1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598929 inlägg · 6213 ämnen

« · 2085438 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
{8179}: Kul att det händer saker! Vad är han för typ av spelare?

Och alla som längtar efter Oscar Sundh kan sluta göra det nu.

Sv: Apropå nånting...
in med nhl spelare 👍

Sv: Apropå nånting...
Lundeström på G!

Sv: Apropå nånting...
Slå på Väsby Kristianstad! Det är guld på läktaren..
Väsby har tydligen fått många utvisningar, så kom en till..

-WÄÄÖÖHH DOMARN DET ÄR FÖRFAN 2 LAG PÅ ISEN! }:(
-ÄÄÄÖÖÖHH!!! :(
-FÖR HELVETE! }:(

- håll käften därborta!! :[

Hahahahah

Sv: Silly Season 2020-2021
Charlie2:

Vilken skillnad det är på lagets andra powerplayuppställning i år jämfört med förra!

Boqvist och Viktor Lodin, Jacob Blomqvist, Madsen samt Filip Westerlund.

Molte bene!

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Ibland, men jag försöker undvika att skälla ut mig själv


Sv: Silly Season 2020-2021

Sv: Silly Season 2020-2021
Bara jag som tycker det är lite underligt att Frans Nielssen är med och kör på träningarna även under säsong och i bpformationer?

Sv: Silly Season 2020-2021
Rytter: Du tog orden ur min mun. Lite så jag menade också.

Sv: Silly Season 2020-2021
TIK1928:

Tror du resonerar helt rätt, de vi har fått se i HA är spelare som utgår från AHL och vill spela sig i form för att ta en ledande roll där eller försöka slå sig in i NHL när det drar igång.

Ser inte seplare som er EP eller våra Kempe och Olofsson som realistiska, de har inget att vinna på att spela i HA och matchningen de får är knappast den matchning de behöver för att ta ytterligare steg i NHL.

Antar att det är bättre för dessa att fortsätta jobba i gymmet och ha en lång försäsong till att bygga upp kroppen, kanske stärka svagare områden, träna för att förebygga skador mm.

Så förutom att de kostar jävligt mycket att försäkra så är det tveksamt att det ger dom något rent utvecklingsmässigt att spela matcher och träna med ett HA lag. Då kanske det bästa för deras fortsatta karriärer är att lägga tid på egen träning och ta hand om kroppen för att komma ännu bättre förberedd till NHL drar igång, när det nu blir.

Som supporter skulle man ju såklart älska att se några värdsspelare i ligan, men om man sätter sig in i deras situation och tänker egoistiskt, är detta något som gör dem till bättre spelare? Visst att det säkert är kul att spela med sitt gamla lag och kompisar men för personlig utveckling är det knappast rätt steg, kan snarare vara en nackdel att behöva spela/träna på en mycket lägre nivå än vad man sedan ska prestera på.

Så det är nog en anledning att vi främst fått se AHL spelare i ligan och ingen riktig invasion av etablerade NHL spelare.

Sv: Silly Season 2020-2021
TIK1928: Jag tror inte heller att vi får någon Elias Pettersson, men vi behöver väl inte sprida osanningar för det? Han har inte ordinarie kontrakt, han är fortfarande på sitt rookiekontrakt. Alltså samma typ av kontrakt som Boqvist sitter på. Så EP kan skickas ner till AHL om Vancouver skulle vilja det.

Anledningen att vi fått just AHL-spelare till HA är väl pga att dom inte spelat på länge? Och det är tveksamt om det ens blir någon säsong för dom? Det blir en win-win för både nordamerikanska klubbarna och europeiska klubbarna. Deras spelare får utvecklas hos oss och vi får deras spetskompetens. Alternativet är att AHL-spelarna tränar själva ett helt år, vilket inte brukar leda till så mycket utveckling.

NHL-säsongen slutade alldeles nyss och säsongen är planerad att dra igång igen första december. Så NHL-spelarna har fått sina sommarsemestrar flyttad till nu och dom brukar behöva den tiden för att vila ut och läka sina skador dom dragit på sig under säsongen. Det är pga det som jag tänker att Vancouver inte vill låna ut EP. Han behöver inte få någon extra speltid utan Vancouver vill bara ha honom fräsch och pigg till säsongen startar. Och detta gäller såklart alla andra klubbar och deras ordinarie NHL-spelare.

Så jag fattar inte alls varför Nubben sitter och drömmer om EP. Vad skulle Vancouver tjäna på en sån utlåning? Jag tror hela NHL-säsongen skulle behövas ställas in för att EP-utlåning skulle vara på tal.

Sv: Silly Season 2020-2021
TIK1928: Troligen har du rätt, men man kan väl få drömma! 😉

Sv: Silly Season 2020-2021
rabon: Nu hoppas jag verkligen att jag har fel, men jag tror, och jag vill poängtera att detta bara är mina tankar, att vi kan glömma Elias Pettersson i Timrå i vinter. För det första så är väl typ 90% om inte mer av alla ”NHL” spelare i ligan just nu egentligen AHL spelare, känns därav enklare för klubbarna att vilja låna ut dom då för mer speltid. Att Vancouver skulle låna ut EP40 till oss och riskera att kanske dra på han en skada vette fan alltså... Han är liksom stjärnspelare i NHL och har ordinarie kontrakt. Skulle AHL ställas in så är det i te säkert att NHL gör det. Och då försvinner han hur som helst. Och jag inbillar mig att nån form av försäkring ska isåfall Timrå måsta stå för och jag tror inte den är jättebillig. Men som sagt endast mina egna tankar det här, var ju JondeD här inne som hade hört annat kanske?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: ja, brukar inte du göra det?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Ställer du frågor till dig själv?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: och vart köper man dessa biljetter, är det till hemmalaget eller till Timrå? Personligen så betalar jag till Timrå?

Vart har de bästa köket, hamburgarna hos Timrå suger ju ganska mycket, kanske bäst att (inte) åka dit är bra käk.

Sv: Silly Season 2020-2021
rabon: Han är lurig den där Nubben!

Sv: Silly Season 2020-2021
Nu hintas det om EP igen. :-)
Uppladdat:

500x0-screenshot20201004-203330.jpg


Sv: Apropå nånting...
Sputnik: fortsätter dom ta utvisningar som dom gjort hittills så kommer dom sluta vinna matcher allt eftersom konkurrenterna börjar få ordning på sina PP.

Sv: Apropå nånting...
Matsg: Jag har säsongskort, på västra stå.

Sv: Apropå nånting...
För övrigt är matchuppehåll Fredag - Onsdag för länge

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Du har rätt! Ska vara logeägarna. Säsongskortsinnehavarna fick de 50 platserna. Men tyvärr får vi ingen stämning i hallen med det här upplägget.

Sv: Apropå nånting...
Matsg: Säsongskortsinnehavare har väl inte tillgång till logerna?

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Nej Rahimi var stabil helt klart. Men diggar vår sheriff Svensson med. 💪
Det är en spelande back vi behöver, om jag får bestämma alltså. 😊

Sv: Apropå nånting...
Matsg: absolut. Det är lite hockey kvar innan det ska avgöras. Men löven imponerar. Skulle inte blivit jätteledsen om Rahimi spelat med oss i stället.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Löven imponerar helt klart. Sen tycker jag det är vissa små detaljer som är skillnaden senast mot dom. Siffrorna 4-1 var missvisande i allafall. Våra grabbar måste vara lite extra villiga att ta skitgörat för att ta sig mer mot målet, plus upp med tempo i PP. Jag är inte orolig, vi kommer kunna utmana dem framöver.

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Ta det lugnt! Det är inte förrän i april vi ska knäcka dem. Mycket hinner hända innan dess

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Är målen större denna säsongen ?eller målvakterna smalare .

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Nu hängde han ett till mål. Snipern Berglund! 2+1 i dag och 3+2 totalt.

Sv: Silly Season 2020-2021
KulltorpsOlli: fråga Stoff

Sv: Apropå nånting...
Matsg: Ja, en riktigt bra match av båda lagen. SHL klass.
Men usch vad Löven imponerar..oj oj oj

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: NHL kedjan bäst i Löven som vanligt och de är effektiva. Mycket bättre tempo i den här matchen jämfört med den mot oss.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: kollar också, och tänker ungefär likadant. Löven imponerar på ett jobbigt sätt. Krävs ett antal snäpp upp för Timrå om vi ska kunna hävda oss mot dom på riktigt.

Sv: Apropå nånting...
...så följer jag Löven mot AIK.
Löven ser oerhört starka ut
AIK mycket bra i första men Löven är tighta, sen käkar man sig in i matchen och maler ner gnagarna...
Imponerande..

Sv: Apropå nånting...
Veteranolle: Håller med dig till 100%. Vi vill inte ha nån begravningsstämning på våra hemmamatcher i NHC! Mycket bättre att ge de 50 bijetterna till supportrar som kan skapa stämning på plats. Det stödet betyder mycket för laget och ger en roligare upplevelse till alla som köper stödbijetter men som ser matchen i tv soffan. Musik under spelaravbrotten tycker jag också har sin plats.

I matchen mot Löven lottades biljetterna ut till säsongskortinnehavare och partners med resultat NOLL STÄMNING under matchen. Tacksamt för bortalaget och tråkigt för våra spelare.

Jag såg också matchen Oskars-Färjestad och supportrarna gjorde ett jättejobb med sina trummor och sång.

Sen får vi hoppas att vi kan öka upp till 500 pers from 15/10 och successivt fler framöver. Då kan biljettterna delas mellan klacken, säsongkortsinnehavare och partners. Redan idag har de två sistnämnda tillgång till logerna.

Sv: Silly Season 2020-2021
Tikkare: Hur ska det kunna bli en flopp?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Nää ... vill inte

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Så gick Oscar till Oskars...

Sv: Apropå nånting...
Berglund 2 + 2 på 2 matcher såhär långt för Almtuna, lovande start.

Sv: Silly Season 2020-2021
stoff: nån flopp tror jag inte det blir, Boqvist har ett ganska brett register. Tror han kommer passa bra in i Timrås gäng.

Sv: Silly Season 2020-2021
{8179}: Mmm..... jag tänkte mer på att i de 35 år jag följt Timrå så har ju folk skadat sig då och då.

Sv: Silly Season 2020-2021
Tom Topp: Var väl inga större skadebekymmer hos oss, tänkte mest på första säsongen som sannolikt sköt upp hans genombrott till påföljande säsong.

Sv: Silly Season 2020-2021
Hassan: Beror ju på om dom väljer att köra på 8 ombytta backar, då får dom bara ha 12 forwards..

Sv: Silly Season 2020-2021
Huge: en storflopp

Sv: Silly Season 2020-2021
{8839}: På 13 forwards kommer det inte att bli så mycket stå över

Sv: Silly Season 2020-2021
Bragd-Birger: Ja mer bredd på kedjorna , in med han i 2 kedjan
, men får stå över tillslut ? Boyce .....

Sv: Silly Season 2020-2021
Gorkyman: ja, laborera inte med 1a. Det är dom som ska leda laget sen när Boqvist drar igen.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: behåll 1:a sedan får Boqvist kampera med Lilje & Lodin

Sv: Silly Season 2020-2021
Huge: Det får duga! Ett spännande lag blir ännu mer spännande! Men vad har han haft för skadebekymmer?

« · 2085438 · »