Jag tror att mycket av våra böljande instatser kan härledas till att vi har ett ungt och oerfaret lag.
Följande är spekulation men jag tror att många kanske inte har förstått vad som krävs för att hålla en hög lägstanivå och ständigt leverera en lång lång säsoong. Madsen är däremot en spelare som verkligen gör det. Jag anser att han har varit vår bästa spelare under säsongen, som hållit högst lägstanivå och som varit mest pålitlig. Han är gammal i gamet och förstår vad som krävs dag ut och dag in. Detta innefattar att utföra sin roll på bästa möjliga sätt, ge allt i varje byte och göra noga avvägningar under spelets gång. Det sistnämnda är något som han kan göra genom att ha samlat på sig en mängd rutin under årens gång. Detta leder mig in på att man...
...som ung spelare måste få testa sig fram och göra ett par misstag för att lära sig för att fortsätta utvecklas. Detta tar sig uttryck i att inte alltid välja det säkra alternativet. Exempelvis Lerbäck som vänder bakom mål en gång för mycket, eller Lööken som testar en dragning på blå. Vi måste ha tålamod med att vi fortsätter göra misstag i enskilda situationer.
Däremot ska man kräva att man lär sig från dessa misstag, och att man alltid ger 100%(som Madsen), att man kommer väl förberedd, att man käkar/sover ordentligt. Det handlar om att ge sig själv bästa möjliga förutsättningar för att kunna leverera, även fast det eventuellt innefattar ett och annat misstag på isen.
Vad har detta för betydelse, eller snarare inverkan för årets upplaga av Timrå då? Jo jag tror att många spelare fortfarande håller på att lära sig detta, lära sig sitt spel, sina begränsingar etc. Förhoppningsvis ser vi resultatet av detta i slutet av årets säsong där vi spelar som ett mer homogent lag med högre lägstanivå.
{8839}: har du aldrig en dålig dag? Är du muntergöken som går med lilla ryggsäcken bakom full med äpplen och annan frukt. Dricker lättöl som starkast, vänder och vrider på matvarorna för att tjäna nåt öre.? Du såg inte matchen säger du? Då tycker jag man inte lägger in ett inlägg och dömer en spelare som Jonte. Tror du på fullaste allvar att han är divig på nåt vis? Nää..kamma till dej grabbhalva eller vad du nu är. Skämmes!!
Kulltorp: Det är bara att inse fakta kring Dahlen. Att han spelar med oss och inte på högre nivå, finns naturligtvis en helt rimlig och självklar anledning. Ge honom tålamod att bygga upp fysik och det mentala så kommer han säkert igen.
Just tålamod är det tydligt att supportrar i allmänhet saknar.
Kulltorp: Kan då inte se att han sprider dåliga vibbar i TIK, tror personligen att det läggs för mycket focus på honom.. Han är sjukt bra, men motståndarna lär sig att eliminera honom så han måste försöka hela tiden ligga ett eller ett par steg före...
Det är som en inne i MoDo boken antyder: "Löven är sååå sjukt kassa, det är bara tack vare Cannata de ligger i topp!.. Visst beror det mycket på honom!.." Man vinner inte matcher bara med honom i målet..
Vi lyckades tex grusa BIKs PP rätt bra igår och stå upp mot deras genomspel som de alltid praktiserar, om jag inte tar helt fel så släppte vi bara ett (1) skott på mål i tredje..
Nu ser jag framemot ett bra och spännande match på fredag..
{8839}: Jag har väldigt svårt att tro att han är en surdeg i laget. Det finns inget som tyder på det, men om detta vet vi inget. Däremot så är Timrå osunt beroende av hans spelhumör. Jag har ju insett att Dahlén är milslångt ifrån NHL klass, så är han inte på topp så är han inte bättre än ngn annan i min värld.
{8839}: Jag har svårt att tro att Dahlen skulle sprida negativitet då han är en av de spelare som uttrycker sig mycket då det går riktigt dåligt eller bra. Har sett han slå av klubbor i isen efter förluster men även le stort när andra i laget gör mål.
Någon som sprider en negativ vibb kan vara Wahlgren med sin totalt ointresserade spel.
Nä, brattström får ta på sig en del av förlusten igår, men jag tror att det är han som väljer om han ska vila/spela, freddan kan bara fråga. Han behöver säkert komma tillbaka snabbt och kommer därför stå imorgon också?
Olli Nomadinen : Jag såg inte matchen igår men läser att Dahlen inte fungerade , har han en dålig attityd som smittar av sig ? Man vet själv när en i sitt arbetslag ser ut som en surpuppa och är ointresserad , viljelös , den skulle ha varit hemma istället den dagen . Alla har rätt att vara urgängerna någon dag men inte för ofta när man är ett arbetslag. En fråga ..har vi vunnit när Dahlen gjort mål eller förlorat fler matcher när han inte gjort mål ..säger inte att det är hans fel !! ..... har någon koll på det ?
Olli Nomadinen : Jag såg en tuff kille med dålig attityd på stan en gång, kanske han har smittat laget med dålig-attityd sjukan. Den har man ju hört är smittsam....
OlliJanne: Det hade å andra sidan varit något det!
Nä men vi verkar helt enkelt köra stenhårt på en förstakeeper som ska hålla för enormt många matcher och så länge vi ligger där vi ligger tabellmässigt så finns det ju inte speciellt mycket andrum att lira Ohre heller, men han kanske får sin chans på söndag?
Sputnik: Håller med, Lundin helt iskall, men tekar fortfarande bra dock. Wahlgren helt kass, Berglund och Boyce onödiga på isen. Kanske dax att prova Sebbe mer med Dahlén? Tror Dahlén kan sätta upp han i bra kontringar. Håller även med att inget är kört. Lövens form kan inte hålla på samma sätt hela vägen. En seger på fredag skulle smaka mumma. Tror dock att Löven är för bra.
OlliJanne: Det om något hade varit ett beslut som på förhand skapat lynchstämning här.
Men det är som det är. Förra matchen petade vi in en tidig puck och kunde jobba från det, precis som VIK gjorde idag. Brattström måste kravla sig upp från detta oerhört snabbt.
OlliJanne: Vi har haussat upp veckans matcher till närmast vinna el försvinna och det är kanske lite väl dramatiskt med mindre än halva serien spelad. Nu förlorade 3 av topp 4 lagen den här omgången vilket gör Löven till omgångens stora vinnare, att Västerås fick lite toppvittring och att vi andra tre i allra högsta grad trots allt är med i kampen om topp 2
EXPLORERSMÅLAND: Serien, och framför allt toppen, är ju så jämn att det räcker med att målvakten (läs Brattström) har en dålig dag på jobbet för att det ska bli torsk. Inget konstigt alls egentligen. Brattström släppte allt som gick att släppa idag, mer eller mindre.
Och nej; den här förlusten innebär inte - jag säger det igen; INTE - att Freddan tappat spelartruppen. Det innebär inte heller att det blir negativt kval för Timrå i år och den innebär inte heller att Timrå är körd i racet framåt vårkanten.
Det var en alldeles normal och ganska ofta förekommande förlust i en alldeles vanlig novembermånad. You win some, and you lose some liksom. Hur gärna vi än vill det kommer inte Timrå att vinna resten av matcherna.
Dundee: Du har så rätt! Det blir ett krigande ända in på målinjen. Tack för ett mycket bra inlägg. Det värmer gott i förlusthjärtat ikväll! Vi kommer igen och även ni.😊
Absolut ingen plattmatch men svårt att vinna när målvakten har en sämre dag. Sedan studsar det emot litegrann som det gör ibland. Bara 4p från andraplatsen så viktig match mot Löven på fredag...
Nisse1: intressant kommentar. Efter 5 raka segrar förlorar Timrå och du tror inte att Freddan har spelarna med sig. Vad grundar du det på? Vore kul att veta lite mer.
EXPLORERSMÅLAND: Ni är ett av seriens starkaste hemmalag och klarade vi av att slå Björklöven hemma så klarar ni av det galant. Förlora mot ett Västerås borta är inget att deppa över mycket svår bortamatch. Nä ni kommer vara med hela vägen tro mig det står i slutändan mellan Löven,Timrå,Karlskoga och MoDo då. Jag hade rankingen innan serien 1.Löven 2. Timrå 3. Karlskoga 4. MoDo 5. Västerås :). Så det kan mycket väl vara slutet på serien.
Woody Jokinen: Präxis. Även om det skiljer lite poäng kan det ju inte ajtomatiskt ses som plattmatch/nervikning/fiasko et c om ett fjärdeplacerat lag förlorar borta mot ett femteplacerat lag?
Vill inte lägga blöt filt på stämningen i HS, men vi har en tendens att skena iväg när det gått bra några matcher, likväl som vi kan riskera sammanbrott efter ett par dåliga matcher.
Så min blygsamma förhoppning inför kvällen var att grabbarna skulle ha kul på isen 😁
hockeyärnice: Det är 3:e platser vi får slåss om, Löven och Modo har en högre lägsta nivå, tror inte dom kommer åka på rejäla svackor utan dom kommer torska 1 max 2 sedan vinner dom 8 på raken.
Kulltorp: Ja inte Freddan i alla fall...😁! Ohre har ju ändå vart ok i de matcher han stått. Och varför har man en extra målis då? Men kan ju också tycka att Ohre inte håller den högsta kvalitet i.o.f.s men få måste ju ändå få spela lite annars är det ju godnatt om Brattström blir skadad.
Första vinsten för Västerås mot Timrå på 4 år..! Nä fy fan.... Åk hem och skäms för fan!!! Vi har ingenting... Vi har ingen bredd... Vi har inget PP.... Nä... Lundins 12 match utan mål....!!!! Vad har hänt??? Med det här spelet vinner Björklöven med 6-0 på freda i EO:N Arena!!!
erathoo: Prexis så. 4-2 till oss hade inte heller varit orättvist. Ett otroligt flyt. Samtidigt tycker jag inte riktigt att vi var på tårna. Vi lyckas ganska sällan styra matcherna. Dags för det på fredag kanske. Synd att vi inte tog chansen att knapra in.
Så typiskt vi gör en bra match över 60 min för första gången mot Karlskoga. Sen direkt efter tillbaks till gamla synder. Jag har tänkt detta ett tag och är inte bara baserat på denna match. Vi behöver 1 förstecenter ärligt talat och Wahlgren borde vara tack och hej nu. Verkligheten börjar komma ikapp Lundin och mållös i 10 matcher och tappat sitt spel i PP som va det som gav han mycket poäng i början.
PP är ju också nått vi tappat och jag tycker det framförallt är pucktempot som är för lågt och är en stor skillnad mot när vi var så bra i början.
Följande är spekulation men jag tror att många kanske inte har förstått vad som krävs för att hålla en hög lägstanivå och ständigt leverera en lång lång säsoong. Madsen är däremot en spelare som verkligen gör det. Jag anser att han har varit vår bästa spelare under säsongen, som hållit högst lägstanivå och som varit mest pålitlig. Han är gammal i gamet och förstår vad som krävs dag ut och dag in. Detta innefattar att utföra sin roll på bästa möjliga sätt, ge allt i varje byte och göra noga avvägningar under spelets gång. Det sistnämnda är något som han kan göra genom att ha samlat på sig en mängd rutin under årens gång. Detta leder mig in på att man...
...som ung spelare måste få testa sig fram och göra ett par misstag för att lära sig för att fortsätta utvecklas. Detta tar sig uttryck i att inte alltid välja det säkra alternativet. Exempelvis Lerbäck som vänder bakom mål en gång för mycket, eller Lööken som testar en dragning på blå. Vi måste ha tålamod med att vi fortsätter göra misstag i enskilda situationer.
Däremot ska man kräva att man lär sig från dessa misstag, och att man alltid ger 100%(som Madsen), att man kommer väl förberedd, att man käkar/sover ordentligt. Det handlar om att ge sig själv bästa möjliga förutsättningar för att kunna leverera, även fast det eventuellt innefattar ett och annat misstag på isen.
Vad har detta för betydelse, eller snarare inverkan för årets upplaga av Timrå då? Jo jag tror att många spelare fortfarande håller på att lära sig detta, lära sig sitt spel, sina begränsingar etc. Förhoppningsvis ser vi resultatet av detta i slutet av årets säsong där vi spelar som ett mer homogent lag med högre lägstanivå.
Ty högstanivån, den tror jag är jääkligt hög...