{297}: Vilka från Brynäs skulle du själv vilja köpa? Men min huvudpoäng inte spelarna utan att MoDo har en så bra sportslig organisation. Karlin är en fantastisk tränare som får ihop lag inte minst bevisat av hur han etablerade Västervik trots att de bärande spelarna i laget byttes ut till stora delar inför varje säsong. Karlin kan bygga lag och få dessa att hitta sina roller och det blir som en maskin som slår ut lag med fler stjärnor, eller som i Västervikmatcherna mot Timrå, ändå pressade laget till 4-2 i matcher.
Karlsson74: det är nog väldigt få modofans som tror att det blir något annat än kval, det är vardag för alla nykomlingar, man har många på kontrakt och kommer ut sent på marknaden, det är svårt att trolla med knäna
men kul att spela shl ändå, vi får se hur länge det blir
{297}: Ja Brynäs framförallt hade/har en del bra spelare, men som hade en tränare och sportchef som inte kunde få ihop ett LAG för fem öre, samt en förening som kändes som allt annat än i harmoni. Men spelare som Kinnvall, Bertilsson, Scott, Larsson hade ju såklart gått in i dagens Modo alla dagar i veckan.
Jan-Erik : Bara Larsson du kan tänka dig i Modo? Herregud vad vissa av er är uppe i det blå. Det var ingen dålig trupp som Brynäs åkte ur med. Det var ingen dålig trupp som tog Malmö till kvalet heller. Men båda hade betydligt bättre trupper än den ni går upp med, problemet är att alla andra SHL-lag var ännu några snäpp bättre.
BlackBay: Didde gjorde väl en operation precis innan han anslöt till oss från HV, han började väl inte spela förens i december eller linknande. Sen hann han inte spela allt för länge innan han fick pucken på handen och säsongen var över.
Så lite alarmerande om det stämmer med Didde på kryckor. En lite tunn backsida blir ännu tyngre om han kommer ha massa skadebekymmer.
{9037}: Du tycker att "Brynäs ut att ha en starkare och bättre trupp än MoDo". Brynäs trupp är ju full av spelare som vek ned ser i både serien och i kvalet. De har ju inte värvat massa stjärnspelare utifrån utan mest förlängt kontrakt med spelare som åkte ut. Av dessa är det bara Larsson som jag skulle vilja ha i MoDo. En sån som Rödin ser säkert stark ut på papperet i en allsvensk trupp men sen ska han ju vara hel och leverera också. I Brynäsboken har han av flera setts som en som ställer till trubbel om det går dåligt för laget. Långt ifrån alla i Brynäsboken tycker att det är en bra idé att förlänga med Lindbäck, trots hans meriter o s v. En trupp är inte bara starka namn, gruppen ska ju prestera också. Inför förra säsongen var det väl ingen som trodde att Brynäs skulle åka ut, men ut åkte man. Man ska få ihop gruppen och där har MoDo en starkare sportslig organisation än Brynäs.
Öndulat: Ja det är vi nog. Leksand är ju annars ett lag som har erfarenhet av att pendla mellan serierna. De hade säkert åkt ner och spelat det nya kvalsystemet om det inte vore för den berömda Coronan..
Någon annan som har problem med menylänkarna på HS? Jag klickar på menyikonen längst upp till höger. Väljer SHL och sedan Timrå. Då kommer jag in i vad jag förmodar är Modos forum(eftersom det bara är Modo som diskuteras).
Olli Nomadinen : Är Timrå enda laget som har lyckats gå upp till högsta serien oavsett hur kvalsystemet sett ut? Vi har gått upp via kvalserie, direktserie mot SHL-motstånd och via HA-slutspel. Det måste vi ändå vara ensam om?
Det är väl ganska givet att Modo måste kvala för att stanna kvar...skulle till och med vara beredd att satsa en slant på att det blir så. Modo kommer att likt andra nykomlingar ha "missbedömt" ligans kvalite. Och tro sig kunna bli ett mittenlag eller iaf slippa kval med halva ager fullt av HA spelare. Historiskt har det ju alltid slutat med kval ändå ,med några få undantag.. Det som är mer osäkert och spännande är om det blir Oskarsham Malmö eller Linköping de behöver möta i kvalet.
mr_brasco: Ja tänk att som supporter till världens största förening Modo behöva lyssna på lite råd från en annan förening som gjort denna resa som ni nu gör tidigare gud vad hämskt buuuuuhuuu🥲 Var lite ödmjuk istället och fokusera på att vinna säsongens 4 sista matcher istället allt fram tills dess kommer vara pest för världens största förening Modo Hockey från världsmetropolen Ööööö-vik. Bajen har fler sm-guld är Modo chalalalalalalala
mr_brasco: Vi har gått upp i SHL två ggr de senaste fem åren. Första gången blev det pannkaka, andra gången gick det bättre. Men först efter en grundserie där vi slutade tvärsist. Allt räddades efter några genidrag i grevens tid där laget gick in i ett p.o med helt rätt approach. Jag skulle nog säga att ovanstående är i sammanhanget ovärderlig kunskap som inget annat lag är i närheten av att besitta. Vi har erfarenhet av båda scenariona i närtid. Du kan raljera och bagatellisera det bäst du vill. Gärna för mig. Men ni gör den här resan för första gången i den moderna hockeyhistorien och naiviteten hos er supportrar är både gullig och skrattretande
mr_brasco: Modo som förening har säkert en nykter syn på hur man ska jobba för att hålla sig kvar. Det är ju självgoda supportrar som uttrycker sig som du som kanske behöver justera förväntningarna något.
Marodören: MoDo får mycket råd från en förening som haft EN bra säsong. Undantaget senaste säsongen har Timrå har sedan 2011 kvalat för att hålla sig kvar eller spelat i hockeyallsvenskan.
{9682}: tjusningen med derbyn, ni kommer säkert vara klappkassa under säsongen som nykomling men spela er livs hockey mot oss i derbyna och ta en o annan poäng mot storebrorsan. Så är det alltid nästan:) men kom ihåg att det är inte storebror ni skall ha bakom er och slå ut i ett eventuellt kval 👍
Greven: Det stämmer. Alla SHL-klubbar får friplatser i J20 SuperElit. Oskarshamn tackade nej första året, men ja andra. Man har 3 säsonger på sig att tacka ja vid SHL-avancemang.
BlackBay: Framförallt så får man ett obefintligt tillflöde av spelare från egna led. Jag orkar inte räkna eller ens titta om och isåfall hur många spelare i förra säsongens trupp som är från OINK. Skitsamma. Om det mot förmodan det nu skulle vara någon lovande OINK:are som knackar på dörren alternativt behöver mogna på sitt spel i J20-laget så får man vackert följa med ett steg ner i seriesystemet. OINK åkte nämligen ur J20 Nationell den gångna säsongen. Det var väl en riktig otur 😆😅🤣
Olli Nomadinen : Lodin fyller knappast skorna efter vare sig Soumela eller Smejkal så på den punkten gör det inte så mkt. Och tänker precis som du och många andra.... IkO kan inte snurra tonbolan varje säsong och få max utdelning..... . nån gång måste nitlotten dras och returbiljetten till HA lösas in
Jag får alltid lite panik när jag ser vad alla andra värvar, som HV, linköping, ? Men sen kommer ja på mig själv att de är ju inte så konstigt. Dom var ju kass ifjol... vi har kvar stora delar av laget som kom 5a, med en Juel & Hållander på det! Samt en toppback till, (hoppas ja på!) Nää jag sitter lugnt i båten och litar på Kapanen, gruppens & föreningens gemensamma kliv nästa säsong. 🙌 fan vad jag längtar redan!!! 1🥳
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer