1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600119 inlägg · 6212 ämnen
« · 15616 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Lakens funderingar...
dr Dängroth: Tack. Vi verkar ganska överrens.
Det var ju det jag skrev, att Timrå på något sätt borde försöka "locka upp" lag som AIK längre upp i banan. Detta för att kunna utnyttja vårat starka kontringsspel.
Jag vill också att Timrå ALLTID ska spela en frejdig och fartfylld anfallshockey, tyvärr är det svårt mot vissa lag som enbart går in för att dra ner på tempo, haka, slå icing o.s.v...

Sv: HH s serie syn
HH: VAD HAR HÄNT????jag känner inte igen dej.

Sv: Lakens funderingar...
250kg kärlek: Vem har sagt att man inte får klaga och komma med kritiska åsikter??? Inte jag i alla fall.
Dock måste man också söka efter brister även hos de egna laget, istället för att jämt och ständigt skylla förlusterna på domarna och motståndarlagen...
Jag skrev "Kanske borde Peo"... för att skapa en debatt angående power-play, för att höra andra supportrars uppfattning om vad som bör göras. Timrå hade INNAN gårdagsmatchen 2,5% utdelning i spel i numerärt överläge...!
En speciell power-play femma innehållande två (skottvilliga) backar på blålinjen är min lösning på problemet.

P.S. Peo tar nog inte åt sig av hjälpen här i gästboken, hur mycket vi än vill. D.S

Sv: Sluta gnäll!
Ingen ide o skrika när man ändå inte vinner.. HI HI HI HI

HH s serie syn
Att alla lag skulle passa för varandra, är för mej lika ologisk som att gnälla på enskilda spelare, gnälla på enskilda spelare efter 8 omgångar är lika logisk som att köpa och griljera julskinkan i juli,

Men efter att blivit kallad fjant, och allt så kan man trösta sig med en sak Många är de lag som försökt rädda sig kvar i Elitserien med Grishockey, Björklöven, Linköping, Leksand, Ser ett mönster, det håller i 20 omgångar tills det blir allvar om poängen, då står dom där med långa näsan och kan inte lira puck då lag som Timrå ligger på 200 i deras zon, och själv sitter dom i avbytarbåset och gråter med en helt oförstående tränare, Nästa möte mot AIK är närmare jul och då kommer skinkan värmas, och vändas av Örnens vassa klor,

Varför, Jo på 70 talet var det lönande att spela grishockey då vart motståndarna rädda om dom fick ett rapp, nu står dom upp och slår tillbaka, Och varken AIK eller Luleå, Har spelare som är byggda för att spela den stilen, Då ska du väga 110 kg och vara stenhård, Kan tänka mej att sätter spelare som Peltomaa eller Jidrich hårt mot hårt, då blir de flesta Gnagare som jag såg igår tämligen sköra, och trötta och drar på sig skador pågrund av deras eget spel,

Men, att spela mot sådana lag är både fysiskt och psykisk jobbigt och laget behöver stöd, den som inte förstår det kan ta på sig en ryggsäck lasta den med 90 kg, ta en stilla promenad till Närmaste Kiosk och köp tidningen, och gå tillbaka, översätt det du känner att du ska åka skridskor med full utrusning i 60 min, och folk begär att du skall tänka klart,

Sv: Sluta gnäll!
Till HH; Du undrade hur mycket TGO druckit under matchen ?
Vi är ett helt gäng som aldrig dricker en droppe på matcherna. Vi skulle aldrig komma på tanken att dricka under en match.

Dricker gör vi hemma eller på krogen men aldrig på match !!

Och ändock skriker vi bland de mesta...........

Sv: Lakens funderingar...
doktorn: Jo jag har insett det, men ibland funderar jag om han inte, med tanke på laget och dess ringa ålder inte hade varit det ultimata? se vad han gör/kan göra med årets "avdankande Malmö?! Ingenting- absolut ingenting! Se vad han gjort med unga Modos lag i flera år. Han har lyckats med allt, en sån behövs i laget tycker jag. Lakens funderingar ang powerplay bevittnar en delad åsikt vad gäller spelet- eller hur?! En kombination mellan Bäckman och Peo hade varit det bästa!
Har man unga, hungriga spelare i laget behöver man en ledare som vet att så är fallet. Har man en "klackledare" vet man att det kommer att hända ngt- typ Uhlin som inte längre finns!

