1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598762 inlägg · 6213 ämnen

« · 2199297 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Lub: Sanny har växt som kommentator, förr pratade han mest om hjärnskakningar i studion.

Sv: Apropå nånting...
Vore kul o få möta Luleå nästa säsong. Stridh, Gustafsson och Gallo på andra sida linjen.

Sv: Apropå nånting...
Huge: Klockren 🐜🐜🐜🐜🐜 🐘🐘🐘🐘

Sv: Apropå nånting...
Lub: Vill även kuppa in Jimmy Hamrin i en drömstudio. Han kan sitta i en fåtölj, som en blandning mellan Rolf Lassgård och Leif GW, och leverera insiktsfulla analyser av vad som hänt i matchen. 😊😁

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Säga vad man vill om skåningarna men låten dom spelar vid bortautvisningar är iaf humor.... :-)

Sv: Apropå nånting...
sargad: Jo han har nog passerat bäst-före datum.

Jag gillar Sanny som expert, Erik Granqvist på Viasat en annan favorit. Och naturlich Lars Lindberg som studioankare...

Sv: Apropå nånting...
{9037}: Ja det är en riktig karaktärsspelare

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : ännu värre sa han om Folin 😃 Hoppas Timrå kan värva en typ som Anton Bengtsson till nästa säsong. Bra riv i den spelaren.

Sv: Apropå nånting...
{9037}: "Får en klubba i ansiktet och tappar benen direkt"

Han är inte direkt diskret med vad han tycker nä

Sv: Apropå nånting...
Wikegård är ingen fan av tambellini *filmare*.

Sv: Apropå nånting...
Hassan: "Arrrbeikeu.... arrbeikeu...arrbeikeuu..."

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Annan reflektion: Löven hade ju en gång i tiden tvillingarna Peter/Patrik Sundström, nu spelade Växsjö med 5 Sundström på isen ;-)

Sv: Apropå nånting...
sargad: Tycker det är roligt att det låter som att de hejar på ”AIK”

Sv: Apropå nånting...
Lub: ...och bland de första man får göra är att slå av ljudet för att topplocket inte ska gå p g a Wikegårds snick-snacks-påse-attityd. En Växsjöback välter omkull en Röglespelare och lyfter dörefter av hjälmen varpå Wikegård säger "det där är sånt som händer, lätt att tappa hjälmen ibland". Håhåjaja...

Sv: Apropå nånting...
Att Ludvig Nilsson skulle bli boxplayspecialist i Växjö trodde man ju inte för några år sedan.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag tycker inte heller att vi bör försöka övertala honom att stanna. En spelare som vantrivs är inte i balans och kommer ändå inte kunna leverera på maxnivå. Bättre att släppa honom då.

Sv: Apropå nånting...
Nu blir det lite SM-final hockey som uppvärmning inför söndagens match...

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja dock har jag inte hört något om att han ska åka hemåt, men var några veckor sen jag hörde detta så läget kan ju ha förändrats.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Jag skulle gladeligen stötta en sådan insamling. Är dessvärre extremt upptagen med Insamlingen till vår forum-clown 😂

Men sponsrar gärna en insamling, har dock fått känslan av att vissa stör sig på diverse insamlingar...

Sv: Apropå nånting...
Tonymontana: Pandemin gör väl inte integrationen enklare heller. Nä man har ju känt på sig att han inte trivts 100 tycker jag och så otroligt tongivande har han inte varit på isen förutom AIK-matchen. Det är mer att man tänkt att det måste finnas nåt sparkapital i hans spel som kanske skulle komma fram nu. Men magkänslan nu är att han lämnar och det kan nog vara det bästa för båda parter när läget är som det är. Han kommer ha svårt att göra sig själv rättvisa och då blir han mer en belastning, både i gruppen och ekonomiskt...

Sv: Apropå nånting...
rabon: Som jag har förstått efter ha pratat med personer runt Timrå är att PW har haft ganska svårt och integrera sig i laget och staden. Dock är han en väldigt lågmäld/tyst person och säger inte så mycket, så han tar inte för sig så mycket i gruppen heller. Vet att Jonathan Carlsson har bjudit hem han några gånger, men i övrigt så gör han inte mycket väsen av sig.

