetterberg och JP. Man får ut nada av deras offensiva - ryktade - spetskvaliteter nu, och bakåt är dom båda lätt katastrofala.

Se där, ett positivt litet inlägg i onsdagsnatten. Det svänger snabbt i hokky.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Icetea: Ganska väntat!
Hoppas det stannar på 2-3 matcher

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Kulltorp: Som jag föreslagit förut, varför inte stärka upp ledarsidan och ta in en som ansvarar för forwards. Ta Ulf Dahlén tex som någon föreslog? Verkar inte som matchcoachning är Freddans starka sida.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
lungan: Om man dessutom lägger till JD: s körtelfeber som det tar flera månader att återhämta sig ifrån så kan man lugnt konstatera att han har långt kvar till fjolårets form.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik:
Låser dom KHL spelarna så blir det verkligen oattraktivt ja.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
lungan:
Syns det nu också att vi har seriens yngsta lag?
Många trötta hjärnor och ben som vill men inte kan..

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Icetea: Nä fler tog tag i taktpinnen innan Dahlén klev in, där håller jag helt med dig. Se bara vilka som producerade i större skala innan Dahlén klev in emot Västervik på hemmaplan. Där Timrå direkt som lag sluta spela och man som åskådare direkt fick känslan i den matchen att nu mera avgör Dahléns humör hur laget kommer vinna eller inte. Hur många mål sedan Dahlén kom är gjorda där han inte är inblandad och om vi räknar bort dessa mål han är inblandad i hur hade matcherna gått då? Så tycker ändå jag att statistik kan förklara om laget slutat fungera.

Dahlén är en fantastisk spelare men givetvis kan han inte bära detta lag själv. Förra året delade han det med i alla fall en till och Dahlén är mer än avslutare som ska bli serverad pass och nu har han behövt göra fler assist än mål?

LEDARSKAP

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Icetea: Nubben har gjort ett fantastiskt jobb med laget, men han har överskattat Freddan tyvärr.
Vi gick på rus i början, fick tillbaka Dahlen. Kryddade med fjolårets assistkung. Hur kan vi förlora mot två bottenlag?
Vem ska få ihop detta topplag till ett ännu bättre lag?
Jag har själv hyllat freddan för lagets start. Men jag måste säga att jag haft fel.
Läget känns inte bra i laget och rätt vore att sparka tränarna, anser jag.
Min åsikt ja, och då leder vi serien.
Ni får gärna tycka att jag är världens mest negativa. Men det är min åsikt.
Tråkigt som faan.

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
lungan: visserligen mycket i magen, men 36 skott och inte en kasse.....suck!

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Kulltorp: precis och det har inte ledarna gjort, ser ut som hela laget har varit på Rhodos en vecka och krökat så fort vi möter bottenlag och Fredrik och Thelin gör sådana konstiga beslut, varför tog man inte målvakten när det var 40 sekunder kvar av pp och 2-0 underläge, varför slänger man in Berglund i slutet och varför i hela helvete tar man inte en timeout tidigare i matchen, blir så trött på det här nu! spelar nästan ingen roll om vi spelar bra mot topplagen och sen torskar mot lag som är i klass med Svenstavik.. vi måste göra något i truppen, spelet har varit dåligt i typ 12 omgångar bortsett från Leksands matchen och sista perioden mot Modo..

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Komiskt att folk vill att Freddan ska avgå. Alla lag har dippar

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
Motståndarlagen lär nog tycka att det kanske inte är så farligt att bli utvisade mot Timrå ...... Nåja nog om denna match . Utgår från att det är klasser bättre på lördag

Sv: Västerviks IK - Timrå IK 2017-12-06
The great one: Japp förstod det. Jag kan tycka att när Dahlén återkom så hände nåt i laget. Lite halvfart o halvlojt på många spelare. Kanske är inbillning eller rent av okunskap men så tycker jag det ser ut. Svacka? Det räcker liksom inte att Boyce leder vägen i nån enstaka match. Att bara ge järnet när man själv vill duger inte om man vill ligga i topp och framför allt locka fler till arenan.
Tittar man på matchen idag så är det nästan bara alibihockey. PP lika dåligt som vanligt. Nä usch vad uselt.
Har de överpresterat fram till nu? För de uppträder inte som ett topplag i a f

« · 1856953 · »
Sv: Apropå nånting...
sargad: Svag önskelista. Min ser ut så här:

- Timrå går obesegrade genom grundsäsongen och slutspelet. Vi firar SM-guld på torget.

Högst rimlig önskelista.