Sedan var gränsen går vad gäller konstruktiv resp destruktiv kritik vet ingen. Jag kräver bara stordåd av mitt lag- sedan skiter jag i resten! Jag vet att dessa mannar i laget kan så mkt mer än vad de visar! Är det då fel att kräva mer än de hittils pretserat???

Sv: Lakens funderingar...
250 kg; tror du missuppfattat Bäckman. Han skulle aldrig lyssna på Dig eller någon annan. Han kör sitt eget race.
Kritik är bra och utvecklande om det är konstruktivt, åsikter får alla ha oavsett om de är luddiga eller tydliga. Lynchstämning av det egna laget är väl inte vårt jobb att skapa som supporters, gränsen för vad man uppfattar som konstruktivt- destruktivt är individuell
likaså hur mycket man tar åt sig av kritik eller vad man tål i gästboken. Att vissa vill kritisera mer än andra och vissa vill berömma, se möjligheter mer än andra får vi leva med.
Vilka ska känna pressen från publiken? Det egna laget eller motståndarna? Kravlös kärlek leder ingen vart likaså destruktiv kärlek med för höga krav. Var går gränsen?

Sv: Lakens funderingar...
Man måste heja på Malmö idag!!

Sv: Lakens funderingar...
Bra funderingar, de är lite mer lättsmält än s.k kritik som inte har det minsta stråk av konstruktivitet över sig. Effektiviteten är inte lika stor mot de lag som drar ner tempo medvetet och kör med fasthållningar etc. som stor del i lagets totala taktik. PeO talar ju om det i sitt innan matchen snack. Det är svårt att vara motståndare i Timrå isstadion. Självklart blir inte effektiviteten lika stor då. Även om TIK blivit stabilare i år och kan sätta emot mer. Tråkhockeyn når aldrig några stora höjder. Det är fruktansvärt att se på så att t.o.m krukväxter dör har jag hört om de utsätts för det...
Tråkhockey kan man i allafall inte skylla Timrå för och det är jag evigt tacksam för.
Kanske ska man locka upp dem högre i banan för att skapa ytor.
Jag ser positivt på Timrås anfallshockey och vet att det kommer att löna sig i långa loppet. Ang powerplay effektivitet så jobbar man säkert på det och trenden kan förhoppningsvis vändas, det bör bli bättre än i fjol i.a.f. Vad gäller straffläggning så ligger det en del psykologi i det och då är det bra att ha stöttning och inte bara press på sig som spelare. Det är ju meningen att motståndarna ska känna pressen. Eller har jag fel??
Jag älskar Timrå IK och den snabba anfallshockeyn.
Nej, nu blir det fotboll på tv.

Sv: Lakens funderingar...
Laken: Då är vi tillbaka till detta återkommande dilemma: Inte klaga....
Om man inte får säga sitt och komma med åsikter, hur ska vi då bli bättre? Jag tror att PEO kan och vet, men jag tror att han behöver folk eller människor som också tycker till i denna fråga.

"Kanske borde PEO", precis så luddigt det blir om man inte har en åsikt.... Peo SKA fråga andra om råd- oavsett det är supporters eller ngn annan. laget är kluvet i två delar: Det ena som vill och har sympati för allt i och omkring planen, den andra som med sin kunskap tror sig klara allt på egen hand. Dags att rätta in sig i leden och se det som är bra med Timrå. Jag tror att en ledare som Bäckman hade lyft vårt lag till stordåd! Peo kan också men då behöver han hjälp från oss!

Lakens funderingar...
Här kommer några synpunkter efter gårdagens tunga förlust.
Vi kan INTE gång på gång bara klaga på domaren och motståndarlaget! Vi måste även rannsaka oss själva. Timrå förlorade igår beroende på egna brister.
De två klarast lysande exemplen är EFFEKTIVITETEN och framför allt POWER-PLAY. Kanske borde Peo sätta ihop en speciell femma att användas i numerärt överläge? Är det inte bättre att ha två (skjutvilliga) backar på blålinjen, istället för, som det är nu, en back ståendes där.
Det verkar som om Timrå har svårare att möta lagen på den nedre halvan även i år. Det har så klart sina förklaringar. Lag som backar hem och sätter defensiven i första hand har Timrå svårt för. Timrå luras, genom ideliga fasthållningar och hakningar, in i deras (betydligt lägre) tempo och blir mest uttryckta i sargen. AIK:s spel igår påminde oerhört mycket om Björklövens dito förra säsongen. Kanske vore en taktik att försöka locka upp de försvarande lagen i banan, så det blir lite mer böljande spel. AIK spelade efter sina resurser och gjorde det bra.
Tabellen är fortfarande en angenäm läsning, vinner vi mot LHC och SSK så känns det som om vi hänger av bottenlagen redan nu.
Slutligen, att laget inte tackar klacken är oerhört dåligt! Oavsett om de var besvikna eller inte.

Sv: aik grishockeylag
Jag tycker att det var roligt att Viktor Wallin är med igen, han kunde ju inte vara med när Timrå var här nere och spelade mot Färjestad, den då Timrå var bättre, men la väldigt dåliga straffar....

Sv: aik grishockeylag
Sånt man lär sig göra snyggt med tiden

Sv: aik grishockeylag
Luzifer: Hört talas om "kasta sten i glashus?" Det var du som drog upp domarens arbete till er vinst. Med er grishockey så är det mer ett mirakel om domaren inte skulle vara mutad! Roger Öberg betyder mer för er än den viktigaste spelare i er trupp!

Grishockey är ett milt uttryck på ert fegspel- ärthjärna!

Sv: aik grishockeylag
ev. så var det så att sumpningen av målchanserna försvann med tanke på alla hakningar å tjuvknep !

Sv: aik grishockeylag
Fegt o skylla på domaren . Ni hade så många målchanser o sumpade dom då kan man inte vinna.

Sv: aik grishockeylag
Luzifer: Domarn dömer...... Sluta muta skiten dårå!

Sv: aik grishockeylag
Om Timrå ska ha 3 poäng så får dom väl spela därefter. Och föressten e de väl domarn som dömer. Och dom gör flest mål vinner så enkelt e de.,

Sv: Sluta gnäll!
Hempen : även om jag inte har träffat dig .. inte har en aning om vem du är så ska du veta att mina tankar går till dig !

Sv: Sluta gnäll!
Dj Hemp...
vi håller alla tummar som finns att det ska gå bra...
som 250Kg skriver så står vi på din sid....

mvh Tomas..

Sv: Sluta gnäll!
Dessutom ser jag ingen bättre chans än att i denna tråd se det positiva! Skänk en tanke till DJ Hemp, mästarens mästare som har helt andra saker att tänka på än hockey och fotboll!

Lycka till Hempen! Jag står på din sida.

Sv: Sluta gnäll!
lugn o fin som jag är ...
så håller jag med dig i det mesta!!
nu lägger jag ner mitt "tjat" här inne i gästboken...
så från och med nu ska jag vara en positiv "GUD"
men ser jag någon jävul här inne så blir det GUDS straff
direkt...

mvh

Sv: J 20 Superelit
3-2 vinst mot Huddinge. Grattis. Skulle vilja veta mer om J-20 laget, har de hemsida?

Sv: Sluta gnäll!
Kan förstå att det blir gnäll, Timrå IK gjorde ingen riktigt bra match
Domarna var petiga, Linesmen höll pucken för länge och var mist sagt petiga, sen Att Hautamaa inte vinner en tekning gör inte saken sämre, då vinner man inga matcher, Nu var Hallin borta och det syntes väl, men det är bara att ta nya tag, hörde försten att
Crippe och Simons var på Daladerbyt och att Putte Var en av de bättre i Mora. Sen tycker jag synd om Hempen det är inte lätt nu, men jag hoppas det blir en ljusning, så småningom, även då Hockeymässigt, J20 Vann idag, kanske finns det nåt stjärnskott där som kan bli aktuell för A-laget.

Sv: Sluta gnäll!
gud: Lugn och fin nu! Jag tycker inte att det är speciellt hård nivå på Gb:n, är man hockeyspelare och spelar i högsta serien måste man ta på sig lite av den kritik som kommer. Att man sedan hoppar på enskilda spelare är ett bevis på okunskap och dålig stil.

Den här diskussionen är så långt gånget att inget kommer att kunna ta det tillbaka. Det är ju inte bara spelare som kritiseras. Det är Hassebo, supportrar, tränare, marknad osv. Det här är en debatt som kommit med Timråbornas otroliga medkänsla till laget och det runt om.
Du är väl ändå den enda som åter igen tar upp gamla betingelser genom att använda scrollern och se vad andra skriver om "vissa" spelare. Vi hade lämnat detta bakom oss. Trots det så uppmanar du andra att se tillbaka på det som skrivits??
Däremot måste man få ge ros och ris till det som händer!! Om man bara ska läsa det som är bra, då kommer inte denna sida att leva särdeles länge- tro mig! Man ska stötta laget i med och motgång- absolut- men man ska inte för den skull glömma allt som kan bli bättre, kan påverkas av fanatiska fans.
Allt är INTE bra i Timrå IK, om du tycker det så vill jag gärna höra vad du grundar det på! Jag är en fanatiker, men skulle inte tycka det var kul om vi åter igen spelade i allsvenskan nästa säsong.
Jag kommer att stå där om så blir fallet, men skulle inte "gilla" läget!
Nu är det- gud be vars- inte så illa.

Sv: Sluta gnäll!
Detroit...
jag förstår att HH är irriterad... det är när laget
INTE spelar på TOPP som man behöver sina fans
MEST.. kan inte vara så svårt att förstå?? KLART
att ett hockey lag inte kan vara på topp i hela 50
omgångar är juh också ganska klart?? och då spelar
det ingen roll om dom är heltidsproffs...och KRITIKEN
här inne i GB är juh direkta påhopp på vissa spelare
så om det finns konstruktiv kritik så håller jag med DIG..
men scrolla tillbaks i tiden så märker du inte mycket
konstruktiv kritik här inne i GB...

Sv: Sluta gnäll!
DETROIT ; Detta var bästa inlägget sedan Friskan skrev om att det inte kan gå mer neråt utan bara uppåt från dagsläget då det gäller både supporterklubben och nu även laget...

Sv: Sluta gnäll!
HH: Det är alldeles naturligt att man som suporter har vissa krav på spelare och ledare. När timrå har vunnit och spelat bra diskuteras det om hur bra de har varit men när det har gått dåligt har man enligt dig inte rätt att ge konstruktiv kritik. Spelarna är betalda heltids proffs, inte dagisbarn som måste beskyddas! Man kan inte tro att hela hallen ska ge stående ovationer om inte laget presterar bra hockey.

Sv: Sluta gnäll!
HH: Spelarna gjorde INTE rätt i att inte tacka. I så fall om man inte är beroende av ett klack eller hemmaplan undrar jag varför man överhuvudtaget spelar hemma? Alla har en dålig dag, igår var det nästan hela laget och supportrarna som hade den.
Däremot måste man som "proffs" i sin idrott ta en sån sak på ett bättre sätt än vad spelarna gjorde igår. Själv tror jag mer på en otrolig jättebesvikelse från spelarhåll och att man glömde detta att tacka publiken. Har svårt att tro att man inte tackar en publik som ständigt kommer tillbaka oavsett vilket resultat det blir.

Vi tar nya tag, tar med oss det här till nästa match och inser att det inte finns några lätta motståndare! Det hade kunnat vara värre...

Sv: J 20 Superelit
Småörnarna leder med 1-0 inför tredje perioden......om nån är intrsserad.

