1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600852 inlägg · 6212 ämnen

« · 2898076 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: kul citat från MoDo-Adam där i sin timråanalys. Det han säger är alltså att om målvaktsspelet havererar och forwards havererar och om juniorerna havererar, då kan det bli kval? Vilka lag i serien hamnar INTE i kval på dom premisserna? 😅

Sv: Apropå nånting...
Sitt å ladd upp å hu tro ni dä gå ikväll?
1.5 veck innan Leksann vid Sillans rot!!!
Hu se lage ut ikväll???
Dä ä nu vi måst börj stepp upp oss...
Kom igen nu för fan!!
Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳
HALLELUJA 🙏🙏🙏
Uppladdat:

500x0-screenshot20250902124446photos.jpg


Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Skall man säga nått positivt om Jokinen så var det ändå att hemmaspelet lyfte. Och att vi bitvis spelade som i trans. Men det märktes ju att det mer att det handlade om att spelarna fick en del energi. Bortaspelet var ju ett sorgebarn mellanåt. Och det var väl där Jokinens svagheter som tränare brottades mest.

Men för att lyfta hemmaspelet återigen. Så var match 3 och vår första hemmamatch i kvarten mot Frölunda nått utöver det vanliga. Även om vi till slut förlorade på förlängning.

Så som vi åkte skridskor och malde ner Frölunda totalt. Det har jag ärligt talat inte sett sen Lill Kentas dagar.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Ja, nu har jag ju bara kollat sporadiskt varje match. Men känslan var ju rätt god efter matcherna mot Skellefteå och Luleå. Även om vi lyckades tappa en stor ledning mot Luleå och släppte in 5 mål i sista perioden. Något jag inte tror vi skulle gjort om i en vanlig seriematch.

Det har ju gått en del sjukdom och motivation slår klass. Särskillt på försäsong.

Vad gäller kommande säsong så tror jag tror vi kommer vara ett rätt jobbigt lag att möta iallafall. Men att det lär talas en del om att "ta betalt". Då vi kanske just saknar lite målskytte i truppen i stort. På förhand i allafall.

Kan vara ärlig med att jag inte alls varit pepp inför denna försäsongen. Om det har att göra med att vi värvat lite beiget vet jag inte. Men förhoppningsvis så höjs pulsen lite till säsongsstart!

Man skall ju åka till LHC redan match 2 och då vill jag inte se nått menlöst mähä! Skulle vara gött om vi startar starkt och får fullsatt till hemmapremiären!

Sv: Apropå nånting...
Andersson: jag ser det som självklart med ordinarie lag idag. Två bra matcher den här veckan så är allt annat glömt!

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Sååå det blir ordinarie lag idag trots match mot ett till brödgäng?

Sv: Apropå nånting...
Andersson: ordinarie lag? Vet nån hur det ser ut?

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Det vill man väl tro i alla fall. Tolkar man orden från Tommy Samuelsson rätt finns det väl inga tvivel på hans stora besvikelse över insatsen mot Sundvall Hockey och även mot Björklöven. Som jag redan skrivit tidigare, om spelarna ska visa att man vill något med en här säsongen, well, då är det fan i mig läge att göra det ikväll.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Tjurig nacke, tjurig supporter.
Fullt logiskt, mao….😉

Sv: Apropå nånting...
Huge: Tack för omtanken men jag har sjukt vältränad nacke. En riktig tjurnacke har jag fått höra. Får fantastiskt mycket bekräftelse för den. Lite rörande att du är så engagerad även i den, såpass att du personligen tackar för det. Noterar två saker förutom CHL som dina hjärtefrågor; SCA-cupen och min nacke

Sv: Apropå nånting...
Blir de ordinarie lag idag tro ?

Sv: Apropå nånting...
Huge: ja tjuter inte utan ja vill minnas att du gråtit friskt över folk som provocerar i er bok men ska ja alltså ge mig in i din historik eller känner du inte alls vid detta ?

bra att du hoppas på det oss behöver du inte oroa dig för. bara att hålla tummar att ni fått ordning på värdegrund i klubben!

