1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598982 inlägg · 6213 ämnen

« · 2109440 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Lite dåligt av Ryssarna att inte fråga mig om det var ok innan man namngav sitt vaccin...

Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: Är det alla mål eller enbart 5on5?
Om PP är inkluderat så står väl Löökes dirketskott för en redig del av effektiviteten i V2

Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: "?Donde esta la biblioteca? [översatt]: ?askul pandemi debatt i Timråboken idag?. (Nostradamus, år 1997).
"

Kids! Don't skolka de spanskan! ;-)

Sv: Apropå nånting...
Nä hörni... nu är det nog dags att co vidare!

Sv: Apropå nånting...
MR T: Thailand, blir väl inga bortamatcher där? Jag jag tänkt åka till Umeå och fira SHL-avancemang i april jag.

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Den som vill åka på semester utanför Sveriges gränser kommer antagligen att behöva visa upp vaccinationsintyg eller sitta i karantän. Valet är fritt men om möjligheten att åka på Thailandssemester eller kanske även gå på hemmamatch, beror på om du är vaccinerad eller inte så blir det antagligen fler vaccinerade.

Sv: Apropå nånting...
Lundin är med på dagens träning. Skönt!

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Tja deras missbrukare kör ju med Krokodil så en liten Sputnik V skrämmer nog ingen i det landet

Sv: Apropå nånting...
Dagens statistik (omg 1-10)
75% av Timrås mål kom ifrån ”slottet” (V2-H2).
Varav måleffektiviteten var 8,85% (H2) och 14,29% (V2).

Inkluderar man V4, dvs ”vänster point” så är vi uppe på över 90% av totalen (måleffektivitet V4 5,65%), där övriga procent är fördelade på H1/V3 (inga mål gjordes från H3/V1)

Värt att notera är att över 15% av Timrås totala målskörd (5/33) kommer från V4 men inga mål gjordes från H4.

Mål utanför anfallszon är exkluderade.

”Donde esta la biblioteca” [översatt]: ”askul pandemi debatt i Timråboken idag”. (Nostradamus, år 1997).

Väl mött

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: Jag tycker att ryssarnas vaccin har det coolaste namnet. Sputnik V liksom, vem vill inte ha den jäveln i överarmen?

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: många är rädda för bieffekter som med vaccinet mot svininfluensan. Regering och media måste vara noga med att förklara att det här inte ens är i närheten av samma sak. Det kan verka framfusat det här vaccinet med med tanke på att dom inte började på noll eftersom det redan finns andra corona vaccin så gick det betydligt fortare än vad det i vanliga fall gör. Dessutom är kraven på att det här vaccinet är säkert skyhöga eftersom hela jävla människligheten planeras att vaccineras.

Sv: Apropå nånting...
jokklas: Frågan är om man kommer upp i dom siffrorna överhuvudtaget, verkar som många ställer sig väldigt negativ till att vaccinera sig.

Sv: Apropå nånting...
Perreman: Ja har vi vaccinerat 4 miljoner till sommaren skall vi nog vara väldigt glada, så är det.

Sv: Apropå nånting...
KniveN: Angående hela diskussionen om vaccinerna och tillgång på dem m.m.

Jag jobbar själv inom industrin på ett företag som jobbar med Covidvaccin. Den insikten jag har i området säger mig följande:
- Sverige har säkrat ett antal miljoner 'doser' i nuläget. Dock verkar de flesta "frontrunners" kräva dubbla doser för att nå immunitet. Alltså kan vi i princip halvera dosantalet för att nå antal personer vaccinerade.

- Flera bolag har det jobbigt med att nå tillräckligt rena produktioner, bl.a. för att kraven nu i pandemin är rätt höga. Pfizer hade t.ex. för någon vecka sen målet att producera 100 miljoner doser innan nyår, men har nyligen reviderat siffran till 50 miljoner doser.

- Kylkedjan som krävs för vissa kommer vara ett helsike och även om det inte är faktabelagt tror jag att en del doser kommer "brännas" av att logistiken skiter sig.

- Oavsett om EU och Sverige säger sig ha nig med vaccin säkrat i nuläget så bygger det på 'om' vaccinen blir godkända. Astra har t.ex. fått backning eftersom deras studieslutsatser ger efficacyvärden i helt olika spann (~70 och ~95 %), men de har på något vid kombinerat dessa utan att de är likvärdiga studier. Det kommer bli förseningar här och där p.g.a. sånt här.

