Känslan är att vi kommer att leka hem dessa fyra derbyn mot er. Timrå är ett så mycket bättre lag helt enkelt. MoDo i all ära, men ni kommer att bli krossade. Bernie är alldeles för tunn och lär sitta mot sargen som ett frimärke när vi möts. Tolv enkla poäng för Timrå. Vad tror du själv?
Ville gärna ha Bernie då det begav sig, men nu är han ett minne blott. Ska bara tryckas till jävligt hårt mot sargen då vi möts kommande säsong. Inte mer än så. Några lättköpta poäng mot Timrå lär det inte bli. Känner att vi kommer att greja matcherna med MoDo, så ni får leta efter poäng någon annanstans. I all välmening 😎
Olli Nomadinen : Bernie var grym i slutspelet. Riktig tvåvägsback då när det smällde som mest. Till och med Näsén körde en open ice. Kanske Filip Král från Toronto är på väg till er med tanke på ryktet.
Olli Nomadinen : Jag tror att det hade varit till Bernhardts bästa att ha kommit till Timrå som är en etablerad klubb med allt det innebär. Om Berra och Näsén hade det tufft i egen zon i HA, så kommer det smälla dieekt om de dräller på samma sätt i HA.
Jag tror absolut att Bernhardt kan producera en del poäng i Modo, men tror alltså att förutsättningarna att lyckas är ännu större i Timrå.
Men om nu Kapanen lyckas hitta den där tvåvägsbacken han pratar om, så tror jag det snarare är ett bättre drag då jag fortsatt är fundersam till Bernhardst spel i egen zon. Rindell får vara vår offensiva back som regerar i offensiv zon istället, sen signar vi förhoppningsvis Melander med som har offensiv potential.
Costanza: Jag är genuint nyfiken på vad bernard kan åstadkomma i SHL. Han var "vår" om inte ni hade gått upp. Min spontana känsla var och är att det var win win att ni gick upp. Men jag kan ju få äta upp det
Ni är alltjämt välkomna tillbaka. Jag är inte det minsta skakig. Har saknat din kaxighet sedan ni åkte ur den där gången. Är detta hockey handlar om. Synd bara att vi måste genomlida en hel tråkig sommar innan det är dags igen 😒
Gewe: Bra sagt m0d0 är som en rövplåga, men kommer att va kortvarig. "Going back to where you should be long". D.v.s, passa på och njut, det är snart över!😝
Costanza: Ni har ju Bernie, han kommer att rädda er ända ner till HA där ni hör hemma!🙂 Blir det jobbigt, kan ni ju alltid putsa pokalerna som ni är så stolta över!😃
{kulltorp "Grannens grabb" genomsyrar verkligen den föreningen }: Jomen, av vad jag hört(ta det gärna med en nypa salt) så har majoriteten av spelarna i Modo någon förälder som har en granne....
Sputnik: George är här igen och lugnar ner. Hör dunkadunka från Brännbollsyran från min lya. Vilken back vill ni ha in? Ni verkar inte ha nån fantasi...
Anton Lander uttagen till Hockey-journalisternas All Star Team för den gångna säsongen. Observera att: Omröstningen gällde svenska spelares insatser i sina klubblag i svenska eller europeiska serier (förutom KHL) samt insatserna i VM inkluderande de NHL proffs som spelade VM.
Erol Ateceae: finnarna skulle köra hårt på egen hand i sommar... i Saunan med Kosken Hanzl kommer dricka flera hundra liter Staropramen, Pilser Urquell, Budwar och Krusovice heeeela sommarn.
Erol Ateceae: Ja, hoppas att de sköter sin träning och snart ansluter. Rindells skada hoppas jag är läkt snart så han kan vara fit for fight när matcherna drar igång.
Inget klart med Eronen ännu. Man avvaktar säkert den nya backen.
Roligt att se att Oliver Johansson har byggt på sig så mycket muskler. Tror att han kan bli en positiv överraskning faktiskt. Och roligt att se Hållander köra hårt. Han har verkligen bra fysik ska bli hyperintressant att se honom till hösten när matcherna drar igång. Har stora förväntningar.
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer
Känslan är att vi kommer att leka hem dessa fyra derbyn mot er. Timrå är ett så mycket bättre lag helt enkelt. MoDo i all ära, men ni kommer att bli krossade. Bernie är alldeles för tunn och lär sitta mot sargen som ett frimärke när vi möts. Tolv enkla poäng för Timrå. Vad tror du själv?