Sv: Sluta gnäll!
TGO:

Jo,,,,Fjanten HH var där, stog mellan Selina och actonleif,,,,,

Och annser du att det var tryck i hallen då undrar jag hur mycket du druckit,,,,,,,

Och det med Kapa Hassebo, inget elakt mot han, som gör ett suveränt jobb,,,,Utan var mer micken jag skulle själa och ha en kurs i klapp,, osv,,,,

Står fortfarande för att laget gjorde rätt som inte tackade,,,,

Sv: Sluta gnäll!
Själv tyckte jag att det var avslaget i hela hallen. Jag stod som sagt för första gången i år i klacken. Jag vet inte hur det brukar låta eller hur det ska vara när det är bra.

Jag längtade dock tillbaka till sittplats bredvid hon som skriker som bara f..n och ska visst vara tillsammans med någon finne i Timrå. Hon kan hon!
Däremot håller jag med TGO om att det var dåligt att inte laget tackade publiken efter matchen. Det är viktigt för vissa att känna lagets stöd i det man gör på läktaren. Kanske var klacken så dålig att spelarna visade det genom att inte tacka... Jag vet inte annars varför man från spelarhåll struntade i detta?

Sv: Sluta gnäll!
HH: vad fan menar du med att publiken inte hjälpte till?

Klacken var mycket bra igår och publiken gav inte upp även fast Timrå var i underläge.

Var du på matchen?

Däremot var det dåligt att laget inte tackade klacken!

Fjant.

aik grishockeylag
jag tycker att aik spelar den fulaste hockeyn i hela Elitserien.
aik var inte värd 2 poäng igår.........
timrå skulle ha haft 3 poäng.......

Sv: Bot och Bättring
Jo ! jag kom å tänka på en sak .. var det ny musik vid introt igår ?? iaf så tyckte jag det lät bättre

Sv: Linköping
Eller om det är lite intresse från övriga så skulle det kanske gå att ordna en Minibuss iallafall

Sv: Bot och Bättring
Friskan:

Vad vackert skrivet,,,,,inte utan att jag tänker på den slagdängan, "snart tysnar musiken"

Men före det har HH fått ett psykbryt och kapat Hassebos microfon och haft en Lekövning som dagis personal bruka ha med sina telingar, "Klapp och klang, och sjung och var glad"

Så musiken ska inte tystna, Jag tror på mitt lag och tror att folk kan ta fram den glädje vi hade ifjol....

Farbror HH mins, Brynäs bort ifjol vilken stämmning, vilken karneval,,,,,

om alla ställer sig frågan, varför krävs ett måls övertag innan Ego publiken vaknar, ställ er den frågan, och lova bättring,,,,,,,

ÄR väl f-n inte er det är synd om, men värdmästare på spelupplägg är ni era j-la spån, och krittisera och veta när Backen ska skuta, Lägg den j-la energin på att heja på lager Så slipper Hassebo bli kapad,,,,,,,,

Sv: Linköping
skriver lite för att få upp den här tråden igen och lägger till att viss rese ersättning tillkommer givetvis

Sv: J 20 Superelit
Idag kl 13:00 spelar J20 mot Huddinge, ni som inte har nåt speciellt för er kan ju alltid ta er till Ladan och kolla.

Sv: Njurunda Comments
Håller fullständigt med Bo wasa i hans syn på matchen. Så bra att jag citerar hans inlägg från tidigare ikväll.

"Tycker att laget ville mycket och slet på ett föredömligt sätt.
Det känns fortfarande mycket stabilt bakåt men vilket recept finns mot dessa "dödgrävargäng" som Luleå & AIK ?
Tycker även att det var betydligt bättre drag på klacken i dag än senast mot Luleå"

Tänk positivt, sluta gnäll!

TITAN: Jo, det är jag...

ÄLSKA TIK!!!

Sv: Sluta gnäll!
Oj då!! Ja, det är verkligen hög tid att sluta gnälla. Mina tankar går också till DJ Hemp.

Sv: Sluta gnäll!
Tack Dr. Däng!

För tillfället så känns inte detta käbbel i gästboken något viktigt.
Trots att jag försöker göra något för att "rätta till problemen".

Mina tankar går till DJ Hemp vars käresta varit delaktig i en allvarlig trafikolycka.
DJ;s egna ord finns på länken...

Sv: Sluta gnäll!
Det låter bra Madde. Borde inte vara så svårt med att finna vare sig vägledare eller vägen hem..Om kölden blir för svår eller om tron blir svag finns gemenskap på södra stå eller om inte det hjälper så får du söka läkarhjälp..;) Jag har iofs en del uppdrag sas.

Klacken var bättre ifjol, nu krävs bättring. Har folk gått in i elitserielunken redan? Vi är nykomlingar ännu och vi har hockeykultur, så både spontana glädjen och grunden finns. Nu plockar vi fram den igen.

Linköping
Är det någon från timrå/sundsvall eller norrifrån som ska ner till linköping på torsdag .. och har 2 lediga platser kontakta mig isåfall

Sv: Bot och Bättring
Knylan: Toppen, grabben Adrian går i 8:an och kan det där med det tekniska, så ni kan ju jobba ihop på distans. Han gör också hemsidor, men har svårt att fylla ut dem med något. Nu gäller det bara att få förtroendet av supporterklubben också, men behöver inte vara svårt. Jag kan ju korrekturläsa, så att ni inte skriver något dumt om styrelsen. ;-)

Sv: Bot och Bättring
Friskan: Jo säkert, du är väl medlem i supporterklubben, men du tänker kanske på någon i styrelsen? Efter ett antal år i diverse föreningar, så märker jag att förväntningen är detsamma - allt ska ordnas av styrelsen. Undrar om de övriga medlemmarna har dåligt självförtroende som inte tror sig kunna fixa saker själva? Eller så kanske utdelegerade uppgifter inte blivit utförda? Nåt fel måste det vara. Hur som helst, supporterstyrelsen har min adress sedan förra säsongen, så de hör säkert av sig, om det finns något lämpligt distansarbete.

Kom just på en sak (som säkert inte är ny), vi kan ju ha en teckningstävling bland supporterklubbarna, där det gäller att rita supporterflaggor/banderoller. Nu när vi har möjlighet att nå flera supporterklubbars medlemmar genom den gemensamma gästboken, så når vi enkelt ut med idéerna. Och teckningarna kan göras i datorn eler scannas in och skickas via e-post. Kanske lockar det främst de yngre, men ingen är för gammal för att komma med bra idéer. Visst ja, nån måste ju ta hand om allt också - äsch, jag visste att det skulle finnas en hake...

Sv: Bot och Bättring
Jag gjorde höll faktiskt på med en hemsida för Supporterklubben för ett ganska så långt tag sen och dom var intresserade då jag berättade det sen så fick jag höra från nånstans att SK skulle fixa på nått annat sätt så då rann det hela ut i sanden. Jag skulle väldigt gärna hjälpa till med en hemsida nu för supporterklubben fast då med innehållet för jag har inga kunskaper inom det tekniska. Man kanske borde sända Supporterklubben ett mess?

Sv: Bot och Bättring
Swen: Hoppas nån från suppklubben läser din insändare.....det behövs nog nån som har tid att jobba.

Sv: Sluta gnäll!
Dr. Däng; Trevligt att någon reagerat efter ett tag.
Jag tackar och bockar. Reverteringen är dock ej komplett, men jag är förmodligen på väg hemåt...om jag ej går vilse igen...väntar på att min vägledare kommer och värmer mig under färden...

Under försäsongen fick jag höra mycket snack om magi på läktaren. Något jag fortfarande väntar på!
Jag har klagat på er, men har även gått ett steg längre.
Något jag reagerade på idag var den underliga samling ramsor som sjöngs. Sedan var ju taktkänslan helt ur funktion stundvis (Ante; ta inte åt dig!!!) Nåja, ni har en vecka på er att samla er efter denna bedrövliga match vi såg ikväll. Blir endast bättre nu!

« · 15616 · »