{10473}: Vill inte vara neggig men har sett ut likadant i flera år i PP. Ser mest bara osäkert ut och som spelarna tänker för mycket/är osäkra på vad de ska göra med pucken. Men det positiva är att vi förhoppningsvis har betydligt större chans att ändra på saker och ting nu med Jokinen och Co.
Försäsong och det spelar ingen roll alls, men till Juels försvar hade väl det där varit målvaktsinterference 10/10 i seriespel? Han står helt inne i målområdet och missar pucken så han slår in Juels benskydd, sen står han kvar LÅNGT inne i målgården så inte Juel ens kan försöka rädda returen.
Synct: Tyckte bara det var roligt sätt att säga namnet på för jag har inte i min vildaste fantasi kunnat få för mig att det går att uttala så :) klumpigt formulerat däremot
Hade du läst min mening igen så sa jag ingenstans att han fortsatte säga det (:
Rip Kirby: Vilken kedja man än sätter in Kapanen i, blir 80% bättre direkt. Känslan spontant är: Med Kapanen: plats 4-8 i tabellen. Utan Kapanen: plats 8-12 i tabellen.
Kryset: Vilken sjuk utvisning Dahlén åker på, klockren klubbrytning. Sjukt bra period av oss, vi styr och ställer med Luleå, det ser ut som mot Modo senast.
Svensson blir hunsad två gånger om i slutminut, kom igen och slå tillbaka nån jäkla gång Svensson.
Greven: Emil Pettersson spelar alltså sin första match tillika första matchen på länge som center. Jag tycker inte det märks alls. Han har varit riktigt bra så här långt.
FH - avdammad: EP har en grundsmartness som 90% av spelarna i SHL saknar. Den kan han leva på, köper han sen in på kapanens spelidé och kommer i form, ja då kommer han vara värd som en attachéväska med guldtackor för Timrå.
BaraTikare: "Strömberg klev av efter huvudtacklingen. Säkerhetsåtgärd eller slutet på hans karriär? Svara gärna."
Var väl en armbåge i ansiktet med ganska liten kraft, såg inte ut att vara något som ska ge hjärnskakning, men vem vet. Inge större reaktioner av att det bara vart en 2a heller.
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer