Gick på det Eriksson sa i intervjun och korrigerade mig i Modoboken nyss att jag troligen hade fel, ser ut som det är Hartman på bilderna man fått se ifall det inte hände något innan som inte kameran fångade.
Hur som helst onödigt att håna ett lag när man vinner med 5-1 och det är 4 sek kvar, speciellt sitta som en fjant och skrika från båset.
Ser gärna trashtalk men det ska ske på isen där man kan ställas till svars direkt och inte är skyddad.
Sedan ifall ni nu tycker att BIK är huvudjägare så är det ju onödigt att ge BIK denna tändvätska inför nästa match, kan bli grisigt om det rinner iväg och dom vill markera.
Andersson: Ser ju snarare ut som att det är Hartmann eller Lodin som drar igång surret. Lodin har ju #91 också så möjligt att Daggen sett fel på siffrorna.
Nåväl! Helt knäckt över att vi nu torskat skotten i den åttonde perioden på hela säsongen. Bortsett den katastrofen: Jacob Johansson gör säsongens bästa match såhär långt. Fjärdekedjan gör deras bästa match såhär långt. BIK är riktigt giftiga i stunder och hade JJ haft en sämre dag idag (och BIK haft alla sina ordinarie med) så hade detta kunnat bli betydligt tajtare.
Andersson: Det intressantaste (som försvann lite) är väl att BIK kaptenen ju säger nått i stil med att ”visserligen filmar vi och spelar fult, men hån tar jag inte”. Det är ju ett sensationell konstaterande och erkännande - äntligen - av vad alla redan vet.
erathoo: Nu var ju det vildens version också, vad han uppfattade som hån kan ju ha varit något helt annat. Som man ser nu på reprisbilderna är ju Lööke inte ens i närheten av situationen.
Sen är det fantastiskt att vi kommer från matchen mot BIK utan skador, det måste nästan vara första gången dom inte försöker kapa knäskålar eller huvuden.
erathoo: Lööke fick väl en tand utslaget och ett blödande hål i kinden. Han kanske var svår att förstå? Han kanske sa titta? Då är det lätt att höra fel när man är skadad runt munnen. Sluddra och ordet titta kan bli typ jättefel;)
Woody Jokinen: Sveriges största grislag, tur ingen kom till skada den här gången. Kunde gått illa för Lundin i slutet av förra säsongen, bland de fulaste man sett.
{8671}: ...att håna motståndare är väl inget man rekommenderar, men....sånt 'trashtalk' har väl för sjutton alltid funnits....inget nytt under solen direkt...
Rallarn: Det var så att jag nästan önskade att någon från C More produktionen kastade in en tutte till Daggen så att han kunde samla sig innan intervjun.
Nu hittar du på, ska du skriva nått behöver du ju inte ljuga ihop nått, ganska osmakligt.
Den som skrev det konstaterade att man måste våga och orka pressa hårt mot er för att ha en chans, backar man hem är man körd. Precis som mot löven ifjol, vi spelade aggressivt mot dem och förlorade ingen match under ordinarie tid, medan ni valde att vara med passiva och det passade löven perfekt då det var så dom ville ha det.
Vart står det att vårt spel skulle passa mot er, jag ser bara et konstaterande att vi har snabba spelare (vilket vi har) och skulle teoretiskt kunna vara bra på den typen av spel men vi har inte fått något att fungera än. Vart ser du att någon tycker att vårt spel skulle passa mot er? Skulle vi mötas nu så skulle varje poäng vara en bonus.
Så här skrev modoiten: "Man måste sätta press tidigt på Timrå och åka massor av skridskor. Vi har ett lag som skulle kunna vara bra på den typen av spel, men vi har verkligen inte fått vårt spel att fungera än..."
Och du tolkar det som att vårt spel skulle passa mot er, jösses vad usel läsförståelse.
Andersson: Där ska ju inte Lööke stå och käfta, är det inte det här vi värvat Svensson för?
Matchen är ju ångvält från början till slut, tycker det är förvånande att bik-spelaren står och nästan gråter i intervjun efteråt, om han nu blev hånad så kan väl inte det vara första gången det händer? Mycket märklig situation.
Bäckström vänder alltså hem till Brynäs. Det blir ett hyfsat tillskott även om han går på 80%. Jag gillar att han ger det en chans. Vilken spelare han varit/är.