Summa summarum, vad de säkrat och vad som finns är långt ifrån samma verklighet. Dessutom har det i dagarna pratats om att det till sommaren kan ha vaccinerats 'bara' 4 miljoner (tror jag det var) svenskar enligt 'nuvarande' plan. Vi känner nog alla till att planer har en tendens att ändras och i det här fallet har jag svårt att se att det ens går att gå åt det bättre hållet.

Sv: Apropå nånting...
Tikkare: Jag tror att stora företag kmr att köpa in sig på vaccin för att kunna vaccinera före andra i kön. Dock inte i de första leden alls..

Sv: Apropå nånting...
Rallarn: Tror du verkligen att det funkar så? Att dom som har pengar kan köpa sig före i kön? Iof så förvånar mej inget längre. Men gissar på att dom första doserna kommer gå till andra prioriteringar än elitidrotten. Sjukvården..gamla och svaga! Vilket jag demokratisk tycker är rätt.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Jag jämför en "arbetare" med ett proffs, du jämför hockeyligorna med vad alla företagens permitteringar kostar vilket är helt orimligt.
Vart har jag skrivit att proffsen ska vaccineras först? Har ju även förtydligat det, om det ska gå att diskutera så måste vi ju prata om samma sak.
Fast vanliga arbetare drar ju inte runt ekonomin mer än proffsen som skattar mer. Som du nog har märkt så sprids corona snabbt när någon i ett hockeylag får det, är det då inte effektivt att vaccinera dessa ur spridningssynpukt? Mindre spridning är ju bättre för ekonomin. Att få in corona i ett hockeylag under slutspelet är ju katastrof, inte samma katastrof att få in corona i ett företag då det inte sprids på samma sätt samt att många kan jobba hemifrån, både med och utan corona. Sen är det ju så klart inte PK att prioritera proffsen före random arbetare. Även om det är en liten sak så är det ju fler som kommer påverkas i positiv bemärkelse om hockeyn kan spelas, speciellt när många har en så tråkig vardag just nu. Förtydligar igen att sjukvården osv så klart måste vaccineras först.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Man vet att det är alldeles för lite hockey (som berör på riktigt) i världen när ett hockeyforum fylls av den samhällsekonomiska aspekten av en pandemi.

For what it's worth; jag håller med dig.

Sv: Apropå nånting...
KniveN:

Nej det är du som gör jämförelsen, det är ju du som vill vaccinera hockeyspelare först inte jag. Det är inget annat än egoistiskt tänkande. Klart riskgrupper och de som jobbar i samhällsfunktioner ska ha vaccin först och som exempel tycker jag att vanliga arbetare som ser till att driva runt ekonomin i detta land är viktigare.

Min poäng är att det finns ingen rimlighet i att vaccinera hockeyspelare först, visade bara på att ekonomin är en icke fråga och inte ett argument för att vaccinera dem först som du ville ha det till.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Du måste ju fortfarande jämföra med 560st "Svensson", orimlig att jämföra elithockeyn mot alla företag...

Sv: Apropå nånting...
Peacedog:

Återigen "säkrat" betyder inte att vi får allt vaccin i en batch. Det innebär att vi har avtal med vaccin tillverkare att de ska leverera x antal doser. Men de doserna kommer inte i en sändning direkt ett vaccin är godkänt.

Se detta som att vi har ingått ett avtal om att få doser från tillverkare så det räcker till alla. Men det kommer ta tid att få detta tillverkat och levererat.

Här har du ett annat uttalande från samma person, som du ser kommer det ta tid och prioriteringar behöver göras då det kan ta ända in i 2022 innan alla är vaccinerade.

"Om den svensk-brittiska läkemedelsjätten Astra Zenecas vaccin mot covid-19 godkänns kan Sverige börja dela ut de första doserna i början av nästa år. Det säger den svenska vaccinsamordnaren Richard Bergström till DN. Totalt beräknas Sverige få tillgång till uppåt 18 miljoner doser vaccin mot det nya coronaviruset, om allt går som planerat.

Enligt vaccinsamordnaren Richard Bergström ska alla svenskar som vill kunna vaccinera sig mot smittan under 2021 elller 2022."

