1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598906 inlägg · 6213 ämnen

« · 1970551 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.



Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Jomenvisst, Guter är väl så nära en äkta tikare det går att komma 👊❤😂

Sv: Silly Season 2019-2020
PezN: Hampus som skulle vara en viktig stomme i år framöver. 😥

Sv: Silly Season 2019-2020
Hampus Larsson i slutförhandlingar med LHC just nu.

Sv: Silly Season 2019-2020
Matsg: Finns säkert mycket man kan göra. Det man inte ska göra är bla att gå upp i SHL med ett allsvenskt lag, och agera slagpåse i 52 omgångar...typ..

Sv: Silly Season 2019-2020
Hoppas på Djurgården i final, man unnar ju en gammal Timråit som Guter ett SM-guld 😏

Sv: Silly Season 2019-2020
Kerstin_k: om man byter ut oskarshamn emot Timrå nu så hade det blivit ännu högre siffror säsong 19/20 :)

Sv: Silly Season 2019-2020
Matsg: "Åtta lag ökade sitt publiksnitt och det totala antalet besökare är det högsta på fyra år och näst högsta på åtta."

Va fan hade dom väntat sig - Timrå IK lirade ju i SHL den här säsongen.

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Den här hockeyn som du beskriver är i grunden ett motmedel mot att "vilja hålla pucken inom laget".

Och det är anledningen till varför "lag på hög nivå gör så". Du måste ha ett oerhört spelskickligt lag för att bedriva spelidén "vård av puck" mot ett lag som spelar "ge bort den till motståndaren och kontrollera mittzonen".

Sen är det inte riktigt sant det du säger i "ingen press på sig ändå skickar man iväg pucken" för om du passar hemåt, med den forecheckingen som idag bedrivs så flyttar du den pressen i de flesta fall på egna backarna.

Det finns dock tillräckligt spelskickliga lag/spelare som i vissa fall kan göra bedömningen att hålla den inom laget ibland men i det flesta fall är det mycket säkrare att "dumpa puck och ta ett byte", i synnerhet .

Ju sämre lag du har desto större möjligheter har du att bygga ditt egna anfallsspel på motståndarens uppspel förutsatt att grundspelet i mittzon fungerar.

Sedan att Timrå misslyckades fatalt med att spela denna typen av hockey, det är en helt annan fråga.

Sv: Silly Season 2019-2020
Tror Leksand klarar sig, Oskarshamn kommer sist och Brynäs slutar näst sist och åker ur!

Sv: Silly Season 2019-2020
ska inte dömma ut andra lag men
IKO...sist
LIF .näst sist

Sv: Silly Season 2019-2020
Efter att ha kikat på Leksands trupp konstaterar jag att den so far känns som Timrå säsong 18-19 light. IKO:s ska vi inte prata om....

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
Som sagt bara hört det ryckt sant eller falsk det är det som är frågan ?Puckat:

Sv: Silly Season 2019-2020
Matsg: Inte förlora 20 av 23 matcher efter nyår kan vara en grej att testa.

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Beläggningsgrad på över 90% (vilket motsvarar 5400 åskådare i NHK Arena): HV, Örebro och Mora! Hur kan Timrå nå dit?

Sv: Silly Season 2019-2020
OlliJanne: släpp Molinder bli kvitt han mens Tider är.vi ska inte ha tre materialare eller en vattenbärare

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
{8518}: Du ökar inte i trovärdighet direkt

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Mjo, kanske det. Hardegård, Bratten, Boyce, Berglund och Nisse vore guld i så fall.

Sv: Silly Season 2019-2020
hanzon: har funderat på Ohlsson med. Men med tanke på att han ändå dorg 70k i lön så känns han inte så trolig. Det är ju ganska överbetalt av Nubben i och för sig med tanke på att Tim Söderlund har en lön på ca 40 k. Vi drog nitlotten och fick den svagaste i länken av succekedjan med Wingerli och Söderlund helt enkelt.

Sv: Silly Season 2019-2020
{8518}: Hardegård känns ganska garanterad?

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
Puckat: inget ja kan utveckla, bara hört det rycktesväg...

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
{8518}: Skurit sig med tränarna? Utveckla. Kan ju inte bero på istid, har man varit skadad en hel säsong så kan han ju inte kräva att få gå in och bli ordinarie direkt

Sv: Silly Season 2019-2020
OlliJanne: Blir Sebastian Ohlsson kvar?

