sargad: Ja sheriffen visar smartness tycker jag, hamnade på dekis i ett 1 mot 1 läge men efter det så spelade han mer safe och tog lärdom av det. Konstigt att han aldrig fått en ärlig chans att visa upp sig på SHL nivå faktiskt.
cloon: Testa kan man väl alltid göra, men jag tycker det är tydligt att han inte räcker till i någon ”toppkedja”. Han har inte dom verktygen helt enkelt. Tycker vi kan låna ut en eller två spelare (inte till modo dock) och titta på något nytt, Även om Olofsson har varit bättre så har vi inte råd med att Lööke, Walli, Jacke osv inte tar några nämnvärda kliv.
{7043}: Själv är jag jäkligt nöjd med hela laget och tränartrojkan. Man har helt klart läst på mäster LillKents "Hur man uppträder som ett LAG". Tva bra målisar dessutom. Fortsätter vi så här är jag inte orolig. Tyckte sheriffen växte under matchen och fick stopp på Frölundas kreativitet sista halvan av matchen
Labban: Jag är jättenöjd. Tycker Timrå tagit stora steg i försvarsspelet sedan försäsongen. Dessutom. Det finns en motståndare också. Guldkandidaten Frölunda. Det var inte Tingsryd eller Kristianstad vi mötte. Man kan inte kräva att vi ska vinna skotten med 30-15 i Scandinavium och spela ut Frölunda.
Lub: Och vad har hänt med Jens Lööke? Han bör ha mindre speltid så länge han spelar såhär, kan inte ha vunnit en enda närkamp sen serien började. Oerhört tråkig utveckling.
Lub: Ja där får man ta på sig dumstruten då jag undrade vad vi skulle med Blomman till i SHL. Vissa spelare har helt enkelt ett spel som passar bättre i SHL kontra HA. 👍 Även om Blomman producerade en del i HA givetvis.
Villervalla: Precis lite det jag ville komma till också. Tycker backparen är felbalanserade. LaLeggia är gudabegåvad med puck och Zajac är också kreativ men de 2 får det tufft med det fysiska i att återvinna puck. Därför vill jag splitta dem. Få mer spelskiclighet i 2 backpar istället och Bohm och Erixon kan fokusera på att spela mer defensivt och enkelt ihop med en kreativ back vid sin sida istället.
Sputnik: Sen tog JJ chansen på riktigt idag och ger nog tränarkojan en ddel att fundera över nu när Rajjan också varit stabil. Ett lyxproblem helt enkelt. Nåja hoppas spelarna skakar av sig snabbt och tar nya friska tag mot Skelefteå på torsdag. 💪
Sputnik: Överlag tycker jag att backarna antingen spelar fast sig eller så slår man bara bort pucken och hoppas att en medspelare får tag på den fast man borde kunna göra något bättre med den alldeles för ofta.
Villervalla: Zajac slarvar mycket med puck jo. Tyvärr tycker jag varken Bohm eller Erixon är bra defensiva backar i nuläget. Spelet förloras dock redan i mittzon när vi är så tröga i omställningar och ligger helt galet hela tiden. Frölunda stänger till med 3-4 Pers medans vi har typ en gubbe i närheten av deras puckhållare + några som tittar på när de glider igenom.
Villervalla: Bohm och Erixon gav en magsår idag med ärligt talat, tycker Bohm har haft det tungt sen start med och tror han kommer bli extraback när Didde ansluter.
Villervalla: Det är ju näääästan så att zajac bara skulle spela pp. Maken till stressad kille har man sällan sett. Per Svensson har också gjort några indianare och ikväll inledde han med att bli försmädligt frånåkt till ett frölundafriläge. Zajac i egen zon dock, det är rena tombolan.
Sputnik: Meen för fan vi e ju jävligt bra vi ska va stolta över spelet o laginsatsen grabbarna gör ju allt dom kan mot ett bra lag o de bevisar att vi kan slå alla lag oavsett hur mycket dom är favoriter till att vinna hela skiten!! Vi är Timrå o vi ger aldrig upp!!!🙌🙌🙌
{297}: Tror han blir borta "ett tag" till om man får tolka intervjun i st.nu för ett tag sen. Han tar det säkra före det osäkra. Men hoppas såklart han är tillbaka så snart som möjligt.
Sputnik: Tro mig jag är sur, vill bara inte att Ingemar Bergman på min högra axel skall låta bitterheten ta över en fullständigt, så man försöker greppa halmstråna av positivitet. 😅
thorwald: Strömberg förresten, man visste väl om hans operation innan man skrev kontrakt? Hur många omgångar tänker han missa? Känns lite svajigt att skriva kontrakt med en förväntad toppback som kanske missar 1/5 av serien på grund av en planerad operation?
thorwald: Eller så separerar man LaLeggia och Zajac, kör en varsin med Bohm och en med Erixon. Zajja och Leggan är för tunna utan puck fortfarande och Erixon-Bohm ruskigt trubbiga med puck ocj spelar ofta fast pucken i egen zon pga dåliga första pass. Det kommer bli bättre balans, tro mig jag är en "soffexpert" 🤓👍
Matsg: Håller inte med över huvud taget MEN, om detta är vår sämstanivå och vi i och med denna insatserna gör det lätt för motståndarna så är jag mer än nöjd. Då vankas det garanterat slutspel i vår.
Så jag hoppas du har rätt även om jag inte håller med
Sputnik: man bör alltid vara sur vid en förlust men om man får lite distans till detta så tror jag dom flesta ser att det här är det i särklass bästa motståndet vi mött denna säsong och då håller vi oss ändå kvar och är nära att ta poäng. Med en bättre domare hade vi säkert fått med oss en pinne också. Betänk då att vi har torskat mot Oskarshamn och mot Växjö med typ 12-0.
Det här är ett styrkebesked, tycker det är tydligt att laget är på rätt väg. Lag som djurgården, Linköping, Brynäs, Oskarshamn osv. får hålla i hatten om vi spelar så här mot dom.
Får man önska lite så hade jag gärna sett att Nubben trollat fram 1-2 kvalitetsbackar som spelar med pondus och energi. Dessa plus Didrik Strömberg tillbaka så kan det bli en riktigt mysig säsong detta.
Och modoloijderna hoppas på att få låna Haukeland 🤣🤣 och kunna värva Forsbacka. De hade även klart med Brodecki 😅😅😅 dom får nog fortsätta med Lars Wallin och lottomiljonären i kassen.
Sputnik: Sen är väl allt relativt, vi är nykomlingar och förlorar endast skotten mot Frölunda med 31-28 och är inte långt ifrån att ta med oss poäng. Man minns ju hur utspelade vi var i en match mot HV Med Anders Lindbäck som räddade 53 skott.. Där kan vi snacka om att bli utspelade, vi gick dessutom till slutspel den säsongen.
Jag tycker att vi de senaste 2 matcherna har visat god moral både mot Luleå och Frölunda. Kan vi bara höja lägstanivån lite till så kommer vi nog kunna klara att undvika nehativt kval i slutändan.
Att hålla på Luleå däremot, där kan vi snacka om att vara under isen sett till förväntningar..
Inte relaterat till matchen men måste bara säga: FÖRHELVETE hockeysnack! Hur länge ska sajten drivas på nån ukrainsk piratserver? Med ett typsnitt och en sidlayout från år 2002 borde det väl inte vara så jävla svårt att få sajten att funka när 22 pers skriver inlägg samtidigt?
bar mofftak: Vi gjorde det lätt för Frölunda att se ut som ett väldigt bra lag.Tycker vi hade ett dåligt försvarsspel och saknade aggresivitet. Vi lyckades inte hålla i pucken som du säger. Såg även segt ut speciellt i andra perioden. Frölunda däremot såg taggade ut och var aggresiva hela matchen.
