1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600337 inlägg · 6212 ämnen

Kvartsfinal 2009


Sv: Kvartsfinal 2009
persson: öga för öga, tand för tand!=P Så ser gärna en knätackling!

Sv: Kvartsfinal 2009
Yellowcard: Vem ska utföra den? Dicasmirro kanske?
Gör ju inget om han blir avstängd :)

Sv: Kvartsfinal 2009
Hahl Bundy: böter lär väll utfärdas!

Sv: Kvartsfinal 2009
Hahl Bundy: satt just och tänkte på om man ska eventuellt ta upp nån stor junior som aldrig kommer få spela ändå.. haha..

Sv: Kvartsfinal 2009
är det match borta lördag och söndag, sen hemma måndag? helvete vilket schema..

Sv: Kvartsfinal 2009
persson:

lördag. Borta

Måndag. hemma

onsdag. Borta

torsdag. Borta

Sv: Kvartsfinal 2009
persson: Borta lördag, hemma måndag, borta onsdag och torsdag

Sv: Kvartsfinal 2009
Prövar igen:
Vart kan man ladda ned TIK.s hockeylåtar???

Sv: Kvartsfinal 2009
mera slagga: Typ där det finns musik.....Pirate Bay då kan ju prövas...

Sv: Kvartsfinal 2009
Ann: Finns inte

Sv: Kvartsfinal 2009
mera slagga: Åhå.....ja då vette tusan.

Sv: Kvartsfinal 2009

Är det bara jag som tycker att det används på tok för hårda ord i diskussionen kring Martin Thörnberg? Det behövs inte så särskilt grovt språk för att förstå andra skribenters hållning i frågan.

Lika illa berörd av att läsa alla idiotiska inlägg från HV-supportrar efter Jimmy Hamrins "ett brev till domarbasen", lika illa berörd blir jag när jag läser Timrå supportrars ibland totalt IQ-befriade påhopp mot Thörnberg.

Det måste gå att föra diskussionen på ett mer vuxet sätt än den görs nu. Lite mer konstruktivt, lite mindre personligt.


Sv: Kvartsfinal 2009
Harryhaffa: Det är långt till allvaret...

Sv: Kvartsfinal 2009
250kg kärlek: så kan de nog vara .. svårt att inte ryckas med av deras fantastiska åsikter på jimmys bloggar bara

Sv: Kvartsfinal 2009
250kg kärlek: Wikegård dricker rött och tycker till om Thörnberg. Se Länk.

Sv: Kvartsfinal 2009
250kg kärlek:

Kanske kan vara en hel del hårda ord mot Thörnberg, men det är då mången sanningens ord också - han är riktigt feg, spelar fult och har uppenbarligen nåt större fel i skallen eftersom han spelar som han gör.

Med tanke på vad som sagts om honom redan innan gårdagens match
så vart man ju föga förvånad då han presenterade sig direkt med att försöka förstöra Lotvonens karriär - sen på det säger han att Lotvonen får skylla sig själv. En sån person är för mig en jävla idiot helt enkelt och det står jag för. Jag hoppas att han själv åker på en jävla smäll en vacker dag så han kommer ner på jorden.

Sv: Kvartsfinal 2009

JimmyH: Även om han dricker rödtjut och hela tiden hävdar "-så enkelt är det, punkt slut!" så gillar jag Wikegårds beskrivning. Skall man attackera spelare verbalt bör man gör det på kunskap och analys. Förklara varför man tycker som man gör, as simple as that. Ungefär så "enkelt" (om det nu är enkelt) har det varit för dig att vinna min respekt.

Jag blir osäker på om din länk var en direkt övergång på min fundering tidigare. Men återigen: jag blir illa berörd då jag läser inlägg där man på ett mycket fult sätt önskar livet ur någon eller använder en människas utseende för att håna. Ungefär lika fegt som det Thörnberg gjorde i gårdagens match mot Lotvonen. Detta inger ingen respekt hos i mig i varje fall.


Sv: Kvartsfinal 2009
250kg kärlek: Det var inget emot dig som jag länkade utan bara av intresse för hela diskussionen. Jag gillar för övrigt den där bloggen sedan Wikegård började prata istället för att skriva. Den är kanske inte alltid korrekt men väldigt underhållande.

Sv: Kvartsfinal 2009
Fy fan vad jag längtar till match i morgon...
men en sak kan vi vara säkra på, HV kommer att få mera chanser i PP i morgon och det gäller att hänga med...

