Knylan: om det finns sociala skäl till att man letar målvakt så må det väl vara men man kan ju inte vara så missnöjda med prestationerna hittills? Hur lätt är det att vara målvakt och förväntas klara flera frilägen per match samt en hel drös med 2-1, 3-2 osv? Det är dålig kamp framför kassen i match efter match, det är inga dåliga kvalitetslägen som en målvakt i Timrå IK förväntas klara.
Kanske bättre att bara ställa Zajac i målet istället? Han släpper säkert fler från blå men å andra sidan reducerar vi spelvändningar och farliga målchanser med 95% det kanske går jämt ut?
OlliJanne: Har inte hört nån av poddarna men Abris/Ros nämner väl också målvaktssituationen.. Tror Rajaniemi hade haft rätt fina siffror i ett topplag i SHL.
Knylan: Ja förstår och kan till viss del hålla med om ditt resonemang. Tror nog kommande målvakt måste ställa in sig på att ha lite att göra dock. Tror nog Hudacek skällt ut våra spelare efter noter om det ser ut som det gör..
OlliJanne: Svårt spela enkelt och chippa ut pucken när man inte ens backcheckar och får puckkontroll. Nä försvaret är passivt och inte med i matcherna överhuvudtaget.
Sputnik: Det fina i allt är nog att vi har två (i sammanhanget) billiga målvakter. I det här genomruttna läget är målvaktspositionen den sannolikt enklaste att förändra.
Det är klurigt som fan det där, att hitta exakt den felande komponenten. Vill man göra det enkelt för sig i sin felsökning så räddar våra målvakter 86,7% av skotten. Det är… drabbande. Beror allt på målvaktsspelet? Icke, inte på långa vägar. Men det var inte en käft under första halvan av 18/19 som skyllde på Svedberg heller.
En värvning på målvaktssidan kommer inte förändra det faktum att vi knappt tar oss samlat genom mittzon i matcherna, men det KAN ju skapas synergieffekter om en sån värvning faller väl ut.
Smokey: Ja det där med att vi letar målvakt måste vara ett fantasifoster från Sanny och Svensson.
Intressant citat från Freddan i ST: "Men vi är så ojämna i matcherna. Stundtals ser det bra ut, men vi måste lära oss att transportera pucken och spela enklare i de dåliga stunderna. Vi får kanske chippa ut, lägga till icing eller lyfta spelet på ett annat sätt. Vi måste klara av att spela på ett bättre sätt när motståndarna har momentum."
Om vi bortser från uppenbara kommentarer som "har de insett det först nu" etc. etc. Så tycker jag detta är lite intressant. Hur många matcher med Timrå, Tre Kronor och andra hockey lag har man inte sett där rutinerade spelare inte fattar att de ska spela enkelt trots att de är inne i en period av matchen då det andra laget har momentum? Jag tycker helt klart att detta är något man borde fokusera på, dvs börjar man märka att de andra laget har momentum så spela sarg ut eller lägg icing. Och det man måste träna lite extra på är att identifiera tidiga tecken på att andra laget börjar få momentum så att man så tidigt som möjligt kan börja spela enkelt - framförallt i egen zon.
Dvs det räcker inte med att bara ha sitt eget "offensivglada grundspel" utan man måste ha en "spela enkelt plan B" att falla tillbaka på. Plan B ska man närsom helst kunna ställa om till efter behov.
Svamlar jag bara eller är det nån som förstår vad jag menar?
Sputnik: Vi ska nog vänta med att såga tanken på en ny målvakt. Vi vet ju inte vad anledningen är. Kanske Sami uttryckt att han inte riktigt trivs i Timrå/Sverige och vill hem? Klart som fasiken då att Timrå försöker lösa det.
Smokey: Hahaha vet inte om jag skall skratta eller gråta. Är Nubben så urbota stolt så han vägrar erkänna hans bygge är katastrof? Rajaniemi som är en av få godkända på isen, JJ däremot borde väl ligga mest pyrt till i så fall? Har inte Nubben lärt sig någonting sen Svedberg? Nått är väldigt skevt och jag tappar mer och mer förtroendet för Nubben för var dag som går..
Jag hoppas Nubben vågar bryta/låna ut ett gäng spelare. Det mest akuta är Bohm, Erixon och Carlsson. Några forwards borde också lånas ut. Sen bryt med Freddan helt seriöst, han kan inte matchcoacha för fem öre.
Värva en dyr stjärnmålvakt för att kompensera för ett uselt försvarsspel. Går nubben "all in" för att upprepa 2018-2019? Man får hoppas att målvaktsryktet är falskt eller att journalisterna missförstått något.
Icingpucken: Kan ju vara så att han har koll på offensive zone entrys, defensive zone exits m.m. som inte vi kan se smidigt. Det kan finnas anna statistik som visar något som vi supporters inte sett hittills.
Perreman: Numerärt underläge även det rätt talande när det gäller skott. Skellefteå har fler numerära underlägen(förvisso någon match mer spelad) men släpper till betydligt färre skott. visst nu är Skellefteå extremt bra defensivt, men ändå bara jämföra med de andra lagen i tabellen som Färjestad, Oskarshamn eller Linköping.
thorwald: Instämmer. Släpper vi till mest skott och dessutom en överjävlig mängd i skottsektorn så är inte målvakten problemet. Spelsystemet/försvarsspelet verkar vara problemet enligt vad min analys säger. Sen att ledningen verkar tänka annat gör iaf mig bedrövad.
Dr.Krykov: Räknar vi in att vi har två matcher färre spelade och att vi släpper till i snitt 32 skott per match mot oss så leder vi skott i skottsektorn före Djurgården. Sedan när det gäller oblockerade skott ser det inte heller särskilt smickrande ut om man lägger till två matcher. Summa summarum, även om vi skaffar en bättre målvakt kommer det knappast hjälpa särskilt mycket.
RasmusVS: Haha stackars Rajjan. Eller så är det så att man faktiskt känner att JJ inte håller. Kan ju vara så att Rajjan inte trivs eller dylikt också. Känns väldigt konstigt om man skall kasta bort pengarna på målisndär det minsta bekymret är..
Kan ju inte finnas på världskartan att de ansvariga i klubben identifierar problemet och enas om att det är målvaktssidan som är där vi måste förstärka. Är det så kan inget rädda detta lag. Då är vi riktigt illa ute och måste göra rent hus.
RasmusVS: vore ju fantastiskt om det blev åtgärden på detta haveri. En ny målvakt för att se till att det inte sprutar in mål bakåt när Zajje/Lalle eller Bohm/Erixon är på isen.
ALLA målvakter blir dåliga med ett uselt försvarsspel. Men om TIK nu vill förstärka den positionen föreslår jag Haukeland. Färjestad tog in en ny förstemålvakt (Furch) och Hauke lär inte vara nöjd med att öppna båsdörr.
Nisse1: Är det verkligen Timrå som letar ersättare till Rajan eller är det Sanny och Svensson som fått för sig att vi behöver ny målis?
Känns som de allra flesta av oss supportrar är överrens om att Rajan är en av få som får godkänt. OK han kanske inte varit omänsklig och överdjävlig men jag vill inte ha hit nån jävla Svedberg kopia tack!!!
Lägg pengarna på en rutinerad defensiv back och en offensiv back istället
Och till Didde... VI SAKNAR DIG!!! Get well soon är du snäll
{7043}: Liljewall kanske är mer en defensiv spelare, men "gnuggare" njaa. Liljewall är en target player med bra spelsinne, skulle inte sätta honom i samma kategori som Boyce och Madsen.
Men om man ska jämföra äpplen med äpplen, på vilket sätt är Olofsson sämre än Lööke, Lundin, Hartmann, Andersson, Alvarez, Rattie eller Hanzl rent konkret? Självklart ska man kunna kritisera spelare, men varför är det alltid Olofsson som kritiseras? Är så trött på det. För mig är det förbryllande. Är det inte bara så att vi på något sätt har en skev bild av vem han är? För mig har han aldrig varit en toppforward och precis som majoriteten i detta lag håller han medelmåttig klass. Så långt kan jag sträcka mig. Ändrar gärna uppfattning om jag får några konkreta bevis på det istället för subjektiva åsikter som att han ser oengagerad eller valpig ut. Olofsson är inte på något sätt någon favorit hos mig och hade gärna sett någon annan, men om jag skulle få fria händer och förändra något så skulle typ 90% av laget ryka och han hade inte varit först.
thorwald: Ja liljewall är mer en defensiv spelare än offensiv, på denna nivå. Är det ens en diskussion? Walli är en powerforward som ger energi och kan användas lite här och där med sin storlek och fysiska spel. Tro det eller ej, men jag har också sett han spela denna säsong. Att du tycker han tagit kliv behöver väl inte betyda att han är bra? Eller att han är fri från kritik? En kritik som faktiskt är befogad, ibland oförtjänt kritik, absolut. Sen har jag åtminstone inte jag sagt att han är sämst i laget. Men en av dom sämre vill jag ändå påstå. Inte ensam om den åsikten heller.
