1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 608619 inlägg · 6214 ämnen
« · 1708399 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2015-10-20
Härligt att någon person har lagt upp målen från matchen på Youtube. Hade inte sett målen i efterhand först nu.

För övrigt skönaste segern hittills den här säsongen samt den skönaste bortaresan på länge. Riktigt bra jobbat av oss 40-50 personer på bortastå som ännu en match höll igång i 60 minuter. Green Devils brukar ha riktigt bra tryck på läktaren såväl hemma som borta men i denna match så hade dom verkligen en sällsynt dålig kväll.

3-4 ramsor i slutet av första perioden, kanske 3-4 ramsor även i andra perioden så länge det stod 1-1 i matchen samt någon enstaka ramsa i slutet av matchen. Riktigt tam insats.

Björklövens 1-1 mål känns fortfarande jäkligt konstigt och tveksamt efter att ha sett det på youtube flera gånger. Men man får väl lita på att videodomaren tog ett korrekt beslut.

Sedan Marklunds andra mål är ju ett riktigt jäkla skitmål när han liggandes på rygg lyckas få in pucken i nät med en backhand. Med tanke på Björklövens konstiga kvitteringsmål så kändes det så otroligt rättvist att vi fick in ett riktigt skitmål senare under samma period.

Även jäkligt roligt att få tacka av spelarna en andra gång även om det säkert tog minst en kvart att få ut dom från omklädningsrummet igen och att dom med Oscar Johansson och Emil Berglund i spetsen hoppade med till "Hoppa om ni älskar Timrå" ramsan.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
orion:

Eller som Homer Simpson: "Wohoo!"

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
DJ Hemp: Jag säger som Cartman: "Sweeet"...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Är det nån annan än Brynis å Dahlen Jr som gör mål för detta laget f ö? Kul att Sam Marklund fick göra ett idag då jag anser att han Lindgren och Wedin är vår på pappret vassaste formation

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Fint med revansch på Pantern. Tänkte redan i Malmö att vi egentligen borde slå dem. Nu var jag, bland annat på grund av lite jävel, förhindrad från att följa kvällens match. Men det är väl aldrig försent att glädjas åt en TIK-vinst... : )

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
{3627}: ja jag vidhåller att tre poäng är de två skönaste orden på jorden!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
hubbenorlen: Min snabbanalys är att vi om möjligt har ännu fler juniorer som är orutinerad och gör misstag som kan vara avgörande i en match.
Vi har rätt få spelare som varit med ett tag och sådant spelar roll.
Jag har varit kritisk till Landers spel sedan han fick en ordinarie plats i det här laget och ser man till kvällens prestation så fixar han inte detta tempo ännu. Han har väl blivit bänkad i ett antal matcher då hans spel inte riktigt "är där" på denna nivå, ännu. Det finns fler spelare som inte riktigt fixar tempot och attityden i landets näst högsta serie.
Men jag tror det blir bra om alla i laget inser att det bara är att köra. Tänka på defensiven men ha en spelidé som är lagets styrka.
Tycker definitivt att laget kan jobba ihop en plats i play off och där kan allt hända. Men då är det ett stenhårt fokus på vad laget är som bäst på och arbeta efter det. Då kan det gå.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Visst kan vi komma överens om att vi kan vänja oss vid segrar?

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
250kg k?rlek: I varje serie, oavsett sport, är det alltid ett lag som underpresterar i början av serien, för att sedan bli ett topplag. I år tänker man att det är Leksand och Björklöven. Men kanske är det vår tur i år?

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Vet inte sist jag hade så få dagar i matchnärvaro som denna säsong. Började rätt hårt med att inte missa en match för att på senare tid missa typ varannan.
Ikväll var jag dock på plats och såg en match som efter första perioden gav mig kalla kårar. Tänkte för mig själv att: "vi kan inte vara så dåliga som vi var i denna period".
Underläge 0-1, ett resultat i underkant faktiskt. Jag hade inte sagt något om det stod 0-2 eller t o m 0-3.
Andra perioden började lika trevande den. Men efter några mycket bra byten av vår kapten Pelle Hallin så blev det som att han väckte stora delar av laget. Man började åka skridskor, man klev in i närkamper och visade attityd. Om jag inte missminner mig tror jag skottstatistiken stannade vid 14-1 i andra perren. Och om 0-1 efter första var i underkant så var en 2-1 ledning för hemmalaget i underkant.
Tredje perioden blev som en tredje period brukar se ut. Ett desperat lag i underläge mot ett lag som försökte kontrollera ledningen. Ärligt talat är det här laget inte särskilt bra på det. Det här laget ska åka skridskor, spela aggresivt och stressa. Tredje blev en enda lång kamp, rätt kontrollerat dock, men ändå mycket nerv. Det var ett hårt tryck mot slutet, Pantern plockade sin målvakt och det var riktigt nära att kvitteringen kom. Men matchens spelare Pelle Hallin kunde avgöra med en 3-1 puck i tom kasse. En bra avslutning och väl unt.

Jag summerar matchen som följande: att det ska vara så svårt att göra det man är bäst på. Fullt ös medvetslös. Skridskoåkning, aggresivitet, fysiskt. I alla tre perioder. Det här laget har kvaliteér som räcker bra mycket längre än att harva på i de nedre regionerna. Men då måste man börja spela det spel man är bäst på.
När man lirar på det sättet så är man jobbig att möta. När man ställer upp och ska spela ett kontrollerat man-mot-man spel så är man off.
Ett tack också till Matsson som lyft sig massor och som ser ut som en målvakt med kvaliteér. Fortsätt så.

Tack Timrå IK för tre poäng. Viktiga sådana.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Sådär ja! Tre varma ny och hembakade pinnar!