Måste säga en annan sak med, att jönköping är en otroligt vacker stad... i backspegeln.....

Sv: Kvartsfinal 2009
JimmyH: Om man säger som så här, Jimmy Bloggrin. Ingen blogg är korrekt hela tiden och åsikter går ju isär som med allt annat. Punkt slut ;)

Fantastiskt bra tugg om lilla fröken Thörnberg av Wikegård där. Han är så rak och ärlig den där Wikegård och har så rätt, så rätt. Det är stor skandal om han inte blir avstängd.

Är det dirty willy som blir din livvakt i morgon förresten? Vilka bedrövliga kommentarer som slängs in i din blogg från jönköpingsbor (Jerusalem) som inte har ett rätt. Jag blir faktiskt förbannad.

Sv: Kvartsfinal 2009
willysson:
Lögnare där, sist jag var hemma hos dig hade du ju bibeln brevid sängen, eller har du gömt något lämpligare inne i boken? ;))

Sv: Kvartsfinal 2009
JimmyH: Ruskigt skön han är Niclas! Men mycket ligger i det han säger, går ju inte bara ställa in skridskorna på isen utan kampvilja och dessutom vara så naiv att man tror man ska vinna matchen.

Bra sammanfattat alltså Niclas!

Sv: Kvartsfinal 2009
Skarin: Du brukar väl aldrig brusa upp dig... ;P

Sv: Kvartsfinal 2009
Tycho: Alltid. Jag är en vinnare som hatar att förlora.


Sv: Kvartsfinal 2009
Skarin: Jag bara retades... klart jag känner till ditt humör... ;P

Sv: Kvartsfinal 2009
Har i dag sett matchen i repris (måste göra det ibland på grund av diverse berusningsmedel som serveras i arenan). Mina åsikter kvarstår dock. Vi var det klart bättre laget och förtjänade att vinna. Med större siffror än vad som nu blev. 3-1 var definitivt ett riktigt mål och det gör mig lite förbannad att det underkändes. "Backe" var helt fantastisk och det känns underbart att tycks ha hittat formen i år. Och Thörnberg gjorde bort sig, helt klart. Minns hans farsa på den tiden jag bodde i Jönköping och besökte hallen i Rosenlund. En stenhårt arbetande hockeykrigare med ett grymt slagskott. Hela publiken brukade skrika "skjut, Owe!" så fort han fick pucken. Roliga minnen. Men Martin, sicken dåre. Vill dock inte skriva några fulare ord än så. Wikegård förresten. Tycker bara bättre och bättre om honom. Så jävla sköna bloggar. Nu med rödtjut i kardan dessutom! Gillar Canal+-personalen också. Mycket sympatiska grabbar som kommentatorer och experter. Känns mycket trevligt att på något sätt tillhöra hockeyfamiljen i dessa dagar...

Sv: Kvartsfinal 2009
Tycho: Hmmm, haha :) Det är mycket man känner till om väldigt många, det måste jag erkänna. Många gånger är det hemskt att vara TIKare ända in i själen.

Sv: Kvartsfinal 2009
DJ Hemp:

Canal+ gänget är ju helt outstanding.Imorrn såg jag att Kanal 5 hade HV-TIK,jag lovar er att ni kommer toklacka på Pajasen Niclas Andersson i studion.
Han började gårdagen med att säga att lagen som spelade hemma igår skulle vara totalt chanslösa,nu vann ju alla hemmalag utom Brynäs.
Men inte ett ord om det efter matchen.

Jag vet inte hur Kanal5/Kanal9 motiverar sitt val av att ha en sån pajas i studion som bara försöker skapa rubriker.
Försöker man skapa en Don Cherry?

Sv: Kvartsfinal 2009
Bissett19:
Håller med. NA får ju den andre bisittaren Petter Rönnquist att framstå som rena hockeyoraklet, ett under av djup, kunskap och intressanta analyser.

Sv: Kvartsfinal 2009
Är det nån som har gårdagens match på avi? Skulle vilja se den.

Sv: Kvartsfinal 2009
Bissett19: Han kan inte ett jävla skit heller! Säger aldrig något possitivt bara om fyra storlagen och Djurgårn. Jag kommer nog lacka ur ett antal gånger, det värsta är om HV vinner gud vad stolt han blir!