Sv: Apropå nånting...
Huge: Jaja. CHL är en alldeles förträfflig turnering som engagerar och skapar enormt intresse hos hela hockey-Sverige förutom hos oss navelskådare. Sverige stannar i princip när Brynäs ska möta Kometa eller Storhamar. Det är på nivån att Stenmark när det begav sig kan slänga sig i väggen. Du fortsätter att dra upp SCA-cupen som att den på nåt vis vore relevant i den här diskussionen. Jag kan inte se det på ett annat vis än att du är vansinnigt intresserad av den för egen del. För om du följt med i debatten härinne torde du vara uppdaterad i vad den har för status hos oss supportrar till Timrå. Och för den delen även Modo.

Ta nu och pallra dig hem till dina CHL-runkare ist f att göra bort dig mer här. Tack på förhand

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: Ja, så där måste ni och era spelare ha känt sig efter fiaskot i SCA-cupen.
Bra och fyndigt illustrerat. 👊🤣👍

Sv: Apropå nånting...
Huge:
Uppladdat:

500x0-internet-meme-brainlet-uttag-t-shirt-baby.jpg


Sv: Apropå nånting...
steveroper: Är rätt säker på att det finns många supportrar till icke deltagande lag som är intresserade av att se CHL-matcherna.
Då handlar det om supportrar som har ett genuint hockeyintresse i allmänhet och som inte bara är "navelskådande" och intresserade av bara sitt eget lag och inget annat.

Om det sen är bra eller dåligt för de deltagande lagen i deras strävan att nå så långt som möjligt i den egna inhemska ligan, så är det nog både för- och nackdelar.
Kan ex vara bra med ett avbräck i serielunken för att hitta tillbaka till sitt eget spel, om man är inne i en tyngre period. Vissa lag gynnas nog av att få fler matcher än normalt, andra inte, beroende på den egna statusen och behoven i laget för dagen.

Sv: Apropå nånting...
Huge: Skulle inte bry mig ett dugg om den där skitturneringen höll sig till försäsongen.

Sv: Apropå nånting...
Huge: Ja som uppladdning inför seriestarten är det upplägget förmodligen ljusår bättre än en avdankad SCA-cup. Under seriens gång är jag inte lika övertygad att turneringen gynnar de deltagande lagen i deras strävan att nå så långt som möjligt i sina respektive ligor. Men framförallt är jag kritisk som hockeysupporter då turneringen väcker exakt noll (0) intresse för samtliga vars lag inte deltar

Sv: Apropå nånting...
Rallarn:Själv föredrar jag och säkert också våra spelare spel i en internationell turnering mot topplag i andra europeiska hockeyligor.
Man kommer i matchmode direkt, får möta lite annorlunda spelsätt och där matcherna framförallt gäller nånting.
Tar det upplägget alla dar i veckan, istf att göra fiasko i nån inhemsk brödcup där motståndet består av div1-lag.
Aja, smaken är som bekant som baken och lycka till ikväll mot Modo.
Låna in ett par spelare från IFSH så kanske ni lyckas klå ångermanlänningarna i HA..

Sv: Apropå nånting...
Huge: Svårt att retas om en cup som pågår i ca en veckas tid on man själv deltar i en fiasko-turnering som aldrig tycks ta slut..

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: " är inte du en sån som bruka tjuta när motståndare är inne i er bok o provocerar ?"

Inte alls, tvärtom. Har alltid gillat upplägget på HS där lite av poängen är att man kan hoppa mellan böckerna för att kunna diskutera/tjöta med andra lags supportrar.
Du själv verkar dock vara en person som tjuter när nån icketimråit kliver in för att retas lite om SCA-cupen, som svar på gnället härinne om CHL.
Självklart hoppas jag på att våra spelare håller sig borta från att bli anmälda för sexualbrott, liksom jag hoppas att ERA spelare också håller sig borta från att bli anmälda för sexualbrott.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: ingen revolution i det materialet..

Några ungtuppar måste få önskvärd utveckling och några gamla trygga kort måste leverera…

Annars ser det mörkt ut för Timrå fram mot våren…

Jo…

Sv: Apropå nånting...
Huge: är inte du en sån som bruka tjuta när motståndare är inne i er bok o provocerar ? iaf hoppas såklart att vi klår modo vilket ni misslyckades med samt att spelare i brynäs if fortsätter hålla sig borta från att bli anmälda för sexual brott

Sv: Apropå nånting...
Huge: Vad kul att du är så otroligt intresserad av Sveriges anrikaste cup! 😃
Arrangörsklubben IFSH vann cupen. Ikväll möter vi Modo. PM:a om du vill ha personliga uppdateringar 👍

Sv: Apropå nånting...
Huge: Jorå, träffade morsan din där så det gick åt helvete, men alltid något!

Sv: Apropå nånting...
Huge: Det gick bra. Så länge guldet stannar i Medelpad så är alla nöjda.
Hur gick det i slutspelet för er?

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Hur gick det i SCA-cupen då?

Sv: Apropå nånting...
Lite "sälj"-mail som skickades ut. Inte bara spelarna som är nertränade just nu;)
Uppladdat:

500x0-screenshot20250902072022facebook.jpg

500x0-screenshot20250902072044facebook.jpg


Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Det är i tur och ordning Adam Johnsson, Jennifer Engström och Sanny Lindström som ser tänkbara spöken i såväl försäsongsupplägget som i spelartruppen. Bl.a sågas SCA-cupens upplägg med all rätt hårt.

Jag citerar Modo-Adam:

"Timrå då? Ett av SHL:s mest svårbedömda lag inför säsongen givet trupputformningen med väldigt många nya, unga spelare värvade samtidigt som tränarstaben i stycken är ny. Jag tror att Timrå kommer få det tufft i vinter, kanske till och med riktigt tufft. Det lär bli en fajt där runt platserna 9-13 och får inte Juel träff på målvaktsspelet igen, kan inte toppspelarna med Dahlén, Pettersson och Wedin leverera som ifjol samtidigt som de yngre spelarna inte tar rejäla kliv, ja, då kan det bli kval för Timrå.

Utropstecknet är alltjämt målvaktsparet som håller hög SHL-klass. Frågetecknet är spelaromsättningen och om de nya tillsammans med de gamla klarar av att sluka poängmängden och istiden som Filip Hållander och Oliver Kapanen lämnat efter sig."

Jennifer är något mer positiv, när hon lyfter högstanivån hos våra målvakter. Men hon passar även på att dela ut några osäkra kort ur leken. Kommer den offensiva spetsen bära frukt och i detta vilar ett stort ansvar på lagets toppforwards att också leverera. Klarar Dahlén, Pettersson pch Wedin av det ansvaret? Vilket väl är en fullt logisk fundering.

Sanny lyfter den unga satsningen som görs men han ställer förstås samma fråga som alla andra gör - hur pass lång tid det kommer ta för de unga spelarna att växa in i spelet och framför allt i SHL?

Sv: Apropå nånting...
Jag antar att här finns lite negativa vibbar kring Timrå IK i denna?

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: ja det finns utvecklingspotential.

Men det är försäsong så jag kan förlåta lite…

Men när jag löst mina biljetter och sitter och räknar ner sekunderna till första säkringen för domarna ska gå så vill jag inte få reda på att Timrå genrepar sitt j-20…

Då kommer jag bli förbannad över komunikation(sbristen) med…

Tillsvidare friar jag…
Hehe

Sv: Apropå nånting...
Apropå Timrå och mail. Man får detta mail och på det enda stället det står vilken dag det är finns i bilden ovanför. Kommunikation 1A är att man aldrig kan vara för tydlig och att grundinformation ska finnas tillgänglig så snabbt som möjligt. Så mycket text men ingenstans står dagen. Där det dessutom skrivs som att det ska ge en känsla av att det händer nu. Mailet skickades ut 17:30.

” Försäsong: Timrå IK - MoDo Hockey
Nu öppnar vi dörrarna till SCA Arena - Välkomna på försäsongsmatch mellan Timrå IK och MoDo Hockey. Matchen är den avslutande matchen i årets upplaga av SCA Cupen. Se till att vara på plats och stå bakom laget inför det näst sista genrepet innan SHL-säsongen drar igång.

Arenan öppnar klockan 17:30 tillsammans med kiosker, souvenirshop och kiosker, pucken släpps 19:00
Notera att matchen arrangeras av SCA Cupen och därför gäller inte säsongskorten.

Det finns flera platser kvar och du kommer att kunna köpa biljett på matchdag men vi ber er att köpa biljetten digitalt för att undvika köer.

Varmt välkomna till SCA Arena ”

Det är för dåligt hela tiden när våran klubb gör något.

Sv: Apropå nånting...
Ja hopp att TZ ha nått i Shorttärm imojjon mot Lilleboo i EON???
Ell ska vi bar lek å spar oss mä lärljungen??
Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳
HALLELUJA 🙏🙏🙏
Uppladdat:

500x0-fbimg1748125874738.jpg


Sv: Apropå nånting...
Labban: Ja div1 laget Sundsvall vinner tydligen SCA cupen i år. Undar vad oddsen var på det på förhand?

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Brynäsarna är bara sura för att de inte blev tillfrågade att vara med..

Sv: Apropå nånting...
Matchtipset 2025/2026 startat 1/9.
Glöm inte att tippa matcherna i SHL och Allsvenskan så sopar vi banan med övriga lags fans som vanligt. =)
1X2.

Sv: Apropå nånting...
Huge: Nu kvalificerar man sig ju inte ens till SCA cupen..man blir tillfrågad. 🥳

Sv: Apropå nånting...
JanneH: SCA cupen har ju visat sig vara utmanande breddmässigt, så tror inte vi ska försöka ge oss på CHL nej.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Tar för givet att Timrå och Modo har en dialog inför morgondagens träningsmatch så att det antingen blir Sr's vs Sr's eller Jr's vs Jr's.
Vi är väl i behov av att försöka spela ihop ett lag för starten av SHL? Så man får hoppas att det är förstauppställningarna imorgon.

Sv: Apropå nånting...
Huge: Du är ju fan dum så klockorna stannar. Tyckte farbror att han var vitsig nu? Fick till det? Wow, vilken oneliner! 😂

Du vet att CHL inte tar slut när serien börjar va? Idiot

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: jag tror inte vi har bredden att klara av ett CHL deltagande. Skulle nog slita för mkt på vår trupp

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Det är det man inte vet och lite därför ens intresse att lösa inträde till SCA cupen i princip är lika med noll eller kanske till och med lite lägre än så.

Sv: Apropå nånting...
Blake Slåhan: Precis. Att motståndet istället stegras ju närmre seriestart vi kommer. Nu känns det bara som att man bara rafsat ihop lag att möta helt utan någon som helst planering.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: jag ställer mig tveksam till planeringen av den här försäsongen. Dom bästa motståndarna mötte vi först (Brynäs, Skellefteå och Luleå) i ett skede då även dom spelade sin sämsta hockey, nu har vi mött löven, Sundsvall och snart Modo. Leksand är en värdemätare så klart men hela upplägget borde ju ha varit omvänt. Fattar att det ställer till det med CHL-spel osv. men det hade varit önskvärt med bäst motståndare sist.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Är sanna här gånger Jokinens paus-utskällningar hade kunnat gjort nytta.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Allmänhetens åkning två veckor innan seriestart går ju fetbort. Vill spelarna något med den här säsongen är det dags att börja visa det här och nu.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Ja man har ju inte fått ut ett shit av dom två senaste matcherna iaf. Läge att brinna till och börja sätta kedjor/spelsystem på riktigt nu.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Hoppas inte det. Nu är det dags att slipa på formen. Nu duger det inte att sitta i utvisningsbåset halva matchen, bara för att man är slö och inte orkar göra jobbet!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: blir det juniorhockey på tisdag i SCA arena tro?

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Nej CHL som helhet är ju en rätt kass turnering. Särskillt när den rubbar rytmen i serien med alla uppehåll. När vi redan har alla Landslags-plojturneringar..

« · 2898076 · »