1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602084 inlägg · 6213 ämnen

« · 2339320 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Lander och Emil P i utbyte mot Rattie ingen stor förstärkning??

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: "Lander och Emil P in som forwards och har tappat Rattie. Ingen stor förstärkning om ens någon på papperet" Skojar du eller? Det är definitivt fortfarande en gigantisk förstärkning på pappret. Om det fanns pengar för Rattie finns det pengar för en ersättare av samma rang, det komplicerar saker och ting litegrann att Wedin blir skadad nu, och jag hoppas inte på en Lex Strömberg. Men man måste sitta lite lugn i båten.

Sv: Apropå nånting...
Läser följande stycke från Expressen angående Löven-HV matchen:
"Första halvan av den tredje perioden förblev mållös men när klockan tickade upp på 13.28 klev hemmalagets målkung, Jacob Olofsson, fram."

Från våran frysbox till målkung i Löven alltså. Svänger fort i hockey...

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Detta känns inte bra! Men väljer ändå att se det positivt och hoppas på en lyckad operation och ett snabbt tillfrisknande. Isf kan Wedin spela med oss i oktober kanske. Som flera påpekat behöver vi få in en ersättare tills han är spelbar. Måste vara någon med likvärdig kvalitet. Som det är nu har vi bara Lander och Emil P in som forwards och har tappat Rattie. Ingen stor förstärkning om ens någon på papperet.

Om Dahlen kommer kan det dock rädda allt.

Sv: Apropå nånting...
Niikeliito: #metoo, plus ett par familjemedlemmar.
Det är det minsta jag kan göra.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: precis, men 4 kedjor + 2 fwds krävs väl från stsrt?

Sv: Apropå nånting...
Uppladdat:

500x0-screenshot2022-04-28-16-14-38-418comandroidchrome.jpg


Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Oliver har ju kontrakt och han räknas nog in, man tänker nog köra med honom och se hur det går.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: i landslaget ska försäkringarna gå in tror jag.

Sv: Apropå nånting...
"Sjukersättning kan ges till dig mellan 19-64 år och varierar beroende på din tidigare inkomst. Ersättningen består av 64,7 procent av din genomsnittliga lön under de senaste tre åren. Du kan som mest få 18 399 kr i ersättning. Även du som inte har jobbat kan få ersättning, storleken beror då på din ålder."

- Om detta gäller så måste klubbarna hosta upp mycket pengar...kanse finns privata försäkringar över maxbeloppet?

Sv: Apropå nånting...
Det är inget speciellt om man blir skadad då man spelar med landslaget? Tycker det känns konstigt att Timrå ska stå får något som skedde då han va och spelade med landslaget.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Jag ser det som en bonus om Wedin spelar en enda match med oss denna säsong. Vi måste tveklöst värva en ersättare till honom om tanken är att vi ska ta ett par kliv från förra truppens kvalité. Det var länge sedan Wedin spelade en hel säsong skadefri. Tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: sjukpenningen har väl ett tak? Betalar klubbarna mellanskillnaden mellan sjukpenning och lön?

Sv: Apropå nånting...
falconuggla: Ja Klingberg vore grymt men känns inte realistiskt.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Gäller inte sjukförsäkrning först efter ett visst antal månader skadad? Tänker att det kanske inte "räknas" under sommaren? Har dålig koll!

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Kan hålla med, sett till statistiken som ser allt annat än bra ut , att det ter sig lite märkligt om Sharks eller nåt annat lag skulle signa Jonte.
För ska han spela så ska det ju vara i en första eller andra femma. Kan förvisso kanske funka i en tredje men i en fjärde som han spelat i några matcher känns det ju mycket märkligt att han vart i.
Men får han en chans nu till kontrakt så lär han ju ta det men frågan är om han kommer slå igenom på riktigt där. Tveksamt...
Han passar nog bäst i Sverige och hos oss!😁💪

Sv: Apropå nånting...
Tigerhjärta: Sjukförsäkring går in om en spelare blir sjuk. Så han kostar inte mycket under sjuktiden.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Tror ni att det värvas en ersättare till Wedin? Känns som Timrå har pungat ut duktigt med stålar redan?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Lander har plockat med sig Klingberg från ZUG, det vore väl ändå rimligt?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: det fattas 3 fwds på 12 totalt om man räknar bort Wedin, Boyce, OliverJ och Liljegren. Liljegren blir väl inte kvar. Hur de tänkt med Boyce och Oliver vet man ju inte heller. Om man räknar 14 fwds och Boyce och Oliver blir kvar, så fattas 3 fwds, 2+ Wedins ersättare. Då är också Alvarez kvar.