Sv: Kvartsfinal 2009
Bissett19:

Du menar Niklas Andersson, Frölunda-mannen? Har faktiskt inget minne av att jag har sett honom i någon studio. Men då kanske man borde se matchen ute någonstans, så att man slipper höra eländet. Är ju alltid roligast att se matcherna tillsammans med liktänkande (ja, inte såna lik alltså) ändå. När börjar HV - TIK förresten?

Sv: Kvartsfinal 2009
Blizzard: Ser hellere på PPV alla dagar i veckan!

Sv: Kvartsfinal 2009
DJ Hemp: 16.00 @ Kanal 5


Sv: Kvartsfinal 2009
Bissett19: Han och den där snubben Rönkqvist är värdelösa i mina ögon. Fattar inte vad dom har för kriterier på Kanal5/9 eftersom dom två pajaserna är deras val av "hockeytyckare" eller hur man nu vill uttrycka sig.

Sv: Kvartsfinal 2009
Ambroo: Utveckla,,,

Sv: Kvartsfinal 2009
dr-nix:

Är heller inget större fan av Petter Rönnqvist,men i jämförelse med Niclas Andersson framstår han som en hockeyanalytiker av guds nåde;)

Jag väntar fortfarande på att Canal+ ska hitta en motsvarigehet till fotbollens Jens Fjellström.Finns inte riktigt ngn ännu.
Men jag tror jag vet en som kan bli det,men hans karriär rullar på för fullt just nu;)

Sv: Kvartsfinal 2009
Bissett19:

Jaha, han ja! Hade förträngt denne Troja-man. Detta ägg till människa. Har ju skrivit en del skumma krönikor genom åren. Å andra sidan kan han vara lite smårolig ibland. Som den gången han skrev om "onödiga lag".

Mathias:

Tack! Men fan, då kan det köra ihop sig lite i morgon. Trist. Hade hoppats på 18:30. Jaji, bara att göra det bästa av saken.

Sv: Kvartsfinal 2009
DJ Hemp: Faan det är ju slutspel, bara offra sig fuorchecka stenhårt och inte s svårigheterna, för kör det ihop sig så går man bort sig i egen zon, och måsste "Grisa" sig ur problemen med utvisning som följd,,

Nä min gode sensi hemp, slå en ising puck, kliv på i anfalls zon, tryck upp dom i sargen, DÅ!! hinner du allt:)

Sv: Kvartsfinal 2009
Harryhaffa:

Knappast läge för några icingpuckar i morgon. Måste satsa allt på offensiven och ha ett grymt... Vad heter det nu igen? Någon slags vidablick är vad jag är ute efter i alla fall. Många bollar att hålla i luften blir det. Hur som helst så känns det helt underbart att årets slutspel äntligen är igång och att det fick en så jävla skön start. Hade gärna åkt till Jönköping i morgon, men annat kom emellan. Har förresten inte skaffat någon biljett till måndag heller, så man lär väl missa den med. Tur att det finns TV...

Sv: Kvartsfinal 2009
DJ Hemp: Exakt , vi vann match 1 , ingen (utom laget och timrå-supportrarna) tror att timrå vinner imorgon , nu ska de tok-köras på isen imorgon i 60 min + ev övertid.

Vinner Timrå , är det riktigt skräll-läge på G , 2-0 och hemmamatch skulle sitta fint

Sv: Kvartsfinal 2009
Andersson: Jo Uno sa samma sak idag, jag säger samma sak som jag sade till honom: Visst vore det mycket trevligt med 2-0 i matcher, men då krävs det nästan att man håller på måndag också och tar 3-0 i matcher. För efter den 3:e matchen har HV71 två raka hemmamatcher.

Sv: Kvartsfinal 2009
Angående i går. En av världens allra bästa låtar. Lou Reed rocks!

Sv: Kvartsfinal 2009
Harryhaffa: Förstår du inte mitt inlägg angående Keiski så är det inte lönt.

Sv: Kvartsfinal 2009
dr-nix: ja . men med backe i den formen han verkar hittat så är allt möjligt . pucken är rund och platt

Sv: Kvartsfinal 2009
- Med den energi vi har i laget nu tvivlar jag inte över att vi kommer att spela vår bästa hockey där nere.

Sv: Kvartsfinal 2009
T T: Det låter så bra så nästan jag tror på det =)

Sv: Kvartsfinal 2009
Blizzard: Men bara nästan. Det är väl mer troligt att de fortsätter som sista tio senast...

« · 1137243 · »