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Sverige skulle få minst 4 miljoner doser under första kvartalet (2 miljoner vaccineringar) och det är bara av pfizer. Nä alla doser är inte tillverkade än. I aprill får EU 100 miljoner doser från ett företag (Kommer inte ihåg namnet) men det var inte från Aztrazenika och Moderna som också kommer. Dom pratade om att hela Storbritannien skulle vaccineras fram till april. Kan inte vare en omöjlighet att få spelarna vaccinerade innan slutspelet.

Lagen har ju egna läkare som rimligtvis borde kunna ta hand om vaccineringen även om det kanske måste ske på sjukhuset.
Jag skrev att dom borde kunna vaccineras tidigt inte först, finns så klar viktigare personer. Ur ett ekonomiskt perspektiv så borde dom helt klart vaccineras före personer som kan jobba hemifrån tex. Måste ju finnas en anledning att lagen fick utrustning för att göra snabbtester, såg inte dig eller någon annan grina över det? Den utrustningen hade ju helt klart gjort sig bättre på ett äldreboende tex.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Så fort något blir godkänt lär gissningsvis elitklubbarna köpa in egna vaccin ganska omgående.

Sv: Apropå nånting...

Sv: Apropå nånting...
KniveN: Första omgången av doser blir 3 miljoner doser i början av nästa år ,
sedan blir det ytterligar mer men när är inte sagt .
EU får 300 miljoner doser och skall fördelas under nästa år .

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Då stängs inga serier!

Sv: Apropå nånting...
KniveN:

"Permitterade hockeyspelare kostar väl också pengar för staten och betalar/genererar löneskatter varför skulle detta bara räknas för Svensson?"

Återigen det är ju inga pengar vi pratar om, det är ju typ öresavrundningen i jämförelse. Dessutom finns det ett tak på 44.000 efter det täcker inte staten lönen.

14 lag i SHL och 20 spelare är 280 spelare, vi är snäll och lägger till samtliga i HA också och säger att alla tjänar över brytgränsen för permittering så har du 560 spelare, om alla skulle vara permitterade på 60% som är det högsta så står staten för 45% av kostnaden. Detta ger en kostnad på staten på ca 11 miljoner i månaden (och då har vi räknat högt) för samtliga spelare i den två högsta ligorna. Är du säker på att du verkligen vill jämföra detta med vad det kostar att företagen i sverige permitterar?

Man kan aldrig dra ekonomikortet för att motivera att hockeyspelare ska vaccineras före andra i samhället.

Den enda anledningen att tycka att hockeyspelare ska vaccineras före andra är ren egoism.

Sv: Apropå nånting...
KniveN:

Jag tror du har misstolkat informationen, ge mig gärna en länk som pekar på att det finns över 700 miljoner doser lagrade och levererade och tillgängliga för samtliga innevånare i Europa.

Det man menar är att man säkrat doser, man har beställt antal doser och blivit garanterade dessa, men inte exakt när man får dem och de har verkligen inte levererats ut.

Moderna som har ett vaccin skulle skeppa strax över 100 miljoner doser i Q1, om allt skulle gå till Europa räcker det till ca 1/7 av innevånarna. Troligen räcker det till mindre eftersom Modernas vaccin ska tas i två doser för att ge skydd.

I USA räknar man med att vaccinera ca 20-30 miljoner i månaden, det tar alltså i bästa fall ca 11 månader att vaccinera samtliga i USA.

Hävdar du fortfarande att det finns doser tillgängliga för att vaccinera alla?

Eftersom det tar tid att vaccinera alla, leverans och produktion är ett problem, sedan är det ett kapacitets problem också, sjukvården har ett maxtak hur många man kan hinna vaccinera per dag. Därför måste man prioritera och i prio grupp bör inte hockeyspelare eller andra idrottsproffs ingå.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Det är mycket man vill veta här i livet, i detta fall kategoriserar jag det som onödigt vetande.
Huvudsaken är att jag vet att mitt lag får spela klart säsongen.
Hur vi tar oss dit bredvid Coronan är av mindre betydelse. Det sköter andra.
Jag fattar fortfarande inte vad ni så gärna vill veta så akut??!!

Sv: Apropå nånting...
Hank:

Du får gärna tro det, men jag förbehåller mig rätten att få föra min egen talan faktiskt.

Går vi tillbaka och har lite distans till förra året så var det jävligt surt att serien stängde när vi var i final och hade goda chanser att får kvala.

Men samtidigt tycker jag det är var helt rätt att stänga serien med tanke på hur lite vi visste om smittan samt att det började peka brant uppåt i sverige och skörda dödsoffer. Hockey är under normala omständigheter livsviktigt men i just detta sammanhang får man acceptera att det är en lyxkonsumtion och det är viktigare att inte skicka in landet i en djup kris med företag som går omkull, massarbetslöshet mm, känns som det fanns viktigare saker än hockey där och då.

Samma gäller nu, får vi ett vaccin tillgängligt så ska det användas till att säkra samhällsfunktioner och riskgrupper först och främst, hockeyspelare kan ställa sig i kö som alla andra och vänta på sin tur, att se till att en serie får spelas klart är ganska obetydligt i sammanhanget.

Sv: Apropå nånting...
Fan, AIK slog Tingsryd! Nu är dom formstarkast i HA!

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Det säger ingenting hur jag eller Sundsvall resonerar i frågan. Jag tycker självklart att riskgrupper, vårdpersonal och andra samhällsviktiga funktioner ska ha vaccin först. Jag tror dock inte du stått på barrikaderna i vårat forum om Modo legat annorlunda i serien.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Du har naturligtvis helt rätt. Inte ens en diskussionsfråga om man bara ids tänka utanför en hockeyrinks omkrets.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Enligt Richard Bergström som är Sveriges vaccinsamordnare så har EU fler doser än vad vi behöver, väljer att tro mer på honom än dig. Om du pratar om att EU ska ge bort doser så att det inte räcker till alla inom EU för att ge till riskgrupper i andra länder så är det en helt annan diskussion och har ju inget att göra med proffs vs Svensson diskussionen som det handlar om.

Du kan ju inte jämföra en yrkes grupp mot alla andra, valet att ge vaccin står ju inte mellan proffs och alla andra... Om jag behöver lära mig att räkna så behöver du lära dig att tänka...

Permitteraed hockeyspelare kostar väl också pengar för staten och betalar/genererar löneskatter varför skulle detta bara räknas för Svensson?

Sv: Apropå nånting...
Hank:

Ja du får gärna tro det, säger mer faktiskt om hur du själv resonerar i frågan. Men klart Dahlen ska ha vaccin före era äldre släktingar eller de i er familj som är i riskgrupp. Ni i Sundsvall får gärna prioritera vaccinet och era doser så om ni vill, mig kvittar det.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Ähh, fan vad du blev pk helt plötsligt. Tror att om detta var förra säsongen så hade du tyckt att Bartosak skulle haft vaccin före närpolisen i Husum.

Sv: Apropå nånting...
KniveN:

Vaccinet är inte tillverkat i antal doser som kan täcka världens befolkning så det måste prioriteras. Det är liksom omöjligt att man gjort 10 miljarder doser som är redo att skeppas, däremot så har man chansat genom att starta tillverkningen utan slutgiltigt godkännande så man kan påbörja vaccineringen så snabbt som möjligt. Men det kommer dröja innan det når alla i samhället, första batchen kommer nå ett fåtal. Sedan hade de ju problem med tillverkningen där de fick kasta rätt många doser då ingredienserna inte höll rätt kvalitet. Så du lever nog i en dröm där vaccinet rullas ut och alla får det dagen efter godkännande.

Ja en idrottare har enskilt mer lön i snitt än en vanlig arbetare, dock så måste du ju lära dig räkna. Vågar lova dig att proffsidrottare står för 0.1% (eller mindre) av total skatt än vad de vanliga arbetarna genererar tillsammans. Eller vill du räkna vad man drar in under en livstid, då kanske inte ens en SHL spelare når upp till summorna av en "vanlig" arbetare. Så det är de vanliga arbetarna som bygger vår ekonomi, inte en bortskämd hockeyspelare som tjänar mycket 10år av sitt liv.

"Det går ut ganska mycket bidrag till proffsidrotten som skulle kunna minskas. "
Värdelöst argument varför det ska vaccineras först.
Vad tror du sjukfrånvaro, permitteringsstöd mm kostar staten? För att inte tala om produktionsbortfall och intäkter till staten i form av löneskatter och vinstskatt? osv. Återigen det proffsidrotten får i sammanhanget är småpengar i jämförelse med vad pandemin har kostat staten totalt sett.

Ser inget motiv alls varför hockeyspelare eller andra proffs ska få förtur till vaccin.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Käften nu! Jag håller ju för jävelen nästan med dig!