Sv: Apropå nånting...
gso321: Jag har en hel del erfarenheter av att jobba utomlands på platser av varierande engelska kunskaper. Kan hålla med om att brist på kommunikation kan isolera personer. Men för mig så var det en jätteskillnad mellan länder med godtagbar engelska och länder som pratade ngt annat...

Sv: Apropå nånting...
Mikael ”Daggen” Eriksson steg aningen i aktning efter den här kommentaren från honom som jag saxat från en text i Sundsvalls Tidning:

” Sedan hade jag ett vredesutbrott uppe i Timrå under säsongen ... det låg väl lite i att jag tyckte vi blev utspelade. Men jag gillar Timrå faktiskt, all respekt för dem”

Sv: Apropå nånting...
gso321: Wiercioch har velat hem innan men sen varför han stannade vet jag inte. Kan kanske vara för att han stänkte in 3 mål på en match men jag vet faktist inte.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Inte hört något men tycker inte det låter osannolikt eftersom jag vet att Wiercioch inte tar så stor plats i gruppen.

Och för att inte starta negativ ryktesspridning: det är inget fel på Wiercioch karaktär och han är inte utfryst av någon. Men det är inte lätt att komma in i en grupp i slutskedet av en säsong, framför allt inte när alla andra i laget har ett annat förstaspråk. Språket i omklädningsrummet är svenska och Wiercioch kan inte ett ord svenska. Americanos har ju det bättre på den fronten, där kunde nog Brown och Perron enkelt integreras in i gruppen av alla övriga nordamerikaner.

Tänk er själva om man imorgon blev proffs i ett kinesiskt fotbollslag utan importer. Nog tusan skulle man längta hem illa kvickt.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Vem håller i insamling till familjen Wiercoch? Skicka lite blommor och leksaker från Timrås fiiiina fans som tack för att vi får låna PW nån vecka till.

Sv: Apropå nånting...
Uppladdat:

500x0-screenshot20210506-18430901.jpg



Sv: Apropå nånting...
Kan förstå Wiercioch att han längtar hem. Boendes på ett hotellrum och borta tre veckor längre ifrån sin familj än tänkt

Sv: Apropå nånting...
Lång inklistring nu men ändå ....

Mikael Eriksson, BIK Karlskoga:

1. Jag har faktiskt inte sett någonting ännu, jag orkade inte se de två första matcherna då jag var så besviken. Men nu när det har lagt sig lite ska jag kolla. Jag är god vän med Daniel Wessner och gillar att se hur han dömer.

2. Jag tycker nog att Timrå IK förtjänar platsen efter att ha varit överlägset bästa lag i serien, men Björklöven också eftersom de har tagit sig till final. Det är två starka lag i en jämn serie men jag tror att Timrå tar det till slut. De är snäppet vassare.

3. Sett till konkurrensen nästa säsong hade jag nog hellre sett att Björklöven går upp nu. De har ett otroligt ekonomiskt stöd och skulle kunna få ett bra lag även nästa år.

4. Jag kan säga som så här att det jag framför allt ogillar med Timrå är deras sjuka spets, det är jobbigt att möta dem. De är otroligt skickliga och det kan jag bli irriterad på, haha. Sedan hade jag ett vredesutbrott uppe i Timrå under säsongen ... det låg väl lite i att jag tyckte vi blev utspelade. Men jag gillar Timrå faktiskt, all respekt för dem. Björklöven slog ut oss så det är jag lite bitter för, men det är nog inget lag jag ogillar på så vis faktiskt.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Eller hur, ett par dömde ut dem totalt tom, de enda som gillar Löven är lövare.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Intressant att läsa HA:s lagkapteners uttalanden om Timrå vs Löven i ST
Inte många som gillar Löven direkt när det gäller hur dom beter sig på isen... om man säger så.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Så är det, han kommer nog ha en överläggning med sin familj, det blir ju ett tag till och redan försenad.

Sv: Apropå nånting...
rabon: Är ju inte det minsta konstigt. Vem vet, kan ju vara planer och löften till barn utifrån när allt skulle vara avslutat som nu inte infrias. Som förälder vet man ju att känslan att svika sina barn är bland det värsta som finns

Sv: Apropå nånting...
gso321: Nä, han har faktist hemlängtan. Barn och fruga som han inte träffat på ett tag.

Sv: Apropå nånting...
gso321: Så du har inte hört något om detta då? Då är det förhoppningsvis bara ett osant rykte.

Sv: Apropå nånting...
rabon:Wiercioch hemlängtan? Låter mer som en legoknekt som vill förhandla till sig en bonus.

Spelarna fick ju ett guldläge att kräva löneökningar nu när allt blev fördröjt. Inte som att Nubben eller Kenttä kan ersätta dom nu. Det är bara deras eget rykte i stan dom äventyrar om dom kräver en orimligt hög bonus. Och Wiercioch är oavsett serietillhörighet inte aktuell för en fortsättning i Timrå, så han struntar väl i det.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Någon som har familjelängtan och förhoppningsvis övertalning.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Äh, strunta i belackarna. De verkliga trollen är skribenter som Synct som väljer att trollstämpla och håna andra bara för att de är bittra över sitt eget liv.

Folk får ju ändå göra en egen värdering av trovärdigheten i det du skriver. Allt är ju ändå bara rykten till dess det offentliggörs.

Sv: Apropå nånting...

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Nu får du gärna precisera dig om du kan. Du är ju tydlig med att inga sanningsgarantier ges så ingen hänger dig om det inte stämmer 😉

Sv: Apropå nånting...
TIK1928: Ryktet gör gällande att det inte är positivt iaf, så mycket kan jag säga, någon kommer att saknas. Förhoppningsvis så fixar det till sig.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: släpp lös bara.. rykten är ju roligt!
Utefter hur du också skrev här så måste väl folk ändå acceptera att det också är rykte och du inte ”trollar”. Vilket jag tycker är ett patetiskt ord som ofta används för mycket utan begrepp.

Sv: Apropå nånting...
Hörde en grej för en stund sedan, vet inte om man törs släppa det då det är rykten, stämmer det blir man trodd, stämmer det inte så blir man troll. Det kan även stämma fast det blir inte som ryktet är men det ger sig innan nästa match.

Sv: Final 2021 Timrå IK - IF Björklöven
Nu kryper match 3 allt närmare....

Sv: Apropå nånting...
ionloo: rent statistiskt så har det varit tufft att möta ett HA lag som är på uppgång och inget har att förlora. Skulle vi hamna i den sitsen nästa år så tror jag att man har en liten psykologisk fördel som nykomling. Mindre att förlora helt enkelt.

Sv: Apropå nånting...
Jäkla knepigt i år, silly är i full gång och ändå är inte säsongen slut än. Andra lag rustar för fullt medans vi och Löven inte kan göra mycket. Vi kan ha lite lösa trådar på hur det blir med SHL eller HA. Förhoppningsvis blir det bara tre matcher till i Timrås favör för att inte tappa ännu mer tid, jag tror varje dag är viktigt att ta vara på.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Snälla skriv inte som knätofsarna gör!! Dom brukar ju säga att dom hör hemma i SHL o har en friplats som dom kräver att dom ska ha!!! Men visst vi ska upp i SHL men vi kan vara ärliga och säga att vi spelar om de iaf!! O vi ger oss aldrig mot blötlöven!!!!🙌🙌🙌

Sv: Apropå nånting...
gso321: Tack för intressanta uppgifter (du får bortse från mindre genomtänkta kommentarer).

Sv: Apropå nånting...
TimraStockholm: Vi satsar på att ta oss upp i SHL nu som första mål. Sedan tar vi det därifrån. Tror nog att vi kan få ett rätt så slagkraftigt lag trots att det finns lite tid för planering och värvningar.

För vi är Timrå och vi ger aldrig upp!
Timrå hör hemma i SHL.

« · 2199297 · »