Livet är underbart att leva!

I Timrå IK spelar halvgudar!

Tänk att det äntligen vart våran tur att få sätta den där sköna spiken i kistan!

Jag ser hur vi jobbar ner pantern totalt i andra perioden med precis den hockey jag vill se från vårat älskade Timrå!
Hög fart i alla lägen och snabba avslut! Hallin och Oscar Johansson bombade slaggor och Westin utmanade ständigt med frenesi och fullföljda närkamper!
Vi sög musten ur kissarna från skaune!

Tacka Boyce för den klubba han lyckades få bort där på slutet när pantern fick chansen med öppet mål! Det gör jag!

Det var en styrning på Bryniz skott...


Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Skönt med lite lugn och ro inför uppehållet.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Kongo:

Vinner vi???

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Kongo: Ja,herregud det gick vägen ☺

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
EXPLORERSMÅLAND: JAAAAA!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
erathoo:

Vad står de...ligger illa till?

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
: kan vi sluta ge bort puckarna tack

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Jämtlandsfil: Hur många öppna mål behöver karln??

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Söderöver:
Ejdsell har dock klingat av betänkligt....
Jobba för en trea!!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: nu har jag sett igen...

Känns som att det kan varit styrning via handsken....

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Många spelare gjorde en riktigt fin insats i andra perioden.

Enligt mig var dock Hallin. Westin. Ogge. Wedin Boyce. Johan Johnsson Öhrn jäklar i mig lite extra på g!

10 och 93 kan kanske få spela lite i pp kanske... Det går sakta o mesigt där...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Söderöver: nu känns det lite kul m hockey igen.
Trumma på nu gubbar!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Jåkkinen: ja men skottet tar ju på något, det håller jag med om, men det borde inte varit någon timråspelare då borde denne sagt till för då hade den fått målet istället.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: ja jag såg det med men jag såg vad jag såg! Jag lovar dig det...

Misstänker att det kanske handlade om misstänkt hög klubba så jag tror inte att man har så bråttom att klaga över målskytten... Men vi får se...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: Det bör ändras, ser definitivt ut som att den styrs

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Söderöver: det var ingen styrning utan det var bryniz som fick målet står det.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Söderöver:
:) Man måste tydligen skriva ett deppinlägg för att det ska hända nåt ..
Bättre av Timrå nu, men varför måste det ta drygt halva matchen?

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Jämtlandsfil: det känns bättre nu!

Vilken styrning av Dahlén på ett ett målet!

Vi har jobbat oss in i det här och nu spelar vi bra hockey!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Jämtlandsfil: 2-1 nu iaf

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Bara Lindhagen det är nån ordning på. Låg felprocent där...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
erathoo: 80 minuter mot hästen noll mål framåt...

Farten är ett måste för i fysiken blir vi slaktade...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Var e sonnenberg? 😜

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: precis, känns som om det är lika bra att glömma allt vad Timrå heter, precis som jag gjorde under 80- och 90-talet.
Sorgligt men sant. 😞

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
erathoo: Mattias Nilsson ska fan ha ASS på deras 1-0 mål... Genialisk framspelning!

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Knylan: förstår inte hur man som coach kan sätta Mattias Nilsson och Filip Lander i samma backpar? Vad är det Roger inte begriper? Två backar som ofta slarvar i egen zon, och så vart nu fallet. Börjar fullständigt tappa suget för hockey tack vara Timrå.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: återigen... Produkten Timrå ik hemma är inte den mest prisvärda...

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Ofattbart hur lätt man får göra mål på oss....

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
palleparling: Fint försvarsagerande på 0-1 där. Obegripligt.

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
herregud va tomt det är i Isstadion! :'(

Sv: Timrå IK - IK Pantern 2015-10-30
Uppställning.

Sv: Apropå nånting...
JobbaPuck:

Jag hade bara problem med MoDo i kvarten 2007, i övrigt är det rätt lugnt på den fronten. Löven var ett spöke under större delen av 1990-talet, men efter att vi bidragit till att spela ner dem i Allsvenskan 2001 har jag kunnat leva med dem också. Då har jag en större förståelse för din farsas generation. En vidrig klubb med äckliga fans i en stad med den fulaste dialekten.

I länken: Hästtendens i Sundsvall (apropå kvällens match).

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Mådå är äckligast av alla, tätt följda av Löven. Brünäs har aldrig varit nåt speciellt för mig. Men farsans generation hatar ju dem. De plockade väl varenda talang vi hade där ett tag... Virus den saten har jag aldrig tålt! Var ju i Löven också. Spelade väl även gubben med svart hatt, Reverend Henry Kane, i Poltergeist-filmerna?

Sv: Apropå nånting...
JobbaPuck:

Ärligt talat gör inte jag det. Tyckte bara att det var jobbigt. Har aldrig gillat BIF. En granne i barndomen förstörde nog det där. Sedan dess vill jag att de ska förlora så mycket som möjligt. Virus Vithuvud har ju knappast gjort saken lättare heller. Fy fan!

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Den myser man på än!

Sv: Apropå nånting...
JobbaPuck:

Ja, precis. "Hockey är en skitsport", som Bragd-Birger brukade skriva.

Men då kanske det inte var helt slumpmässigt att MoDo tappade 1-4 till 6-5 i SM-final 4 1999?

Sv: Apropå nånting...
Bara två poäng före Sundsvall nu. Det känns tryggt...

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: 1-4 blir 7-4 - heregud! Samtidigt vinner Sönnsvall på straffar och är nu bara 2 pinnar bakom oss, hoppla!

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp:

Förlåt, tappat 3-0 och 4-1 ska det vara.

Sv: Apropå nånting...
Och MoDo har tappat 4-0 i Jävelrinken.

« · 1708399 · »