jompa13: Inte oväntat. Han har släppt in många puckar som inte varit otagbara. Däremot var han bra på försäsongen och fick en del lovord. Men i Griffins har det inte fungerat.
KniveN: Och nä, jag finner ingen anledning att svara på vad jag tror Nubben hade för ekonomiska möjligheter och varför han gjorde si eller så. Eftersom det bara blir spekulationer. Helt meningslöst. Jag väljer att kommenterar det som kommunicerats från klubben, av främst Nubben, och ställa det mot hur laget presterat och vad jag tycker om Nubbens strategi för det, dvs 🙈🙉🙊.
KniveN: Jag har tydligt och klart skrivit att jag inte har några egna förslag på vad som borde värvats och inte. Alltså konkreta förslag på värvningar.
Det tycker jag dock inte diskvalicerar mig till att ha åsikter om hur det ser ut på isen nu.
Utan att ha någon insyn i ekonomin eller spelarmarknaden så kan jag tycka att det är ganska uppenbart att föreningen inte på nåt sätt var redo för SHL.
Jag tycker Nubbens uttalande om lagbygget och dess konkurrenskraft framstår som både naivt och okunnigt.
Jag tycker slutligen att hans prat om att han lärt sig av misstagen från senast är märkligt eftersom hans agerande (eller snarare icke-agerande) nu är som att lägga karbonpapper på förra SHL-sejouren.
Olli Nomadinen : Du svarar men inte på mina frågor, försöker bara dra diskussionen till något annat, tex om vad som sägs i media vilket inte har med det jag ifrågasätter att göra.
KniveN: Jag har svarat på samtliga frågor och tror inte det är oklart för de flesta andra vad jag tycker och hur jag resonerar. Sen att det är som att skriva med en vägg att svara dig och att du är till synes oförmögen att ta in mina svar, det är beklagligt men det kan inte jag ta mer ansvar för.
Jag har inte spytt galla i nån större omfattning, inte ens i min kritik till Nubben. Den är ganska saklig och nyanserad där jag mer än gärna lyfter Nubbens styrkor. Det är bara det att jag inte tror att de matchar hans roll i föreningen som det ser ut nu
Gorkyman: Olofsson fick vara med och vinna för en gångs skull iaf, 1-10. Klagenfurt, med Rok Ticar 1 mål och Thomas Hundertpfund 2 assist, slog Leksand med 4-0.
Olli Nomadinen : " Alla kostnader, förklaringsmodeller etc är bara spekulationer." Det måste inte vara exakta siffror, men underlaget vad breddspelare kostar och vad spets kostar är väl tillräckligt känt för att det ska gå att diskutera? Och även att inse att det inte hade gått att byta några breddspelare mot spets.
"Att skylla på för dyra spelare för att kunna bygga ett slagkraftigt lag för den liga man spelar i är inget annat än efterhandskonstruktioner." Varför skulle det vara efterhandskonstruktion? Bra spelare kosta mycket pengar, visst det går att hitta guldkorn som tar stora steg i utvecklingen, men att fylla ett lag med dessa och alla ska ta kliv är ju orimligt. Hade inte vi betalat fallskärmen så skulle vi kunna lägga 300 000kr extra i månaden på två spelare, då hade vi kunnat "uppgradera" två spelare till på förhand spetsspelare. Låter som någon form av fantasy hockey league hade varit rimligare att följa för dig.
Ställer frågan för tredje gången, du klagar på att Nubben inte värvade mer spets innan säsongen, tror du då att han hade utrymme för det i budgeten men struntade i att värva? Om du tror att han inte hade det, varför klagar du? Är ju inte Nubbens fel att det inte fanns ekonomi för det.
covfefe: kmr säkert göra bra ifrån sig i Frölunda, deras 4e kedja är ju bättre än våran 1a...så han får spela med såååå mycket bättre spelare än här så han lär höjja sig rejält
Nisse på Mon or: Satt han på sidan innan Päjäärvi och Händemark anslöt? Säger bara att han förmodligen är bättre än många av våra forwards, inte att han är en frälsare.
Fan.. Är det inga spelare som ser fördelen med att få visa upp sig i en förmodad topproll och leda ett bottenlag till förmån för en mer anonym roll i ett lag som kan vinna guld? Någonting borde fan Nubben kunna locka med även fast vi är ett jävla bottengäng. Finns det inga vinnarskallar kvar bland dagens spelare som inser uppsidan som finns även i ett sämre lag? Chansen att sticka ut och få ögonen på sig finns även där, men alla ska väl glida räkmacka nu för tiden...
Olli Nomadinen : Vi behöver helt klart mer än en Bryggman, Men att få in honom på isen istf en spelare som håller allsvensk klass är ju iaf en uppgradering.
Olli Nomadinen : Såg det. Men förutsatt att han vill stanna i SHL så är jag inte främmande för att plocka in honom. Visst, alltid chansartat att ta en reject med småtaskigt självförtroende, men om marknaden nu är så överjävligt Sahara-torr så hade jag tagit den risken. Stor med ett bra skott, och spelar en relativt krusidullfri nord-syd hockey.
Enbart Bryggan räcker ju såklart inte i förstärkningsväg, så jag kommer fortsätta dagdrömma om Weddas återkomst.
Helvete vad sittplatser det sålts till Oskars på lördag. Tråkigt motstånd och GIF kan gå upp i allsvenskan på hemmaplan samma dag. Trodde på 2500. Men med tanke på att nästan alla sittplatssektioner redan nu bara har ströplatser kvar känns det som vi går mot publikrekord. Vad har jag missat? Lockar tacos och familjedag SÅ mycket?
Montén Python: Den stora frågan är ju varför den siffran Expressen uppger inte skulle stämma? Vad skulle Nubben tjäna på att ljuga i ett svar på en rak fråga? För att dölja sina djävulska motiv där det i smyg ska strösslas mer pengar ... | Läs mer