Sv: Silly Season 2019-2020
{8518}: Berglund och Boyce ja tack! Bratten och Laxen i en perfekt värld men jag börjar bli orolig att dessa lär få bättre anbud från utländska klubbar samt kanske även SHL. Molinder bör erbjudas en annan roll i klubben

Sv: Silly Season 2019-2020
{8518}: De tre sista stannar säkert om de får. Och ja tack säger jag förutsatt att Molinder isf erbjuds nån tjänst utanför isen.

Sv: Silly Season 2019-2020
Viktor Grahn som var utlånad från Luleå till KHK ifjol borde man kanske hugga på. Verkar gjort en bra första seniorsäsong ifjol.

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
{8518}: Ok. Synd. Tyckte det fanns lite mer där än på andra håll i laget..!

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Det vore en dröm om Bratten stanna liksom Laxen, fick höra igår att det är ”tydligen” 5 spelare som kommer att stanna kvar från den här säsongen. Bratten,laxen,Berglund,boyce, Molinder kanske kan vara nått av namnen?

Sv: Silly Season 2019-2020
Synct: Hybris är alldeles rätt när man tror att man dominerar så att man ska blåsa förbi semin bara och när så inte är fallet så beror det på allt annat än de egna prestationerna. Lite som hur vissa i Modolägret tidigare hanterat deras motgångar sedan SM-guldet. Man är e g e n t l i g e n bättre än de andra. Det är bara det att orättvisor och otur ställer till det. Man kan säga att det är en följd av hybris iaf.

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
zoof: ska tydligen har skurit sig med Tränarna där av att han inte fanns med

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Om man redan gett upp matchserien och har en sån losermentalitet är nog inte hybris rätt ord, det är närmare raka motsatsen.

Sv: Silly Season 2019-2020
Synct: Kallas Hybris

Sv: Silly Season 2019-2020
#1970330 · Svanru 22x20-logo-farjestads-bk.gif · 13 timmar sedan
Imorgon får vi vila för denna säsong. Jag gissar på på tre eller fler tveksamma utvisningar, ett bortdömt mål samt minst ett tveksamt godkänt mål för Stöckhölmarna något annat är ett mirakel. För att miraklet skall inträffa måste vi vara minst tre meter från målgården när vi avlossar våra skott eller vid frilägen vara minst en halv zon från målvakten. När det gäller eget försvar får vi tillåta att det är fyra jurgårdare inne i målburen och handfängslar vår målis emedan den femte försöker få in pucken i mål.


"Imorgon får vi vila för denna säsong"

Haha, fyfan vilken jävla losermentalitet borta i Färjestadsboken, ligger under med 1 match och är 2 matcher ifrån SM final, snacka om att ha ett skevt perspektiv på saker och ting, man blir ju spyfärdig.

Sv: Silly Season 2019-2020
jokklas: Ohh vad man längtar efter ekonomiresultatet...

Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Är Nubben så där positiv så borde han ha intressanta spelare på G. Hoppas att Brattström väljer att stanna. Får man drömma så blir Laxen vår nya Pelle Hallin. Även om det är ett långskott.

Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Ett gupp som ekonomiskt gett en boost i bästa fall. Hoppas man lägger en del på Juniorverksamheten och utvecklar den. Det är det långsiktiga man bör satsa på tycker jag.

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: "Men folk behöver inte vara oroliga för att det inte händer nåt."
Den meningen tillsammans med övertygelsen om att han kan bygga ett lag för toppen gör mig lyckligare i mitt hockeyliv än på mycket länge.

Om jag får spåna lite fräscha tankebanor som viker av från de som dominerat så tänker jag att kanske, kanske var det inte bortförklaringar med att vi gick upp för tidigt. Möjligen gjorde vi faktiskt det och hade helt enkelt inte förutsättningarna det gångna året.

Kanske är föreningens målsättning betydligt mer långsiktig än så och innefattar etablering i SHL. När vi är redo. I så fall kan ju den här säsongen om några år i den bästa av världar ses tillbaka på som en skenande bil och ett gupp på vägen.

Jag säger inte att det är så. Men jag hoppas. Man är ju inte Timråsupporter för den mentala hälsan och närheten till att ge upp:s skull 😁

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Tycker Oskarshamn spelade en roligare hockey än oss även säsongen innan med Hellkvist men den säsongen va en hel lånekarusell från deras sida och de hade oflyt med att lag från SHL hämtade hem bärande spelare under säsong. Annars tror jag vi fått det riktigt tufft att tampas med dom i topp 2. Så tack för allt Freddan men dags att gå vidare

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Tycker du är helt rätt ute. Sen har nog olika tränare olina filosofi även där. Det var ju som natt och dag om man jämför Freddan vs Åhlunds taktik tex. Freddan är säkerhet framför allt vi slängde iväg puck på puck hela säsongen. Men Oskarshamn spelade med ett oerhört lugn, metodiskt spelade man sig ur med central pass gång på gång och Freddan kunde inte stoppa det.
Det är ärligt talat den största anledningen jag vill Freddan skall gå, han har ändå sedan säsongen i HA kört en väldigt safe taktik och skulle vilja sen en tränare med mer totalhockey över hela isen där vi vill ha puck.

Sv: Silly Season 2019-2020
OlliJanne:

Detta införs inte fören tidigast 20/21. Nästa år är det fortfarande samma system.

Sedan är ju inte nya systemet klubbat än utan ska beslutas till sommaren.

Sv: Silly Season 2019-2020
Smokey: Nästa år går vi väl direkt upp i form av seriesegrare ;-)

Sv: SHL-kval Timrå IK - IK Oskarshamn
Vad hände egentligen med Albin Carlsson? Blev han skadad igen?! Hittade inte en endaste rad om honom under kvalet...

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Håller med, sen tycker jag, förutom allt annat som måste göras nu, att juniorlagen behöver en nysatsning/nytänk.

En sak som tar fokus av mitt hockeytittande är följande:
Jag har ju så svårt att se varför hockeyspelare ofta bara dumpar pucken till motståndarna, bara så där. På hög nivå dessutom, SHL mm. Man har pucken under kontroll inom laget, sen bara "passar man motståndarna" och far och byter... varför!!! Ingen press på sig men ända bara skickar man iväg pucken.
Det måste väl alltid vara bättre att ha pucken inom laget. Samma som inom fotbollen.
Tänk att redan från unga åldrar träna upp puckskillen så att man kan spela totalhockey med pucken inom laget mer.

Är jag månne ute och cyklar nu, så säg till, så fäller jag ner stödet och tar till fötterna. Är det bara jag som tänkt på det?

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Nubbens uttalande i artikeln på ST. Syftar han till sin egen svärson med då också eller? 🤔

"Tittar man på hockeyn i dag och på vilka spelare hos oss som kanske haft det tungt under säsongen så kan man konstatera att skridskoåkningen är viktig. Alla behöver inte åka fortast, men det är en viktigt del."

Sv: Silly Season 2019-2020
{8518}: Bästa alternativetvför oss med. Sköna miljoner som klirrar i kassan.

Sv: Silly Season 2019-2020
Kerstin_k: rätt säker källa att Wedin kommer att slopa SHL och göra ett försök i NHL

Sv: Silly Season 2019-2020
{8179}: Nubben öppnade ju redan när vi gick upp till SHL att han skulle lämn det helsvenska spåret. För att ta oss till nästa nivå. Sen hade han tyvärr redan hunnit signa för det helsvenska HA spåret när vi gick upp. Jag tror ärligt talat att innan när Nubben hade annat jobb vid sidan av sitt sportchefsjobb så hade han omöjligt tiden att scouta annat än svenska spelare. Nu har han jobbat heltid en hel säsong och har kunnat scouta på en helt annan nivå i de andra europeiska ligorna. Jag tycker det är helt rätt väg att gå. Samtidigt som talanger måste va en stor del av vår satsning och våga ge talanger stor roll, om de förtjänar det givetvis.

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Jag tycker det känns som att Nubben verkar älska de här förutsättningarna, att bygga med smulor ist f att vara SHL-pamp. Vilken jävla skillnad i attityd och inställning jmfrt med för ett år sen. Och då menar jag inte att han skulle lovat topp 5 i SHL men typ "Vi kommer få ihop ett slagkraftigt lag som ska utmana i SHL, det är jag övertygad om" hade ju varit trevligt att läst då

Sv: Silly Season 2019-2020
{8179}: jJg vet inte, men jag tolkar Nubbens svar som att Freddan kommer att lämna, men jag tror det måste komma från Freddan själv. Han håller nog på att göra klart allt med det "nya" just nu.

I övrigt så har jag fortfarande stor tro till Nubben. Tryggare och lugnare sportchef, med en bra lägstanivå, får man leta efter.

Snart kommer han att göra en sån där magisk värvningssäsong, och då jäklar!!!

Sv: Silly Season 2019-2020
Nubben säger att vi inte har nått att oroa oss för, han ska plocka ihop ett lag för topp 5. Det vet han att han klarar av. Kommer att lämna det helsvenska spåret, tittar i blandannat USA, Finland & Danmark.

Vill satsa på spelare med bra skridskoåkning & karaktär som vill uppåt i seriesystemet.

Han vidhåller även att Freddan är rätt man att driva Timrå vidare. Där håller jag inte med, vill ha in nätt nytt och fräscht.

« · 1970551 · »