FrOllik: Ja sitt somm vanlit i hemmabaren efter Bolage bwsöke kl 10...💪💪💪 Sluk först kl 10.40 å sen rinn dä lätt lik i Lidköping kass imorgon kväll 🏒🥅🏒🥅🏒🥅 Vi VINN imorgon lätten..🥳🥳🥳 HALLELUJA 🙏🙏🙏
Alla till Ladan i morgon! Nu sluter vi upp oavsett hur besviken man är på vissa individer och på Nubben och hans tvivelaktiga ”livstidskontrakt” strösslade med guld och diamanter. Oavsett hur besviken vi är på Backlund, styrelse eller fuckin kansliet. Eller hur usla våra 3 sista matcher varit. Oavsett hur jävla kallt det ska bli.
Jag åker ut med min avkomma och intar västra stå, oavsett.
Andersson: han har ju inte quarterbackat vårt PP så värst bra på sistone, men jävligt oklart att inte ha Genborg eller nån som kan skymma och styra skott från Dalle och Heikki
Cobbel: Jag går bara efter min känsla och hur jag tycker det har fungerat i år på isen. Hartmann funkar ju oftast bra med Dalle. När Hartmann är i form och vinner puck och kämpa dvs. Har hört rykten att han varit lite på gång senaste matcherna. Så varför inte köra honom där i stället för Genborg som inte verkar ha kommit igång efter JVM liksom Freij vad jag har hört.
Eriksson och Genborg vill jag se ihop. Eriksson har varit riktigt het efter JVM har jag hört och två ungdomar ihop blir nog bra.
Huvudsaken att vi vinner mot LHC så är jag nöjd. Annars mycket missnöjd då de går ikapp oss typ och vi närmar oss kvalet.
Wedda lär spela i morgon till 99% sannolikhet. Blir roligt att se!
Zäta75: Förstår hur du tänker, men i en kedja med Hartmann - EP - Dalle är det ingen som tar arbetet & Dalle har inte riktigt varit sig själv sedan skadan mot LHC heller.
Ser hellre att man petar in Lundmark där, han åker så grillor och sätter griller (hehe) i huvudet på motståndarna. Vilket ger mer tid åt Dalle + EP.
Hade varit gött & få se kedjan med Eriksson + Genborg ihop, där kan vi nog hämta en del!
JonteD: Tycker nog du överdriver lite. Åtminstone när det gäller framför eget mål. När våra backar visar upp sina armbindlar med "rör inte min kompis" så åker ju motståndarna omvägar förbi för att inte råka illa ut🫣
Montén Python: De där är ju en av klurigheterna, att få ihop rätt kedjor. Hade vi satt Lilja i rätt kedja från början t ex så kanske han hade haft 8 eller 9 poäng nu.
Modano: ÄNTLIGEN en riktigt bra analys!!! De behövs power i spelet inte bara finlir måste bli hårdare o grisigare i spelet både framför vårat mål och deras!!🤬😎🇱🇸🇱🇸
Nisse på Mon or: Jag vet inte? Men jag vet att du frågar det frekvent härinne. Vore såklart intressant att höra svaret. Mejla Nubben dessa frågor, han kanske svarar.
Tommysåsson: jag kan minnas minst sex stycken ramträffar från Heikkinen. Är nog närmare tio i ramen. Det har inte Walli, Westfält, MPS och Lilja tillsammans.
Montén Python: Det är ju smått en bragd att Pääjärvi inte lyckades få en ynka poäng i protokollet i FBK matchen. Trots att hans kedja var inne på mål framåt. 🙃
0tto: Sen kan man väl iofs tycka att varje sekund han får i en topp kedja, är en sekund för mycket för Pääjärvis del, med tanke på den obefintliga offensiven denna säsong.
Lilja och Pääjärvi lär slåss om en plats på läktaren när alla är friska och tillgängliga.