Sv: Apropå nånting...
Niikeliito: kan inte bli medlem. Klickar jag på länken inne på hemsidan blir jag skickar till retur hahah.. aja

Sv: Apropå nånting...
Bli medlem eller förnya medlemskapet samt sprid till alla ni känner! Har tecknat upp mig och hela familjen! ❤️🤍❤️🤍

Guldmedlem plus blev det för mig 👍🏼
Mer pengar till Timrå IK 😍

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Jo jag blev också lite förbryllad när jag läste intervjun. Men utgår från att ersättare till Rattie antingen redan är klar eller skall in i allafall.

Jakob Stenqvist gick ju helt under radarn utan att media hade fått nys om det. Förhoppningsvis är det samma med Spets på forwardssidan med.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Hartmann ska in i topp 6 helt klart!! Han kommer att ta kliv nästa säsong med den omgivningen, det är jag hundra på!

Förjävla trist med Wedins skada förövrigt, men bara att gilla läget, hålla tummarna och vänta och se hur han reagerar på operation och rehab. Hoppas innerligt det inte blir en Didrik i repris.. Timrå kommer ha ett bättre lag nästa säsong och att fajtas för en slutspelsplats ser jag som rimligt oavsett utgång på Wedin.

Kan denna vecka få ett fint avslut med nytt namn imorgon som helt gått under radarn återigen?

Sv: Apropå nånting...
lungan: håller med. Torines vänta och se pga Wedins skada låter lite oroväckande. Hade nästan räknat med 2 nya fwds före Wedins skada. Sen vet man ju inte vad som är klart men inte presenterat. Eronen ska ju redovisas. Vem vet, kanske nån fler i TPS, Tappara eller Luleå?

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: jag tror att Jonte kommer hem, han är en SHL spelare eller i Schweiz. Han ger väl det 1 år till i Amerikat.

Sv: Apropå nånting...
lungan: Hartmann fick förtroende i både kamperna mot Norge men även de båda matcherna mot Danmark. Visst, det var Norge och Danmark men det visar nog ändå på att vi bör nog anse att han kanske ska lite högre upp i näringskedjan än att kampera i 3e kedjan.

Jag nöjer mig med EN riktigt bra rightare till utöver det vi har

Sv: Apropå nånting...
Innan vi nu vet om Wedins skada, så var planen att ta in Rattie på för rätt pengar, men så blev det inte.

Ersättare för Rattie förväntar jag mig ska in.

Med Wedin nu skadad och föreningen vet historiken med Strömbergs skada och att Timrås dåliga start förra året ledde till kvalspel, så anser jag att även Wedin måste ersättas till varje pris.

Minst två spets spelare måste in, annars anser jag att föreningen definitivt inte visar någon handlingskraft baserat på lärdom.

I min bok bör laget få in minst tre hög kvalitativa spelare nu när Wedin är skadad, då jag helst sätt två Right skyttar till formation 1 och 2. Visst vi har Hartmann som kan växa in och bli en av dessa tre men minst två måste in.

Sv: Apropå nånting...
Synct: EP är grymt bra absolut, och kanske en bättre tvåvägsspelare än Rattie. Säger bara att det inte skulle skada med lite extra spets. Kollar man på produktion i t.ex AHL så ser man att Rattie är snäppet vassare framåt än de spelare vi har nu.

Sv: Apropå nånting...
Nacka TIKare: Och nu verkar Emil Pettersson vara den mest underskattade spelaren här inne, jag har själv sagt att han gjorde sina 22 mål i ett guldlag, men det var innan vi såg ut att få en sån här grym FW-uppsättning. Med rätt omgivning är han en målskytt av rang, uppenbarligen om man gör 22 mål, och han är en grym sniper.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Jag vet inte men känslan är ändå att Jonte kommer ta alla chanser han kan för att slå sig in denna gång. Om det inte handlar om AHL spel vill säga.
Han är en extremt stor bonus om han kommer hem och skulle givetvis vara ren och skär klass i SHL.

Sv: Apropå nånting...
thorwald: Yes vad jag menade vara alltså att vi givetvis måste hitta spets som ersätter Rattie på ett sätt med målskytte. Ser då gärna en spetsig Rightare att ersätta på Ratties position.

Men vad jag menade med "bredda" var att nu när Wedda verkar vara högst osäker, hitta ännu en forward med god arbetsmoral men som ändå har en 30 poäng i sig kanske.

