Tom Topp: Freddan är väldigt mentalt stark och har gjort det väldigt bra under en lång tid. I SHL fick han inget att jobba med, så att bara tugga vidare så bra som han gjorde förra säsongen, tyckte nog vi alla modoiter var jävligt starkt.
Costanza: Jovisst har Freddan gjort det bra, men han har ju å andra sidan fått allt serverat. Det är svårt att misslyckas med dom förutsättningar som han har fått!
Costanza: Vi skulle vinna även om ni hade 2 målvakter i mål samtidig , eran zon börjar ju vid ena kortsidan å slutar vid den andra ,så den är öppen hela matchen 😏
Costanza: Förutom ni som ringde Freddan förra sommaren ;)
Dessutom har båda skamfläcken att ha spelat för MoDo i CVt, så argumentet håller inte riktigt. Och Freddan har väl varit högst involverad i Modo tidigare?
{8839}: Frågan är bara, kommer ni att vinna mot MoDo kommande säsong? Det är dags nu, Clay. Finns inga ursäkter, längre. Nu har ni en trupp som borde kunna ta sig in i vår zon.
2magisk: Hockeybolaget är nu ett publikt aktiebolag så aktieägare finns. Det innebär också att aktieägarna måste ha möjlighet att få årsredovisningen innan årsmötet.
Jag har inte uppfattat det som att TIK gör satsning mot SHL med medel ur eget kapital. Det vore märkligt, minst sagt. Dels med den tidigare närakonkurshistorien, och dels med tanke på kraven på eget kapital som återkommer. Satsningen måste vara garanterad av externa företag/privatpersoner likt för J.Dahlén. Vår vän Backlund i styrelsen har en förmåga att uttrycka sig lite vingligt. I dagens ST var det både " det finns ju eget kapital att ta av", och "likviditet finns det är inga problem". Vore nog bättre om han samordnade med övriga styrelsen innan...
Nu får man hoppas att säsongen kommer igång i år samt med publik alt kommer igång med ett modifierat TV-avtal där mer pengar går till HA. Skulle säsongen dra igång utan publik ger det garanterat massa abonnemang till comhem så borde gå att skruva till avtalet tillfälligt.
Kulltorp: Jo jag håller med, jag är inte orolig över ekonomin. Dock tror jag den snabbt kan förändras om inte varje steg tas väldigt varsamt och genomtänkt. Vi har inte likt Modo råd att köpa videotransantlanter till höger och vänster. Med det vill jag säga att vår satsning så här långt känns oerhört sund
Olli Nomadinen : Jag tror inte i min vildaste fantasi att Timrå skulle vara ens i närheten av Modos ekonomi. Inte ens när vi gör en SHL säsong med lågbudget och en massa NHL påskrifter mm, så plussar vi mer än 600kkr. Är mer fascinerad över att vi, trorts att vi håller hårt i plånboken, kan göra den satsning i år, mitt i Coronatider för företagen. Ngt händer i föreningen och det är positivt!
Tikkare: Tror han är fundersam över vår ekonomi och att han hört att den inte är så vansinnigt stabil som t.ex Modos. Att vi behöver stå med båda skridskorna i isen och inte sväva iväg. Ska jag vara ärlig kan jag också känna samma, tror faktiskt inte att skattkistan dignar. Dock inget jag har något som helst belägg för eller hört nåt om. Bara en olycksbådande föraning
Hassan: Klirr i kassa . .nja .. en del säger motsatsen på trappan .. för guds skull inte igen för lite pengar . Nu landar vi på marken igen och tar inget vatten över huvudet , ett djupt andetag så blir det nog bra .
Synct: Håller med dig. Gärna en ledande tvåvägsback. Hardegård är redan god att styra PP från blå och köra sina giftiga tysta skott som väldigt ofta går igenom.
Nisse på Mon or: Kommer ihåg att jag skrev om juniorerna förra säsongen att man borde låta dom pröva på ..se å lära ,träna men de flästa tyckte att det inte fanns några att flytta upp , så det lär väl gälla denna säsong också .för laget blir mycket bättre denna säsong vad vi kan se . Synd för då hade vi vetat om dom var tillräckligt bra .