sargad: På tal om annat så hade vårat kära Timrå IK finbesök i hallen i Kristianstad. Självaste konungen Zäta satt tillsammans med Nubben och Hartman för att se sitt kära Timrå IK vinna matchen💪💪💪
BlackBay: Vi kanske ska runda av hela Lövensnacket idag med att konstatera att Amerika faktiskt inte är längre bort från Umeå än nån kilometer efter väg 363.
Villervalla: Klokt beslut av Glader! Magont att se Kaijser i Modotröjan, men samtidigt ska han ju bara in två matcher och mörda Lövenspelare. Vi får se det som en subtil gest av tacksamhet från Modos sida över att vi städade av KIK i två raka. Hellre att de förstärker laget och förhoppningsvis luggar Löven på poäng än att de går på kort om folk och klappar ihop efter förstaperren. Kul att se Kaijser i en sån där typ av match också, risk för succé med tanke på att han lär kliva in med riktigt gott självförtroende.
Charliejfz: Har väl långtidsskador på sina första 2 centrar vad jag förstått. Intressant att få ihop dynamiken i laget sen när alla är tillbaks bara. Fler spelare skall ju in med vad jag förstått..
Undrar hur stor skillnad det egentligen är i kvalitet mellan de mindre produktiva backarna i SHL och de som är "medel" produktiva i Allsvenskan. Jag tror att många backar i Allsvenska 2:a linor förmodligen hade platsat i 3:e linor i SHL.
Tom Topp: Håller med angående Timrås satsning på yngre svenska spelare. Extra kul att se när yngre spelare, i början av sina karriärer, blommar ut. Även intressant att se spelare som "kört fast" lite väljer att "komma hem" och få en nystart.
Angående Kentääs eventuella fallenhet för bilförsäljning så saknar jag kunskap för att kunna uttala mig.
Det är mycket snack om sportchefen i Löven, minst lika viktigt är det ju att sportchef, tränare och övriga delar samma vision. Något som jag tror bland annat är ett bekymmer i Modo just nu.
Lub: Är det nånting jag gillar i dagens Timrå så är det satsningen på yngre svenska spelare. Det blir liksom lite roligare att titta på. Sen förstår jag inte den här personkulten kring kentää, skulle han inte hålla på med hockey så är jag övertygad om att han skulle sälja begagnade bilar!
Tror också Freddan lämnar.. Känslan är att han vill pyssla med något annat egentligen, men tänkte "äsch vi kör en säsong till för vi har kvar alla grabbar och något bra på gång". Han har gjort ett bra jobb och ska ha all heder, men både han och Timrå kan nog tjäna på att gå skilda vägar.
Messias : När det kommer till plågor pga uteblivna framgångar så tror jag att supportar från Löven, Modo och Timrå är mer än väl kvalificerade allihopa. ;) Själv har jag väl varit aktiv supporter sedan mitten av 90-talet (eller om det var lite tidigare). Jag har bott i både Övik och nu Umeå, så har spenderat större delen av min tid i "fiendeland" ;)
De flesta av mina kompisar och kollegor är Löven-supportrar eller Modoiter. Löven har gjort mycket rätt under de senare åren, vilket har återväckt det hockeyintresse som funnits sedan lång tid i Umeå. Dock så har allt fler av mina hockeyintresserade bekanta börjat ifrågasätta rekryteringen av fler utländska spelare. De är rädda för att kopplingen till Umeå och Västerbotten försvagas/suddas ut vilket på sikt kan minska intresset för hockeyn. Det finns andra som gått i den fällan sedan tidigare.
Personligen så anser jag att Löven gjorde en bra värvning av Rahimi, inte främst för dennes enorma hockeykunnande utan mer för signaleffekten att Ume-sonen kommer hem och hjälper till att leda och fostra unga, lovande spelare som ska utgöra stommen i framtiden.
Slutligen ser jag fram emot helgens hockeyfest som utöver Timrås bataljer även inkluderar Löven-Modo x 2 . :)
mightyquinn: Ni hade mellan 2000 och typ 2800 i division 1.
Sen var det inte riktigt så många på plats, mitt företag delade ut typ 20 gratisbiljetter varje match där ett tag, som jag nappade på några gånger. All respekt för trycket som ni lyckades skapa, men annars ganska folktomt.
Knylan: Jag tror att Freddan gör sin sista säsong i Timrå, och jag tycker kanske att det är bra. Han har fått maximal utdelning hos oss och han har fått utveckla sitt ledarskap i den bästa av föreningar. Men jag tror vi behöver utvecklas nu och framförallt få in en tränare som är bra matchcoach också. Går vi upp i år så är det 100% att han lämnar, blir vi kvar i allsvenskan nästa år så är nog chansen 30%.
"Supporter-gissar" jag...
Jag vill inte ha "Proffessor-Ante" som huvudtränare, däremot kan han få sktiva livstidskontrakt som andretränare.
Nisse på Mon or: Jag har förfäktat Ante Karlssons huvudtränarambitioner tidigare och att det överhuvudtaget skulle finnas en sådan plan, men där har jag nog svängt tror jag. Mest efter att ha läst det där intervjun han gjorde med ST tidigare i höstas/våras. Inte för att ett intervjusvar egentligen behöver innebära så mycket, men lägger man samtidigt ihop lite andra intryck så tycker jag nog att det talar lite för att vi kanske når vägs ände med Freddan i vår. Inte helt logiskt, men det kanske är läge?
Går vi upp så börjar en helt ny resa ännu en gång, och den resan kommer ta tid. Förlänger vi med honom så måste det göras med en målsättning som handlar om etablering, och det ligger minst 2-3 år bort, kanske 3-4 år. Det är väldigt lång tid med tanke på att han redan varit här i fyra år nu, och när det ändå verkar vara Ante som står för klubbens långsiktiga strategier så... jag tror vi sätter punkt i vår, faktiskt. Sen får man väl se om han verkligen kan bli profet i sin egen hemstad, OM det nu ens skulle bli Modo. Med tanke på de resultat Freddan fått så tror jag att han mycket väl kan få smickrande erbjudanden även från andra håll.
Fredrik Anderssons vara eller icke vara för kommande säsonger? Modo verkar ha planer att erbjuda honom kontrakt inför kommande säsong. Vad vill Timrå IK och vad vill Fredrik A? Kan inte tänka mig att Nubben&co sitter på händerna tills säsongsslut. Modo ska ha klart med ny tränare sista mars. Synpunkter? Är det beroende på om Timrå går upp? Antes roll? Henrik Strids ev. återkomst?
EXPLORERSMÅLAND: En liten detalj i det hela var hur glada hela laget blev när Lindholm fick göra sitt första mål för säsongen. Man glädjs verkligen med varandra, men har också balansen att kunna ställa krav på varandra om så behövs. Underbar harmoni i gruppen plus att kvaliten finns. Verkligen syndbåde för oss fans och spelare att vi inte får vara på plats och göra den här resan tillsammans bara. 😕
Nej det kan jag faktiskt förneka, och kommer aldrig att bli det.
Vill alltid att vi ska gå bättre än er och vinna mot er och nå framgång före er när vi är i samma serie.
Men det utesluter ju inte att jag respekterar er klubb och vad ni står för, till skillnad mot löven har ni ju t.ex en juniorverksamhet som hjälper svensk hockey framåt. Sådant gör att det är betydligt lättare att respektera er klubb och förakta lövens strategi.