Sv: Apropå nånting...
thorwald: Precis, håller med. Vi har tagit in väldigt bra spelare men ingen av dem är i Ratties klass när det gäller att hitta nätet,

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Bob Boughner älskar defensiv hockey. Det laget SJ har på papperet är mestadels offensivt. Det har kört sig rätt kraftigt i allt med det laget nu. Tar dom in en tränare som är offensiv så kommer dahlén producera 50 poäng lätt. Nu har dom dock tagit in Verroneau så Dahlén kan komma att röra sig hem pga det.

Sv: Apropå nånting...
Timråit H-sand: nu har jag sett extremt lite av Jontes spel den här säsongen, men sett till hans statistik senaste två månaderna ter det sig lite märkligt om han blir kvar i San José i a f.
2 poäng dom senaste 20 matcherna han spelat. På dessa 20 matcher har han totalt avlossat 22 skott, dvs lite drygt ett/match. -11 i spel 5-5.

Vet inte hur San Josés fw-uppsättning ser ut inför nästa säsong, men är det rimligt att tro att han är tilltänkt för en producerande topp6-roll då? I en mer brunkande roll är han ju helt bortkastad.
Plockas han inte upp av något annat lag som ser möjligheten att få ut mer av hans potential (något jag tror är svårt så länge han inte förbättrar sitt fysiska spel och spelet utan puck) är det väl AHL-nötande som gäller. Rimligen bör han, om han vill och tror att han snart är redo för NHL "på riktigt", köra på det åtminstone ett år i s f.

Men, Jonte är Jonte och han funkar inte som andra. Jag skulle inte utesluta möjligheten att han kommer hem, även om chansen känns ganska liten.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Ja när det gäller axelskador så handlar det oftast INTE om något som händer vid ett visst moment utan snarare om slitning under en längre period av att göra samma rörelse om och om igen. Sedan kan ju en tackling i en match vara en utlösande faktor som gör att det måste opereras men troligen hade detta behövt åtgärdas förr eller senare i a f och då är det ju lika bra att ta detta nu. Faan nu börjar jag bli en sån där jävla positmist som ser halv fulla glas... känns minst sagt ovant

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Men jag kan inte låta bli att tänka så här när ruset efter klarat kontrakt och hemvändarfesten lagt sig något: 5 år på en idag 29-årig glaslirare....hur klokt var det eg? 🤔

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Vi tappade mycket spets med Rattie. Lander och EP i all ära men tror inte det är bredd vi behöver få in utan minst en spetsforward annars kan det riskera att bli andefattigt framåt.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Tror nog också han blir kvar trots att han nu i flera matcher i rad inte fått spela.
Kan nog förhoppningsvis för hans del till nästa säsong växa in lite mer i spelet och då framförallt i det fysiska där han måste ta för sig mera.
Så nån Dahlén till nästa säsong tror jag vi kan glömma men om det blir liknade scenario för han igen då vete katten om han inte börjar snegla hemåt...

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: känns som en bra chans för Oliver J. att komma in och visa vad han kan.

Sv: Apropå nånting...
Stryparn: Bättre det kom nu dock, Axeln hade garanterat krånglat längre fram istället.

Helt rätt att vi inte budade på Rattie nu heller. Bättre vi hittar nån mer rivig forward att "bredda" upp spetsen med nu när Wedda är så osäker.

Sv: Apropå nånting...
Jag får mer och mer indikationer på att Sharks kan komma att signa Dahlén i sommar. Iallafall om man läser alla hockeybloggar och supportrarnas önskningar.

Sv: Apropå nånting...
Stryparn: Fast å andra sidan: bättre att det hände nu än att det hände i september.

Om man nu ska välja mellan jävulskap alltså.

Förhoppningsvis slaskar dom på med kniven på ett bra sätt, han får en chans att rehaba axeln och slipper bekymmer framgent så att vi får ut max av hans långa kontrakt.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: skulle betydligt hellre ta Johan Persson.

Sv: Apropå nånting...
Degenerate: Vad synd. Hade inte tackat nej till Björklund.

Sv: Apropå nånting...
Känns ju jävligt surt att en träningslandskamp mot NORGE ska förstöra Timrås lagbygge. Bara hoppas det finns utrymme för hyfsad backup.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: bara börja leta ersättare till Wedda då,..jävla skit

Sv: Apropå nånting...
palleparling: Färjestad enligt artikeln

Sv: Apropå nånting...
palleparling: Tydligen hem till Karlstad han ska enligt artikeln, på tiden säger jag ☀️

Sv: Apropå nånting...
Linkovich: Förfrågan om assisterande i Örebro, intresse från Tyskland och Norge. Även Kloten.

2a på bollen.

« · 2339320 · »