De flesta elitidrottare har redan såpass bra sjukförsäkringar att de smiter före i kön ändå. Inte tror väl någon vettig människa att det helt plötsligt dräller med operationstider i samband med att hockeysäsongen är slut varje år.

Dessutom är de vältränade och för det mesta fullt friska. De drabbas i lägre grad av svåra komplikationer. Så nä, de kan nog vänta en stund.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Vad är det som du inte förstår med " Vaccinet är redan tillverkat så det borde inte vara någon flaskhals."?

Det går ut ganska mycket bidrag till proffsidrotten som skulle kunna minskas. Tänk några steg längre.
Måste väl finnas en anledning att klubbarna har fått utrustning för snabbtest?
Hur tänker du när du skriver att vanliga arbetare bygger vår ekonomi? Ganska övertygad om att proffsen betalar mer skatt än "vanliga arbetare"

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Yeah that's not gonna be the case though.

Skulle inte förvåna mig om sponsorer lyckas "fixa" vaccin på egna vägar. CMORE och bettingbolagen vill ha spel.

Big money gets what big money wants.
Sedan är det förjävligt i sig, men sådan e ka...... det är den rik.....

Sv: Apropå nånting...
KniveN:

Proffs i idrott ska fan inte ha något vaccin först eller tidigt. De ska först gå till riskgrupper sedan till samhällsfunktioner och de som jobbar där sjukvårdare, brandmän, poliser, lärare osv. Sedan kan vanliga arbetare som faktiskt driver runt landet och bygger vår ekonomi vaccineras. Idrottarna kan få stå sist i kö istället.

Sv: Apropå nånting...
Sveriges representant i EU som förhandlar om vaccinet var på P3 och sa att med största sannolikhet så kommer EU godkänna vaccinet inom några veckor, eftersom det blev godkänt i England och dom hade tydlige bra/liknande rutiner som i EU. Borde det inte gå att lösa så att proffsen inom olika sporter får det tidigt? Dom har ju fått testutrustning för att kunna göra snabbtester. Vaccinet är redan tillverkat så det borde inte vara någon flaskhals.

Sv: Apropå nånting...
Tikkare: Hehe då ska du se rådatan!
Jag som tyckte att jag hade gjort det så pedagogiskt...
Ska försöka ändra upplägg till nästa Del!

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Självklart att man är intresserad på hur det blir .. som supporter .
Man vill ha all information .

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Återigen, jag tror att de har en plan och litar på det och att de löser situationerna som uppkommer så bra de går att lösa.
Har man den inställningen så slipper man fundera så mycket.
Det kallas tillit.
Det viktiga är att klubbarna får infon när de behöver den.
Allmänheten behöver inte veta anser jag.
Men man kan tycka olika.

Sv: Apropå nånting...
Är ni på nu också?
Uppladdat:

500x0-screenshot20201207-190025swish.jpg


Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: vad är det där? Raketforskning?

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli:

Så istället för att försöka lugna fans i dessa oroliga tider och skicka signalen att man har koll och har en plan så ska man alltså istället släppa så lite information som möjligt och låta folk gissa?

För mig är detta dåligt ledarskap och dålig kommunikation och inte sättet man hanterar speciella situationer på.

Dessutom när man redan har lågt förtroendekapital så har man inte lyxen att bara sitta tyst.

Tänk dig skitstormen som kommer ifall man kommunicerar något kontroversiellt som att lag som får covid i slutspelet får lämna wo, medan man i serien fick pausa matchandet. Det kanske är deras plan A nu för att genomföra ett slutspel i tid, vad är faran med att kommunicera detta så alla vet förutsättningarna? Man kan bara förlora förtroende på att kommunicera detta sent, för blir något lag drabbad av detta kommer laget och deras fans tro att det är nått man hittat på i sista stund.

Tänk hur det skulle låta här om ni får covid i laget dagen innan första rundan där ni möter Västervik och sent på kvällen kommer ett pm från ligan att Västervik går vidare till nästa runda med 4-0 i matcher eftersom er verksamhet är pausad och dom väntar inte in lag och ni hinner inte slutföra er runda på utsatt tid.

Skulle du då inte velat veta förutsättningarna så tidigt som möjligt även om utfallet blir samma?

Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: Det här inlägget förtjänar mer gillningar!

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Håller ju med dig till en del, men tycker fortfarande inte att allmänheten behöver veta deras plan.

« · 2109440 · »