{7043}: Madsen och Boyce är jäkligt nyttiga på sitt sätt och har hög OISVS procent så dem tycker jag väl kanske de enda man inte ska jämföra Olofsson med. De är de enda spelare jag skulle sätta epitetet "gnuggare" på. Resterande är det är helt befogat att jämföra med.
Att han ser valpig ut eller skulle behöva se mer engagerade är väl ändå helt subjektiv uppfattning. Själv tycker jag Hanzl ser jäkligt oengagerad ut, men ändå gör han ju bevisligen bra saker.
{7043}: Håller inte med. Skulle Liljewall vara en gnuggare? Walli? Var dras gränsen för att vara en gnuggare? Är man ursäktad bara för att man skulle vara en "gnuggare"? Han har även bättre Corsi, FF, OISVS än Rattie och Hanzl. Nä ditt argument håller inte. Jag har sett honom spela denna säsong och jag tycker han tagit ett kliv och ser mer engagerad ut än tidigare.
thorwald: Blir skevt att jämföra Olofsson med en massa gnuggare. Olofsson ska vara en offensiv spelare, och där håller han inte på denna nivå. Han är otroligt valpig i sitt spel och ser ofta oengagerad ut. Det borde räcka för att förstå varför det klagas på honom.
Nisse1: Vad fan? Spelar ingen roll vilken målvakt Nubben tar in, han kommer stå lika utlämnad ändå och tvingas släppa in puckar så länge Timrå inte får ordning på försvarsspelet!
KulltorpsOlli: Tror de flesta spelare skulle ha svårt att platsa i Karlskoga i nuläget. Som sagt, väntar fortfarande på något konkret bevis på att Olofsson skulle vara sämst, finns inget som tyder på det.
bar mofftak: Stämmer det så har Nubben tappat det fullständigt! Hur många misstag kan en sportchef få göra? Tror han att backspelet blir bättre om man byter ut den bästa målvakten man har?
thorwald: Gud förbannat, Lyssnar på Sanny o Svensson. Tydligen är man missnöjd med Rajaniemi och undersöker marknaden. känns förbannat märkligt om det är där pengarna ska läggas. Dom tycker också att backsidan är bedrövliga. Var ska det här sluta?
{8179}: Hockeyallsvenskans stats verkar ligga nere så kommer bara åt uppgifter från eliteprospects. Men om vi fokuserar på denna säsong i SHL så sticker inte Olofsson ut varken negativt eller positivt, utan han ligger någonstans i mitten. Väntar fortfarande på bevis att han skulle vara klart sämst som det basuneras ut här titt som tätt.
Både när det gäller FF och Corsi så ligger ett antal spelare ligger sämre till.
{8179}: Nu jämförde jag ju främst förra säsongen som jag skrev. Och Walli borde inte tas med i SHL-jämförelsen överhuvudtaget anser jag då han spelat så pass lite. Spelar man lite kan man ju vara "utvilad" och prestera på topp då man väl spelar. Jämför Olofssons corsi med Liljewall, Boyce eller till och med Rattie och Hanzl så är den på samma nivå. OISVS bland de högre i laget bakom Boyce och Madsen. Räcker med att kolla på honom denna säsong så ser man ju att han är långt ifrån den sämsta på isen. Han har tagit ett kliv denna säsong faktiskt. Tycker han ser mer engagerad ut ute på isen jämfört med förra säsongen.
thorwald: Det där blir lite knasigt när du bara kollar på statistik och antal spelade matcher utan att kolla den underliggande statistiken. Kollar man lite mer djupgående så snittar Olofsson över 12 minuter per match medans Walli snittar strax över 6 minuter per match. Olofsson snittar även strax över 1 minut i PP per match medans Walli inte har spelat någon minut i PP alls på hela säsongen. Kollar man sedan på Corsi så ligger Walli på 50,77 kontra Olofssons 44,51. Det händer alltså mer framåt kontra bakåt på isen när Walli är inne jämfört med när Olofsson är inne. Sen får man även ha i åtanke att Olofsson har fått chansen i både 1a och i 2a-femman under säsongen medans Walli varit cementerad i 4e/extraforward.
Otroligt att publiken buar när Lilja gör mål. Om det är några spelare i Timrås trupp man skulle tro att Luleåsupportrarna kunde unna ett mål åtminstone på försäsongen, så är det ju de som var med och gav dem det efterlängtade guldet för bara några månader sen…