Villervalla: Nä så är det ju. Han måste kunna va rejälare vid kamperna o vinna fler!
Även om han inte är något kraftpaket så är han ju i alla fall spelsmart o borde kunna bara därför vinna närkamper. Se på ex Zäta o Elias som vann/vinner många närkamper tack vare sin smartness!
Jåkkinen: Förvisso, dock släppte ju Johansson ett minst lika slappt mål mot Rattie senast hemma. Absolut borde Juel ha tagit något mål, men Ante måste kunna ha lite känsla och ta en timeout när vi knappt tar oss ur zon de första 10 också.
Varken Ante, Juel, Backar eller forwards ger oss chansen att vinna idag.
Nisse på Mon or: Vete fn, om vi har råd med ett svindyrt kontrakt på Dahlen som egentligen bara tillför i PP och gör 1 mål på 10 skott i bästa fall? Lander ser mätt ut.
Nu spelar vi förvisso upp oss rejält från första 10:s jävla SKAM till insats. Men för er som kommer in i matchen till tredje kan jag berätta hur det varit:
Woody Jokinen: svårt att se att någon ska ha godkänt. Johansson på bänken kanske?. Han har iaf inte gjort bort sig på något sätt.. Dessutom är det hur tydligt som helst att han ska vara vår första målis hädanefter...Juel har inte på något sätt övertygat i kassen...inte i någon av de matcher han fått chansen... Att han fick hålla nollan sist kan han tacka ett hv som är i en sjuk svacka ..
Sputnik: Tror han menar att Juel inte presterar på topp idag, varken mer eller mindre. Det hade vart bra om han tagit 2 av puckarna så hade vi haft ett måls underläge inför sista istf 3 vilket hade vart betydligt bättre för psyket inför sista.
Villervalla: Jaget är större än laget i Timrå denna säsong. Ante klarar inte av att formera och leda det här laget. Timrå som på förhand var uppsnackat som ett av dom bästa offensiva lagen har sämst effektivitet.
bar mofftak: många säsonger blir det. Om man var konspiratorisk kunde man tro att Dahlén, Lander, Pettersson och Hållander är nöjda med sina karriärer och bara håvar in de sista miljonerna.
Villervalla: Ja det har man reflekterat över många gånger. Är det hans axel som gör att han fegar ur? Varför opererar han inte den i så fall? Han gör ju inte rätt för nån om han aldrig kommer våga gå in 100 procent i fysiska kamper.
Trodde någon att det bara var att läsa vad "experterna" tippade inför sässongen och halvhjärtat ge sig in i en lång serie?
Dagens SHL ser ut att handla om att skruva på för fullt från minut ett. Funkar inte det, då ska tränarna agera med blixtens hastighet! Stuva om, time out, peppa, coacha bänka och givetvis pumpa in energi och glöd i enskilda individer och gruppering.
Spännande att följa Antes strategi om att mer bara mala på match efter match hur det än går i det längre perspektivet.
Det är i alla fall skit för mitt psyke och nerver:(
Zäta75: linköpings avslut betydligt vassare. Timrå skjuter mer men betydligt sämre avslut än motståndarnan . Ungefär som det sett ut hela säsongen för Timrå.. Vi skjuter mest men har säst effektivitet ..
Zäta75: du menar att vi måste ha en målvakt som håller nollan varje match då vi gör alla målisar till SHLs bästa? Vi snittar under 3 gjorda mål per match så vi kan fetglömma att vi vänder detta spektakel.
Zäta75: Dahlén är lite av ett mysterium. Han älskar bevisligen Timrå, han har gjort 7 poäng senast 6 matcherna. Men varför tar han då aldrig ett extra skär, varför jobbar han aldrig hem, varför hänger han med huvudet? Tänk så jävla bra han skulle kunna vara annars. Timrå kommer 3-1 och kommentatorn håller på att dra alla moderklubbar för Linköpings spelare. Suck. Boyce, Pettersson och OJ får godkänt. Resten vette fan.
Dubbeld: kämpar och åker bara efter sarg precis som det Seth ut hitills under säsongen ? .. sen händer inte så mycket .. sen har han för övrigt varit rätt värdelös i förhållande till hur han snackats upp inför säsong. ..tog väl 12- 13 matcher innan frälsaren ens snubblade in pucken .🙄
Nisse1: rindell är en betydligt sämre version av laleggia ..laleggia sjukt mycket bättre frammåt...bägge lika dåliga försvarsmässigtn tyvärr .byt ut rindel och hållander och ta hem laleggia igen .👍
Zäta75: Dahlén är lite av ett mysterium. Han älskar bevisligen Timrå, han har gjort 7 poäng senast 6 matcherna. Men varför tar han då aldrig ett extra skär, varför jobbar han aldrig hem, varför hänger han med huvudet? Tänk så jävla bra han skulle kunna vara annars. Timrå kommer 3-1 och kommentatorn håller på att dra alla moderklubbar för Linköpings spelare. Suck.
Karlsson74: Ja i förlängningen måste vi nog göra av oss med någon av hemvändarna tyvärr. Tar hellre ett gäng hårt arbetande tvåvägsspelare + några snipers än ett gäng stjärnor som inte orkar göra jobbet. MPS har stärkt sina aktier tycker jag, han spelar med vilja. EP och Dahlén kan disktuteras vad de bidrar med överlag.
Otroligt att publiken buar när Lilja gör mål. Om det är några spelare i Timrås trupp man skulle tro att Luleåsupportrarna kunde unna ett mål åtminstone på försäsongen, så är det ju de som var med och gav dem det efterlängtade guldet för bara några månader sen…
Även om han inte är något kraftpaket så är han ju i alla fall spelsmart o borde kunna bara därför vinna närkamper. Se på ex Zäta o Elias som vann/vinner många närkamper tack vare sin smartness!
Blir inte riktigt klok på Dahlén ibland...😬