Tittade igenom Kapanens trupp i Kärpät, och han har två intressanta forwards, Räty och Hirvonen. Plus att dom ligger jäkligt risigt till i tabellen. Snälla Kimmo, du kan väl låna ut en utav dom, för gammal vänskaps skull! 😃
Montén Python: ja senaste 20 matcherna är det nog så men i början av säsongen försökte de spela 26,14,54 samt 26,51,57 men utan resultat pågrund av att 14, 54 behöver en som vinner puckar
John Cena: Pääjärvi spelade två perioder mot Rögle tillsammans med Hartmann och Lander. I den 3e perioden satte dom in Heikkinen där och flyttade ner Pääjärvi till kedjan med Lilja och Westfält. Bara för att han står uppsatt i en kedja betyder ju inte att han spelar med dom gubbarna hela tiden, det coachas olika osv.
Jåkkinen: Så det är dit vi kommit på en säsong. Slåss för överlevnad? Vem pratar om barskrapad? Var är alla sponsorer? Det kanske räcker med en till som kan skjuta, för att offensiven ska se bättre ut. 2-3 av truppen kan skjuta just nu, resten not so much. Vart tog Jokinens miljoner vägen? Varför behövs 3 ass. coacher? Varför behövs 3 materialare? Många frågor, men var är svaren?
Kör Lundmark Eriksson Walli såg jäkligt bra ut de byten de körde ihop bara krossa vräk in puck och målvakt om det behöves stenhårt måste vinna nu får fan se ut hur som helst ALLVAR NU KRIG SOM GÄLLER bara 6 poäng ner till helvetet
Cobbel: Absolut att Pääjärvis istid är låg, vilket den borde vara. Men all den tiden spenderas väl tillsammans med Lander och Hartmann, trots avsaknad av produktion och kemi? Det är det som är min poäng. Heikkinen får spela sin istid med Westfält och Lilja, två okreativa och trubbiga spelare. Om man vill maximera chanserna att göra mål borde man väl switcha på dessa spelare?
Tommysåsson: Min poäng är inte att Heikkinen inte fått chansen. Fakta är att vi har ett trubbigt lag som har svårt att göra mål. Så varför inte sätta ihop dom bästa spelarna med varandra då? Visst Heikkinens framgångar i SAIK berodde på Lindberg, inget snack om saken. Men jag skulle tycka det var bättre att man spelade Walli i topp6 istället för Pääjärvi också även om jag föredrar Heikkinen. Och enligt dina egna siffror så är Heikkinen på sjunde plats och Pääjärvi elfte plats av alla forwards. Det känns som Pääjärvi hamnar i botten hur man än mäter, så låt han spela i en energikedja som andra lag gör med sina sämsta forwards.
För att förtydliga så handlade min kommentar om perioden som varit när Levinsson och Wedin varit skadade, samt när Genborg och Eriksson var borta på JVM. När Wedin blir frisk och i matchform så går han solklart före Heikkinen.
JanneH: Enklast vore väl om klubben bara listade matchtruppen och inte formationerna på förhand. Då tror jag fler skulle få upp ögonen för hur mycket som händer under en match. Två målvakter, 20 utespelare. Sen får man lista ut resten själv.
Mycket gnäll om att Heikkinen ska i en topproll, han har fått chansen i alla olika kedjekonstellationer och trots detta har han endast gjort en poäng mer än Walli i 5vs5 som jag fått gnugga med Lilja (4p) Westfält (5p) MPS (2p) och betydligt mindre roll. Kolla hur många poäng Aagaard gjort i år när han har fått spela med Lindberg! Finns också underliggande siffror från puckfille som visar detta.
Alla till Ladan i morgon! Nu sluter vi upp oavsett hur besviken man är på vissa individer och på Nubben och hans tvivelaktiga ”livstidskontrakt” strösslade med guld och diamanter. Oavsett hur besviken vi är på Backlund, styrelse eller ... | Läs mer
Sluk först kl 10.40 å sen rinn dä lätt lik i Lidköping kass imorgon kväll 🏒🥅🏒🥅🏒🥅
Vi VINN imorgon lätten..🥳🥳🥳
HALLELUJA 🙏🙏🙏