Positivt att vi är nära att ta poäng trots dåligt spel och att laget inte viker ner sig.
tjobba: Förstår inte hur man kan vara nöjd när vi inte pressar eller spelar fysiskt i egen zon. Frölunda hade 4-5 puckar som lika gärna kunnat trilla in pga passivitet och de får glida igenom som en varm kniv i smör genom våra backar, speciellt i andra perioden. Man måste kunna ligga rätt _och_ stressa i försvarszon detta gäller både backar och forwards.
stoff: Nämen se där, du kunde skriva några rader som inte handlar om hur dåligt laget är, bra jobbat. Jag har då aldrig sett någon positiv kretik från dig din dubbel-mupp.
Är det bara jag som tycker Timrå gör en sinnessjukt bra match och faktiskt spelar bättre än mot Luleå över 60 minuter? Jag är mäkta imponerad och håller helt och hållet med Jacob Johansson att det bara är små marginaler som gör att inte vi tar en, två eller till och med tre poäng. Ruggig match och vi har en ruggig spets. Dessutom blir defensiven bättre hela tiden. Nu tar vi kliv för varje match och jag ser goda möjligheter till att vi får med oss flera poäng till veckan mot Skellefteå och Leksand.
Jåkkinen: jag berömmer när dom gör nått bra, jag ger kretik när dom spelar kasst.. Som 9/10andra gör här inne... I frustration.. För man vill så väl... Jävla mupp
{9386}: Vet inte riktigt vad folk har för förväntningar. Nykomling vs ett taggat, skickligt, etablerat Frölunda på bortaplan en lördagkväll med publiken i ryggen så får man nog räkna med att motståndarna för matchen.
Matsg: håller inte med alls. Grym krigarinsats mot en för kvällen hyfsat överlägsen motståndare. Den fantasin, snabbheten och kreativiteten framåt som Frölunda uppvisade idag har vi inte stött på förut.
Grymt målvaktsspel också. I kombination med riktigt bra kontringar, så...hade det kunnat bli poäng. Det går fan inte att vara missnöjd med.
Rattie är underbar. Ge honom ett skottläge och det är fan mål. Löjligt viktigt med en sån snubbe i ett sånt här lag, en sån här säsong. Hanzl har handleder, men är den minst drivna avslutaren jag sett på den nivån. Annars tycker jag inte att Lodin passade i den kedjan. Tebaks med honom till Hartmann/Liljewall.
I övrigt som sagt, väl kämpat! Mot en annan motståndare hade det kunnat gå vägen.
söder över: Tycker tvärtom mot andra här att vi hittat vår 1:a femma med Lodin Hanzl och Rattie. Blir mer förbannad på att Erixon och Bohm ser ut att vara på allmänhetens åkning match efter match samt att Boyce får speltid i 3 perioden idag
vonDöbeln: när småklubbarna spelar bryr sig domarna inte om att kolla en andra gång på en situation. Det kommer va så här mot Färjestad och Växjö också. Men det är beklämmande att domarna är så dåliga i så avgörande lägen, ok om man missar en hakning här eller en hög klubba där men straffen på Rattie är ju så sjuk att man blir spyfärdig. Där ska domaren kunna se minsta lilla kontakt men det missar man ju. Eller skiter i.
Vi hade lika gärna kunnat ta poäng i den här matchen, tycker det är ett fall framåt. Vi kan inte bli blåsta av domarna i alla matcher så det här bådar ändå gott tycker jag. Tycker vi mäter oss rätt bra med Frölunda. Visst har dom tryck i långa stunder och dom är riktigt tunga men tittar man på respektive lags spelarbudgetar så är det väl som att jämföra Timrås budget med typ Östersund?
bar mofftak: Hålla i puck borde vi kunna göra. Vi slår puckar helt på måfå från egen zon när vi inte ens är stressade av Frölundaspelare. Enorma avstånd mellan backar och forwards.
Matsg: Vi lyckades trots allt skjuta nästan lika många skott på mål som Frölunda(inte riktigt koll på slutstatistiken men skiljde bara nått skott innan forceringen från Timrå), även om speltiden i Timrås zon var betydligt längre. Det bådar ändå gott att vi lyckades hålla dem utanför trots allt.
Men kritiken mot Hanzl kvarstår en del trots allt, jag förväntar mig mer av vår förstecenter. Går inte åka runt och leta pass i precis varenda läge, våga skjuta tufft att göra mål!
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer