Jim80: Det är roligt det där. Om man håller på ett lag som är ”underlägset” men ändå vinner, så blir man fan gladare än om de är överlägsna och vinner. Ändå anses det fulare att vinna tack vare ett bra försvarsspel än om man vinner tack vare ett bra anfallsspel, trots att bägge är lika viktiga. Det beror liksom på var sympatierna ligger. Med det sagt är din kommentar helt onödig.
The great one: Bara för att Hardegård gör det bättre i allsvenskan så gör det ju inte hans fjolårssäsong bra per automatik, eller? grundat på att alla ville se mer av Drugge ifjol och mindre av Hardegård.
{8839}: Din fråga är ju ”Eller hur?” Annars är det ju två frågor, ”Huvudsaken är vinst med dåligt spel” är det det du frågar om jag håller med om eller är det ”men spelet är inte bra !”
Riktigt mustiga 40 min av Brattström såhär långt, det känns inte speciellt stressat trots en del högoktaniga lägen för Hästarna. Skottstatistiken ser dock värre ut i just statistiken än vad man kan säga om spelet i verkligheten, att det skenat iväg beror nog mycket på att vi inte vill kasta iväg pucken på mål hela tiden. Klokt, vi ser till att vara effektiva istället. Tror inte man ska underskatta det mentala övertaget av att de faktiskt möter ett topplag som de jagar, men inte får hål på trots stort skottövertag. Risk för jinx, men det känns lite frustrerat från hästhåll.
Drugges säsong i gnaget gör ju inte han till PP spelare i SHL med liknande resonemang heller då... Enligt vissa skulle ju Drugge till landslaget och Hardegård skulle knappt platsa i Bobcats😁
Hassan: Håller med Hassan på denna. Clay, emellanåt är det jäkligt svårt att tyda vad du menar. Känns som att du använder en slumpgenerator vid val av skiljetecken.
Åh vad jag tycker det är sååååååååååå löjligt när speakern säger förnamnet och publiken ska svara med efternamnet. Så otroligt skönt att densamma i NHK arena INTE anamannat det.
The great one: Vadå 3:e bästa back? håller jag verkligen inte med om, nu tittar du ju bara på poängskörd. Tycker han va katastrofal, även om det slank in 10 assist.