{297}: Nej Modo har ingen dragningskraft på det sättet längre. Många plastlag har ju anslutit till SHL med som inte har nån som helst känslor mot Modo som förening. Brynäs ut Modo in, ingen större förändring i folkmun tror jag.
Synct: Vi får väl se hur många modoiter vi lockar till Timrå när dom ligger sist i tabellen och har hunnit ledsna på SHL när vi möter dom i omgång 20. Lite tidigt att räkna hem dom miljarderna redan nu.
Ikväll låt vi dä rinna lätt för ” Lillebror ” rabbuslingar 🎉😎🥳 Se fan fram emot ” Slage om VästerNorrlann ” igen 🙏 Dä gick väl i byxan på Foppa ikväll! 😵💫 Nä hatten av era jävla så sup vi fan tä nesläpp i höst!! Hört ja en skål?? Halleluja 🙏🙏🙏
Dubbeld: Det kommer de såklart att göra, precis som alla andra lag som går upp. De kommer få slita sig kvar mot Malmö eller Linköping såhär års nästa sässe.
Zäta75: Dickinsson klar för Färjestad nu gäller det ha modo bakom sig för Timrå själv tror jag på modo nu för att inte tala om HV nytt lag till HA nästa säsong
För Kimmo Kapanens del betyder det här att Timrå just nu har sju backar på kontrakt inför nästa säsong, inklusive Noel Edfeldt och Simon Forsmark som knappt noterades för några SHL-matcher den gångna säsongen.
– Jag har haft lite kontakt med Ante (Karlsson, huvudtränare) nu efter Modomatchen. Vi ska ses på tisdag och fundera över vad vi vill ha in på backsidan, men det är ingen brådska, säger Kapanen.
Samtidigt bekräftar han att ytterligare en back ska in i truppen.
– Ja, en till ska in. Men det är bara en i dagsläget. Vi har en plan där det också ingår att vi ska utveckla våra juniorer.
Finns Eronen fortfarande med i bilden?
– Ja, han finns med. Men det är inte någon spelare som är gratis. Den sista pusselbiten på backsidan handlar mycket om det, där frågan är hur mycket vi har kvar att spendera.
– Jag ska prata med tränarna och styrelsen om vad vi vill ha in och vad vi har att röra oss med, säger Kapanen.
Sputnik: Tror de han sa med att ytterligare en back ska in handlar om just den 2 vägsbacken; Att han ska prata med Ante osv beror säkert på att man ska försöka få in en back likt Bernhardt som är skjutglad
{297}: Jo tack, då är backsidan sämre än förra säsongen. Detsamma gäller om Eronen blir sista back in. Vi tappar alltså Stenqvist men ersätter honom inte ens.
Skall väl vara om Forsmark kan ersätta honom då, kanske inte i poäng men i spelet över hela isen.
Dubbeld: Vet inte hur man skall tolka, men Kapanen säger ju att vi skall gå in i säsongen med 8 backar och att vi i dagsläget har 7 backar med Edfeldt och Forsmark som vi skulle räkna in.
Det lännar en plats öppen i så fall. Tillåt mig att tvivla men det känns som vi inte lärt oss nått från förra säsongen i så fall med att gå in med en sådan backsida.
Sputnik: Edfeldt kommer sannolikt inte ta en ordinarie plats. Kapanen måste ju se att vi redan har försvagat backsidan genom att förlänga med Svensson och satt in Forsmark på 7 backar. Två etablerade backar in, tack! Utlåning av edfeldt och Forsmark måste vara ett alternativ.
{297}: Ja man tycker ju det men jag får inte dom signalerna när man läser Kapanens tankar. Varken Edfeldt eller Forsmark är ju några jättetalanger i grunden och vi hade nog behövt en spetsigare och mer etablerad backsida för att kunna ha in dom som bredd egentligen.
2 backar in är ett måste, Kapanen får bara se till att hitta pengar till dom backarna. Eller åtminstonde en kvalitetsback in i allafall.
Jag tror att det kontaktnät som gradin och grundström byggt upp genom att vara scouter i nhl kommer göra att vi har chans att hitta spets från ahl.
Deras säsong är ju långt ifrån slut och det blir spelare tillgängliga långt in på sommaren.
Sedan sägs det ju att gradi har ett par klara för shl, bland annat en målvakt och David rundblad.
Tror vi kommer ställa ett ok lag på isen för att vara en nykomling. Sedan kommer vi såklart få slåss för att undvika kval.
Men litar stenhårt på gradin och karlin här. De har redan varit tydliga med att de kommer lånas ut spelare och brytas kontrakt. Tror inte de kommer köra samma strategi som nubben gjorde.
Zäta75: Jag är inte så säker på det när man läser Kapanens uttalanden som sagt. Han har varit väldigt rak och tydlig hittils med den info han gått ut med om lagbygge och är nog ärlig med att det inte finns så mycket pengar kvar att röra sig med.
Jag blir väldigt fundersam på om han ansåg Bernie som en tvåvägsback dock som sagt.
Rytter: Ja ni har ju inte HV71’s pengar så sannolikt kör ni en annan taktik. Alla lag väljer före er förutom de som redan har full trupp så det gäller nog för hinken att gnugga geniknölarna.
Sportbladet avslöjar : Målvakten Carl Lindbom som Sportbladet tidigare har avslöjat lär hamna i Färjestad. Enligt två av varandra oberoende källor är Noah Östlund muntligt överens med Skellefteå nu när Djurgården inte går upp.
Rip Kirby: Modosupportrarna körde alltså ikväll efter avancemanget, "den som inte hoppar är en Timråit". Det finns helt klart en rivalitet lagen mellan och det kommer vara känslor på läktarna helt klart.
Tydligen hade vi ändå intressanta spelare som andra ville ha t.ex Bernhardt, Woods, dickinsson och aagaard men nu får vi chans att jobba vidare med dem.
Samtidigt kanske hv:s pengar var ett problem, man köpte etablerade namn som miele, bödkker mfl. Men var dessa bäst för laget. De köpte dyrt för att de hade pengar och fans förväntade sig det, men byggde man ett bra LAG?
Jag tror ju att det är viktigare att hitta rätt spelare och karaktärer än att köpa cv och namn. Kolla på Oskarshamn t.ex.
Där tycker jag gradin/karlin har visat att de vet hur man bygger ett lag. Som nykomling är det viktigaste att hitta spelare som vill framåt i karriären och utvecklas.
Rytter: Sen är det lite skillnad ändå. Det brukar vara lite lättare för spelare att komma in i en fungerande och etablerad organistation med rätt förutsättningar.
Ni börjar trots allt lite på scratch och skall bygga upp nånting. SHL är snarare 2 steg upp från HA. Jag kan säkert ha fel men ni lär får en tuff första säsong som alla andra.
Vad gäller Oskarshamn så var ju både de och Leksand ett slagpåsegäng första säsongen och de böev räddade av den berömda Coronan. Efter det kunde de få lite mer stabilitet.
Rytter: Jag vill påstå att det bara är Bernhardt, av dom spelarna som du räknar upp, som borde vara aktuell för SHL och som gör ett bra slutspel. Woods och Aagard, behåller ni ens dom? Dickinson spelade skadad säger du och ska normalt motsvara Robin Hanzl, vi får väl se vad hand kapacitet är. Det är en jäkla skillnad att bära ett bottenlag på axlarna och kliva in som 3:e lina-joker i ett etablerat SHL-lag.
Rytter: Vi hade några med upp som man trodde skulle färga hyfsat i SHL också, men icke. Ligan har dessutom blivit starkare sen vi gick upp. Oskars blev räddade av pandemin första säsongen så dom har fått en gratischans att bygga vidare på den svåra nykomlingssäsongen.
Det ska hursom bli intressant att följa erat lagbygge i sommar.
Brynäs ut Modo in, ingen större förändring i folkmun tror jag.